Uit den Vreemde. 1921 vergelijkt met 1918, toen op 31 December slechts plm. 3-9.000 man iu dienst waren, terwijl toch sedert dien geen nieuwe spoorwegen in exploitatie werden genomen en de dienst nog altijd niet de uitgebreidheid van 1913 heeft in 1919 werd reeds, in verband met de toegezegde verkorting van diensttijd met aannemen van personeel begonnen. De Residentiebode blijkt veel te veel gezegd te hebben over geldverspilling aan het Dep. van Koloniën. Een per soonlijk bezoek heeft het blad overtuigd, dat de muren niet gewit, maar wit ge schilderd zijn, dat alleeu een 'klein stukje gestucadoord moest en dat de lokalen die betegeld werden, oorspron kelijk archiefkamers waren die nu voor bezuiniging als werkkamers waren inge richt, en toen, om ze gerieflijk te ma ken met tegels werden versierd. Dat het werk der Centrale Comm's- sie voor Uitzending van Nederlandsche Kinderen naar Buiten, gevestigd te 's Gravenhage, Frankenslag 83, zich steeds meer uitbreidt, blijkt wel uit bet, feit, dat, terwijl in 1921 in het geheel 3570 Nederlandsche stadskin- kinderen door haar werden uitgezonden, het aantal in dit jaar uit verschillende steden en fabriekscentra uitgezonden kinderen op 18 Augustus reeds de 4000 heeft bereikt. Het Dagelijksch Bestuur der Centrale Commissie heeft gemeend dit feit te mogen gedenken door aan het 4000ste kind een verrassing te bereiden door den penningmeester der C. C. werd Vrijdagochtend 18 dezer aan de geluk kige houdster van dit recordnummer, behoorende tot een groep kinderen uit Amsterdam en wel Elisabeth Kaijen, wonende aldaar Ringdijk 212, toen dit kind op 't punt stond met een 16 tal andere kinderen voor een zesweeksch verblijf naar Spankeren bij Brummen ie vertrekken, op het perron van het Centra .1 Station te Amsterdam een Spaarbankboekje van f 25 uitgereikt. De directeur-generaal der posterijen en telegrafie maakt bekend, dat de dienst der postwissels, quitantiën, ver- rekenzendingeu en pakketten met ver rekening ia het verkeer met Duitsch land met ingang van vandaag in beide richtingen is gestaakt. Bij Kon. besluit van 10 dezer is ontbonden de Staatscommissie voor de visscherijinspeclie, ingesleld bij Kon. besluit van 9 Mei 1919, aangevuld bij dat van 9 Maart 1920, onder dank betuiging voor de belangrijke door haar bewezen diensten. Volgens mededeeling van het Han delsinformatiebureau van Van der Graaf Co.'s Bureaux voor den Handel zijn over de afgeloopen week, eindigende 18 Aug. in Nederland uitgesproken $4 faillissementen tegen 38 failFsse- menten in dezelfde week vau het vorige jaar. Van 1 Januari tot en met 18 *Aug. 19221807 faillissementen tegenover I31Ö over hetzelfde tijdperk van het vorige jaar. Op uituoodiging vaD den Bond van ambtenaren in dieDst bij de Neder landsche Spoorwegen, zijn vertegen woordigers van de Nederlandsche vereeniging van spoor- eu tramweg personeel, den R K. bond van spoorweg personeel Sf. Raphaël, den Neutralen bond van spoorwegpersoneel, den Prot. ehriat. bond van Spoorwegpersoneel en den Bond van ambtenaren, in dienst bij de Nederlandsche spoorwegen, hijeen- gekomen, ter bespreking van eventueel gemeenschappelijk te nemen maatregelen tegen de voor het personeel dreigende verslechtering in loon eu aibeidsvoor- waarden. De samenwerking kwam tot stand op den volgenden grondslag De hoofdbesturen der vijf organisaties van spoorwegpersoneel outkennen, dat de ongunstige bedrijfsuitkomsten der spoorwegmaatschappijen een redelijk motief opleveren voor de verslechte ringen, zooals die le. door loonsver laging voor hel werkplaatspersoneel, 2e. door in den brief van den raad van commissarissen der Nederlandsche Spoorwegen aangekoudigde verminde ring van de wedden, 3e. door het voorgenomen uitstel der pensioenrege ling, 4e. door de poging tot aanzienlijke uitbreiding van de arbeidstijden van belangrijke groepen van het personeel, tot uiung komen. Die verslechteringen kunnen door het personeel dus niet aanvaard worden. Zij besluiten daarom, in gemeen overleg gezamenlijk den strijd tegen de aaugekondigde terug duwing van het personeel te zullen voeren en zijn bereid, het verzet van haar leden daartegen, indien zulks te zijner tijd noodzakelijk mocht blijken, daadwerkelijk tot uiting te brengen. Naar men weet, heeft Lloyd George het auteursrecht vau zijn memoires zoowel voor de Engelsehe als voor de Amerik^ansche uitgave verkocht. De Daily Express deelt mede, dat het boek, dat tegen het einde van dit jaar zal verschijnen, 150.000 woorden bevat. Wanneer de rechten verkocht zijn aan alle landen in de wereld een nnbitieus plan van de zijde der agenten, dat naar alle waarschijnlijk heid zal gelukken zal de prijs naar schatting tot een pond sterling per woord zijn gestegen. Keizer Wilhelm vervolgt het blad heeft zich 40.000 p. st. voor zijn levensgeschiedenis weten te ver zekeren. Hij overwon Hindenburg, die 10.000 p. st. kreeg, terwijl Luden- dorfff 12.000 tot 14.000 pond voer zijn herinneringeu ontviug. Geen enkele Engelsehe schrijver van memories heeft ooit Lloyd George's geldelijk succes geëvenaard. Winston Churchill, de uitgave van wiens herin' neringen met. spanning wordt verwacht, komt hem in dit opzicht het dichtste nabij. Diens boek zal 50.00© p. st. opbrengen. Admiraal Jellicoe ontving eenige duizenden ponden voor zijn boek betreffende vlootincidenten. Hoe gering deze som ook was, kreeg hij toch bijna vijfmaal meer dan prinses Louise van België, wier dagboek, veel chroniqne scandalense bevattend, haar minder dan duizend pond opbracht. Lloyd George heeft zelfs de grootste romanciers op het geldgebied geslagen. Hutchinson ontving tot dusverre „slechts" zeventigduizend pond voor If Winter Comes. Men denkt bij deze opsomming onwillekeurig aan het feit, dat Miltoa voor zijn Paradise lost ia het geheel als honorarium 16 pond sterling ont ving De Duitsche Rijkskanselier ontving eenige buitenlandsche journalisten om in uiterst donkere kleuren de naaste toekomst van Duitschland te schilderen. Het „H.bld deelt er van mede Voor de eerste dreignota der Fran- sche regeering van 26 Juli 1922 stoud de dollar nog op 415, steeg daarna tot 800. Na de tweede dreiguota van 5 Augustus 1922 steeg hij bijna tot 900, om na den vruchteloozen afloop der conferentie tot 1050 mark op te loopen. Welke gevolgen deze ineenstorting voor Duitschland heeft, zeide Dr. Wirtb, ligt voor de hand, namelijk de verdere verarming van breede volksgroepen, verstoring van het evenwicht der be grooting, afsluiting van de voorraden levensmiddelen en grondstoffen, uitver koop van de winkelvoorraden, honger snood, uitbarstingen van vertwijfeiiug onder de massa, ondermijning van alle regeeringsgezag, en speciaal voor de Duitsche industrie, vernietiging van het bedrijfskapitaal, en het lamslaan van de productie. Dr. Wirth zeide verderPoincaré heeft ook beweerd, dat Duitscblasd aan Tsjecho-Slowakije een leeaing va* 4 milliard kr, heeft aangeboden. Daar van is geen woord naar. Even onjuist is de bewering, dat Duitschland banken in Denemarken, Roemenië en Holiand opgericht heeft, met het doel den verkoop der marken in het buitenland te vergemakkelijken, tn Denemarken eu Roemenië zijn va* Duitsche» kant geen banken opgericht en wanneer de Duitsche finauciëcle wereld in Holland aan eeaige bank ondernemingen heeft deelgenomen, dan was Duitschland daartoe eenvoudig gedwongen, nadat het 5 jaren van het economisch verkeer met het buitenland was afgesneden en zijn bankinstellingen in de geallieerde landen geliquideerd en gesloten waren, om op deze wijze weder aansluiting met het nationale verkeer te herstellen. Heden is de mark op een tweehon derd vijftigste van haar waarde van vóór den oorlog gedaald. Had Londen tot een volstandig resultaat en tot het onvermijdelijk moratorium geleid, dan stond de dollar thans niet op 1050, maar wellicht weer op 400500 en zou het vertrouwen der wereld in de Duitsche credietwaardigheid gedeeltelijk hersteld zijn. Uitvoerig herinnerde dr. Wirth daarop aan de laatste dageu te Genua en aan den diepen indruk der laatste groote rede van Rathenau op alle vertegen woordigers der verschillende natiën, ook op Lloyd George en Barthou. Hoe is deze roep naar vrede opge vat vroeg de kanselier. Frankrijk stelt zich niet tevreden met-dreigementen. De elleude der uit Elzas-Lotharingeu uitgewezenen is grenzeloos. Honderden grijsaards staan op straat, slechls met 'n paar papieren marken op zak, eu hon derden anderen sidderen van vrees, dat hun hetzelfde boven het hoofd hangt. Met verheffing van stem zeide spr.: In naam der humaniteit moet ik ver klaren, dat dit gruwelen zijn. Werpen wij een blik in het Ber- lijnsche zakenleven. De heele bevolking spoedt zich tegenwoordig naar de win kels om nog iets in handen te krijgen, daar men vreest, dat binnen enkele uren het papiergeld waardeloos is. Wij sturen thans in Duitschland met volle, zeilen naar de Oostenrijksche toestanden toe, die bij ons echter nog gevaarlijker zullen zijn. Het staat vast dat Duitschland geen betalingen in goud meer doen kan. De 10 millioen goudmark, die Duitschland thans nog heeft betaald, gaan reeds af van de devisen, die Duitschland voor ziju graanvoorzieniug noodig heeft. Thans is het de plicht der regeering het volk brood te verschaffen. Wat bereikt Frankrijk toch, riep de rijkskanselier op h&rstochtelijken toon uit, met deze politiek P Totaal niets Het maakt alleen, dat Duitschland niet meer in staat is om schadevergoeding te betalen. Spoedig zal ook de onmo gelijkheid van verdere leveringen in natuia blijken, En wat er dan verder zal volgen als derde trap, behoort niet meer tot de politiek. Daarover wil ik heeiemaal niet meer spreken, doch het kan slechts sociale revolutie zijn. Het is iets zeer geweldigs, als men aan het sterfbed van een geheel volk staat. Ik wil thans evenwel geen klaag lied zingen en er alleen op wijzen, dat de taak der Duitsche politiek op het oogenblik in de eerste plaats de Vét4- zekering der maatschappelijke orde in Duitschland is. Daarbij heeft de heele wereld belang. Te Hampton, eeu voorstad van Mel bourne, heeft een buitengewone misdaad plaats gehad, In deze voorstad woonde een zekere dr. G. Gramatown met zijn gezin. Een vrouwelijke patiënte, die, toen zij zich t°n huize van den dokter vervoegde, niet werd opei gedaan, deelde dit mede aan de poliUe. Deze verschafte zich tcegang tot het huis. Men vond dr, Gramstown bewusteloos en stervende in de hall. Bij huiszoeking werd mevr. Gramstown zwaar ziek in haar slaap kamer gevonden. De drie zoons wcrden in verschillende vertrekken dood aan getroffen de beide dochters bleken ernstig ziek te ztju. Het schijnt, dat öuansieele moei lijkheden den dokter tot deze moorden en tot zelfmoord hebben gebracht. Naar verluidt, bestaat er kans, om zijn vrouw, de beide dochters en de gou vernante, die eveneens ernstig ziek was, in het leven te houden. Uit Innsbrük aan de Frankfurter ZeituigDe betoogingen tegen de duurte en h t vreemdelingenverkeer in Tirol duren voort. Te Kufsteiu e* te Dornbiru hebben straaibetoogiugen plaats gehad. Te Kufstein hebben de communisten getracht, gewelddaden te bedrijven. Uit Boedapest wordt gemeld, dat bij nachtelijke artillerie-manoeuvres van het Hongaarsche leger de bliksem in een munitie-caisson geslagen is. Bij de ontploffing, die plaats had, zijn 5 offi cieren gedood en 3 manschappen ge wond. Te Chicago woonde een mijnheer Ross Kepter, die verliefd was op mej. Olga Stubbs, Daar de jongedame hem geen wederliefde schonk, pleegde hij zelfmoord op den drempel van haar woning. Iu een briefje aan Olga, dat men bi; den doode vond, had de man als laatste bede in dit tranendal ver zocht, dat de wreede schoone zijn lijk zou kussen of anders haar portret zou afstaan om bij hem in de kist te worden gelegd. Het meisje weigerde zoowel het een als het ander aan de politie verklaarde zij ffdat zij het te druk had, want dat zij boodschappen in de stad moest gaan doen....". Het is jammer dat Piet Paaltjens deze droeve historie niet heeft gekend en in een vers vereeuwigd. Vrijdagmiddag is de plezierboot Kyffhauser uit Brieg bij Linden in de nabijheid van Brieg tengevolge vau een ketelontploffing in de lucht gevlogen. Alle personen, die zich aan boord be vonden, zijn slachtoffer geworden. Op den wedstrijd voor motorlooze zeilvliegtuigen ia de Rboen (Midden- Duitschland) heeft de gediplomeerde ingenieur Martens van de technische hoogeschool te Hannover Zaterdag met een motorloos zeilvliegtuig 45 minuten gevlogen op een hoogte van ongeveer 100 M. Bij een nieuwe vlucht va* de Wasserkuppe af landde hij op 13 K.M. afstand na eeu vlucht van óéu uur eu 6 minuten* Hij heeft hiermee den uit geloofden prijs van 100.000 mark gewonnen. De Duitsche bladen zeggen, dat het probleem van de zeilvlucht door deze praestaties, die van de grootste be- teekenis voor de toekomstige ontwik keling van het vliegwezen zijn, opge lost is. De beweerde geldverspilling aan Koloniën. Nederlandsche hinderen naar Buiten. De postioisseldienst met Duitschland gestaakt. Staatscommissie v*or de visscherij- inspectie. Faillissementen in Nederland. Samenwerking van de organisaties van spoorwegpersoneel. Een pond sterling per woord.- T, eurige vooruitzichten Een gruwelijke misdaad in Engeland. Uit Oostenrijk. De bliksem in een munitie-caisson. Een droevige historie. In de .lucht gevlogen. De motorlooze zeilvliegtuigen.

Volksblad | 1922 | | pagina 3