Politie. Ingezonden Stukken» Burgerlijke Stand van Goes. Telegraf. Weerbericht, met krukken te bedelen. Een politie agent, die hem zag, sommeerde hem, zijn //bedrijf" te staken en door te loo» pen. Dit was den krukkenbaas echter niet naar den zin en hij beleedigde j den politieman dermate, dat deze het beter oordeelde hem in bewaring te stellen. Op een hoek van een straat gekomen echter, liet de bedelaar plotseling zijn krukken vallen en snelde er van door als een kampioen-hardlooper. De politie-agent sprong iu een taxi-auto en wist hem weer te pakken te krijgen. Bij fouilleeriDg op het politiebureau bleek de //gebrekkige'' in het bezit te zijn van 13.600 francs in baukpapier en honderden francs in gouden specie. Een gezonde Zomer Het sterftecijfer te Londen was verleden week het laagste dat nog ooit is ge registreerd, nl. 8.1 per 1000. In de overeenkomstige week van het jaar 1921 bedroeg het sterftecijfer 11.5 per 1000. Voor de afgeloopen week bedroeg in v jf groote steden in Engeland en Wales het sterftecijfer 9 l per duizend, en in de overeenkomstige week van 1921, 10.9 per 1000. Men schrijft deze gunstige cijfers toe aan den invloed van de zware regms op het insecten leven. De gezoudste zomer is die, waarin het zwaar regent in de tijden, dat de insecten zich voortplanten. Een Japansche kruiser vergaan. Volgens berichten uit Tokio deelt de admiraliteit mede, dat de kruiser Niiiaka met nagenoeg de heele beman ning in de tyfoon vau 26 Augustus op de kust van Kamsjatska naar den kelder is gegaan. De bemanning telde 300 man. De Gaulois bevat een bericht, dat wij s'echts met het grootste voor behoud mededeelen. Volgens het blad zouden de ministers Van oorlog en financiën zich op het oogenblik bezig houden met het bestudeeren van een plan tot eventueele bezetting van de Roer. wereld is van dien aard, schokken verdu- meuwe van een Lin- van stand van de dat hij geen ren kan. De een'ge manier, om iets Duitschland te krijgen, is, het respijt ie verleenen en geene.lei derpalen te stellen op den weg het herstel van zijn crediet, terwijl de zekere weg om niets te krijgen is te handelen zonder begrip voor de» ge weldigen terugslag die een nu dreigende instorting zal vergezellen en volgen." Voorloopig geen moratorium De commissie van herstel heeft bet voorstel van Bradbury, tot het verleenen van een moratorium zonder voorwaar- iil oostelijke richting. ïn de tweede week vau Augustus begon de tweede faze van den opmarsch der Grieken. Over een front van ruim 100 K,M. maakten zij groote vorderingen. Na hun inneming van Sivri Hissar kwam het tot eeu feilen strijd om den over gang van de rivier de Sakaria, die het laatste beletsel voor den opmarsch naar Angora vormde. De Turken hadden zich achter de rivier opnieuw verzameld ers versterkt en na hevige gevechten moes'en de Grieken weer achteruit, bedreigd door een tegenoffensief van de Kemalisten. Maar gelijk in den grooten oorlog geen enkele vervolging tot een vernietiging van den bedreig den, verworpen. Engeland stemde voor, I den tegenstander heeft geleid, mislukte Een trein heeft bij het passeeren vtn een overweg te Chieti (Z. Italië) een grooten wagen verbrijzeld, waarin zich eeu trcep muzikauten bevond. Er zijn 12 dooden en 30 gewonden. Mijn-ongeluk. 75 Mijnwerkers, de nachtploeg van de mijn Argonaut te Jackson in Californië, zijn op een diepte van 300 voet opgesloten tengevolge van een mijnbrand. Fransch oorlogsschip gekanteld Het Eransche pantserschip France ia in de baai van Quiberon tegen een rif gestoten, gekanteld en op 20 M. diepte g'zonken. Het aantal omgekomenen is nog niet bekend, gemeld wordt minstens 15. Een scheepsramp. Het Chileensche stoomschip Itata is in de buurt van Santiago vergaan. Men beschouwt de 160 passagiers als ver loren. Vermoedelijk zijn allen omgeko men. Een verklaring van Bradbury. Bradbury, de Engelsche gedelegeerde in de commissie van herstel, heeft be langrijke verklaringen gedaan aan een medewerker van de Times, waarin dui delijk het standpunt van Engeland ten opzichte van het vraagstuk der scha devergoeding blijkt. De gevolgen van het eischen van contante betalingen op dit oogenblik, aldus Bradbury, of het verlangen van waarborgen welke Duitschland onmoge lijk kan geven en het toepassen van sancties voor het afdwingen van zulke betalingen en waarborgen kan niet alleen noodlottig voor Duitschland worden, maar zal een dadelijke» terug slag in andere landen hebben. De oeconomische en financieele toe Frankrijk en België tegen, Italië ont hield zich. De commissie heeft met aigemeene stemmen een motie aange nomen, waarin wordt gezegd, dat zij heeft gemeend, geen moratorium te moeien verleenen, omdat zij van mee ning was, dat het oogenblik niet ge schikt was om zich uit te spreken over het Duitsche voorstel, strekkende tot het verzekeren van de stipte uitvoering van de levering van kolen en hout. De commissie behoudt zich het recht voor, een schikking te treffen volgens de Duitsche voorstellen, als de leverin gen niet voldoende zijn. De commissie stelt haar beslissing over het verzoek om eeu moratorium, zooals dit door Duitschland is gedaan, uit, tot dat de commissie een ontwerp zal hebben opgesteld, strekkende tot een radicale hervorming van de Duitsche financiën, welk ontwerp zal behelzen evenwicht in de begrootiDg, verminde ring van de baitenlandsche lasten, her vorming van het geldwezen en uitgifte van buiten- en bianenlandsche lee ningen. i In afwachting van de voorbereiding van deze maatregelen zal de commissie, ter voldoening van de betalingen op 15 Augustus en 15 September, en, behoudens nadere regeling, van de vol gende betalingen in 1922, schatkist bons op 6 maanden, in goud betaal baar, aannemen, die waarborgen be helzen voor België, voor welk land die b talingen bestemd zijn. Dit laatste sluit dus wel in zich dat Duitschland een respijt van een half jaar krijgt alvorens het in baar beta len moet. DE OORLOQ IN KLEIII-AZIË De oorlog tusschen de Grieken en de Kemalisten iu Klein-Azië gelijkt op een smeulend vuurtjetelkens weer rijzen de vlammen van onder de asch omhocg. De nationalistische Turksche troepen hebben een krachtig offensief ont wikkeld tegen het centrum van de Grieksche stelling, welke steunde op Afioem Karahissar, het belangrijke ver- eenigingspunt van de twee spoorwegen naar het Noorden en het Westen. Berichten uit Athene geven toe dat, onder den druk van de vijandelijke overmacht, de Grieken de plaats hebben moeten ontruimen, wat voor hen een groote tegenslag beduidt: De N. R. Ct. geeft een kort over zicht van het offensief der Grieken, dat verleden jaar plaats vond. Het begon in Juli 1921, nadat de Kemalisten een maand daarvoor de Grieken tot een terugtocht aan het front van Ismid hadden genoopt en de opmarsch der nationalisten hun tijdelijk vrees had aangejaagd voor een aanval op Konstantinopel. De Grieken her stelden zich echter en omstreeks 10 Juli opeude generaal Papoelas zijn offensief in den (noordwestelijken) sector van Broesa en ook in het zuidelijker gelegen vak. Op 14 Juli namen de Grieken Afioem Karahissar en hierop volgde de vermeestering van Koetahia Eski Sjehir. De Turken leden zware verliezen en de Grieken hadden van dat oogenblik af een sterke uitvalslinie in handen voor den verderen opmarsch ook de poging van de Kemalisten en beide partijen kwamen tot stilstand bij gebrek aan adem. Thans hebben de Grieken Afioem Karahissar verloren en zijn zij ge dwongen hun centrum op vSmirna terug te trekken. De Kemalisten laten hen deze operatie natuurlijk niet ongestoord verrichten. Uit Angora wordt beri.-.bt dat de Turken Eski Sjehir, Jar Hissar en Vidikenkru hebben bezet. Het Grieksche front is hierdoor in drieën verdeeld Op de verste punten zijn de Turken 70 K.M. opgerukt. En het is ten slotte niet onmogelijk dat het vuur dat i* Klein-Azië woedt overslaat op de licht ontvlambare stoffen, die nog steeds in groote hoe veelheid op den Balkan liggen opge hoopt. De onmacht van de geallieerden, den strijd tusschen de Grieken en Kemalisten te doen beëindigen door het nemen van een beslissing, waar beide partijen genoopt worden mee accoord te gaaD, zal nog groote ea betreurenswaardige gevolgen met zich kunnen meeslepen. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. De opname van de in deze rubriek voorkomende artikelen bewijst geenszins, dat de Redactie er mede instemt). Geachte Heer Redacteur, Zou U mij een kleine toelichting willen toestaan op //een oplosbare kwestie" van Zaterdag 26 Augustus j.l. Schrijver dezer heeft bijna vijf ea twiDtig jaar gefungeerd voor Kurkezak tusschen Belgisch en Nederlaudsch loodswezen en is daardoor vroeg versleteu en nu gepensioneerd in afwachting toch ben ik veelal nog bij mijn oude be trekking en heb meermalen dat tractaat over de Schelde nagezien. Zooals Uw geachte lezers in dat hoofd artikel lezen, bij het verdrag van 1323 en daarna werd de souvereiniteit al verkregen en bij de wrakken der schepen Childwald, Bussy Bee en het langs den grond sleepen van het S,S. Saxen der Duitsche Loyd even bewesten het foutief liggende lichtschip Wandelaar en de even foutief liggende uiterton zwart no. 1, W werd in het laatst der vorige eeuw herhaaldelijk door de vorige Direc teur van het Belgische Loodswezen Mr. Rogier de souvereiniteit daarvan erkend. Zie (de vaart op de Schelde in Vredes en Oorlogstijd Leo Picard 1916). Maar nu geeft U aan een minnelijke schikking, heel mooi en gernst met eenig rechtvaardigheidsgevoel ook wel te krijgen doch liefst niet //volgens den dalweg" deze weg is niet te zien, wel op te looden, en dat geeft weer geschrijf en U weet dan krijgen we weer de geest of de letter van zoo'n artikel. Zoo iets heb ik bij ondervinding ge had en in de Wielingen en boven Bath waar ook nog een veranderlijke grens lijn over de rivier lag, die na herhaalde wrakken eindelijk is opgelost volgens de H.H. Commissarissen der Schelde vaart op de lijn halverwege tusschen de tonnen eu bakens op dat gedeelte der rivier. Komt er nu op die lijn precies een wrak dan werd het door beider goede bemoeiingen opgeruimd anders ieder op zijn grondgebied. Dit nu kan m.i. in de Wielingen ook de grenslijn, zwarte polder door trekken tot roode ton Appelzak verder tot de lichtenlijn Nieuwe Sluis in één vandaar tot lichtschip Wielingen, licht schip Wandelaar vandaar naar de zwarte uiterton W. 1 en verder uiterton Deur- loo Oostgat enz. bezuiden die lijn is Belgiscb, heeft, dus ook de haven van Zeeb ugge vrij, benoorden de lijn is Nederlandsch. Een schip wrak wor dende op die lijn zal voor beider reke ning worden opgeruimd. Het Loodswezen z >u zoo worden ingericht dat op Nederlandsch gebied altijd een Ned. loods op Belgisch ge bied een Belg. loods fungeerde; in 1917 sprak ik daarover met een zee- en rivierioods, natuurlijk dat dikwijls het eigen het persoonsbelang voor gaat, doch met een beetje goeden wil aan weerszijden zou in i. men er wel kunnen koucen, voorloopig eeu beetje lastig en moeilijk, later als de hulp middelen er zijn makkelijker en zeer zeker eerlijker en rechtvaardiger. Ik eindig mocht Uw geëerd blad nog eens openstaan voor dit geval of voor toe lichting zoo noodig dan wil ik gaarne, een steentje meedragen aan bet huis vrede en rechtvaardigheid vooral met België. Voor 't oogenblik dank ik U zeer voor de mij vergunde plaats ruimte gaarne. g. d. U. H. v. O. Gewonden voorwierpen. ïn de maand Augustus 1922 zijn aan het bureau van politie te Goes onderstaande voorwerpen als gevonden aangegeven en zijn aldaar verdere in lichtingen te bekomen betreffende deze voorwerpen Een rolletje gekleurd lint, een harp van een muziekinstrument, een doublé damesring, een reticule, een hangslot, een zilveren speld, een zilverbon van f 2.50, een knipmes, een collier, een jonge kat, een kinderschoentje, een rozenkrans, een dasspeld, een vrouwen zak, een onderdeel van een electrisch apparaat, drie broches, een zilveren vingerhoed, een vulpen, twee kinder kousjes, een witte doek, een scheermes, eenige portemonnaie's met en zonder inhoud en eenige sleutels. Goes, 1 September 1922. De Commissaris van Politie, E.C. W1ERTS VAN COEHOORN. Huw.-aangifte 31, Dirk Jacobus de Bruine, 22 j., j.m, en Geertruid van Sabben, 28 j., j d. Gehuwd: 31, Jan Dagevos, 21 j, j.m. te Kloetinge en Lena Dirriks, 20 j,, j.d. te Goes. Overleden I, David Goedegebuur 60 j., geh. met Apollonia Hollestelle naar waarnemingen, verricht inden morgen van 1 Sept. medegedeeld door het Koninklijk Rederlandsch Meteorologisch Instituut te De Bilt. Hoogste barometerstand 766 7 te Haparanda. Laagste barometerstand 753 3 te Shields. De verwachting tot den avond van 2 dezerZwakke tot matige wind uit Zuidelijke, later uit Westelijke richtin gen, betrokken tot zwaarbewolkt met nog regen, zelfde temperatuur,

Volksblad | 1922 | | pagina 3