Uit den Vreemde. de buffetjuffrouw J. B. door de recherche onderzocht. In de kamer van eerstgenoemde vond men de matrijzen van gips, die gebruikt werden voor het maken van vaLche guldens. Ook kou den nog gereedschappen voor het bedrijf van valsche munters in beslag genomen worden. De politie stelt thans een onderzoek in of de drie aangehoudenen nog meer valsch geld in omloop heb ben gebracht dan de drie guldens. Een tuinbouwer uit Beemster voerde aan de veiling te Broek op Langendijk (N.-B.) 2000 K.G. roode en 5000 K.G. witte kool aan, beide soorten le kwa liteit. De heele partij van 7000 K.G. bracht hem f 43 op. Voor loon aan snijden en aanvoeren had hij meer dan dit bedrag moeten uitgeven, terwijl de kosten van inladen en vracht naar Amsterdam ook meer dan f43 bedroe gen En hoeveel zullen de consumenten nu voor deze kool moeten betalen Te Breda zijn gevestigd eenige offii eieren welke equipage houden en daar voor soldaten (miliciens) als permanen ten keetsier-huisknecht gebruiken. Des ochtends worden hun kinderen per equipage naar school gebracht, en des middags dikwijls weder uit school ge haald, vaak ook maakt de echtgen. met de zelfde eq. visites en bovendien ziet men 's avonds laat, (soms na 11 uur) het rijtuig wachten voo- de deur van families waar dergelijke officieren den avond hebben doorgebracht. Dit alles met behulp van den soldaat koetsier. Terecht ergert men zich daarover, niet het minst in de arbeidersklasse en stelt men zich de volgende vragen le. hebben deze soldaten geen oefe ning meer noodig 2e. zoo ja, is het bovenstaande dan geoorloofd 3e. zoo niet, waarom moeten deze soldaten nog langer in dienst blijven op kosten der belastingbetalers 4e. waarom moeten degenen, die zich de luxe kunnen veroorloven equi page te houden, daarvoor nog een extra premie krijgen op kosten der belas tingbetalers in den vorm van een gratis-koetsier vrouw zich zelve op te hangen, doch de politie, die door den oudsten zoon was gewaarschuwd, kon haar nog bij tijds het leven redden. De moeder is in verzekerde bewaring genomen, in afwachting van een onderzoek naar haar geestestoestand. Zoo gaan we in de richting, dat de zwaarden zullen worden gesmeed tot ploegen „De Raad van Arbeid van Haarlem, in vergadering bijeen op Vrijdag 21 Juli 1922: van oordeel, dat het gewenscht is in het algemeen belang en ter popu lariseering van de sociale verzekering de kosten, aan de uitvoering der ver zekeringswetten do„r de Raden van Arbeid verbonden, zooveel mogelijk te verminderen mede van oordeel, dat inkrimping van het aantal Raden van Arbeid aan die vermindering van kosten in de eerste plaats kan bevorderlijk zijn spreekt met algemeene stemmen als zijn meening uit, dat het gewenscht is, dat tot die inkrimping op korten termijn wordt overgegaan en noodigt de vereeniging van Ra den v. Arbeid uit stappen te doen op dat die iukrimping spoedig moge tot stand komen.0 Men schrijft uit Bergen op Zoom aan het Hand. Toen ruim een jaar geleden de Bouw vereen. St. Jozef bij den gemeenteraad aanvrage deed om een Rijkssubsidie voor den bouw van eeu derde complex woningen langs den Antwerpschen straat weg gingen er uit den raad zooveel klachten op tegeu de door deze ver- eenigingen reeds gebouwde woningen, dat van regeeringswege aan een rijks commissie opgedragen werd te onder zoeken wat er van die klachten waar was. Deze commissie heeft thans haar rapport uitgebracht en ter kennis van den laad gesteld. Natuurlijk zou het ons te ver voeten het hier in zijn ge heel op te nemen. Ten bewijze echter van de meer dan ergerlijke manier van doen, waarop door die vereeniging bij den bouw dier eerste woningen is ge handeld, mogen de volgende regelen uit genoemd rappord volstaan. „Om de bestaande woningen in orde te brengen, zal een bedrag van f 300 per woning lang niet voldoende zijn/'. Hoewel ons van bepaalde oneerlijkheid van het bestuur als zoodanig niets is gebleken, zijn de gevolgen van de door ons aangegeven ongewenschte verhou dingen hiermede bedoelt genoemde commissie dat een paar bestuursleden tevens leveranciers geweest zijn van bouwmateriaal enz. toch wel van zoodanigen aard dat het ons niet raad zaam voorkomt deze vereeniging voor de derde maal in de gelegenheid te stellen Rijksgelden te besteden op de wijze als tot nu toe heeft plaats gehad". „De uitvoerende architect heeft de hem toevertrouwde belangen als archi tect van den bouw en als vertegen woordiger vaa de gemeente zoo onvol doende behartigd dat wij meenen te moeten adviseeren genoemden architect eventueel een architectenfirma, waarin deze is of wordt opgenomen, voor den tijd van een jaar uit te sluiten als directie bij werken, waarbij het Rijk betrokken is/' „Aan de vereeniging ware wellicht in overweging te geven om te trachten van die bestuursleden, die als leveran ciers of lid van de directie bij den tweeden bouw betrokken waren, terug betaling te verkrrgen van de door hen daarbij genoten revenueu, ten einde gedeeltelijk als compensatie te dienen van de bij dien bouw door de vereeni ging geleden schade," Aan de Cadettenschool te Alkmaar zijn thans in opleiding 53 cadetten. Daarvoor zijn werkzaam 1 kapitein- directeur met een toelage van f 600 per jaar 1 kapitein aan den directeur toegevoegd als adjudant, tevens belast met het commando over die 53 leerlingen, met een toelage van f 400 per jaar3 luitenants, belast met de huishoudelijke diensten bij die inrich ting als menage, cantine, bibliotheek enz. met een toelage van f 400 per jaar; 1 kapitein-dokter; 1 luitenant van de mil. administratie18 onder officieren 3 korporaals 1 soldaat. Bovendien zijn daar buiten het burgerpersoneel aanwezig als onder wijzer (leeraar) dier 53 cadetten, 1 kapitein eu 4 luitenants. Deze leeraren hebben een zóó druk ken werkkring dat enkelen hunner tevens optreden als leeraar aan de hoogere burgerschool aldaar (tegen de gewone bezoldiging van bürgerleeraar als bijverdienste). Ook de directeur der school is als zoodanig werkzaam. Dat deze werkkring zonder stoornis van de leeraardiensten aan de Cadetten school kan worden waargenomen, is duidelijk, wanneer men weet, dat b.v. aan één officier-leeraar per we?k een aantal lesuren is opgedragen aan de school van 6, zegge en schrijve zes uren, alzoo één uur per dag. (Tijdschrift Ned. Mij. van Nijverheid en Handel). De Nieuwe Haagsche Ct. verneemt, dat de anti-rev. Kamerclub als resultaat van haar besprekingen te 's Gravenhage en te Bazel een aantal bedenkingen ter kennis van den kabinetsformateur heeft gebracht naar aanleiding van het door hem voorgestelde program. Deze opmerkingen houden hoofdzakelijk ver band met de wenschen van het program van actie van de anti-rev. partij voor de jongste verkiezingen en met de vraag, hoe men geraken zal tot de gewilde bezuinigingen. Naar het blad ter oore kwam, zal de heer Ruys de Beerenbrouck in den loop van deze week met de leiders van de rechtsche groepen confereeren over den inhoud van zijn program en de daartegen ingebrachte bedenkingen. De hoefijzerredacteur van het Hbld. bevestigt dit bericht en deelt mede dat de drie rechtsche fracties in deze be sprekingen zullen worden vertegen woordigd door de heeren Nolens, Schokking en De Monté Ver Loren. De heeren Colijn en Rutgers zijn ia het buitenland. Van anti-revolutionaire zijde deelt men aaD het Hdbl. mee Naar in parlementaire kringen ver luidt, is een spoedige oplossing van de Kabinetscrisis niet te verwachten. Het regeeriagsprogram, gelijk dit aan de rechtsche groepen is voorgelegd, moet op verschillende leden der drie fracties een onbevredigenden indruk hebben gemaaktaan veelheid van wetsvoorstellen schijnt het niet te ont breken, als waren de verlanglijstjes der verschillendecandidaat-ministers samen gevoegd wel wordt gemist een groote gedachte en een vaste lijn voor den zwaren tijd, dien ook ons land tegemoet gaat. Men wenscht met name bij de anti-revolutionairen hun program van actie spreekt het troi wens uit geen deelneming aan en geen samen werking met de regeering, tenzij vol komen klaarheid en overeenstemming op de hoofdpunten is verkregen, zoowel tusschen het te vormen kabinet en de Kamerclub als tusscheD de drie rechtsche groepen onderling. Te Aberdare in Wales waren dezer dagen 28 man in een mijnschacht aan het werk, toen een van de balken, die een oude schacht van die waar de mannen bezig waren scheidei?, zich begaf en het water //met sneltreinvaart", gelijk een der arbeiders later zei, de schacht binnenstroomde. Een algemeene vlucht volgde, waarbij de menschen tot de borst door het water moesten waden. Twee meisjes, die aan het wandelen waren op den weg die naar de mijn leidt, werden door het water achter haald en van de been geworpen. Op haar krcteti kwam de bewoner van een der huizen langs dien weg toege sneld, die ze uit het water redde. Achteraf bleek, dat het water om streeks 300 M. beneden de bodemop pervlakte de mijn was binnengekomen, deze spoedig geheel had gevuld en toen met donderend geweld de straat was komen binnengolven, waar het weldra verscheidene voet hoog stond. Het heele verkeer in de stad stond stil. De Maasbode schrijft Wij hebben reeda medegedeeld, op welke hatelijke wijze de Hollandsche teekenaar Louis Raemaekers zich enkele dagen geleden in de //Soir" tegen de Vlamingen heeft aangesteld door het teekenen van een plaat, een Vlaamsch soldaat voorstellende, die deserteert, en aan den Duitschen soldaat, die hem komt aanhouden zegt, dat hij komt in opdracht van den Ruwaart (De Beucke- laere). Deze hatelijkheid was zoo groot en verachtelijk, dat de verdedigers en het publiek den teekenaar Raemaekers openlijk als een lafaard hebben be stempeld. De //Soir", bang voor de gevolgen, heeft wel getracht door enkele leugens de eigenlijke beteekenis dezer plaat te verdraaien, doch de eerste indruk blijft en het is onder dezen indruk, dat de Katholieke //Gazette" van Antwerpen o.m, schrijft: Ook voor den krijgsraad is thans het proces-De Beuckelaere aan den gang. De rechters zullen oordeelen. Echter zal het publiek zich reeds met ons hebben afgevraagd, op welken grond De Beuckelaere eigenlijk werd aan gehouden en 8 maanden in voor- loopige hechtenis werd gezet. Niet tegenstaande laat een vreemde rat, zekere Louis Raemaekers, in een Brusselseh anti-Vlaamsch blad met met medehulp van een zekeren Rudiger (dekuaam van den man die het boek schreef dat door de „Soir" gelanceerd werd en dat het proces tengevolge had en heel het kabaal tegen De Beuckelaere op touw heeft gezet) een plaat ver schijnen tegen De Beuckelaere. En een dergelijke vuiligheid verschijnt op het oogenblik, dat iemand, mogelijk on schuldig voor de vierschaar staat en niemand recht heeft hem openlijk schuldig te verklaren. Diezelfde Raemaekers heeft gedu rende den jongsten verkiezings strijd, hoewel vreemdeling, zich iügelaten met onze politieke kwes ties ea de lasterdrukwerken der vrijmetselaarspartij geillustreerd. Had een Belg het eens geprobeerd in Nederland een dergelijke rol te spelen, het zou niet lang duren, of de mare- chaussée tikte hem op den schouder en zou hem namens den Nederlandschen veiligheidsdienst vragen//Zeg man, langs welken weg wil je het gat nit Wanneer wijst onze veiligheidsdienst Louis Raemaekers den weg naar de grenzen Een gelukkig toeval. In de Komeetstraat te Utrecht viel een 21/s- jarig kind uit een raam van de hoven- verdieping. Het toeval wilde, dat er juist een juffrouw passeerde, die het ongeluk zag gebeuren en zooveel tegen woordigheid van geest had, dat zij het kind in haar armen opving, zoodat het geen letael bekwam. Goedkoope kool. Men meldt aan de Maasb. Garnizoenstoestanden De heer Van Bemmel te Breda, heeft blijkens zijn mededeeling aan het H.blad. van 21 dezer aan den minister van oorlog het volgende ter kennis gebracht Een bedwelmde sigaret. Een huzaar uit 's Gravenhage heeft bij de politie ts Rotterdam aangifte gedaan, dat hij op de reis per trein van Amsterdam na* r 's Gravenhage, ter hoogte van Haarlem, van eea onbe kenden man een sigaret heeft aange nomen, waarna hij, bij het rooken van deze sigaret, bedwelmd is geraakt. Toen hij op het station te Botterdam tot bewustzijn kwam, bleek dat zijn porte- monnaie met f 7 was verdwenen. Bij het duiken verongelukt. Dr. Hermauides kwam bij zwemoefe- ningen in het nieuwe kanaal te Noord wij kerhout bij het duiken met het hoofd op den grond en brak zijn ruggegraat. Een vreeselijk drama. In een der noodwoningen nabij de staatsmijn Wilhelmina te Terwinselen (gcm. Kerkrade), heeft zich een vreeselijk drama afgespeeld. Een mijnwerkers weduwe, moeder van een viertal kin deren, heeft daar haar jongste kindje van ongeveer een half jaar oud, door ophanging gedood. Daarna poogde de Van torpedoboot tot aardappel schuit. Aan het korte Spaarne ligt de vroegere torpedohoot Tabangoa, die een aardappelhandelaar aangekocht heeft. Deze koopman heeft het schip nu ingericht tot berging in het ruim vin aardappelen ter verkoop aan de ingezetenen, zoodat, waar vroeger de zoo gevreesde torpedo's werden gebor gen, nu de aardappelen liggen. Een motie. Een vernietigend rapport Het dure militaire onderwijs. Be kabinetscrisis. Een overstrooming in een mijn. Het talent in dienst van de schunnigheid.

Volksblad | 1922 | | pagina 3