Nederland. terugkeeren in nieuwen vorm. Oude opschriften en gevelsteenen, afkomstig van huizen, vonden in de laatste eeuw een plaats in de museums. Voorheen diende de naam op een huis als onder scheiding,bij de toenmalige onbekend heid-met wijkletters en -nummers, thans wordt de gevelsteen aangebracht tot versiering, of tot herinnering aan eea lang verleden. Het is heden dat de heer Verbeem, Kreukelmarkt, eea gevelsteen liet plaatsen in zijn nieuwe woning, niet als versiering. Hij wenschte hierdoor een historische herinnering te geven aan de plaats waar hij zijn huis stichtte. Hij liet een steen beitelen met het opschrift//De Nardus-bloemme". Een takje van genoemde bloem werd mede tot versiering op den steen gebeiteld. Dit opschrift herinnert ons de plaais waar eenmaal de Goesche Kamer der Rethoryka stond. Elke tijd heeft zijn zeden en ont spanningen. Vanaf de 14e tot de 16e eeuw waren deze kamers zeer gewild bij het publiek, men speelde er ge beurtenissen uit den Bijbel, uit de wereldgeschiedenis; ook plaatselijke gebeurtenissen werden in proza of poëzie herdacht, iedere Kamer had zijn bijzondere kleeding en wijze van op treden. Ze beoogden hét zedelijk wel zijn der- maatschappij en tevens de beoefening der letter- en dichtkunst. In de 17e eeuw zijn de Kamers ver vallen." In latere eeuwen heeft men getracht onder allerlei vormen ze weder- in het leven te roepen, maar tevergeefs, haar bloeitijd is voorbij, het publiek vindt in zooveel andere ontspanningen zijn genoegen, dat de rederijkerskamer tot het vérleden behoort. Staking geëindigd. Men schrijft ons van werknemers- sr In de vergadering van stakende bouw arbeiders, op Donderdag j 1. gehouden, is bfesloten tot- opheffing van den si rijd. Besloten is, na overleg met de patroons, öp Maandag a s. het werk te hér vatten. Het. resultaat van den strijd is voor de werklieden niet geweest wat deze ervan verwachtten. Toen echter bleek dat sommige werklieden het werk gingen hervatten, was lvet voor hen noodzake lijk daarmede rekening te -houden en vandaar dat bovengenoemd besluit is genomen. (De arbeidstijd zal dus 9 uur per dag^ bedragen, het uurloon voor vak- liëdèn 65 cent, voor dakstrijkers 55 a 57 cent en voor gewone opperlieden 59 cent. Red. V. B.) zondagslulting apotheken. Zondag a.s, en de daarop volgende week, ook 's avonds na 8 uur, zal de apotheek van dhr. 7. d. Hoek voor bet publiek zijn geopeiid. Notarieel examen. Voor het 2e gedeelte van het nota rieel examen slaagde te 's Gravenhage onze oud-stadgenoot de heer J, Brants. Hosanna, Ter gelegenheid van deu verjaardag van H.M. de Koningin-Moeder gaf het muziekgezelschap Hosanna Woensdag avond onder leiding van den heer v. d. Glas, een mooi concert op de Groote Markt. Tengevolge van het burgemees. tersfeest op Kloetinge waren er niet veel menschen. Hosanna blijkt steeds vooruit te gaan en speelde het nieuwe nr. //Lucie di Lammermoor" van Doni zetti voortreffelijk. Euphonia. Maandagavond hield de Harmonie „Euphonia" haar jaarvergadering. De voorzitter, dhr. P. A. de Ligny, gaf -een overzicht over 't afgeloopen jaar en zeide, dat de toestand der vereeni- ging gunstig is te noemen. Volgens rekening van den penniugm. was over 't afgfeloopen jaar outVaugénf 2077.78| en uitgegeven f 1776.15, waaronder het kwaad slot van het vorige jaar zijnde f 190.54I/a, zoodat er thans een goed slot is van f SOl.öH/g- De begrooting voor 1922/23 werd vastge steld op f 1150 in ontvang en uitgaaf, met een post v n onvoorzien van f60. Hot aftredende bestuurslid dhr. D. A. Constandse werd herkozen, terwijl als r.ieuw bestuurslid werd gekozen dhr. W. Traa^ R. H. B. S. Bij Kon. besluit van 1 dezer is tijdelijk benoemd tot leersar aan de Rijkshoogereburgerschool alhier dhr. J. F. B. Tromp te Breda. Ongeluk. Vrijdagmorgen om ongeveer 9 uur kwam inden Poel de 10rjarige ANieuweuhuijze wonende in de M. A. de Ruijterlaan alhier, van een paard van dhr. K. te valien, vermoedelijk doordat het dier schrok van een klap van den bege leider. De jongen viel ruggelings van het paard en kreeg van het dier een trap tegen het hoofd, waardoor de huid er als een bloedige lap bij hing en mis schien een lichte schedelbreuk ont stond. Aan deu arm van zija moeder kon de jongen zijn woning bereiken, waar doof dr. Looijeu en dr. Koch voor- loopige hulp verleend werd. Per Groene Kruis-auto is de jongen daarna naar Middelburg vervoerd voor verder onderzoek. Installatie burgemeester ven Klóefinge Omtrent het feest cp Kloetinge ter gelegenheid van den heer Zandee als burgemeester dezer gemeente, lezen we in de Goesche Courant o.a. Deze bestond uit een 100 tal ruiters op fraai versierde paarden die in verschillen de groepen, ingedeeld naar kleur, in den optocht verspreid waren. Deze eere- wacht stond onder leiding van dhra. P. Maat en P. Buisrogge, we merkten ook eeniga jonge datnes op, n.l. rnej. M. v. d. Bosch, A. v. Bers en A. Buisrogge, waarvan de beide laatsten opvielen door den middeleeuwschen fraaien hoofdtooi. Des morgens had de keuring der paarden plaats gevonden voor versie ring én vlechten vau staart en manen. De prijzen werden als volgt behaald le pr. Joh. Wagenaar, 2e pr. C. v. Iwaarden, 2e pr. M. v. lwaarden, 3e pr. M. de Jager, 3e pr. Joh. Kole, 3e pr. F. Harinc-k, 4e pr. A. Wagenaar, 4e pr. Joh. v. Dijke, 4e pr. J. Nieu- wenhuyze Doch om op den optocht terug te keereu. Na het muziekskorps, onder leiding van haar volijverigen directeur, dat zijn blijde tonen voortdurend deed hooreD, volgden de gymnastiekvereni ging en de korfbal ver. E. L. T. O fleurig stond de groeüe trui met gele kraag, dan kwamen in met twee paarden bespannen rijtuigen het Eere Comité, de Feest-Commissie en in met groen, bloemen, vlaggen en guirlandes ver sierde wagens, het bestuur van de buurtcommissie De Groe en de Chr. Jongl.ver. Voorts merkten we éeuige versierde fietsen op. Vermelden we ook even dat de feestcommissie de vriendelijke zorg had gehad een rijtuig voor de pers be schikbaar te stellen, wat zeer op prijs werd gesteld door de verslaggevers. De optocht begaf zich over Tervate en Abbekinders naar den Tol. Om twaalf uur was het bij den Tol (daar hier meer ruimte was werd de burgemeester aldaar door den optocht opgewacht en niet bij den eersten overweg) een geweldige drukte eu had de politie de handen vol werk om ruimte le houden. De eere-wacht schaarde zich aan de eene zijde van den Kloeting8chen straatweg terwijl de rijtuigen op den weg naar 's Graven polder bleven. Bij de eere-poort, versierd met de emblemen van den landbouw, met kransen en korenbloemen, werd de bur gemeester opgewacht. We mogen niet nalaten te vermelden dat het café Tol aardig met groen en vlaggen was op gesmukt, Omstreeks kwart na twaalf kondigde een daverend gejuich de komst van den nieuwen burgemeester aan. Met den w.n. burgemeester den heer Eversdijk en de beide wethouders Trimpe en v. Liere kwam de heer Zandee, in een met twee paarden be spannen open landauer aangereden. Alle vier de he.eren waren in het prach tige Zeeuwsche boereucostuum. De heer J. Q. C. Lenshoek, voorz. van de feestcommissie, trad naar voren en wenschte den nieuwen burgemeester hartelijk welkom namens de burgery. Allen hebben zich over deze benoeming verheugd en zullen heden feestvieren. Spreker hoopte dat de heer Zandee nog lange jaren aan het hoofd van deze gemeente zal staan en dat Kloe tinge zal groeien en bloeien onder zijn bestuur. De heer Zandee dankte hartelijk voor de woorden van welkom. Het deed hem genoegen dat zulk een groot deel van de bevolking hem bij het begin van zijn loopbaan begroet. „Men krijgt mij ook met mijn men- schelijke zwakheden", aldus de heer Zandee. „Maar ik zal trachten mij in mijn ambtsbezigheden zoo goed moge lijk in te werken". Spreker eindigde met te verklaren dat hij steeds zal doen wat hij kan en ieder met raad en daal zal bijstaan. Hierna speelde de muziek het Wil helmus. Jhr. Lewe van Nijestein, de voor zitter van het Eere-comité huldigde vervolgens den nieuwen burgemeester en bood namens het comité en de bevolking zijn beste wenscben aan. Spreker eindigde metHoezee, hoezee, leve burgemeester Zandee. Namens de laudbouwbuishoud- cursussen sprak mej. Z. Koeman en bood een prachtig bloemstuk aan. Hierna voerde het woord de heer A. Wagenaar, namens de eerewacht. Toen stelde de stoet zich in beweging, voorop de muziek, dan het rijtuig met den burgemeester. Als dit onder de eerepoort doorgaat, sfrooien meisjes, in het groen verborgen, bloemen en confettie. Gereden werd langs Kloetingsche straatweg, Achterweg, Nieuwstraat, Kerkstraat, Markt, naar het raadhuis. Allerwege werd de nieuwe burge meester luide toegejuicht. Om 1 uur ving de raadszittiug aan. De raadszaal was voor deze gelegen heid smaakvol versierd met palmen en gladiolussen, die met haar schitterende oranjekleur een vroolijke stemming op riepen. Op de groene tafel prijkten een tweetal fraaie bloemenmanden. In de raadszaal was het buitenge woon vol. Onder de aanwezigen merk ten we o.a. op de familieleden van den nieuwen burgemeester, voorts den bur gemeester van Goes en mevr. Hajenius, den burgemeester van Krabbendijke met familieleden en den burgemeester van 's Heer. Arendskerke. De voorz. de heer Eversdijk opende de vergadering en deed voorlezing van bet Kon. besluit waarbij de heer C. Zandee tot burgemeester van Kloetinge is benoemd en het proces-verbaal van het afleggen van den ambts-eed. Spreker verzocht de beide oudste raadsleden, de heeren Lenshoek en v. Liere, deu nieuwbenoemden burgemees ter binneu te leideu, Onder gejuich nam hierop de heer Zandee den voorzitterszetel in. Hierna werd de heer Zandee door den heer Eversdijk geïnstalleerd en volgden de gebruikelijke toespraken. Om half drie werd de heer Zandee, bij zijn verschijnen, met luid gejuich be groet, toegezongen door de schoolkin deren onder leiding vau den heer G. Houtekamer. Gezongen werden twee liederen ter eere van den heer Zandee en het Zeeuwsche Volkslied, Het laatste couplet van' het eerste lied luidde Wij groeten u, o Burgervaar, Hoezee Bestuur ous dorp nog menig jaar, Hoezee 1 Schenk iedereen steeds klaren wijn, Eu Kloeting zal u dankbaar zijn, Hoezee Hoezee Hoezee Des middags hadden verschillende volksspelen plaats en werden de school kinderen getracteerd. Des avonds was er concert van het muziekgezelschap en een uitvoering van de zangvereeniging. Het dorp was fraai geillumineerd. Het feest werd besloten met een licht- stoet en vuurwerk. Er was een ontzaglijke menschen- massa samengestroomd, De brand ontstond, doordat een pan, waarin olie en vaseline gekookt werd, vlam vatte* De rook bleef den geheelen dag in de plantage en onder het lom mer van Artis hangen. De dieren in het voorste gedeelte van den dierentuin waren wild als bij een prairie-brand vooral de buffels sprongen onder een angstig geloei tegen de hekken op. De belendende perceelen bekwamen enorme waterschade. z/Het is verboden de afgewerkte gas sen van een motorrijtuig, waarmede over den openbaren weg gereden of waarmede op den openbareu weg wordt stilgestaan, anders af te voeren dan door een kennelijk goed functionneeren- deu geluiddemper." Ook Breda zal dus bevrijd worden van het knallen van auto's en motoren. De inhaling. De raadszitting. Groote brandDinsdagnacht omstreeks 1 uur heeft te Valkenburg een ernstige brand gewoed, waarbij twee hotels in de asch zijn gelegd. Het hotel De Leeuw van Vlaanderen eu het nieuw gebouwde hotel en cabaret Rozenhof brandden totaal uit. De logeer gasten van het hotel Rozenhof en de andere bewoners moesten in nachtge waad het gebouw verlaten. De stoom spuit van Maastricht verleende assis tentie. De brand is ontstaan in het cabaret, vermoedelijk door onvoorzich tigheid. Persoonlijke ongelukken kwa men niet voor. Zware brand te Amsterdmn. Omtrent den brand te Amsterdam wordt gemeld dat deze beperkt is gebleven tot het pakhuis van de Twentsche Chemicaliënvennootschap. Het pakhuis was voor ongeveer een ton verzekerd. Botsing van motoren. Te Hoog- keppel zijn twee motorrijders, de hee ren S. uit Doetinchem en te B. uit 's Heerenberg, in volle vaart tegen elkaar aangereden. De heer te B. wa« terstond dood de heer S. kreeg een dubbele armbreuk en een ernstige verwonding aan den arm. Hij is in de woning van den burgemeester ver bonden. Tegen het motorgeknal. De ge meenteraad van Breda heeft in de politieverordening de volgende bepaling ingelascht Propaganda voor de Vryjw. Verzekering. De Raad van Arbeid te Deventer heeft aan zijn agenten een circulaire gezondeu, waarin hy mede deelt, dat voortaan zij, die uiet weke» lijks op zijn minst twee posten voor

Volksblad | 1922 | | pagina 2