LAATSTE EN TELEGRAFISCHE BERICHTEN. Uit den Vreemde. Weerbericht- Marktbericht, Marktbericht. kapitaalvorming en men zich onthoudt van liet maken van verteringen. Spreker wekte den middenstand op een breeden blik te tooneu i.z. de belastingen in 't algemeen en de ge meentelijke belastingen in 't bijzonder. Dat het niet noodzakelijk is dat een spoorwegbedrijf met verlies werkt, blijkt uit voorbeelden in het buitenland. Men behoeft niet eens naar Amerika te gaan om de spootwegenexploitafie te bewon deren. Hier vlak bij, in Denemarken, gaat het met de exploitatie van spoor wegen en posterijen dit jaar ook op perbest. In Juni hebben de Deerische Staais spoorwegen een winst gemaakt van 1.290.000 kronen tegen een verlies van 3.938.714 kronen in Juni 1921het tweede kwartaal van 't jaar 1922 geeft een winst van 7.050.000 kronen, tegen een verlies van 9.259.162 kronen in het tweede kwartaal van 1921. De dienst der posterijen gaf in het tweede kwartaal van 1922, op een inkomen van 12.600.141 kronen, een winst van 111.900 kronen, tegen een verlies van 1.068.506 kronen op een inkomen van 13.243,136 kronen in dat kwartaal van 1921. Het Vaderlandontleent deze gegevens aan het officieele Danish Foreign Office Journal, eu voegt er bij Zou het niet de moeite waard zijn een kleine commissie van spoorwegman- neu en eeu kleine commissie van post mannen naar Kopenhagen te zenden om van de Denen te leeren hoe ze 't heb ben klaargespeeld in zoo'n korten tijd in die twee takken van dienst verlies in winst te veranderen In 1889 was zij getrouwd met Ach'lle Laurent, die te Parijs is overleden. Zij hertrouwde kort daarop, doch haar tweede man stierf eveneens binnen en kele jaren. Zij gaf den moed niet op en hertrouwde voor de derde maal, doch dit huwelijk was evenmin for tuinlijk, daar haar man werd vermoord, en wel door haar eigen minnaar. Mem kreeg achterdocht. De lijken der twee eerste echtgenooten werden opgegraven en onderzocht. Bij den eersten echtgenoot werden sporen van een gewelddadigen dood ontdekt. Uit andere naspeuringen bleek dat de eerste man overleden is den dag nadat hij zijn testament ten gunste van zijn vrouw had gemaakt, en dat de tweede stierf nadat hij een levensverzekering van 30.000 fres. ten gunste van ziju vrouw had gesloten. Tot dusver is nog niemand het valies met zijn kostbaren inhoud komen op- eischen. De politie gelooft dan ook, dat het valies de buit bevatte van één of meer inbraken. Voor het .diner in zrjn hotel stak de bedelaar zich in avondtoilet, deed een paar aluminiumbeenen aan de zijne (had hij zes jaar geleden bij een spoorwegongeluk verloren en ging zich met zijn vrouw in de stad ver- makeD. Het Duitsch gebleven deel van Opper- Silezië beeft Zondag bij algemeene volks stemming met een meerderheid van meer dan 90 pet- besloten een Prui sische provincie te blijven. De strijd in Klein-Azië De strijd in Klein Azië is met een geweldige debacle voor de Gieken geëindigd. Het aantal gesneuvelden in dezen nieuwen oorlog, waaraan van Grieksche zijde door 200,000 man en van den kant der Kemalisten door 350,000 man wordt deelgenomen, mag thans wel op 50,000 Grieken worden geschat. Komisch is het, dat, terwijl de Grieksche bladen nog luide de capaci teiten van den nieuwen opperbevel hebber van het leger prezen, deze reeds door de Turken overrompeld en ge vangen genomen was. Komisch ook, dat de hooge commis sarissen der geallieerden, welke aan Augora eeu wapenstilstand hebben ver zocht, dit verzoek o.m. motiveerden met de bereidwilligheid der Grieken om Klein-Azië te ontruimen. Wanneer men totaal verslagen ie, is inderdaad de bereidwilligheid om de gevaarlijke zone te verlaten gewoonlijk zeer groot. De Engelsche bladen meeuen dat aan den Turkschen opmarsch front ge maakt moet worden en dat elke toe geeflijkheid ten opzichte van de Kema listen uit den booze is. Het staat echter te bezien of Frankrijk deze zienswijze deelt, want het is eeu publiek geheim dat de Turken met, Fransche ka- nonntn cn de Grieken met Engei- sehe seliictcn. Wat den wapeustilstand betreft, het laat zich aanzien dat de Turken daar toe niet zonder meer ie vinden zullen zijn. De Parijsche correspondent van de Daiiy Chronicle meldt dat de Turksche commandant de volledige overgave van alle Grieksehe troepen geëischt zou hebben, teneinde de Turken in staat te stellen de stad zonder bloed vergieten te bezetten. De commandant verzekerde den Grieken, dat de bevol king van de Kemaiistische bezetting niets te vreezen zou hebben. Volgens de Daily Telegraph ver neemt de Chicago Tribune uit Konstan tinopel de volgende voorwaarden voor eeu wapenstilstand, welke Angora zou stellen Ten le volledige aanvaarding van het nationaal statuut, dat de terug gave van Adrianopel omvat, ten 2e schadevergoeding voor de verwoestingen in Anatolië en de wreedheden, ten 3e. besprekingen uitsluitend toeschen Tur ken en Grieken, tén 4e. autonomie voor de Dodecanesos, ten 5e. waarbor gen voor de veiligheid van de Turksche minderheden in Macedonië. Het blad kenschetst deze voorwaarden als vredes voorwaarden en geen voorwaarden voor een wapenstilstand en acht ze onaan nemelijk de Dodecanesos bevinden zich bovendien onder lialiaausche be zetting. In Smyrna, dat, thans, naar gemeld wordt, reeds door de Turken bezet is, is de toestand hoogst ernstig, er heerscht groote ellende en er dreigt hongers nood. Meer dan 200 000 vluchtelin gen zij a in de stad aangekomen Moch ten de Kema'isten de stad aanvallen, dan hebben de geallieerde vloten een plan voor een gezamenlijk optreden. Tt, Smyrna bevinden zich kostbare Engelsche eigendommen, voert Reuter er als een verklaring aan toe, Het commissariaat van dr. Nansen heeft bericht ontvangen, dat in de Oekraine nog steeds ernstige hongers nood heerscht. De toebedeelde zendingen levensmiddelen zijn lang niet void lende om in den wanhopigen toestand ver betering te brengen. Een vertegen woordiger van Nansen heeft geseind, dat 230 gaarkeukens, welke tot dusver 96,000 menschen spijzigden, gesloten dienen te worden, indien geen verdere hulp wordt geboden, Men had de hoop gekoesterd, dat deze keukens hun zorg tot 125,000 lieden zouden hebben kunnen uitbreiden. De Minister-crisis opgelost Woensdagavond verschijnt in de Staatscourant het Koninklijke Besluit waarbij met ingang van Maandag 18 dezer aan d$ leden van het demissionaire kabinet ontslag wordt verleend en bet nieuwe kabinet Ruys de Beerenbrouck wordt benoemd. Het is sameagesteid als volgtRuys de Beerenbrouck, bin- nenlandsche zaken en landbouw, nijver heid, handel ad interim Van Karne- beek, buitealandsche zaken Heemskerk, justitie; De Visser, onderwijs, kunsten, wetenschappen; E. P. Westerveld, marine De Geer, financiën Van Dijk, oorlog; G. J. van Swaaij, waterstaat; Aalberse, arbeid eu De Graaff, koloniën. De verwachting tot den avond van heden luidt Meest matige Zuidelijke tot Weste lijke wind, zwaarbewolkt of betrokken, regenbuien, zelfde temperatuur. Rotterdam, 11 September 1922. Vlasaanvoer 11670 blauw f 1,70 w f 1,.90 BOOO Groningen f 1,60 a f 1.85 2750 geel i 1 60 a f 1,85 3560 wit onverkocht dauwroot f O,— a f O,—. Aardappelen Zeeuwsche eigenheimers f l 50 a f 1,90» blauwpitten f O,— a f 0; bonten f 2 25 a f 2 60, blauwe f2 25 a f2 60. Granen buitenlandsche, kalm, Meel f 16 - a f—Mais f 174 af 176 Haver f 10,a f 11 Binnenlandsche Lijnzaad [voer] Lijnzaad [zaai] Karwijzaad Kanariezaad Maanzaad Koolzaad Mosterdzaad [bruin] Mosterdzaad [geel] Tarwe oude Tarwe nieuwe overigens Rogge Ger3t chevalier Wintergerst Haver Boekweit 15,— a 17,— 20,— a 24,— 80,- a 90 40 a 42*,— 54 a 56,— 40,a 45 30,— a 40 10*0 a 1L— 9,- a 1025 O— a 0 8.50 a 9.00 0.— a 0,— 8 25 a 9.75 16.90 18 75 Erwten nieuwe kl gr- 17 50 a afwijkende a Kroonerwten a Eieren 7 50 a 9,25 VARKENSMARKT ROTTERDAM Varkensaanvoer 797 eerste kwaliteit f 1 04 a f 1 07 tweede f 0 98 a f 1 02, derde f 0,92 a f 0,96 lichte soort f 1,00 af 1 04, handel redelijk. GOES 12 September 1922. Weinig aanvoer. Oude Tarwe Nieuwe Tarwe Nieuwe Rogge Wintergerst p. 100 K.G. Zomergorst [Chevalier] Haver Kookerwten Kroonei wten Bruine Boonen Paardeboonen Maanzaad f 18,-af 13,50 f 9 75 af 10,50 f 9,—af 10,— f 9,-af 9,50 f 10,— af f 8,— a f 9, f 18 af f 18,- a £20.— f af f-,- ai f40,— af Eieren per 100 stuks f9,-. Boter per kilo f—,0 a f2,50 Eabrieksboter per kilo f 2,60 Middenprjjs eieren per 25 stuks f 2.25 Middenprijs boter per halve kilo f 1,25 Boter a'an particulieren f 1,35 a f 0. Eieren winkelprijs 11 et. per stuk Middenprijs afwijkende boter f O,— p. p. Aanvoer pond boter Eieren stuks Fabri *ksboter 150 pond. kloine Eieren verkocht 0ct Roomboter aan particulieren .f 0,— Kalkoeneieren stuks 4 et. Poeleieren stuks i ct. Ganseieren stuks ct. Eierenverkoop Onderaideeling Zuid-Beveland V. P- Z. Aangevoerde eieren 63 30 stuks. Prijs f 9.40 per 100 stuks. Het tekort bij onze sporen. Een opsnijder. Zekere W. uit Deventer heeft te Apeldoorn van een kerkhof een grafkrans gestolen. Naar bij het politie- onderzoek is gebleken, schonk hij de bloemen van den krans aan zijn meisje, en hij blufte den krans te Nijmegen te hebben gekregen bij een overwinning in een bokswedstrijd. Toen het meisje vroeg, waarom toch aan de krans zwart-witte linten waren gehecht, trachtte hij haar wijs te maken, dat dit de Belgische kleuren waren de door hem overwonnen tegen stander was een bekende Belgische bokser geweest. Vroeger stal W. al eens een bloemenbeker van een kerkhof en trachtte hij een meisje te doen ge- looven, dat hét een prijs was, in een wedst.ijd gewonnen. Levend verbrand. Te Opheusden was een 4 jarig knaapje met een houd aan het spelen. Het dier sprong tegen hem op, waardoor het kind achterover viel in een pot met kokend water. Hij is aan de bekomen brandwonden overleden. Een vrouioelijke Landru. Mevr. de wed. Lurrard in de Fransche ge meente Montrouge is blijkbaar een volgelinge van Landru, den modernen blauwbaard. Haar drie echtgenooten heeft zij achtereenvolgens laten ver dwijnen. Daar wordt ze althans voor beschul 'igd, want de zaak moet nog voor het gerecht worden behandeld. Ezn auto in de Niaga, a. Bij den Niagara-waterval heeft dezer dagen een sensa-ioneel ongeluk plaats gehad. Een automobiel, waarin een 5 5 - jarige dame gezeten was, werd door den chauf feur langs den weg vlak bij de cataract stop gezet, daar hij een bewijs moest gaan halen om de internationale brug te mogen parseeren. De plaats, waar de auto opgesteld werd, helde een weinig af en daar de remmen blijkbaar niet goed aangezet waren, begon de wagen naar den waterval af te glijden. Op het geschreeuw van de dame kwamen enkele voorbijgangers te hulp Zij waren echter niet in staat, den wagen tegen te houden of de dame uit haar benarde positie te benijden. De auto tuimelde tenslotte over .den rand van de rots en viel een paar honderd voet in het schuimende water. Het verminkte lijk van de dame werd een eind verder tegen de rotsen gevonden. - Een kostbare vondst. De vrouw van een handelaar uit Kaulsdorf, nabij Berlijn, had een bezoek gebracht aan Berliju. Zij was des avonds op weg Baar het stalion Oharlottenburg om de thuis reis te aanvaarden, toen zij bij haar wandeling over den Kurfürstendam een valies op het trottoir zag staan. Er bevond zich niemaud in de nabijheid. De vrouw wachtte eenige minuten om te zien, of iemaDd het valies zou komen weghalen, Toen dit niet geschiedde, wilde zij het naar het politiebureau brengen, doch het bleek, dat het valies zoo zwaar was, dat zij het niet kon optillen. Zij riep de hulp in van een agent, en met hun beideu brachten zij het koffertje naar het naastbijzijnde politiebureau. Daar werd het opengei maakt. De inhoud bleek te bestaan uit een aantal gouden voorwerpen en tal van kostbare juweelen en sieraden, met een waarde van minstens 30 milh'oen mark. Een rijke bedelaar. In New- York spreekt iedereen op het oogen- blik over den bedelaar zonder beenen uit Eiith Avenue, die zich daar in een wageatje voortbewoog. Men heeft nu ontdekt, dat de man met zijn vrouw op kamers woont in eeu bekend hoiel in Broadway en dat hij er een auto met een chauffeur op nahoudt. Hij moet juist een maand vacantie aan de meren hebbtn doorgebracht. De vólksstemming in Opper-Sileziè. De hongersnood in de Oekraïne. p goede a

Volksblad | 1922 | | pagina 3