Stadsnieuws. Nederland. By voorkomende gelegenheden, by v. het opruimen van wrakken, het leggen van mijnen, e.a., zou met voldoende juistheid de ligging der grens bepaald kunnen worden, al ging dit dan ook wat moeielijker, Dat de Nederlandse he delegatie indertijd bij de onderhandelingen te Parijs den dalweg als grens voor stelde en niet de door u genoemde lijn, doet ons eraan twijfelen, of deze lyn wel „eerlijker en recht vaardiger* grens zou vormen dan de dalweg. Die delegatie zal wel van een tegenovergestelde meening zijn geweest en daarom de meerdere moeite van een ev. oplooding voor de in haar oog grootere rechtvaardig höid over gehad hebben. Wat betreft de inrichting van den loodsdienstop Nederlandsch gebied altijd een Ned. en op Bel gisch gebied een Belgische loods, o zeker, dat zou gewenscht zijn. Maar het veronderstelt een zoo groote mate van goeden wil aan weers zijden*, dat wij hiervan met het oog op de bestaande, felle concur rentie vooreerst niet veel zien komen. Hoe het zij, de Wielingen-kwestie eiseht goeden wil aan beide rege ringszijden, en deze is misschien groot genoeg, om overeenstemming mogelijk te maken. Meent u, iets te kunnen bijdragen tot het ver krijgen van „vrede en rechtvaardig heid* op dit punt, dan stellen wij ons blad gaarne daarvoor open. Feesten Vreemdelingenverkeer. De uitslag der wedstrijden Woensdag door Vreemdelingenverkeer gehouden, ia als volgt K Ie pr. Mej. K. Koert en dhr. A. Linden- berg, Wolphaartsdijk. 2e pr. Mevr. Koert-Lindenberg en dhr. J.C. Koert, Wolphaartsdijk. 3e pr. Mej. Kole en dhr. M. van Hekken, 's H. Arendskerke 4e pr. Mej. De Graag en dhr. W. van Liere, 'a Heer Abtskerke. 5e pr. Mej. Dekker, Wemeldinge en dhr. H. Leije- naar, Kloetinge. 6e pr. Mej. Buisrogge en dhr. Buisrogge, Kloetinge. 7e pr. Mej. Zandee en dhr. A. Sinke, Kloetinge. 8e pr. Mej. Bevelander, en dhr. J. M. Poleij, Ierseke. 9e pr. Mevr. Van Dijke-Krijger en dhr. C. J. van Dijke, Nisse. 10e pr. Mej. Harinck en dhr. P. Harinck, 's Heer Abtskerke. 11e pr. Mej. Elenbaas, Goes en dhr. C. Boogert, Hoedekenskerke. 12e pr. Mej. Tiemans en dhr. Verdonk, 's Heeren- hoek. 13e pr. Mej. Krijger, Kloetinge en dhr. C. Kooijman, Kruininge i. 14e pr. Mej. Van Maris, Kapelle en dhr. A. L. Schrier, Kortgene, 15e pr. Mej. Wouterse en dhr. van Dijke 's Gravenp., 16e pr. Mej. Boogaard, Hoedekenskerke en dhr. A. Wagenaar, Kloetinge, 17e pr. Mej. Nelemans en dhr. A. C. Zandee, Kloetinge, 18e pr. Mevr. Groenewege Lindenbergh en dhr. I. Groenewege, Hoedekenskerke, 19e pr. Mej. Dekker, Kloetinge en dhr. W. Gijzel, Biezelinge, 20e pr. Mevr. Van Dijke-Lindenbergh en dhr. A. van Dijke, 's-Gravenpolder, 21e pr. Mej. Otte, 's Heer Arendskerke en dhr. M. van Liere, 's Heer Abtskerke. Na afloop van de Ringrijderij werd door den Commissaris der Koningin de zilveren wisselbaker, welke door H M. de Koningin beschikbaar was gesteld, overhandigd aan het winnende paar. Alvorens den beker uit te reiken bracht spreker hartelijk dank aan bet bestuur van Vreemdelingenverkeer voor de uitnoodiging tot bijwoning der fees telijkheden. Spieker koestert groote be langstelling voor het doel en streven dezer vereeniging en cok voor goede sport in het algemeeu. Spreker noemt het een heerlijk feit, dat de ringrijde— rijen in Zeeland overal veel belang stelling wekken. Op vele plaatsen in de provincie zijn ze dezen zomer ge houden en de deelname was overal groot. Na een driewerf „hoeia* op H, M. de Koningin richt spreker zich tot den winnaar en de winnares, den heer A. Lindeuberg en mej. K. Koert te Wol fertsdijk en overhandigt hen den beker, welke na eervolleu en roemrijken strijd is behaald. Spreker wijst er nog op dat deze beker nog niet hun persoonlijk eigen dom is. Daarom overhandigt hij aan de winnares ern medaille. Nadat het Wilhelmus was gezou- gen, werd in optocht onder de frissche tonen der muziek naar de stad terug gereden. Vermelden wij nog dat de eigenaar van hotel Tivoli de attentie had aau mej. K. Koert, door zijn dochtertje een fraaie bloemenmand te doen aan bieden. Als bijzonderheid kunnen wij verder berichten, dat een familie uit Hil versum per auto naar het feestterrein gekomen was Wel een bewijs dat de oude Zuid-Bevelandsche boereudansen aantrekkingskracht uitoefenen. 's Avonds om 7 uur vond in de groote zaai van het Schuttershof de prijsuitdeeling plaats. Na een geestig speechje van den heer G. Houtekamer, secretaris van V. V., waarin hij wees op de groote moeilijkheid der keuze, en de commis- m ssie prees over de keurige voor- we-pen, die zij heeft aangekocht, wer den d? deelnemers aan de ringrijderij naar volgorde der behaalde prijzen in de gelegenheid gesteld uit den schat van prachtige eadeaux uit te zoeken wat ze het liefst hadden. De eadeaux be stouden uit kunst- eu gebruiksvoor werpen. Door B. en W. van Goes waren twee zilveren bonbonlepels met het wapen der stad versierd, beschikbaar gesteld, voorts hadden de volgende particulieren eadeaux gegeven Not. Pilaar, Mr. C. Lucasse, Ir. J. v. Poel geest, L. Ruijsseuaars, H. J. Molhoek en L. Verwer, allen te Goes en L Wouterse, 's Gravenpolder. Van ver scheidene firma's wareu verder ge schenken ingekomen. Inmiddels reikte de heer J. C. Per sant Snoep, Kapelle, de medailles aan de motorrijders uit. Voo; de versisrde auto van Corn, van Strien was een kleine verguld zil veren medaille beschikbaar gesteld. Tot slot bracht de heer Houtekamer namens het bestuur van V. V. dank aan H M. de Koningin voor het prach tige cadeau, dat Zij voor de ring rijderij heeft gegeven. (Bravo's). Spreker dankte de commissie voor de riogrjjderij, die moeite noch tijd heeft ontzien om de zaak schitterend voor elkaar te krijgen. Kranig werk is ook verricht door de commissie voor de motorwedstrijden evenals door de heereu deelnemeis. Spreker deed een beroep op hun steun voor een volgend jaar. Spreker dankte B. en W. van Goes voor hun vuile medewerking en bracht lof aan het tactvolle optreden der politie. Ook uitte spreker een woord van hulde aau de muziekgezelschappen van elders, die zich de moeite hebben gegeven hierheen te komen. Ten slot'e bracht spreker dank aan degenen welke eadeaux beschikbaar hadden gesteld, kor om aau allen die hebben mede gewerkt tan het uitstekend slagen van dezen dag. Zondag a.s. en de daarop volgende week, ook 's avonds na 8 uur, zal de apotheek van dhr. La Porte voor het publiek zijn geopend. Doopsgezinde Gemeente. (Legeidijk). Zondag 10 September, des morgens te half elf, üs. J. Koekebakker. Concert O. B. K. Men verzoekt ons opname vau het volgende Naar wij vernemen hoopt de Zang- vereeniging „Oefening Baart Kunst* alhier, ouder ieidiug vau den heer S. J. Tamminga, bij gunstig weder a.s. Woensdagavond ten 81/* ure eeu concert te geven in de teut op de Groote Markt. Wij juichen dit voornemen ten zeerste toe, en doen een beroep op de toehoorders gedurende deu zang geen hinderlijke wandelingen over de Markt te maken, zooals dit helaas al te vaak bij muziekuitvoeringen voorkomt. Met een weinig wilskracht kan ieder een er toe meewerkeu dat de zang uitstekend tot zijn recht kan komen en daardoor de vele Goesche muziek liefhebbers een hooger kunstgenot kan worden verschaft. Aau de ouders wordt verzocht een wakend oog over de kleinen te houden, terwijl wij tenslotte nog een beroep doen op motorrijders en chauffeurs, om, indien niet noodzakelijk, op geenerlei wijze afbreuk te doen aan het welslagen van dit concert. Kaderlandstorm. Voor het examen voor het bewijs voor individueel geoefend man slaagde dhr. S. A. Reijerse van de klasse Goes der Kader-Landstorm Compagnie Zee land. Een nieuw schip. Voor rekening van sehipper Van Waarde alhier is van J. S. Figee's scheepswerf te Vlaardingen te water gelaten een motorvrachtboot van 70 ton, voorzien van 20—24 P.K. Deuts Brons motor, besterad voor de vaart op de Zeeuwsche stroomen. Euphonia. Door de Harmonie „Euphouia* is besloten a s. Zaterdagavond 9 Sept. 1922 een volksconcert te geven op de tent op de Groote Markt, 't Programma zal luiden 1. Washington Grays Marseli, Gra- fulla 2. Ouverture Walram, M. J. H. Kessels; 3. Three O, Clock in the Morning Valse, J. Robledo4. Fan tasie pUiie Nuit a Grenade*, C. Kreutzer. Pauze. 5. „Prinz Eithel Friedrich*, Marsch, H. L. Blankenburg6. Ouverture „Cortege d'Atilla*, G. Gadeune7. „Intermezzo", M. Werner 8. „Slag bij Waterloo*, Episode militair, M. J. H. Kessels. meente Moerbeke-Maas it) Oost-Vlaan- deren, nabij de Nederlaudsche grens, waar het, vooral op Kermisdagen, nogal eens ruw kan toegaan. Zaterdagavond werd in verscheidene kermistenten gedanst, en toen er tegen den avond meer dan eens twist uit brak, had de politie de handen vol werk, des te meer, daar zich onder de vechter ook Nederlanders van naburige dorpen bevonden, die dan de grens overtrokken bui en het bereik der Bel gische politie. Een wielrijder, die omstreeks mid dernacht langs den straatweg van Axel huiswaarts keerde, hotste in het midden van den weg op een man, die er lag. Hij viel en bezeerde zich tamelijk zwaar. Hij hemerkte dat de persoon, waarover hij was gevallen, bewusteloos lag iu eeu bloedpiss. Onmiddellijk verwittigde de wielrij der de politie, die ter plaatse snelde. Het slachtoffer toonde verscheidene sporen van diepe messteken, waaruit nog het bloed vloeide. Zijn aangezicht was onherkenbaarhet vleesch hing er af, en de steen, waarmede hij vermoe delijk was'getroffen, lag naast hem. Zonder teekenen van leven te geven werd hij naar het ziekenhuis aan de grens gebracht. Daar kwam hij, onder de goeie zorgen van een gen eshesr van Moerbeke, eenigszins bij en kou enkele inlichtingen verschaffen over de misdaad. Daarop heeft de politie vijf slecht befaamde mannen, die 's avonds in de danstenten waren gezien, aangehouden en opgesloten. Het blijkt, dat zij hun slachtoffer na den laffea aanslag heb ben beroofd van alles wat hij op zak droeg. Het parket van Middelburg, op de hoogte gebracht van de misdaad, ver scheen per auto op de plaats waar het slachtoffer was aangetroffen. De aangehouden schelmen werden ondervraagd. Ofschoon zij alle schuld ontkennen, zou uit hun onsameuhau- gende verklaringen duidelijk blijken, dat zij de moordenaars zijn. Zij schijnen bovendien deel uit te maken van de bende kippedieven, die sedert geruimeu tijd alle kippehokken in de grensstreek heeft geplunderd. *8 Morgens is het slachtoffer in 't ziekenhuis te Koewacht onder hevige pyuen overPdeD. De ongelukkige droeg afgrijselijke wonden, zoodat het gelaat niet meer herkenbaar was. Zijn kleeren waren besmeurd «iet modder en bloed. Een vrouw van Koewacht, wier man dien nacht niet was thuisgekomen, meldde zich 's morgens aan bij de politie, die haar bij het lijk bracht. Onmiddel lijk herkende zij haar echtgenoot. Het is zekere Thomas Lavan, 80 jaar oud, venter met kruidenierswaren, die in de streek bekend stond als een eerlijk en oppassend man. Hij laat een weduwe met vier kin deren achter. De wanhoop der zijnen is onbeschrijfelijk. Ondertusschen wordt het onderzoek ijverig voortgezet. Onder geleide van 10 rijksveldwachters zijn de vermoedelijke moordenaars naar de gevangenis te Middelburg overgebracht Het „Hbld. vau Antw.* meldt nog Zaterdagavond, ongeveer 12 uur, bevond het slachtoffer zich in een danstent te Koewacht. Verschillende lieden zochten met het slachtoffer ruzie. De baas van de danstent deed de rust verstoorders buiten zetten. Daar ont stond een vechtpartij in regel. Lavan nam de vlucht in de richting van Hol land, doch werd ingehaald en door 7 man laffelijk afgeslagen. Al de aanvallers waren met messen gewapend en over gausch zyn lichaam werd de ongelukkige als doorkeven met messteken. De onmenschen waren over hun hel dendaad nog niet voldaan, zij zouden de kroon op hua lafaard-werk zetten. Een hunner nam eeu zwaren steen en Ring ridder yj. Uotorwedstryjden. Solo. Plankenwedstrijdle prijs A. v. Nieuwe,nhuijzen, Arnemuiaen, 2e pr. J. Smit, 's Heer Arendskerke. Pijpenwedstryjdle pr. J. Steketee, Nieuwdorp, 2e pr. C. Dominicus, Hansweert. Flesschenwedstrijdle pr. A. v. d. Weele, Colijnsplaat, welke de eenigt» was, die dit zware nr. zouder straf- punteu reed-, 2e pr. M. Zoetewey, Hansweert. 1)ao. Ringrijdenle prijs J. Diefman, Goss, 2e pr. J. L. Snijder, Colijnsplaat. Ringwerpen le pr. J. Dieleman, Goes, 2e pr. A. Koert, Wolfertsdijk. Naald- en draad}it: le prijs J. Dekker, Goes, 2e pr. J. Dieleman, Goes. (Merkwaardig dat hier door een heer de draad in de naald werd gestoken). Hindernisbaanle pr J. Dekker, Goes, 2e pr G. van Mullein, Waarde. Lepel en eirit: le pr. J. Dieleman, Goes, 2e pr. J. de Koster, Colijnsplaat. ZoNDAGSLUlTING APOTHEKEN. Moord op de Belgische grens. Koewacht is een gehucht vau de ge

Volksblad | 1922 | | pagina 2