Stadsnieuws. Uit den Vreemde, hier en daar een glaasje gedronkeu te hebben. Opeens was hij het bewustzijn kwijt geraakt, zoodat hij zich niet meer herinneren kon, wat er vetder met hem gebeurd was. Bij het nazien van zijn portefeuille bleek hem, dat men hem beroofd had van f 600. Na behandeld te zijn, kon hij na een poosje zijn weg vervolgen. Volgens mededeeliug van het Han delsinformatiebureau van Van der Graaf Co.'s Bureaux voor den Handel zijn over de afgeloopen week, eindigende 1 Sept. in Nederland uitgesproken 78 faillissementen tegen 33 faillisse menten in dezelfde week van het vorige jaar. Van 1 Januari tot en met 1 Sept. 1922 1931 faillissementen tegenover i889 over hetzelfde tijdperk van het vorige jaar. De Koningin-Moeder heeft tijding ontvangen van het overlijden van haar zusttr, de hertogin van Albany, tijdens haar verblijf in Tirol. De Nederl. Nijverheid noemt de instelling van het 11de district van de arbeidsinspectie een vreemde ge schiedenis. De standplaats van die inspectie zou eerst Leiden zijn, maar later werd vastgesteld, dat de inspectie zou worden gevestigd in Den Haag. Het heette, dat er in Leiden geen ge schikt gebouw was. Met ingang van 1 Augustus werd de hoofdinspecteur van den arbeid L. A. Fruytier als hoofd van den dienst in dit 11de district aangewezen. De heer L. A. Fruytier was geko zen tot lid van de Tweede Kamer. Echter reeds vóór zijn verkiezing tot Kamerlid stond vast, dat de heer Fruytier, die tot dusver rechtstreeks onder den heer Zaalberg werkzaam was, chef zou worden van het 11de district; hij was ook reeds, vóór zijn officieele aanstelling als zoodanig, met de voorbereiding van de organisatie van dit district bezig. Nu verder is medegedeeld, dat de heer Fruytier slechts tot October in deze functie werkzaam zal blijven om dan door een ander ambtenaar vervan gen te worden. Maar het vreemde van het geval is, dat hij dan zijn out slag niet neemt of krijgt, maar op nonactiviteit wordt gesteld met behoud van de helft van zijn tractement. De reden, waarom speciaal de heer Fruytier zou optreden als hoofd van het elfde district, was naar bet blad vernam, hierin gelegen, dat hij aan de directie van den arbeid feitelijk, althans naar het oordeel van zijn onmiddellij- ken chef, kon worden gemist en men zoodoende zonder extra kosten in de functie van districtshoofd voor het nieuwe district kon voorzien. Thans echter moet men toch een nieuwen ambtenaar aanstellen, en dat dit noodig zou zijn, wist men, toen de officieele aanwijzing van de» heer Fruytier als chef van het elfde district geschiedde. Logisch ware het dus geweest, aldus De Nederl. Nijverheid, en in het,be lang van bezuiniging, hem te doen gevoelen, dat hij zijn ontslag behoorde aan te vragen. Thans wordt de schijn gewekt, dat men het persoonlijke be lang van den heer Fruytier gesteld heeft boven de belangen van den diens! en van de schatkist. Ja, men vraagt zich af, wat er waar is van het gerucht, dat dit heele elfde district speciaal zou zijn gecreëerd om dezen heer Fruytier aan een zelfstandige positie te helpen. In de Maandag 4 September aan het Departement van Binnenlandsche Zaken gehouden bijeenkomst is tusschen den Kabinetsformateur Jhr. Mr. Ruijs de Beerenbrouck en de vertegenwoor digers der Anti-Revolulionnaire, Cht istelij k—Historische en Roomsch- Katholieke Tweede Kamerfracties (Colijn Schokking en Nolens zijn de voorzitters dier fracties) overeenstemming verkregen op het regeeringsprogram van den kabinetsformateur. Te Water. Zondagavond werden de bewoners van het Keizersdijkje, alhier, omstreeks 11 uur opgeschrikt door luid hulp geroep. De omstreeks 50-jarige juffrouw S. aldaar woonachtig, welke lijdt aan buien van zwaarmoedigheid, was in de Oostvest (Korte Vestje) geloopen. Gelukkig passeerde juist op de Steenenbrug de heer A. van Strien met zijn vrouw. De heer Van Strien, die een goed zwemmer is, trok zonder zich een oogenblik te bedenken, zijn jas, broek en vest uit en begaf zich te water. Hij mocht het genoegen smaken, zij het niet zonder gevaar de vrouw, die ongeveer 5 M. buiten den oever lag en die reeds gezonken was, aan den kant te brengen, waar eenige omstanders den vermoeiden redder eu de geredde, die het bewust zijn nog niet verloren had, aan den kant trokken. Beiden zaten onder de modder. Nadat zij bij den heer S. van Strien van het ergste vuil waren ontdaan, werd juffrouw S. naar huis gebracht. De huisdokter, dr. Wouda uit Kloetinge was spoedig tegenwoordig om de patieute hulp te bieden. Een woord van hulde aan de heer A. van StrieD, zonder wiens snelle hulp dit voorval zeker niet zoo goed zou zijn afgeloopen is hier zeker op zijn plaats. Nader vernemen wij dat maatregelen genomen zijn om de ongelukkige vrouw naar een gesticht over te brengen. Euphonia. Naar wij vernemen zal //Euphonia* Vrijdagavond a.s. een korte promenade door de stad maken, waarbij een serenade zal worden gebracht aan den heer D. D. van den Bout, den nieuw- benoemden ridder in de Oranje-iVassau orde. ^De Ambachtsschool*. Tn de op 1 September j.l. gehouden vergaderiug van de Vereeniging ,/Üe Ambachtsschool* alhier, werden als be stuursleden gekozen in de vacatures, ontstaan door het bedanken van den heer Ochtmau en den heer van Poel geest en door het vertrek van den heer Bonthuis, de heeren de Looff, Mr. Hugenholtz en Pouwer. In de Bestuursvergadering van den- zelfden daturn werd tot Voorzitter ge kozen Mr. Ziaijer, tot plaatsvervangend voorzi ter de heer de Looff, terwij tot secretaris benoemd werd Mr. Hugenhotz. Vrije Evangelische Gemeente. Beroepen te Goes Ds. J. De Meijerc te Homberg (Duitschland). Geslaagd. Geslaagd voor het toelatingsexamen van assistent of conducteur bij de puste- rijen de besteller F. J. v. Riet te Goes. De Weeshuispenningen te Goes. In 1919 had het Weeshuisbestuur ten geschenke ontvangeü van den lieer v. d, Linde, rustend onderwijzer te Goes, een locden Weeshuispenning, opgegraven in de gemeente 's Heer Abtskerke. Op deze penning komt voor een gans met een nummer op ten effen veld, er onder een W. Dit kon dus niet anders zijn dan een Goesche Weeshuispenniug. Daar de penning zeer klein was en meer een blokvorm had, scheen het niet de gebruikelijke weeshuispenning uit vorige eeuwen te zijn. Wel was het een Goesche weeshuispenning, maar ver moedelijk voor een ander doel bestemd. Bij het nasporen in het weeshuis, door de suppoosten naar mogelijk nóg een enkele overgebleven penning, ont dekte men een achttal weeshuispeu- ningen. Deze zijn mede van lood ver vaardigd. Op de eeoe zijde vindt men een W., op de andere zijde een nummer. Door den heer de Kruijter werd een korte geschiedenis over deze penningen geschreven. Alles werd in een lijst zaamgevat en versiert thans de archief kamer van het Burgirlijk Armbestuur te Goes. De geschiedenis luidt als volgt Deze penningen werden bij de stich ting van het Weesbuis in 1628 inge voerd. De groote penningen waren bestemd voor de weeskinderen, die ter kerk gingen of bezoeken aflegden buiten den gewonen tijd tot uitgaan bestemd. In de kerk wierpen zij den penning in de armenbusbij familie of kennissen die zij bezochten, werd de penning afgegeten en deze moest ingeleverd worden in de vergadering van regenten. Deze penningen droegen alle een nummer, dat overeenkwam met het nummer, waaronder het weeskind inge schreven was. Bij inlevering der pen ningen werd het nummer vergeleken met het controleboek van den vader van het weeshuis, die ainteekening hield van het nummer en van de plaats waar het kind vertoefd had. De kleine penningen waren bestemd voor het doen van inkoopen ten behoeve van het weeshuis. De leverancier kreeg bij elke bestel ling zulk een penning in bewariug, welke hij bij het inzenden zijner rekening moest overleggen of inleveren. Benoemd. Tot bestuurslid vau de examen commissie voor het politiediploma van den Ned. R.K. Politiebond St. Michaë! is o.a. benoemd de heer E. C. Wierts va» Coehoorn, commissaris van politie alhier. Geslaagd. Geslaagd voor het machinistenexamen te 's Gravenhage voor diploma A de heer G. M. den Herder, alhier. schen een op hol geslagen stier en een aap. Ben Italiaausch orgeldraaier, die een aap op zijn orgel had zitten, zag een stier, die aan zijn geleiders was ontsnapt, op hem afkomen. De Italiaan liet zijn orgel in den steek en ging er in een vlugge vaart vandoor. Niet aldus de aap. Deze begon den ge- hoornden viervoeter heel koddig met een kleinen rietstok te bewerken, die boven op het orgel lag, maar werd spoedig met stok eu al de lucht inge- sliugerd. Nu slingerde de aap zich echter op zijn beurt op deu *ek van den stier en bewerkte diens kop met zijn tanden en nagels. Deze onver wachte aanval scheen nogal eenigen indruk op het woedende beest te maken, dat het dan ook weldra op een loopen zette en met. veel moeite eindelijk ge vangen werd, nadat het eerst nog kans had gezien een groote winkelruit in te rammeien. Baudieteu in Spanje hebben een aanval gedaan op een trein en zich van 145,000 peseta's meester gemaakt. Zij namen vervolgens in een auto de vlucht in de richting van Barcelona. Een red bandieten en een arbeider zijn gedood. Buitenlander//Hé, daar, ober afrekenen(haalt een tienduizend- kro»en-biljet te voorschij»). Ober 700, 1800, 3600, juist 8000*. Buitenlander: //De rest is voor u*. Ober (steekt de twee duizendkronen- biljetten onverschillig bij zich) Dank u, meneer.* Op de tafel blijven, in verschillende wijnresten drijvend, allerlei Oosten- rijksche banknoten liggen en worden onbruikbaar. Stadgenoot: „Ober alsjeblieft; ik wou graag afrekenen. Ik zal liet zelf opnoemen een goelasch." Ober „Zoo". Stadgenoot//Stukje kaas en een klein glas bier.* Ober „350. Brood Stadgenoot//Twee*. Ober //En heeft meneer anders niet gehad? Niets anders meer?... 1150." Stadgenoot//Kunt u misschien 2000 kronen wisselen Ober doet het verachtelijk en laat de tien kronen aan fuoi liggen. Dienkellner (met den piccolo de tafel afruimend): „Ik doe je de 10 kronen cadeau. Koop er maar twee sigaretten voor. Wat ik vandaag tocu voor pech heb. Allemaal Weeners aan mijn tafel. Wat een rommel Het gordijn en de kroon valt. Al het overige stijgt Volgens het financieele tijdschrift Die Bank werden in Augustus in Duitsch land 53 faillissementen uitgesproken tegen 78 in Juli j.l. en 290 in Augustus 1921. Het Duitsche spoorwegpersoneel zal met 8835, het postpersoneel met onge veer 25.000 beambten worden ver minderd. Volgens de officieele statistieken be draagt het surplus aan geboorten in Duitschland over het jaar 19 L9 in totaal 282120 en in 1920 niet minder dan 666358. De bevolking telde op 8 Oct. 1919 58857283 zielen. Te Eberswalde hebben ernstige inci denten plaats gehad. Op de drukbe zochte markt der stad verspreidde zich het gerucht, dat kooplieden de prijzen van boter en suiker opnieuw hadden verhoogd. Een paar honderd koopers Windhoos. Zaterdagmiddag om streeks kwart voor twee is over een deel van Walcheren een windhoos gegaan van ongeveer 5 Meter breed en van groote hevigheid. O.a. bij Vlissingen werd hij waargenomen. Door de hoos werd een deel van het dak van de machineloods op het terrein van de Nederlandsche spoorwegen weg geslagen, bij personen die in de volks tuintjes aan den Nieuwen Middel- burgschen weg bezig waren, vlogen de aardappels uit den emmer, van kool- planten werden de blaren afgerukt. Het was een buitengewoon natuurverschqn- s.d, te meer daar elders bijna geen wind was te bespeuren. Faillissementen in Nederland. l)e hertogin van Albany. Het elfde district van de arbeidsinspectie. Overeenstemming bereikt. Gasverstikking. De 74 jarige mevr. H. C., in de Van Bylandistraat in Den Haag, is Zondag dood op haar bed gevonden. Het bleek dat zij ver geten had een gaskraan uit te draaien, en door gasverstikking overleden was. Onder de stoomtram. Zondag is de 44-jarige wed. M. Heykoop, uit Den Haag op den Rijswijkscheweg uit een in beweging zijnde stoomtram ge- sprongeu. Zij raakte onder een wagen en haar beide beenen werden afgereden. Na voorloopig ten huize van dr. v. d. Ploeg verbonden te zijn, werd zij naar het ziekenhuis vervoerd, waar zij is overleden. Een vreemdsoortig duel. Te Hounslow (Engeland) heeft zich een typisch tweegevecht vooigedaan tus Spoorwegbandieten. Landzaat en vreemde. In het Vaderland geeft Hirschfeld het verschil in //afrekenen* in een Weensch Koffie huis met een buitenlander en een stadgenoot. Faillissementen in Duitschland. Bezuiniging in Duitschland. De bevolking van Duitschland. Voedselrelletjes in Duitschland.

Volksblad | 1922 | | pagina 2