Stadsnieuws. Uit. den Vreemde. porten kan hebben ontvangen, door de drie rechtsche fracties opgesteld in ant woord op het ontwerp-regeeringspro- gram, dat de heer Ruys aan de par tijen had voorgelegd. Maar naar de berichtgever van het Hbld. heeft ver nomen, zijn er met name in het rapport van de Chr. Hist, fractie eenige punten, die volledige overeenstemming nog niet verzekeren. De R°8.bode schrijft dat de Kabinets crisis de eerste week nog niet zal zijn opgelost. Vraagt meu nu, hoe het dan zal moeten met de beëediging der ministers enz., nu Hare Majesteit volgende week afreist, dan lijkt ons het antwoord nog al voor de hand liggend De nieuwe ministers zullen niet anders dan op termijn benoemd kunnen worden en het demissionaire Kabinet blijft voor- loopig het werk afdoen. De Tel. meent dat het wel niet meer mogelijk zal zijn dat de Grond wetsherziening in deze buitengewone parlementaire periode zal worden be handeld. In verband met het voor de betref fende ambtenaren alarmeerend bericht betreffende de premiestorting voor pen sioen, heeft //de Maasbode" in de kringen der R. K. vakbeweging ge ïnformeerd. Het bleek, dat daar omtrent van een dergelijk voornemen der regee ring totaal niets bekend was, terwijl men op grond van inmiddels van bevoegde zijde ingewonnen inlichtingen, zulks zeer onwaarschijnlijk achtte. Naar „het Huisgezin" verneemt, zal geen nieuwe winterdienstregeling voor de Nederlandsche spoorwegen woiden ingevoerd, doch zullen met ingaifg van 8 October, in verband met het eindigen van den zomertijd, eenige wijzigingen worden gebracht in de zomerdienst- regel ng. Volgens de Avondp. zou een door het departement van marine aange vraagd bedrag van ruim f 2.380.000 voor reserve-munitie ten dienste van de verdediging van Nederl.-ÏDdië van de begrooting worden afgevoerd. Door de reorganisatie van het leger zijn vrijwel bij alle korpsen een groot aantal onderofficieren overcompleet, die op de een of andere wijze het leger zullen moeten verlaten. Instede van- nu de uitbreiding van het onderofficierskorps zooveel mogelijk te beperken, gaat men bij verschillende korpsen lustig voort om het aantal overcompleet komenden zooveel mogelijk uit te breiden. Zoo zal, naar de Tel. verneemt, bij het regiment genietroepen te Utrecht op 14 September a.s, een cursus aan vangen tot den rang van sergeant, terwijl bij dat korps reeds overcompleet zijn 89 sergeanten en 11 sergeant majoors. Voor het geven van onderwijs aan dezen cursus zijn aangewezen 1 ka pitein-directeur, 1 luitenant, 1 adju dant-onderofficier, 6 sergeanten en 2 burgerleeraren, zoodat alleen aan salaris voor onderwijskrachten moet worden in uitgaaf gesteld een bedrag van f 32000. De suikerfabrieken in Noord Brabant hebben den minister van arbeid ver zocht den arbeidsdag van het personeel, belast met bet verwerken van de bieten welke per wagon worden aangevoerd, alsmede voor de met dit personeel samenwerkende wegers, monsterdragers, tarreerders en chemisten, op alle werk dagen te bepalen op 10 uur of 60 uur per week. Voorts wordt voor het personeel, dat met de verwerking vbu per spoor, tram of schip aangevoerde bieten is belast, een gemiddelde 8-urige werkdag gevraagd. (Z ub.) De heer G. Nypels, medewerker aan het Hbld. schrijft aan zijn blad Van eeu mijner vrienden in Dussel dorf, dien ik als een oud vriend van ons land ken en die dat o.a. bewees door vroeger elke gel: genheid te benutten om hier een paar dagen te vertoeveD, ontving ik een schrijven, waarin ik de volgende passage aanhaal //Ik moet je echter mededeelen ik verzoek het niet persoonlijk op te vatten dat de autipathie tegen je landgenooten in Duitschland doorloo pend toeneemt tengevolge van hun arrogant optreden. Gisteren nog heb ik in Breidenbacher Hof (het oude, deftige hotel van Dusseldorf N.) een groep van 25 Hollanders, in ieder ge val van het allerergste soort gezien, wier brutaal en aanmatigeud optreden de verontwaardiging van alle gasten verwekte En zoo gaat het niet slechts in D. maar langs den heelen Rijn. Je moet dus niet verbaasd zijn, als de gemeenten slechts met de grootste voorzichtigheid toestemming tot blij vend zich vestigen aan Hollanders geven....." Ged. Staten van Nocrd-Holland heb ben bezwaar gemaakt tegen het begin sel, naar het welk de begrooting van den keuringsdienst voor Waren te Alkmaar is opgezet. De jaarlijksche kosten van den dienst draagt het rijk voor de eene helft en de tot den dienst behoorende gemeen ten voor de andere helft. De stichtings- ko8ten evenwel komen voor de helft ten laste der gemeente van vestiging, voor de andere helft van het rijk. Onder deze kosten zijn ook begrepen die ter voorbereiding door de centrale gemeente gemaakt zijn. B. en W. vatten dit zoo op dat rijk eu centrale gemeente hun crednt ter beschikking stellen van den dienst, geenszins hun kapitaal a fonds perdu, d.w.z. zonder dat rente en afschrijving daarvan ten laste van de jaarlijksche uitgaven mogen komen. Het verschil is dat in het eerste geval de kringgemeenlen wel, in het tweede geval niet mee betalen aau die rente en afschrijving. Maakt dit voor het rijk geen verschil uit, omdat dit toch zoowel van de stichtinga— ais van de jaarlijksche kosten 50 pet. betaelt, voor Alkmaar doet het dit wel; voor baar beteeke.nt het in het eene geval 50 pet. der jaarlijksche kos'en van het stichtingskapitaal te dragen, in het andere, immers naar gelang van het bevolkingscijfer niet meer dan 6 pet. Geven de woorden der wet en van art. 6 van het Kon. besluit van 18 Maart 1921 St.bl, 592 ten deze tot twijfel aanleiding, die twijfel ie naar B. en W. meenea ondervangen, nadat zij daarvoor reeds vroeger de aandacht van den minister van arbeid hebben ge vraagd, die het standpunt van de credietopvatting het juiste achtte. Bij brief van 13 Juni 1921 gaf de minister in een rondzendbrief aan alle centrale gemeenten op dit punt dan ook een uitlegging in dien zin Ged. Staten meenen evenwel deze opvatting niet als juist te moeten erkennen. Mochten Ged Staten de ongewijzigde begrooting niet goedkeuren dan zullen B. en W. de beslissing van de kroon inroepen. Naar aanleiding van het bericht over een splitsing en indeeling van het departement van landbouw, handel en nijverheid b(j eenige departementen, verneemt de Res.bode dat dit veel te positief is uitgedrukt Wat hier gezegd wordt, is één van de mogelijk heden. Verder is het plan nog heele- maal niet. Er zijn nog verschillende andere mogelijkheden, waartusschen nog niet gekozen is. Uit den aard der zaak zal eerst de nieuwe regepring hierover een woordje meespreken. Men schrijft aau Het Volk uit Den Haag: Naar wij uit goede bron vernemen, bestaat in verband met de samenstelling van eeu nieuwe regeering het voornemen tot ingrijpende maatregelen over te gaan. Zoo doet zich een sterk streven gelden om te geraken tot opheffing vau den dienst der werkloosheidsverzekering en arbeidsbemiddeling door verdeeling daarvan over verschillende departe menten. Vast staat dat de nijverheids raad en de middenstandsraad zullen worden opgeheven. ZeeT waarschijnlijk zullen zij onderafdeelingen worden van den hoogen raad van arbeid. De nieuwe regeling betreffende de opheffing van de bediening van ver schillende openbare overwegen zal spoedig door den minister vau Water staat worden goedgekeurd. Ten gevolge daarvan zullen ontslagen volgen onder het personeel, belast met de bewaking en de bediening dier overwegen. Speciaal wat betreft het personeel dat ter aflossing in dienst genomen is. (Tel.) N. C. G. O. V. Met de Staatscourant van 29 Aug. zijn verzonden afdrukken van de Statuten der afdeeling Goes van de Nationale Chr. Geheelonthouders Ver- eeniging, alhier gevestigd. Bevolking. Gedurende de 2e helft der maand Augustus 1922. B. M. van Acker, zonder beroep van Tilburg, Groote Markt 22. Corn. Fr. Baarends, zonder beroep van Arnhem, St. Jacobs'raat 22. H. W. P. Vorse- laars, zonder beroep van Tilburg, Groote Kade 26. J. M. Bruel, koopvrouw, naar Zie— rikzee. P. M. Voois, zonder beroep, naar Zierikzee. J. C. Capello, zonder beroep, naar 's Gravenhage. J. de- Ronde, zonder beroep, naar Utrecht. C. L. van d.r Veer, zonder beroep, naar Dordrecht. P. A. Vercammen, religieuse naar 's Heerenhoek. J. Os- sewaarde, stuurman, laar Vlissingen. Een Jubileum. Onze vroegere stadgenoot, dhr. Tj. N. Adema, welke verscheidene jaren aan de redactie van de Goesche Courant verbonden is geweest, tbans hoofd redacteur van de Alkmaarsche Couraut, vierde Vrijdag zijn 1278 jarig jubileum in de journalistiek. Wij bieden den heer Adema onze hartelijke gelukwenschen aan op zijn koperen feest. Koninginnedag. De vieriug van den 43sten verjaar dag van H.M. de Kouingin werd des morgens aangevangen met het gebrui kelijke Carillon spel dat des middags werd herhaald. Frisch eu feestelijk klonken de vaderlaudsche liederen van den hoogen toren over de stad. Vele kinderen liepen zingende met de Oranje-sjerp over de borst of met vlaggetjes in de hand door de straten en ook verscheidene ouderen zagen we getooid met de Oranjekleur. Voor de leerlingen der Chr. Scholen was er 's middags feest op Klein Frankrijk. Vooraf maakten de kinderen onder leiding van het personeel in optocht met de muziek vau Hosanna een rondgang door de stad. Vele fraai versierde fietsen weiden in den stoet meegereden. Des avonds maakte Euphonia bij fak kellicht een muzikale promenade door de stad, welke een groote schaar men- schen op de been bracht. Pittige, vroolijke marschmuziek weid gegeven, die haar uitwerking op de toehoorders niet miste. Bij de woning van den burgemeester werd als gewoonlijk even halt gehouden en een nummer ten gehoore gebracht. Tot slot werd het Wilhelmus ge blazen. Zon dagsluiting Apotheken. Zondag a.s. en de daarop volgende week, ook 's avonds na 8 uur, zal de apotheek van dhr. v.d. Iloek voor het publiek zijn geopend. Een steen op 't hoofd. Zaterdag besteedde de gemeente werkman L. z'n viije middag met in Nieuw Goes vruchten in te zamelen, toen hij het ongeluk had een zwaren steen op het hoofd te krijgen. De steen was vermoedelijk eenigen t\jd geleden door kwajongens in den boom gegooid en raakte nu los door het schudden aan de takken. De steen veroorzaakte een hoofd wond (huidwond) welke door dr. Looyen werd verbonden. Maaidag echter deden zich verschijn selen van hersendruk voor, zoodat de geneesheer het wcnschelijk oordeelde dat de patient naar Middelburg werd overgebracht ter observatie. De toestand van L. is thans gunstig. Premiestorting voor ambtenaars pensioenen. De winterdienstregeling der spoorwegen. Bezuiniging. Overbodige uitgaven. De a.s. bietencampagne. Hollanders in Duitschland. Verschil van meening. Het ministerie van landbouw, nijverheid en handel. Bezuiniging. Bezuiniging op de spoorwegen. Doordraaien Door een dorp bij Amersfoort passeerden dezer dagen een paar wagens, beladen met het materiaal van een ouderwetsche cents-draaimolen. Terwijl even rust gehouden werd, maakte de eigenaar van de gelegenheid gebruik om aan het gemeentebestuur vergunning te vragen tot het opslaan van zijn molen. Hij verkreeg de permissie, onder conditie van een uurtje vrij te draaieu voor de schooljeugd. In één middag en avond bedroeg de recette f 375. Een niet gering bedrag voor een dorp van 1500 zielen. Malaise. Aan de Gastelsche beetwortelsuikerfabriek te Stampersgat is aan honderd werklieden bet werk opgezegd. Naar verluidt zullen de volgende week neg eert grooter aantal opzeggingen volgen. Auto-ongeluk. Woensdagmid dag is tusschen Aalst en Nederhemert een automobiel van den dijk geslagen. Van de zes inzittenden is de heer den O. uit Gemonde gedood en werden drie gewond. De gewonden zijn naar het ziekenhuis te 's Hertogenbosch ge bracht. De bella-donna-vergiftiging. De centrale recherche te Amsterdam heeft nog drie vrouwen gearresteerd, die verdacht worden meermalen per sonen met bella-donBa te hebben be dwelmd. Ingekomen .- Vertrokken Gorilla's ln het Zuiden van Sierra Leone verdwenen telkens vrouwen en kinderen. Men zag er wandaden in van de Luipaard-menschen, een van de vele geheime genootschappen in het land. Howard Ross, de bestuurder van het zuidelijk gewest, dacht er anders ovei en trok met een gezelschap jagers het woud in. Ze schoten drie gorilla's, en het vermoeden is, dat de streek er een groot aantal herbergt. Dat zouden dan de roovers van vrouwen en kin deren zijn geweest. De man op krukken. Op de Quai Montebello te Parijs liep een man

Volksblad | 1922 | | pagina 2