Nederland. tinge, 60 p. Zwemmen 60 M.le pr. W. Bom, Sparta, Krabbendijke, 57 sec. 2e pr. Joh. Ëelius, Volh., Ierseke, 59Ve sec. VoetbalQoesche Combinatie-Wall cheren I 35. Korfbal: Volharding I (Ierseke) Zeelandia (Hansweert) 13. De wedstrijden van Zondag vierden gehouden aan den PolderRcheu weg en trokken veel publiek, we hooiden dat er ruim 500 betalende toeschouwers waren. 's Avonds had op het Slot Oostende de prijsuitreiking (alle medailles) door den heer D. A. Constandse plaats. Deze zeide dat de Sportdagen een groot succes zijn geworden ook finan cieel is niet te klagen, al zal er mis. schien een klein stropje zijn. Spreker dankte alle deelnemers en hoopte dat tengevolge van deze demonstralies hun vereenigingen in groei en bloei zullen toenemen, dat er stuwkracht van zal uitgaan. Spreker hoopt dat allen het volgend jaar weer present zullen zijn en dat dan even goede resultaten zullen worden verkregen. Spreker dankte tenslotte allen, die steun hebben verleend en in 't bijzon der aan den algemeenen technischen leider, den heer C. T. Ruben, voorts aan scheidsrechter de Kok, de jury en de telcommissie. Concert O. B. K. Voor het conceit dat de zangver- eeuiging O.B.K. a.s. Woensdagavond hoopt te geven staan de volgende num mers op het programma 1. Bede voor het Vaderland. 2, Wilt heden nu treden, Oud Ned. liederen uit Valerius Gedenckklank. 3, Het Meilief, Moritz Hauptmann. 4, De Nachtegaal, F. Mendelssohn. 5, Nieuw Leven, L. von Beethoven. 6, Van een voerman en een Boerenmeisje. 7, Daar liep een meisje, beide van P. Martin Zijderlaan. Pauze. 8, Paasch hymne, F. Abt. 9, Avondlied, A. Bil- leter. 10, Grootmoe\ Douwdijntje. 11, Do9 morgens, beide van P. Martin Zijderlaan. 12, Psalm 122, J. P. Sweelinck. 13, Serenade van een Lands knecht, Orlando Lasso. 14, Lof zij den Heer, Melodie in Peter Sohr's Ge zangboek 1668, Harm. R. Beintrma. Nog eens de ramp op de schelde. Het volgende ontleenen wij aan #Het Volk^ waarvan een medewerker een onderhoud had met een der leden van de bemanning van de „Zuiderdijk". ,/Het was een heldere nacht en volle maan. Het water was bladstil. Het zal ongeveer kwart over vier in den morgen zijn geweest, toen wij die in onze kooien lagen, plotseling werden opgeschrikt, door een hevigen slag, 'u stoot, die ons bijna uit de bedden wiep. Onmiddellijk vlogen allen uit de kooi eu snelden het voordek op. Vlak voor ons zagen wij duidelijk een klein stoomschip, dat langs stuur boord omzwaaide. Wij begrepen dat een aanvaring had plaats gehad en zagen tegelijkertijd, dat het bijdraaiende schip een groot gat, zeker van 4 meter om trek, bij de ankerspil had bekomen, waar het water met groote kracht, naar binnen stroomde. Het was slechts een ondeelbaar oogen- blik dat wy dit konden zien, want ons schip de „Zuiderdijk*, stoomde met volle kracht door en het aangevaren stoomschip, dat later bleek de^Ëzardian" te zijn, schoof dus langs ons heen. Bij intuïtie begrepen wij, dat er iets ernstig had plaats gevonden, en met ongeveer 25 man vlogen wij naar het achterschip en maakten de reddingssloep no. 4, de sloep dus aan stuurkoordzijde, die het dichtst bij het aangevaren schip was los. Wij draaiden bliksemsnel de davids en lieten de boot een meter of drie vieren. Terwijl wij dit geheel op eigen gelegen heid deden want niemand had ons kommando gegeven, ofschoon de kapi tein, de Hollandsche loods en de twee de en derde stuurman op de commando brug stonden, zagen wij de ,/Ezardian'» suel zinken. Het voorschip schoot om hoog. Door de snelheid van de ,/Zui- derdijk" raakten wij echter van het schip af, maar gingen voort met de reddingssloep te laten zakken. Toen de sloep even boven het water was, gebeurde er iets, dat ik mijn leven lang niet zal vergeten. De eerste officier Dekema, kwam van de kommandobrug afhollen en schreeuwde ons toeDie boot mag niet buiten boord gedraaid worden. U begrijpt in welk een gemoeds stemming wij waren door een aan- aanvaring -uit je bed gegooid snel een boot los gemaakt en toen het plotse ling kommando, dat het niet mocht. Wij moesten de sloep laten hangen, ofschoon ook de eerste officier en trou wens ook de anderen op de commaudo- brug gezien moeten hebben, evenals wij, dat het aangevaren stoomschip snel wegzonk. Wij gingen terug naar het voordek, en toen pas merkten wij, dat de ,/Zuiderdijk" vaart verminderde. Even later begrepen wij, wat daar van de reden was. Een klein Belgisch vrachtbootje was ons langs gevaren en terwijl de „Zuiderdijk" c;p halve kracht stoomde, hoorden wij duidelijk van af de commandobrug roepen arHeila, er is daar net een bootje gezonken, kij ken jelui eens naar de bemanning Door wie deze woorden geschreeuwd werden weten wij Diet, maar wij heb ben ze allemaal duidelijk gehoord. Toeu is de ^Zuiderdijk" gewoon door gevaren naar Vlissingen. Ken goede vangst. Eenigen tijd geleden bedreigde iemand te Stratum (gem. Eindhoven) een ander met een scherp geladen revolver. De bedreigde deed hiervan aangifte bij de politie. Bij onderzoek gaf de dader op, Verduiu te heeten en kastelein van beroep te zijn. Hij woonde te Eindhoven. De wijze waarop hij de juistheid van zijn inlichtingen trachtte te staven, deed de politie vermoeden, dat zij hier met een ontvluchten misdadiger te doen had. In verschillende plaatsen werd een on derzoek ingesteld, met het gevolg dat de commissaris van politie te Eindhoven bericht kreeg van de politie te Beverwijk, dat een zekere J. van E., vfteger al daar woonachtig cu bekend als een gevaarlijk inbreker, door de justitie werd gezocht daar hij nog één jaar gevangenisstraf had te oudergaaD. Ver der was zijn aanhouden verzocht door de politie te Zevenaar, naar aanleiding van een aldaar gepleegden diefsial'met braak. Donderdag was een ambtenaar van de Beverwijksche politie te Eindhoven gekomen en werd Verduin* gearresteerd. Het bleek dat hij de gezochte van E. was. Na zijn gevangenneming trachtte de man zich door ophanging van het leven te berooven maar dat werd hem belet, evenals later zijn poging tot ontvluchten. Vrijdag is* van E. ter beschikking van den officier van justitie te 's Her- tegenbosch gesteld. Ernstig ongeluk op hef I- C A R. Zondagmiddag, zoo meldt de Of., heeft een ontzettend ongeval de lucht vaart-feesten die op het I. C. A. R. te Rotterdam worden gehouden, gestoord. Kort na.den start van het esquadriile Belgische Bristol Fighters zag het buitengewoon talrijke publiek een dier toestellen juist boven de Riclard- hangar plotseling een zonderlinge ma noeuvre maken. Iedereen dacht aan vankelijk, dat het toestel zou gaan duikelen, doch na eenige omwentelingen verdween het toestel achter de hangar. Even was het doodstil op het terrein, toen werd een doffe, dreunende slag gehoord. Onmiddellijk begaven we ons naar de plaats des onheils, klommen over een twee M„ hooge schutting en zagen toen het zwaar beschadigde toestel, dat met den kop in den grond zat, voor ons liggen. BijDa op hetzelfde moment was ook de Gemeentelijke Geneeskun dige Dienst, die op het vliegveld ge- stationneerd is, ter plaatse. Met groote moeite werden de vreeselijke verminkte lichamen der beide inzittenden uit de machine verwijderd e» naar het hulp hospitaal op het vliegveld gebracht, waar zy voorloopig werden verbonden en waar hun een injectie werd ge geven. Per auto van den Geneeskundigen Dienst zijn zij naar he* ziekenhuis aan den Coolsingel vervoerd. De luitenant Sauveur is zonder bij kennis te zijn gekomen ovërleden, de toestand van luitenant Meurice is hoogst ernstig. Beiden waren ongehuwd. Het ongeval zou te wijten zyn aan een te geringe snelheid van het toestel tengevolge van het overtrekken in de De toeneming van het ambtenarencorps. In het Maaudschrift van het Centraal Bureau voor de Statistiek komt een overzicht voor van den omvang van en de mutaties in bet ambtenarencorps sinds 1891, waaraan wij de cijfers van de volgende jaren ontleenen: Mannen Vrouwen in den loop in den loop van het jaar van het jaar overl. overl. Jaar In dienst gep., op ln dienst gep., op van b. h. begin wachtg. aan- b. h. begin wachtg. aan- waaru. v. h, jaar of ontsl. gest. v. h. jaar of ontsl. gest. 1891 15,538 567 1081 195 12 40 1900 19,606 615 1281 485 20 120 1910 28,387 828 1384 1500 95 213 1913 30,192 967 2252 1653 127 305 1914 31,477 810 1583 1831 89 196 1915 32,250 905 1472 1938 130 277 1916 32,817 1028 2010 2085 136 495 1917 33,799 1100 2076 2444 154 486 1918 34,755 1202 2512 2776 151 733 1919 36,075 1149 3826 3358 231 1489 1920 38,752 1311 4919 4616 422 2017 1921 42,360 6211 Opgenomen zijn die ambtenaren, welke ressorteerden onder de vorige pensioen wet, met uitzondering der onderwijzers (d. i. behoudens enkele uitzonderingen de zich in vasten dienst van het rijk bevindende burgerlijke ambtenaren en beambten.) Met betrekking tot de toeneming van het aantal ambtenaren in de laatste jaren kan nog het volgende worden medegedeeld. Bij de Posterijen en Telpgrafie werden in 1919 en 1920, mede ten behoeve van den Postcheque-en Girodienst resp. 1895 eu 1954 manneelijke en 1047 en 1120 vrouwelijke amblenareu, zijnde in totaal resp. 2942 en 3074 ambtenaren aangesteld, terwijl in 1920 bij de Raden van Arbeid 754 mannelijke eu 361 vrouwelijke, iu totaal 1115 ambtenaren benoemd werden. bocht, waardoor een vrille ontstond, waarna de machine in loodrechten stand omlaag stortte. Ontslag Minister ff. IJsselsfeiJn- Met hel oog op het voornemen van Minister van Isselsteijn tot het aan vaarden Woensdag a.s. van een bui tenlandsche reis, wordt met ingang van dien dag aan dien minister eervol ontslag verleend. De definitieve op lossing der crisis is hiermede niet bereikt. Gemeld kan worden dat de heer en mevrouw Van IJsselsteijn voor particuliere aangelegenheden naar Zuid-Afrika gaan en vandaar hun reis vervolgen naar Indië om een reeds lang voorgenomen bezoek aan hun zoon te Medan te brengen. In den loop van het volgende jaar hopen zij naar Neder land terug te keeren. Indexcijfers van handelsprijsen. Hst indexcijfer van groot handels- prijzen in Nederland van 53 artikelen, bedroeg in Juli 162, d. i. 5 punten minder dan in Juni, Het indexcijfer der kleinhandelsprij zen van slechts 29 artikelen, bedroeg in Juli 154.5 (Juni 156, Mei 158, April 161, Febr. en Maart 164, Jan. 164.) Het cijfer van 1913 is 100. Faillissementen in Nederland. Volgens mededeeling van het Hau- I delsinformatie'tureau van Van der Graaf i Co.'s Bureaux voor den Handel zijn over de afgeloopen week, eindigende 8 Sept. in Nederland uitgesproken 43 faillissemeuten legen 57 faillisse menten in dezelfde week van het vorige jaar. Van 1 Januari tot en met 8 Sept. 1922 1974 faillissementen tegenover 1421 over hetzelfde tijdperk van bet vorige jaar. De Kabinetscrisis. De llaagsche redacteur van de Maas bode meldt Verschillende teekenen wijzen er op, dat de oplossing van de kabinetscrisis niet deze week, doch eerst de volgende week te verwachten is. Verteringsbelastingen. Op bet congres van den midden standsbond is aan de orde gekomen het prae-advies van prof. van Gijn over De openbare belastingen en de midden stand. De heer van Gijn meent dat een verteringsbelasting de beste is, doch zulk een belasting is niet gemakkelijk. De moeilijkheid zit hem hierin achter iemands werkelijke vertering te komeu. Ook moet er een reisbelasting komen. Het is waar, met het huidige passen- stelsel kan men eenigszins laten betalen. Overigens zou het heffen van een bedrag van f 25 voor het gebruiken van een pas iu het buitenland zeer rationeel, zijn. Ook dient er een belas ting op de weelde-artikelen te komen. Onder weeldevoorwerpen verstaat spr. ook jenever en wijn. De laatste is te laag belast wegens een overeenkomst met Frankrijk, waar wij maar eens doorheen moeten. Deze nieuwe belas- tiugen zullen moeten dienen tot ver laging van de inkomsten- en vermogens belasting, die de productie sterk belemmeren. Spreker kan zich begrijpen, dat de middenstsnd bezwaren zal hebben tegen die belastingen, maar tegen welke belasting heeft men die niet Maar het geld moet er ziju, de vraag is maar, wat erger is, deze belasting of de verhoogiDg van andere belastingen. Men moet wel overwegen, dat de in komstenbelasting iemand verdrijft, met het gevolg dat anderen zwaarder belast worden. Wij bewegen ons thans in de dalende lijn. Er is tijdens den oorlog f 600.000.000 kapitaal vernietigd wij moeten nu krom liggen om weer de opgaande lijn te bereiken. Dit kan alleen geschieden als de Staat drijft tot

Volksblad | 1922 | | pagina 2