No. 65 Woensdag 16 Augustus 1922 45* jaargang Stadsnieuws. Nederland. FEUILLETON Een geheimzinnig geval, Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag. Abonnementsprijs voor Goes JO cent per kwartaal, voor buiten Goes f 1,50 per hall jaar franco per post. ADVERTENTIËN voor Dinsdag- en Vrijdagmiddag 12 UUP te bezorgen bij N.V, Goesche Courant en Rleeuweas Ross' Drukkers- en Uitgeversbedrijf. Advertentiën 10 ct. per regel. Bij contracteeren van minstens IOOO regels per jaar zeer belangrijke reductie. Advertectiën, ais geboorte-, huwelijks-, verjarlngs-, doodberichtea en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen, niet meer dan acht regel* beslaande, voor den prijs van f 1, - -■ O. B. K. Naar wij vernemen zal de Zang- vereeniging //Oefening Baart Kunst", onder leiding van den heer S. J. Tam* minga, hedenavond een Concert geven in het Gasthuis alhier. dat het schoen- en lederbedrijf te Lichtenvoorde in een jammerlijken noodtoestand verkeert dat, deze toestand zich afteekent in het bijna geheel stilliggen van de fabrieken, en als gevolg daarvan in een sinds maande» heerschende en steeds grooter wordende werkloosheid dat deze toestand veroorzaakt is en voortduurt door de abnormale concur rentie vau het buitenland, redenen waarom adressanten zoo spoedig moge lijk een invoerbelemmering vau leder en schoenen verzoeken. Volgens mededeeliug van het [Han delsinformatiebureau van Van der Graaf Co-'s Bureaux voor den Handel zijn 19 Roman van H. W. „Hij weet het en wenscht zich de smart van het afscheid te be sparen. Ge zult hem wederzien en dat moge u troosten". Dit klonk weer zoo geruststel lend Zia wilde een zucht van verlichting slaken, maar er bleef nog zooveel vrees op den bodem hurer ziel achter. En toch waagde ze eindelijk nog een vraag maar ze bestierf op haar lippen toen de dame, na een ongeduldigen wenk der andere, op een toon, die geen tegenspraak gedoogde, voortvoer //Wat ge hier aan kleeding en andere zaken achterlaat, waaraan ge gehecht zijt, zal u geworden daar zorg ik voor. Allereerst is 't voor mij van belang, je van "hier weg te hebben. Je zult me dus volgenik herhaal, dat het mijn taak en plicht is, je terug te voeren in den toestand waaraan je bent onttrokken door omstandigheden, die je later zullen worden bekend gemaakt. Ook wat je nu nog meer schijnt te willen vragen, zal je later worden beantwoordvoor het oogenblik laat je»moeder haar rech- over de afgeloopen week, eindigende 11 Aug. in Nederland uitgesproken 49 faillissementen tegen 51 faillisse menten in dezelfde week van het vorige jaar; Van 1 Januari tot en met 11 Aug. 19221743 faillissementen tegenover 1278 over hetzelfde tijdperk van het vorige jaar. //Rechts heeft den buit immers binnen Zoo schreef de heer Ossendorp, oud lid van de Tweede Kamer, naar aan leiding van het ontwerp tot wijziging van de wet op het Lager Onderwijs. Van buit gesproken Deze mijnheer is voorzitter van den ten op je gelden dat moet je ge noeg zijnIk hoor het rijtuig, dat'ons wacht; de tijd dringt. We moeten den heelen nacht door reizen als we ter plaatse onzer bestemming zijn, zal je alles vinden wat je hart kan begeeren*. De dame had Zia's hand gegrepen en drukte die met de warmte eener moeder. „Overweeg niet langer waar er voor je levensgeluk geen over weging noodig is", zei ze op harte- lijken toon. Zia, dus gedwongen een beslissing te nemen, en ondanks haar achter docht toch zoo gaarne haar ver trouwen willende schenken, vatte eensklaps moed „Kunt ge mij bij uw zaligheid zweren, dat ge myne moeder zijt riep ze met een van ontroering trillende stem En volgde terstond een wenk van de andere, die Zia niet zag. „Ik zweer het". Zia boog het hoofd. Dit antwoord verbande al haar twijfel. „Ik had hem zoo gaarne vaarwel gezegd", fluisterde zjj voor zich heen, de handen op de borst vouwende en met tranen in de oogen weer opziende. De dame nam weer een gebie dende houding aan en gaf de andere, die thans in de gang stond, een teeken. Bond van Nederlaudsche Onderwijzers op een héél goed salaris. Als ik me niet vergis f 5000.—. Bovendien was hij lid van de Tweede Kamer, waarvoor hij f3000 plus vrij reizin ie klas opstreek. Eu daarenboven kreeg hij nog nonactiviteitstractementals onderwijzer. Maar omdat dit nog niet mooi ge noeg was, wist hij gedaan te krijgen het vorig jaar, dat hij als oude.-wijzer werd afgekeurd, zoodat hij in aan merking kwam voor pensioen. Hij kon wel lid van de Tweede Kamer zijn, voorzitter van den Bond, redacteur van het orgaan en propa gandist vau de S. D. A. P. Maar voor de klas kon hij niet staan. Het pensioen moest er nog bij, Van //buit" gesproken Een afdeeling Belgische militairen, 10J bespannen veldkeukens, geraakte verdwaald in het Limburgsche grens- dorpje Rimburg (gemeente Lbach- Over-Worms), De veldwachter verzocht den soldaten ous land te verlaten, wat zij aanstonds deden zy vervolgden hun onderbroken reis naar Scherpenzeel, tot het houden van oefeningen. „Onze bagage is reeds vooruit gezonden. Dat vinden we ter be stemder plaatse. Voor alles wat je vooreerst noodig hebt, is be hoorlijk gezorgd". Zia had geen wil meer. Wat ze gehoord had, was met een stem gezegd, die aan geen tegenspraak gewoon scheende houding der 1 dame, die zich haar moeder noemde en de hoogheid waarmee ze haar dienares had toegewenkt, deden haar bukken voor haar wilin haar verwarring vond ze den moed niet een enkele tegenwerping te maken, en het kloppen van haar hart, dat ze in de keel voelde, belette haar te denken. Ze werd voortgetrokken en bevond zich toen eensklaps weer in den zelfden ondoordringbaren mist. Ze kon niets onderscheiden dan de zwarte omtrekken van een rijtuig ze zag de dame er in stappen, werd zelf door de anderen er in getild en terstond daarop rolde de wagen in den mist voort. Onderweg werd ze wel weer door spijt en twijfel overvallen, ze had uit het rijtuig willen springen, maar de vrees was sterker dan al het andere. Haar hart bonsde en het bloed steeg haar naar 't voor hoofd. Ze sloot de oogen, om rustiger te kunnen nadenken, maar ze was niet in staat zich een enkel helder denkbeeld te vormen. Ze belasting te betalen. Door enkele ingezetenen is nu een collecte in het dorp gehouden, uit de opbrengst waar van de belasting der meest behoaftigen zal betaald woiden. Plotseling schoten twee individuen op hem af, die den niets kwaads ver moedende^ kloosterling vastgrepen en hem zonder vorm van proces mishan delden en aan een paal poogden op te hangen. In dien gruwelijkeu opzet zijn de onverlaten gelukkig niet mogen slagen. Niet alleen dat de broeder zich met inspanning van al'e krachten tegen het snode plan verzette, maar ook schoot een broeder, die in de nabijheid even eens aan den arbeid was, ijlings toe om wilde schreeuwen, om genade en barmhartigheid smeeken, maar de stem bleef haar in de keel steken. De dame naast haar had immers gezworen dat ze haar moeder was, de moeder om wie haar hart zoo dikwijls had gevraagd die moeder nam haar weg van de vreemde menschen aan wie ze zich nooit ten volle vertrouwd zou hebben, 't Was alleen maar het buitengewone der omstandigheden, de scheiding van haar weldoener, die haar in zulk een gejaagden toestand hadden kunnen brengen, deze gedachte bracht haar eindelijk tot kalmte. En waar nu de slechte voorstad straat ophield en het rytuig een gelijkmatige beweging kreeg, maakte eensklaps een zachte deelnemende stem een einde aan het angstig zwijgen. Een hand zocht de hare in haar schoot en drukte ze hartelyk. „Stel vertrouwen in je moeder", fluisterde de dame, zich tot haar voorover buigende. Woorden als deze had Zia nog nooit gehoordze klonken zoo aanhalig, als kwamen ze regelrecht uit het moederhart. Onwillekeurig, bijna beschaamd, beantwoordde ze den druk, en de beklemdheid, die haar borst zoo pijnlijk-samensnoerde week van lieverlede. Het schoen- en lederbedryjf. De gezamenlijke werkgevers en werk nemers in de schoen- en leder-iadustrie te Lichten voorde hebben aan den minister van binnenlandsche zaken geschreven Faillissementen in Nederland. Een kiesch gekozen moment Voor een begrafenis naar de begraafplaats Te Vraag bij Amsterdam was, zoo meldt men aan het N. y. d* D., om financieele redenen met den aannemer gecontracteerd 8 drageis in plaats van 12. Toen het lijk nu gistermorgen in de lijkkoets geplaatst was en men zou wegrijden, werd opeens een volgkoets geopend en meldden zich twee leden van het bestuur der öragersveree.Diging aau, met de mededeeliug, dat de dragers zouden staken, wanneer er niet eerst nog 4 man bij geiromen waren, die, zoo zeiden zij, ook reeds aanwezig wa ren. Er schoot niets anders over dan toe te stemmen de droevige plechtig heid kon toen doorgaan. De Pot en de Ketel. Observator schrijft in de N. L. Ct. -- Belgische militairen in ons land verdwaald. Men schrijft aan het Huisgez. Bijeen gebedelde belasting- ■penniagen. In de Noord-Brabantsche gemeente Terheyden heerschtè groote weikloosheid als gevolg waarvan vele ingezetenen niet in staat waren hun Motorongeluk. Vrijdagmiddag werd de heer H., directeur van een kassierskantoor te Sluis, op den weg van Oostburg bewusteloos op den grond liggend gevonden met verschillende verwondingen aan het hoofd terwijl zijn bijna nieuw motorrijwiel zwaar bescha digd bij hem lag. De heer H. werd per brancard naar zijn woning te Sluis vervoerd, waar hij eerst Zaterdagmor gen bij kennis kwam. Volgens den ge neesheer bestaat er geen levensgevaar. Een laffe aanslag op een broe der-benedictijn. Op een avond tusschen 7 en 8 uur was, naar het D. v. N. B. meldt, in den stillen kloostertuin der Benedictijnen, gelegen aan de Bene- dictijnenstiaat te Oosterhout een jonge broeder aan den arbeid. Wordt vervolgd).

Volksblad | 1922 | | pagina 1