Uit den Vreemde. ziju. De overgroote sterfte der laatste jaren en de schade door den November storm aaugericht hebben de productie uiterst gering gemaakt. Niettegen staande dat hebben het vorig seizoen vele kweekers, waaronder vooral kleinere, een groot deel van hun zaaioesters moeten verkoopen, omdat zij anders het hoofd niet boven water konden houden. Het resultaat der besprekingen was, dat de vergadering met algemeene stemmen de volgende motie heeft aange nomen „De vergadering, wetende dat de productie van oesters zoo gering is, dat zonder het leveren van uiterst lichte oesters en het maken van buitengewoon hooge prijzen geen opbrengst verkregen kan worden, waaruit de exploitatie kosten kunnen worden betaald, stelt vast, dat het betalen van meer dan 20 pet. pacht den leden onmogelijk is en gaat over tot de orde van den dag". Premiestorting voor ambtenaars pensioenen Tn leidende kringen van de R.-K. vakbeweging verluidt, dat de regeering besloten heeft, met ingang van 1 Januari 1928 weer de pensioen storting te hetfen van de rijksambtenaren. (Hdbl.) Uit Katholieke vakbewegingskringen verneemt het blad nog, dat het kabinet de premiestorting voor het pensioen der ambtenaren zou hebben bepaald op 5 pet. van het jaarloon voor het eigen pensioen en op S1/® pet. voor het weduwen- en weezenpensioen een ge zamenlijke korting dus van 8.5 pet. op het salaris. De uniform van gemeenteveld wachters. In een circulaire aan de commis sarissen der Koniagin in de provinciën bericht de minister van binneulandsche zaken dat zijn ambtgenoot van justitie het niet weuschelijk acht, dat, zooals meermalen voorkomt door gemeente veldwachters de uniformpet, somwijlen voorzien van het rijkswapen en gedeel telik of volledig ook de uniform van de rijks veld wacht wordt gedragen, waar het toch van belang kan zijn de ge meentelijke politiebeambte van een rijkspolitiebeambte te kunnen onder scheiden. Tevens wordt er de aandacht op gevestigd, dat gemeenteveldwachters, die tevens onbezoldigd rijksveldwachter zgn, veelal ten onrechte meenen, dat ingevolge het bepaalde bij art. 81 der instructie voor onbezoldigde rijksveld wachters door den minister van justitie hun vergunning tot het dragen van de kleeding van bezoldigde rijksveld wachters kan worden verleend. Dit laatste kan echter alleen worden ver gund aan die onbezoldigde rijksveld wachters, voor wie geen ambtskleeding is of kan worden voorgeschreven, zooals aan personen in dienst bij pardculiereu. De wreede zee. Zondag is bij het zwemmen aan het stille strand te Scheveningeu verdronken Willem de G., 10 jaar, uit de Govert Bidloo- straat in den Haag, die zich te ver in zee gewaagd had. De vader van den jongen stond aan het strand. Twee leden van de vrijwillige reddingsbri gade, die naar het knaapje zochten, hebben een in zwart badcostunm ge- kleeden man in de diepte zien ver dwijnen, zoodat vermoedt wordt, dat nog iemand verdronken is. De heer V., uit Leiden, die zich aan het stille strand ook te ver in zee gewaagd had en in levensgevaar verkeerde, is door een lid van de Haagsche reddingsbrigade gered. Een valuta-gevaar. In het „Volk# wordt gewezen op het volgende valuta-gevaar „In den Zuid-Oosthoek van Twente met Enschedé als middelpunt, begint een toestand in te treden, die bg den dag onhoudbaarder wordt.#, zoo lezen we. reiken morgen komen laugg de Glanerbrug, Alstede en Overdinkel honderden en honderden Duitschers over de grens, die in Enschedé en omliggende plaatsjes werken. Ik ben er niet in geslaagd met nauwkeurig heid het juiste getal aan de weet te komen, maar het schijnt om en nabij de 1200 te zijn. Eenige maanden geleden kwamen alleen bij Glanerbrug tusschen de 800 en 900 personen over de grens. Zij komen van heinde en ver zelfs uit Bielefeld, Bremen, Spaudau (bij Berlijn) en Saksen. Zg vestigen zich in de Duitsche grensplaatsen en gaan op Hollandsch grondgebied werk zoeken. Dat is zeer profijtelijkin Enschedé bedraagt het kostgeld per week 10 12 gulden, in Gronau (een Duitsche grensstad) 500 a 600 Mark dat is ongeveer f 2 Vele van deze menscheu vinden op de textielfabrieken werk en voor zoo ver zij verder uit Duitschland komen (en met de textielindustrie niet bekend zijn) in de bouwvakken en op de kantoren. Op de kantoren is het heel erg, met het gevolg dat Hollandsch personeel als overkompleet wordt ontslagen. In de bouwvakken is het eveneens heel erg, als timmerlieden en metselaars zgn reeds meer dan 100 Duitschers te werk gesteld. Aan de Textielschool bijv werken 81 schilders, daaronder zijn 15 Duitscheis.' Het gevolg van dit alles is groote verergering van de werkloosheid onder de Hollandsche arbeiders. Gloeiende kogels en taartjes. Sinds eenige weken publiceert het Nieuwsbl. v. h. Noorden, in verband met de herdenking van Groningen's ontzet, dagelijks een klein souvenir aan wat vóór 250 jaar gebeurde. 24 Aug. 1672. Heel ia de vroegte werden er reeds gloeiende kogels in de stad geschoten. Een der vele kogels stuitte op den Martinitoren af en viel door het dak der Hoofdwacht, om juist een slapenden soldaat doodelijk te treffen. Even na den middag kwam een vijandelijke tamboer voor de poort. Hij werd geblinddoekt in de stad geleid, om een brief van den vijand te over handigen aan onzen luitenant generaal. De brief hield in den wensch om twee gevangen genomen hoofdofficieren weer vrij te laten enhet eigenaardig krijgsmansverzoek, eenige confituren en gebakjes uit de stad te mogen ont vangen, om e?nige dames, die het kamp bezochten, daar op te kunnen onthalen. Beide verzoeken werden natuurlijk afgewezen. De snoeplust der dames, en de hoffelijkheid der heeren om haar te fuiven, lieten zich dus blijkbaar in 1672 evenmin als in 1922 door den ernst der tijden bedwingen. Maar de tegen stelling tusschen die gloeiende kogels, die in de belegerde stad werden ge schoten en de confituren en taar'jes, welke de belegeraars wenschten te ont vangen, is wel pijnlijk. Ontslag bij de Rijkstelegraaf. Met het oog op de bezuiniging is a»n ruim 200 tijdelijke ambtenaren en klerken bij den Rijkstelegraafdienst, over het gebeele land, tegen 1 October a.s. ontslag aangezegd. Minister van LJsselsteijn. Het schijnt thans vast te staan dat minister van IJsselsteijn geen deel meer zal uitmaken van bet nieuwe kabinet. Misdadigers op 8-jarigen leef tijd Voor den strafrechter te Rams- gate verschenen Maandag twee jongens van 8 jaar, die 15 shilling uit eeu winkellade hadden gestolen. Dit was echter niet huu eerste mis drijf, want zg hadden al eeu heele reeks delicten op hun kerfstok. Begin April hadden zij een paard uit een stal gehaald en drie kilometer ver weggevoerd. Een paar dagen later hadden ze een fiets, staande vóór een hotel, gestolen, en eiade April hadden ze vjiu een erf weer eeu rijwiel weggenomen. Op verschillende tijdstippen in Juli hadden zs in havenloodsen ingebroken en daar verschillende artikelen gestolen. Voorts hadden ze in diezelfde maand in een kerk een vuurtje gestookt met behulp van gezangboeken en kaarsen, teneinde een offerblok in brand te steken en zich den inhoud toe te eige nen. Het had maar weiuig gescheeld, of het kerkgebouw was bij die gelegen heid in de vlammen opgegaan. Op 12 Augustus pleegden zij inbraak in de kleedkamer van een concertzaal, waar ze zich eenige voorwerpen ter waarde van 4 pond sterling toeeigen den. Drie dagen later stal een van de jongens in een juwelierswinkel een gouden horloge. Watrschuwingen van de politie en bestraffing door de ouders had niet mogen baten. De jongens werden veroordeeld tot een lgfstraf, bestaande in zes slagen de roede. Afschuwelijke misdaad. Te Boulogne Sur-Mer heeft zich een af schuwelijke misdaad afgespeeld. Iu een hulppostkantoor aldaar werd namelijk het lijk van een jeugdige vrouwelijke postbeambte gevonden te midden vau een grooteu plas Hoed. Het lijk ver toonde een 40-tal wonden, blijkbaar met een schaar toegebracht, met welk voorwerp o a. de hals-dagader was door gesneden. Het hoofd was met een postzak bedekt. Een prop papier was in den mond der vermoorde gestoken. De misdadigers schijnen tevergeefs naar geld gezocht te hebben. Een groot bedrag aan bankpapier was in den zak verborgen, maar scheen door de ban dieten niet bemerkt te zijn. Er zijn verschillende vingerafdrukken gevonden. Een verschrikkelijk ongeluk Een verschrikkelijk ongeluk is een dezer dagen aan de Frsnsche kust te Mimizau gebeurd, een kleine badplaats in de Landes. Daar was een gezelschap kin deren aau het baden toen plotseling een bijzonder hooge golf de jeugdige baders omver wierp en bij het terug vloeien drie ineiajes, twee zusjes en vriendinnetje mee in zee trok. De moe der en de grootmoeder der twee zusjes, die van het strand af op het baden der kinderen toezagen, snelden de zee iu om de kinderen te hulp te komen. Maar ook zij werden vrijwel onmiddel lijk door den stroom meegesleurd en verdwenen vóór het mogelijk was van het strand af haar te hulp te komen. Een half uur later hebben de golven de lijken der beide vrouwen op het strand geworpen de lijken der beide zusjes zijn kort daarna aangespoeld. Het lijk van het vriendinnetje, het vijfde slachtoffer, is niet aangespoeld. Een jacht op roovers. Een opwindende jacht op een misdadiger heeft in het centrum der stad Hamburg plaats gehad. Iu een juwelierswinkel in de Königstrasse bij de Gansemarkt gingen twee lieden binoen en over vielen den winkelier, die neergeschoten werd. Daarna namen zij de vlucht en schoten op hun vervolgers, waardoor drie burgers en een agent zwaar ge wond werden. Ten slotte wist men eeu der misdadigers tot staan te brengen, dien de agenten met drie schoten heb ben gedood. Onschuldig veroordeeld. Op de. gevangenis van Boston zit een in- riehting tot het opnemen van draad- looze berichten. Een der gevangenen, een zekere Rollins, had de gunst ge- kregen dat toestel te bedienen. Dezer dagen was hij daarmede weer eens bez'g. Tot stomme verbazing van eeu der cipiers Btast Ro'lins ineen» op zoo bleek als een doode, en bezwguit van ontsteltenis. De cipur neemt hem gauw den kap vaa het hoofd, ea zoodra was Rollins niet bijgekomea, of bij begoa te gillen vau het lachen en allerlei opgewonden wartaal uit te slaan. Daar na brak hg in tranen uit Wat was het geval George Rollins was ia 1917 veroor deeld tot een groot aantal jaren ge vangenisstraf, als verdacht van een moord begaan te hebben samen met zijn broer. Hij bleef hardnekkig ont kennen. Eenmaal veroordeeld t-ok het in de gevangenis de aandarht, dat hij zoo goed oppaste, en als belooniBg kreeg hy het Radiotoestel *e bedienen. Op zekeren dag luisterde hij voor 1 de zooveelste maal, wat er zooal ge beurde in de wereld buiten de gevan genis, toen hij plotseling een bericht opving, dat hemzelf aanging 1 Uit een andere gevangenis werd door de lucht rondgeseind, dat er een ge vangene bekend had schuldig te zijn aan den moord waarvoor Rollins iu 1917 veroordeeld was. Men kan zich de ontroering van Rollins indenken. Door honden verslonden. Te Sacramento (California) is de eigenaar van eeu groote boerdery onder zonder linge omstandigheden vermoord gevon den. De kleeren waren den man van het lijf gerukt en het lichaam vau deu doode was vreeselyk verminkt. Toen de politie een onderzoek in stelde bij een zeker Mrs Mabel Be!arde, eigenares van een naburige b. erderij, legde deze de bekentenis af, dat haar honden den man waren te lgf gegaan ea hadden verscheurd, omdat hij haar bij een twist met een stok had geslagen. De vrouw bezat er niet minder dan achttien, welke allen van eeu zeer wilden en gevaarlijken aard waren ea op eeu wenk van haar, vreemdelingen aanvielen. De vrouw werd met haar echtgenoot gearresteerd, terwijl de honden werden afgemaakt. Een ontploffing Het Petit Journal verneemt uit Lis sabon, dat tr bij eeu outploffiug iu een vuurwerkfabriek te Diauo de Castaio negen meuscheu gedood en elf gekwetst zijn. De schade is aanzienlijk. Ondervoeding. Hoezeer vooral de jeugd in Duitsch land van ondervoeding te lijden heeft, blijkt uit een rappo*t vau de school artsen te Heidelberg, die na onderzoek van vierduizend schoolkinderen bevon den dat niet minder dan 2400 leden aan met ondervoeding verband hou dende ziekten. Botsing van vliegtuigen. Te Pisa zijn twee legervliegtuigen op 1000 M. hoogte met elkaar in bot sing gt komen. Vier officiereu verloren bij dit ougeval het leven. Het doodvonnis der sociaal- revolutionnairen. Het vonnis, uitgesproken door het Moskousche gerechtshof over de sociaal- revolutiounaireu, werd dezen als volgt medegedeeld Den tweeden dag na de beëindiging van het proces, werd er een bekend making in de gevangenis opgehangen, door den ondercommandant eu zij luidde aldus#Men heeft mij de opdracht gegeven, u mede te deelen, dat het doodvonnis, uitgesproken door de Recht bank, bekrachtigd is door het Al- Russische uitvoerende comité.# Treft uw laatste maatregelen. Indien één uwer nog iets op zgn hart heeft voor zijn naaste bloedverwanten, dan moet mg zulks onmiddellgk worden medegedeeld. De gevangenen schreven allen brieven voor hun naaste verwanten en wacbttep

Volksblad | 1922 | | pagina 2