met woest geweld sloeg hij dezen op liet hoofd vaa den ongelukkigen man, zoodat deze met gebroken schedel en bij gulpen bloed verliezend, ten gronde zeeg. De bandieten lieten hun slachtoffer voor dood liggen, gingen terug naar de danszaal en zij verhaalden daar, als hadden zij een heldendaad gepleegd, //dat zij Lavan wat gegeven hadden, dat er aan hun mes nog van zijn bloed hing en dat hij ginder lag te huilen van de pijn en om hulp te. roepen Op de Zuiderdijk, thans te Antwerpen liggende, is beslag gelegd, dat na het stellen van borgtocht wordt opgeheven. Het lijk van een lid der bemanning van de Ezardian is Dinsdag onder gre ote belangstelling te Vlissingen ter- aarde, besteld. Dinsdag 5 September is Norland's grootmeester der t roneelspeelkunst, Louis Bouwmeester, 80 jaar gewerden. Naar aanleiding van dit feit wijdt Henri Bore) in het „Vaderland" een artikel te zijner eere, waaraan wij het volgende ontleeuen Louis is de grootste acteur van Nederland, en een van de grootsten der gansche wereld. Nederland is een land, dat in vele dingeu, klein als het is, groot kan zijn, u)8ar in ééa ding is het klein in het eeren en waardeeren van zijn groote kunstenaars. Het eerst staatslieden en geleerden, en geueraals en zelfs voet ballers, maar groote kunstenaars eert het niet of niet voldoende. Ware Louis Bouwmeester een Franschman of een Eugelschman geweest, hij zou in Engeland met den titel Sir dezen feestdag in een vorstelijk huis gevierd hebben. Nu doet hij het in een woninkje in de derde Helmersslraat van Amster dam. Een klein landhuisje iu het Gooi, zijn ideaal het stond onlangs in een interview in Het Leven te lezen heeft hij nooit mogen bezitten. Ik heb het smadelijkste bijgewoond, wat hem ooit is overkomen. Ik heb heuo, met een armzalig gezelschapje, in Indië zien aankomeD, iu 1906, omdat er in Nfderland's eersten schouwburg, aan Nederlaud's eerste gezelschap, geen plaats voor hem was. Uit armoede moest toen deze groote man, dien eeu lid van den Raad van Beheer van Het Ned. Tooueel „een speleude beambte" had durven noemen, het land, dat onder anderen groot was door zijn kunst, verlaten, om op 65-jarigen leeftijd in een tropische hitte rond te zwerven, spelende tot in de schamelste societeitjes van de verste uithoeken van Indië. Wij, Nederlanders, behooren eens te gaan beseffen, wat wij onzen besten kunstenaars verschuldigd zijn. Louis Bouwmeester en zijn even groote zuster Théo, al ziju zij beiden, zooals hij mij eens schreef, //bijua ia eeu kermistent geboren", behooren tot den hoogsten, waren adel van ons land, den adel van het genie. Iu Weenen en nog wel in het Burgtheater, waar men het aller hoogste heeft genoten, werd L uis Bouwmeester als eea dier allergrootsteu erkend. In Nederland weet ook een ieder wel, dat hij een geniaal acteur is, maar toch laten wij hem op zijn 80e jaar den boer opgaan. Hij wete niet, wat ziju geboortedag hem nog brengen kan. Als het een ruim jaargeld is, en een villa in het Gooi, en het commandeurskruis van den Nederlandschen Leeuw, is het nog altijd minder dan waarop zijn genie hem eigenlijk recht geeft. Naar wij vernemen heeft de Rotter- dam-che Handels- en Landbouwbank bij de laatste trekking als extra-premie f40 wekelijksche lijfrente aan Louis Bouwmeester toegekend. Wij vernemen verder, dat J. C. de Vos een paar weken geleden met een dergelijk geschenk werd verrast. (Vad.) Naar verluidt, zegt het Dagbl. van N.-B., is in Tilburg voor de kermis ongeveer anderhalve ton, zegge en schrijve bijna f 150.000 van de Rijks postspaarbank gehaald. Hef Regeringsprogramma. Het Centrum meldt z/De bezuiniging is voor alle Depar tementen gelijkelijk voorgeschreven en zal per Departement 17 pet. bedrageu. Waar de salarieering van ambtenaren een groot deel van de uitgaven van eeu Departement uitmaakt, zal het waarschijnlijk Hiet kunnen uitblijven, dat, waar 17 pet. bezuinigd moet wor den, dit ook voor een deel zal moeten gevonden worden in de salarissen. Naar ons verder ter oore kwam, zal de kwestie van bet processieverbod in het Regeeriugsprogram buiten gediDg blijven. Zeker is dat he'; Departement van Handel, Landbouw en Nijverheid ver dwijnt Nijverheid wordt ondergebracht bij Minister Aalberse, terwijl het zoo goed als zeker is, dat Landbouw bij Binnenlaudsche Zaken komt. Het Mi nisterie van Financiën blijft onder Minister De Geer.* Volgens het Hui|gez. zou het in het voornemen liggen van de Koningin het volgende jaar na de officieele viering van Hatr zilveren regeeringsjubileum een officieel bezoek te brengen aan de hoofdsteden van de elf provinciën van ons land. Naar de Tel. verneemt is op het departement van onderwijs een nieuwe regeling in behandeling van de lichame lijke oefening der rijpere, zoowel mannelijke als vrouwelijke, niet-scbool- gaande jeugd. Hierin zullen worden opgenomen alle, thans geldende voor schriften en bepalingen, daarbij inbe grepen die betreffende de subsidieering van sport- en speelterreinen. Een ontwerp daartoe is samengesteld in overleg met bet algemeen college van advies voor de lichamelijke opvoeding en met de inspectie. Het ontwerp gaat uit van de volgende hoofdregels: a. De zorg voor lokalen en ter reinen wordt in beginsel gelegd op particulieren en gemeenten, die even wel vrij blijven ten aanzien van de vraag, of zij tot de oprichting al of niet wenscheu over te gaan. Subsidie voor terreinen en lokalen wordt van rijkswege al'een in uitzonderings gevallen verleend. b. Van de gewone kosten der cur sussen draagt het Rijk slechts 60 percent. c. De inrichting van de cursussen wordt geheel gedecentraliseerd. d. D3ze z g. rijkscursussen worden in de cursussen opgelost. e. Voor de inrichtirg van cursussen is het initiatief van particulieren ter plaatse (door den minister tot deze inrichting toegelaten vereenigingen of gemeentelijke commissies) noodzakelijk. Deze dragen de verantwoordelijkheid voor de leiding der curussen. Zij moeten bereid en in staat blijken naast de zorg voor terreinen en lokalen een belaugrijk deei van de gewone kosten (40 pet.) op zich te nemen. De a corr. van de //Tel." schrijftj Men kan al vry spoedig voor stellen tot versobering en vereenvoudi ging van sommige takken van den Staatsdienst verwachten. Ook op militair gebied zal worden bezuinigd. Verschillende posten van j militairen aard, die voor het volgeed dienstjaar zouden worden uitgetrokken, zijn geschrapt. Zijn wij wel ingelicht, dan is Let niet de bedoeling de Vloot wet onafgedaan Ie laten, maar men kan wel vrij belangrijke wijzigingen in het wetsontwerp verwachten, waardoor de ftnancieele lasten voor de naaste toe komst zeer aanmerkelijk beperkt zullen worden. Ook op Onderwijsgebied zal de be- zuinigingspolitiek worden ter hand ge nomen in de liju van het reeds inge diende wetsontwerp-de Vis.-er, Het kantoorpersoneel, den teekenaars en den bazen van de scheepsbouw werf //Gusto" te Schiedam is met ingang van 1 October a.s. 10 °/0 loonsverlaging aangezegd. Aan dit personeel is eeu lijst ter teekening voorgelegd, dat het met deze verlaging genoegen neemt. De lijst is door allen geteekend. Persoonlijke ongelukken hadden bij den brand niet plaats. Verzekering dekt de groote schade. Namens het Interprovinciaal Spoor wegcomité, is aan de Directie der Ned. Spoorwegen verzocht, de vacantie kaarten niet met 15 September op te heffen, doch daaraan in den hul digen of in een eenigszius gewijz'gden vorm een permanent karakter te geven, waardoor althans voor een be langrijk deel zou worden goedgemaakt het nadeel, aan spoorwegen, staat en de betrokken streken toegebracht door de opheffing der kilometerkaarlen. In het tweede kwartaal van dit jaar heeft het be/olkingsaantal van ons laad de zeven millioen overschreden. De Koningin heeft Woensdag een ontvangst gehouden voor het diploma tieke corps, met den Belgischen gezant als doyen. Behalve Ridder van Rap- pard waren 16 diplomaten aanwezig. Daarna hebben Koningin Wilhel- mina en Prins Hendrik, met den Koning en de Koningiu van Denemarken, het kunstmuseum bezocht. Het gezelschap werd rondgeleid door Carl Madsen. Vervolgens werd een bezoek gebracht aan het slot. Fred rik borg. 's Avonds was er een gaia-voor stelling in het Koninklijk theater. Het programma vermeldde Beethovens Ouverture Leonore 8 en een acte van Tosca. Woensdagmiddag is nog te Kopen hagen een vliegtuig aangekomen met een zen ring bloemen voor de ontvangst van de Koningin op de tentoonstelling, welke Donderdag werd bezocht. Dien dag werd ook een groote auto tocht gemaakt, waarbij een bezoek ge bracht werd aan het Amager-inuseum en aan Dragoer, waar een ringrijderij en ten watersteekspel werden gehouden. Des morgens was de Nederlacdsche kolonie te Kopenhagen aan boo"d van Ce Zeeland ontvangen. Vrijdag is de Koningin naar Stock holm vertrokken. Verleden jaar November werd te Middelburg aangehouden zekere irouw B., verdacht van ernstige verwaarloo- zing en mishaudriing van haar 13-jarig dochtertje. Tot tweemaal toe werd deze zaak reeds voor de rechtbank behan deld, maar ook den tweeden keer kon ze niet worden afgehandeld, omdat een nader onderzoek naar bekl's geestver mogens wecschelijk werd geacht en zij bovendien zwanger was Thans zal na dat de vrouw bijna 10 maanden reeds haar vrijheid kwijt is, op 19 September de zaak op nieuw voorkomen. In zijn zeerapport verklaart de kapi tein van de Zuiderdijk, dat op 1 Sep tember, te 4 uur 25 's morgens, zich richtend van het vuur van West- Kapelle op dat van Zoutelande, onder de leiding van een loods, een schip, waarvan de twee mastlichten en het groene licht zichtbaar waren, gezien werd, op 1 xfi punt bikboord, komende uit de richting Vlissingen. Geen van beide schepen veranderde van koers gekomen op l/i punt stuur boord, was alleen het groene licht van de Ezardian zichtbaar, en onze loods meende, dat het inzicht van dit schip was groen op groen elkaar voorbij te varen. Hij beval dus roer naar bakboord en wij lieten twee sireensignalen hooren. De Ezardian antwoordde met een ge luid en wij ontwaarden zijn twee zij lichten. Wij herhaalden onze signalen, maar het andere schip zette meer naar stuur boord af, derwijze, dat het ons zijn rood vertoonde. Te 4 uur 32, niet meer terug kun nend, deden wij full speed achteruit malen, maar de botsing kon niet meer worden vermeden. De Ezardian werd langs bakboordzij getroffen, eD, om een nieuwe botsiDg te voorkomen, maalden wij full speed vooruit. Te 4 uur 34 stopten wij, maar het andere schip was buiten zicht. Wij zetten eeu boot uit. Onze loods was van oordeel, dat het onmogelijk was om te keereu. Wij gaven dan kennis van het gebeurde aan een schip, dat wij ontmoetten, en zetten onzen weg voort, om zoo spoedig mogelijk den loodskotter te verwittigen, dat hij naar de plaats der ramp zou snellen. Tegen den kapitein van de Zuider dijk .is, naar de Maasbode meldt, een gerechtelijk voor-onderzoek begonnen over de vraag of hem het misdrijf be doeld bij art. 414 van het strafrecht kan worden ten laste gelegd, welk art. met een gevangenisstraf van ten hoogste drie jaar bedreigt den schipper van een Nederlaudsch vaartuig, die aan vaar tuigen, schippers of opvarenden, wetende dat zij in nood zijn, niet zoodanige hulp verleent, als naarmate hij bij machte is, zonder zijn vaartuig, de opvarendeu of ziehzelf aan ondergang bloot te stellen, indien de nood het gevolg is van aanvaring met het vaartuig, waar over hij het bevel voert. Door H hoofd geschoten. Dins dagmorgen is een 16-jarige hoogere- burgerscholier uit Koudekerke, die een revolver onderzocht, door het afgaau van het schot, in het hoofd getroffen en aan de gevolgen overleden. De scheepsramp op de Schelde. De justitie te Middelburg beeft een onderzoek ingesteld, waarom de be manning van het stoomschip Zuiderdijk, na de aanvaring met het Engelsoke stoomschip Ezardian, geen poging heeft gedaan, de schipbreukelingen te redden. De Zuiderdijk schijnt namelijk dadelijk te zijn doorgevaren, hoewel het prachtig weer, en de zee sj iegelglad was. Naar verluidt, heerschte aan boord van de Zuiderdijk zulk een paniek, dat de gegeven bevelen om de booten uit te zetten, eenvoudig niet zijn uitgevoerd. Louis Bouwmeester. Een lijfrente voor Louis Bouwmeester. Daar is wel geld voor. Koninklijk bezoek aan de provinciale hoofdsteden P Lichamelijke oefening. Het regeeringsprogram. De malaise in de industrie. Een grootvader van 18 jaar. Te Venlo meldde zich een merk waardig paartje bij den ambtenaar van den Bnrgerli ken Stand. De bruidegom is 18 jaar, de bruid, weduwe 40 jaar. Deze is reeds grootmoeder en heeft een 22-jt.rige zoon. De 18 jarige bruidegom wordt derhalve bij zijn huwelijk reeds terstond grootvader en tevens vader van een 22-jarigen zoon. L. K. Groote brand. Woeosdagmor» gen omsireek8 9 uur is het hoofdge bouw der Nederlandache Chamottefa- briek van de firma D. J. van Wijk en Co. te Geldermalsen in brand geraakt. Het gebouw, waarin vele houten zolders waren met eeu inhoud, vertegenwoordigende een waarde van millioenen, brandde geheel uit. Ver trouwd wordt, dat het bedrijf met de machines, welke in bijgebouwen stonden, kan worden voortgezet. Vacantiekaarten. Bevolking. Bet Kon. bezoek aan SJcandinavié. Een ontaarde moeder. Scheepsramp op de Schelde. Het Hbld. v. Autw. meldt

Volksblad | 1922 | | pagina 3