No. 69 Woensdag 60 Augustus 1922 Een geheimzinnig geval. Nederland. FËlIlL L ETON Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag. Abonnementsprijs voor Goes 50 cent per kwartaal, voor buiten Goes f 1,50 per halt jaar franco per post. ADVERTENTIËN voor Dinsdag- en Vrijdagmiddag 12 IRUt* te bezorgen bij N.V, Goesche Courant en Kleeuwens Ross' Drukkers- en Uitgeversbedrijf. Advertentlëii 10 ct, per regel. Bij coatracteeren van minstens IOOO regels per jaar zeer belangrijke reductie. Advertentiën. als geboorte-, huwelijks-, verjarings-, doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen, niet neser dan acht regels beslaande, voor den prijs van f 1, Een duur tochtje. De heer S. .Tr., wouende te Rotterdam, is bij Dus- seldorf, met zijn auto toerend, tegen een andere wagen gereden. Zijn echt- genoote brak een arm, hij zelf en zijn kinderen, die zich eveneens in de auto bevonden, bleven ongedeerd. Van de consternatie maakten de inzittenden van de aangereden auto gebruik, om den heer S. onder bedreiging, zijn por tefeuille met f 13,800, mevrouw S. eeuige kostbare sieraden afhandig te maken, waarmede ze zich uit de voeten maakten. De Duitsche politie heeft reeds een chauffeur aangehouden, die er van ver dacht wordt bij deze berooving betrok ken te zijn. Ik vergiftigde bonbons. Eenigen tijd geleden bood een juffrouw in een winkel te 's-Gravenhage, waar ajj eenige inkoopen deed, bonbons aan den winkelier en diens vrouw, welke een vergif bevatten, waardoor beiden be dwelmd werden. De politie ariesteerde de vrouw, die zich aanvankelijk on schuldig hield. Bij het onderzoek kwam tevens aan het licht, dat de laatste jaren in Amsterdam en hier ter stede ook al eens dergelijke ver giftigingen waren gekomen. De Haagsche en Amsterdamsche recherche hebben gezamenlijk een uitgebreid onderzoek ingesteld, waarvan naar het Hbld. uieldt, het resultaat was, dat bleek, dat in de Lutmastraat to Amsterdam in een verdacht huisde outraaiseliiig vau de vergiftigingen schuilde. Bezoekers werden iu dat perceel gelokt en het was al eens eerder opgevallen, dat zij er uitkwamen ais lieden die stom en stomdronken waren. 23 Roman van II. W. Men zei haar, dat de man daar lag, maar in bedenkelijken toestand van het meisje wist men niets. Toen ze bij Ltibke's bed kwam, gaf ze de hoop op, iets van hem te vernemenzijn toestand vermeer derde haar angstmaar als hij tot zichzelf kwam, kon hij in alle geval uitsluitsel geven, want hij moest weten, wat er van het meisje was geworden en wat haar was over komen, dat hem zoo vreeselijk had aangegrepen. De brave geestelijke was eerst tegen den morgen troosteloos terug gekeerd. De politie had hem beloofd naspoiingen te doen, maar die konden eerst geschieden, als het dag werd. Terwijl mevr. Wallenthin naar 't hotel reed, was hij weer naar de politie geyld. Inderdaad waren zij niet beschoukeu, doch onder den invloed van bedwel mende middelen, welke hun in den vorm van cigareti en of bonbons werden gpgeveu. Het doel was natuurlijk de slachtoffers te bedwelmen en hen dan te berooven. In dat perceel heeft de politie een huiszoeking gedaan en ook in een pand op Kattenburg. De slachtoffers, het waren er velen, waren al eerder ge hoord. Zij wisten niet veel te vertellen, daar het vergif, het bekende Belladonna, het herinneringsvermogen stoort. Toch wisten zij genoeg om een spoor aan te wijzen. Het geval van de vergiftigde eigaret, dat zich deze week in den trein heeft afgespeeld, staat ook met deze zaak in verband. Het vergif bleek te zijn ge leverd door een drogist V. in het Sarphatipark, die door de politie in hechtenis is genomen. Voorts is gearresteerd een bootwer ker, die gistermiddag van zijn werk is gehaald. Hij wordt er van verdacht het vergif te hebben gekocht en in de ver dachte huizen te hebben gebracht. De hoeveelheden Belladonna, we'ke den //gasten" werden aangeboden, wa ren niet doodeiijk. Het was uitsluitend het doel te bedwelmen. De politie zet het onderzoek in deze zaak voort, niet alleen te Amsterdam maar ook in de residentie, waar zich vermoedelijk tra wanten van de roovers ophouden. Spoorwegpersoneel. De hoofdbesturen der vijf organisaties van spoorwegpersoneel roepen io een gemeenschappelijk manifest het spoor wegpersoneel tot krachtige actie op, ten einde „zich niet te laten terugdringen naar het lagere levenspeil van voor heen". „Reeds van nu af aan moeien Dagobert had den nacht in zijn woning in de stad doorgebracht. Toen hy in den voormiddag nog vermoeid van een avondpartij zijn atelier bezocht, vond hij het huis in de grootste opschudding. De predikant en mevr. Wallenthin waren in doodsangst er op uit om te zoeken. Bleek van ontzetting, hoorde hij 't verhaal van de dienst meisjes aan. Het duurde verscheidene minuten alvorens hij tot bezinning kwam. Zijn lieveling verdwenen. Al het denkbare, wat zulk een in het oogvallend mooi en frisch meisje overkomen kon, ging hem door 't brein. Hij zelf had haar gisteren tegen den avond tot in de stad vergezeld, maar was hij in staat geweest te verhinderen, wat er met haar was gebeurd? Kij had tden ouden man, dien zij Zondags bezocht nooit gezien, want deze vertoonde zich niet in mevr. Wallenthin's woning; hij wist alleen hoe lief het meisje hem had. Maar die jonge man, dien ze samen hadden ontmoet en die Zia zoo had opgenomen. Hij had hem directie en regeering weten, dat het gansche personeel staat achter zijn woordvoerders. Bereid en in staat om onverhoopt, wanneer minnelijk overleg niet tot het door ons allen beoogde doel leidt, zijn volle gewicht zelf in de schaal te werpen". Indexcijfers van groothandelsprjjsen. Blijkens mededeeling vau het Centraal Bure. u voor de Statistiek was het index cijfer van de prijzen van 53 artikelen in den grooihandel iu Juli 192*2, 185, tegen 190 in Juni 1922 en 201 in Juli 1921. Voor voedingsmiddelen e.d. alleen bedroegen deze cijfers resp. 181, 189 en 202. De Kabinetscrisis. De Res. bode schrijft, dat steeds duidelijker blijkt, dat van anti-revoluti* onnaire zijde vooral in de laatste dagen aan den kabinetsformateur niet geringe moeilijkheden in den weg worden ge- j legd- Faillissementen in Nederland. Volgeus mededeeling van het Han delsinformatiebureau van Van der Graaf Co.'s Bureaux voor den Handel zijn over de afgeloopen week, eindigende 25 Aug. in Nederland uitgesproken 4J faillissementen tegen 42 faillisse menten in dezelfde week van het vorige jaar. Van 1 Januari tot en met 25 Aug. 19221858 faillissemeuteu tegenover 1357 over hetzelfde tijdperk van het vorige jaar. Feesten te Groningen. Het feit, dat het op 28 Augustus 250 jaar geleden is dat Groningemdat be legerd werd door de troepen van den bisschop van Munster, werd ontzet, wordt te Groningen feestelijk herdacht. Het commando over de vesting werd niet in 't oog gehouden, hoewel zijn wijze van doen hem vreemd had toegeschenen. Aan ontmoetin gen als die was een jong meisje steeds blootgesteld. Hij herinnerde zich ook zijn gelaat niet meer; nauwelijks nog zijn figuur en kleeding. Hij zelf had zoo snel en zelfs een weinig misnoegd afscheid van Zia genomen, want ze was alles behalve vriendelijk tegen hem geweest. Maar ook hij wilde thans niet leeg zitten. Hij had kennissen onder de politie en ambtenaren die hulp konden bieden. Den slappen hoed op het voorhoofd drukkend, liep hij 't huis uit en wierp zich in de eerste vigilante, die hij tegenkwam. H\j had in zijn ontsteltenis niet opgemerkt, met welke zonderlinge oogen de dienstmaagden van het huis hem hadden aangekeken. Dominee Behrend had in zijn eerste angst en ontzetting zich een woord laten ontvallen, dat door de dienst boden gretig was opgevangen. Hij had uit het raam gezien, dat de jonge schilder zich bij het meisje had vervoegd en hij, die denjartist gevoerd door Katel Rabenhaupt, een Bohemer, aan welken, daar de stad houder Hendrik Casimir II, minder jarig was, het bevel in 1675 was opgedragen. Bij de feesten is de koninklijke familie tegenwoordig. Uit het oesterbedrijf. De minister van financiën heeft thans vastgesteld, dat door de bij de coöpe ratieve vereenigiug „Centraal Oester- bureau* aangesloten oesterkweekers 30 pet. van de opbrengst hunner oesters aan dtu Staat zal moeien worden afgedragen. Zooals meu weet is de afdracht in plaats gekomen van de vroegere pachtsommen. Tot nu toe be droeg die afdracht evenwel slechts 20 pet. Herinnerd zij, dat minister Treub in 't begin van den oorlog voor de kwee kers, die dat wenschten, het bestaande pachtstelsel verving door een regeling waarbij de pacht vervallen zou en een vergoeding van 20 pet. der bruto- opbreng8t daarvoor inplaats zou treden. De kweekers waren vrij deze rege ling al of niet te aanvaarden. Die moesten de bovengenoemde vereeniging vormen, wat is geschied. Velen traden niet toe en deze heb ben later sterk geklaagd over bevoor rechting der vereeniging Daarop is de genoemde verhooging van 20 tot 30 pet. der totaal opbrengst gevolgd. .Hiertegen is geprotesteerd, doch zooals boven vermeld is, zonder succes. In de Vrijdag gehouden algemeene vergadering van bovengenoemde ver eeniging vormde dit besluit van den minister een punt van bespreking. Men was algemeen van meening, dat dit voor vele kweekers den genadeslag zou nooit erg had vertrouwd, had zich laten verleiden, een verdenking tegen hem uit te spreken, die in de dienstmeisjes, voor wie de knappe Dagobert altijd een belangwekkend personage was geweest, geloovige zielen vond. By deze treurige gelegenheid werd er in huis verteld, dat Zia ontevreden was met haar toestand, dat ze achterhoudend en blijkbaar onvergenoegd was geweest was 't dus niet aan te nemen, dat die twee jongelui in geheime ver standhouding met elkaar stonden Een der dienstmeisjes^deelde baai- eigen beschouwingen mede, die ze sinds lang reeds had gemaakt, en ten slotte kwam de vraag op het tapijt, waarom de mooie schilder dezen winter zoo buitengewoon vroeg uit Italië was teruggekomen. De juffer had hem bepaald terug geroepen en in alle stilte was het komplot voorbereid en uitgevoerd. Maar waarheen had hij haar gebracht? Dat was een raadsel. Wordt vervolgd ^w/*l -»-J!

Volksblad | 1922 | | pagina 1