No. 70 Zaterdag 2 September 1922 45' Jaargang Klaar is de nood? Nederland. Dit blad verschijnt Woensdag ea Zaterdag. Abonnementsprijs voor Goes $0 cent per kwartaal, voor buiten Goes f 1,50 per halt jaar franco per post. ADVERTENTIËN voor Dinsdag- en Vrijdagmiddag 12 uur te bezorgen bij N.V, Goesche Courant en Rleeuwens Ross' Drukkers- en Uitgeversbedrijf. Advertentien 10 ct. per regel. Bij coatracteeren van minstens 1000 regels per jaar zeer belangrijke reductie. Advcrteatiën, als geboorte-, huwelijks-, verjaring*-, doodberichten ea de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen, niet meer dan acht regels beslaande, voor den prijs van f I,-—. Toen de ministers van de gealli eerde landen, het niet met elkander eens konden worden over de beant woording van de vraag, hoe men Duitschland zou dwingen, zijn schul den te betalen, werd de regeling van dit zaakje geheel overgelaten aan de zoogenaamde Commissie van Herstel. Dit machtige lichaam zou moeten uitmaken, of de Duitschers zich uit onmacht, dan wel uit onwil aan het voldoen aan hun verplich tingen onttrokken. De Commissie zond nu twee van haar leden, een Engelschman, en een Franschman, naar Berlijn, opdat dezen aldaar een onderzoek naar den toestand zouden instellen. In den Korten tyd, die dezen twee heeren gegund was, bespraken zij met verschillende regeeringspersonen en anderen in de Duitsche hoofdstad allerlei zaken, die voor hen nuttig te weten konden zyn. Na afloop dezer besprekingen lazen we in een paar groote bladen, dat bedoelde twee heeren het met elkaar erover eens waren, dat Duitschland moedwillig niet aan zijn verplichtingen voldeed. Maar zie, daar gebeuren een paar dingen, die ons aan de eensgezind heid der twee afgevaardigden toch wel eenigermate doen twijfelen. Nog maar juist is het tweetal te Parijs teruggekeerd, of de Commissie van Herstel noodigt de Duitsche regeering uit, om voor de geheele Commissie den toestand van Duitsch land te komen uiteenzetten. Het rapport van bedoeld tweetal heeft dus niet genoeg licht doen opgaan. In elk geval heeft het aan de Commissie niet zulk een sterke overtuiging gegeven, dat zij een besluit van verre strekking zou kun nen nemen. Het tweede feit is ditDe heer Bradbury, het Engelsche Commis sielid, dat naar Berlijn is geweest, heeft voorgesteld, om een commissie uit de gealliëerden te benoemen, die controle op de Duitsche financiën zou moeten uitoefenen en zelfs het recht zou krijgen, om elke Duitsche uitgave, die haar niet aanstond, te beletten. Dit voorstel is geheel van deuzelfden geest als de meening, dat Duitschland opzettelijk in ge breke blijft, aan zijn verplichtingen te voldoen Want als dit volgens Bradbury geen opzet, maar onmacht was, zoodat Duitschland werkelijk deed, wat het kon, dan was in het stelsel van Bradbury een controle op de Duitsche begrooting ongepast. Inmiddels komt dit voorstel stellig niet in bespreking want er zouden in de contróle-commissie ook Fran- schen zitting moeten hebben, en rijkskanselier Wirth wil er geen Franschen in toelaten. Deze weige ring pleit niet op een zuiver ge weten der Duitsche regeering en is zeker niet in staat, om de Fransche regeering zachter te stemmen. Maar om tot Bradbury terug te keeren. In de „Times", het grootste blad in Engeland, verklaart hij „Ik heb de stellige overtuiging, dat de toestand van Duitschland van dien aard is, dat slechts twee wegen mogelijk zijn. De eene is, Duitsch land den tijd voor herstel toe te staan. Dit zou de eenige kans zijn, om enkele van onze vorderingen op Duitschland voldaan te krijgen De andere weg is, met dreigementen te werken en ten slotte krachtig op te treden. Dit zou zeker tot uitslag hebben, dat aan alle hoop op schadevergoeding de bodem zou worden ingeslagen. Men eischt op dit oogenblik van Duitschland be taling in contanten of waarborgen voor een uitgestelde betaling. Maar Duitschland kan die (de contanten of de waarborgen) onmogelijk ver strekken". Wat Bradbury hier in de „Times" vertelt, komt volstrekt niet overeen met zijn pas vermelde meening, dat het in gebreke blijven van Duitsch land met opzet geschiedt, en ook niet met zijn voorstel tot controle op de Duitsche financiën. Want dit voor stel kon alleen gedaan worden in de overtuiging, dat met Duitsch geld kwistig wordt omgesprongen. Maar dan is ook van onmacht geen sprake. Wat is dan nu eigenlijk in Bradbury's uitlatingen juistzijn getuigenis omtrent den onwil of omtrent de onmacht van Duitsch land? Wij gelooven, dat hij in de „Times" wel wat te veel in het zog van zijn meester Lloyd George tracht te varen en hebben dus meer ver trouwen in zijn andere uitspraken. De Duitschers klagen steen en been over de ellendige toestanden in hun land, waarbij ze telkens het schrikaanjagend beeld van Oostenrijk oproepen, waar binnenkort, naar men doet gelooven, bijna niemand meer in leven zal zijn door de ontzettende armoe en ontbering. Maar hoe is het dan te verklaren, dat Weenen, de groote hoofdstad van Oostenrijk, heel beleefd alle hulp uit Amerika heeft afgeslagen, omdat de stad nu zichzelve wel kon helpen En de correspondent van een onzer groote bladen, die al vele jaren te Weenen woont en Oostenrijk zeer goed kent, schrijft deze week ,/De definitieve genezing is hoofdzakelijk een kwestie van binnenlandsche politiek de Oosten rijkers zullen meer moeten werken en minder verbruiken, dan ze nu doen. Vóór alles moet de huidige ambtenarij verdwijnen". De nood in Oostenrijk schijnt dus niet zoo groot, als men het van daar wil doen voorkomen, en in Duitsch land, dat nog maar op Oostenrijk begint te gelijken, evenmin. Ter vergelijking geven we nog het volgende, veelzeggende bericht „Van 1 September af mag in Frank rijk niet anders dan bruin brood worden gebakken. De graanoogst van dezen zomer j blijkt ontoereikend voor de binnen- landsche behoefte te zijnen om den duren invoer en verdere ver- j laging van den franc te voorkomen, heeft de regeering de bruin brood verordening gemaakt". Noodlottige stoot. Onlangs stiet zich de 36-jarige A. ten Den Haag zich aan den scherpen hoek van eeu marmeren schoorsteenmantel. Hoewel dit ongeval, buiten een oogenblik hevige pijn, blijkbaar geen ernstige ge volgen scheen gehad te hebbe*, tiad langzamerhand bijna volkomen verlies van het gezichtsvermogen in en thans is de man aan een hersenziekte onder hevige pijnen overleden. Bommen-Berend. Kwam de baos van 't Munsterlaand, Berendje van Gaolen, Stovvelde deur 't Drentse zaand, Wol op Stad aanhaolen. Berend mit zien bommen, Wol keuonnen-brommen. Berend bomde moord en braand, Berendje van Gaolen, Ons Martini dei buil staand, Stad was vol te haoien, Berend mit de bommen, Berend bleef maor brommen. Lag vaur Stad aan zuderkaant, Bereudje van Gaolen, „Berendje, haol op dien haand Zeln iveerom betaolen Berend mit dien bommen, Hest daorvan weeromme(H) Berendje huil op zien haand, Berendje van Gaolen, Maor de maot kwam maal te laand Namraeu hom in de maolen 1 Berend kreeg ook bommen, Mos uog haarder brommen. Raobenhaupt zee „Oetoe, klaant Berendje van Gaolen, 'k Schait die mit de neuz' in 't zaand Berend was verkaolen Berend mit de bommen, „Oetoe, Berend Brommeu Het maandblad Groningen heeft een belegnummer uitgegeven, met o.a. een drietal portretten, waaronder dat van Bernard van Galen den bisschop van Munster, die in 1672 tevergeefs trachtte de stad te overmeesteren, op wien bovenstaand versje gemaakt is. Een fatale grap Eenige Arn- hemsche jongelieden, onder wie de 18 jarige A. v. A. vertoefden eenige wekeD geleden te Loosduinen. 14 Augustus gingen zij per rijwiel stroo inkoopen voor ligging in de tent Toen ze naar de tent terugkeerden, meende een aan den weg staande boerenknech' de jongens eens bang te moeten maken en schoot met. een tweeloops geweer geladen met kruit en proppen papier, welk papier hij vooraf in slootwater had gedrenkt, iu de richting van de fietsende jongens, met het gevolg, dat v. A. in den lin kerarm werd getroffen. Hij stelde zich onder geneeskundige behandelingeen prop papier werd uit zijn arm verwij derd, 19 Augustus werd de tweede prop verwijderd. J 1. Woensdag trad tetanus in en moest de jongen worden opge nomen in het St. Elisabetlisgesticht te Arnhem waar hij gisternacht aan de gevolgen is overleden. De veldwachter van Loosduinen heeft procesverbaal tegen den boerenknecht opgemaakt, ten eerste wegens het dragen van een verboden vuurwapen, en ten tweede voor het zwaar lichamelijk letsel toebrengen door schuld. Duitsche dienstmeisjes Volgens de Evangelisch Frauenverein Deutsch- lands hebben ongeveer 9000 Duitsche dienstmeisjes een betrekking in ons land gevonden. Dwaze dingenTot welke dwaze dingen de lage valuta in Oostenrijk leiden, blijkt hetgeen een Oostenrijker ons vertelt. In een paar Tiroolsche dorpen, o-m hun schoone ligging bij de toeristen welbekend, wonen een aantal Engelsche werkeloozen, die van het geld, dat de Engelsche schatkist hun uitkeert, als banjers kunnen leven. En een landgenoot wist ons mee te deelen, dat een tijd geleden een paar loodgie ters te Middelburg, tijdens een staking in hun vak, voor het stakingsgeld dat ze ontvingen met moeder de vrouw eenige weken in Tirol zijn gaan reizen. Zoo de gezellen. Patroons-loodgieters behoeven vermoedelijk voor hun reizen geen landen met lage valuta uit te zoeken. (Vad.) De kabinetscrisis. Wij lezen in het Hbld. Van doorgaans goed ingelichte zijde vernemen wij, dat de Maandagmiddag te 's Gravenhage gehouden vergadering der Anti-Revolutionaire Kamerclub de oplossing van de kabinetscrisis eeu belangrijke schrede verder heeR ge bracht Er zal nog eeuig overleg wor den gepleegd met de vertegenwoordi gers der Christelijk-Historische en Roomsch-Katbolieke f'acties. Doch het staat thans vrijwel vast, dat overeen stemming omtrent het werkprogram van de op de drie rechtsche partijen steunende regeering zal worden ver kregen. Bezuiniging op de staatsuit gaven en versobering in den openbaren dienst staan in dit werkprogram op den voorgrond. Aan het Hbld. wordt geschreven, dat men niet in alle kringen van de rech terzijde een spoedigen goeden afloop van de crisis tegemoet ziet. De crisis geraakt, wat de feiten aangaat, thans wel in het beslissende stadium, in dien zin, dat de kabinets-formateur de rap-

Volksblad | 1922 | | pagina 1