No. 62 Zaterdag 5 Augustus 1922 45® Jaargaug Een mooi voornemen. Een geheimzinnig geval. FEUILLETON Stadsnieuws. 7^* Wat een mensch hoopt, gelooft hij zoo licht. Ook wij hopen maar of wij gelooven kunnen De ge beurtenissen der laatste jaren zyn wezenlyk niet van dien aard ge weest, dat wij spoedig iets kunnen aannemen. We zijn er, noodge dwongen, aan gewoon geraakt, het wereldsch bestel heel nuchter aan te Kijken. Dat moeten we ook nu weer bij iets, wat van zeer groote gevolgen kan zijn. De zaak is deze. De Engelsche, beter gezegd de Britsche, regeering heeft aan de gealliëerden een voorstel gedaan van buitengewoon groote beteekenis. Ze is zoo diep overtuigd van de econo mische schade, die aan de wereld door de bestaande omstandigheden wordt toegebracht, dat Groot-Brit- tannië bereid zou zijn, van alle verdere rechten ep de Duitsche schade' vergoeding af te zien, alsmede van alle vorderingen op de geallieerden, mits deze stap een deel zal uit maken van een algemeen plan, volgens hetwelk dit groote vraag stuk in zijn geheel zou kunnen worden behandeld en op bevredi gende wijze opgelost. Een algemeene regeling zou voor de menschheid grooter waarde hébben dan een moge- lijk gewindat zou kunnen worden verkregenindien aan alle verplich tingen ten volle wordt voldaan. De oorlogsschulden aan Groot- Brlttannië, de interest niet inbe grepen, bedragen op het oogenblik nagenoeg 3400 millioen pond ster ling, dat is ruim veertigduizend millioen gulden, waarvan Duitsch- land verschuldigd is 1450 millioen, Rusland 650 millioen en de gealli eerden 1300 millioen pond. Daar tegenover is Engeland aan de Roman ran H. W, Ze mocht niet langer wachten. Terwijl ze naar het vigilante-station tuurde, zag ze de donkere mannen- gedaante niet, die den verlichten kring der lantarens ontwijkende, over de straat ging „Ik moet 1Ach, ik moet immers wel prevelde ze, aarzelend den voet op de natte straat zettend. En thans scheen 't haar toe alsof werkelijk een mat lantarenlicht haar tegemoet kwam. Hierdoor be moedigd, stapte ze voort. De regen sloeg haar in 't gelaat maar tot haar troost zag ze het licht steeds nader komen. Tegen den regen in worstelend, herkende ze weldra de omtrekken van een Vereenigde Staten ongeveer een vierde gedeelte van deze som ver schuldigd, namelijk 850 millioen pond, met inbegrip van de rente j sedert 1919. Engeland heeft dus j heel wat meer te vorderen, dan het J schuldig isen indien alle interge alliëerde oorlogsschulden werden betaald, zou de Britsche schatkist daarvan groot voordeel hebben Maar kan de tegenwoordige toestand der wereld wel van zulk eeu eng financieel standpunt worden be schouwd De gealliëerden waren en zijn meer dan schuldenaars en schuldeischers. Zij waren deelge- nooten in den grootsten strijd, die ooit voor de vrijheid is gestreden, en zij zijn nog deelgenooten in tenminste eenige der gevolgen. Hun schulden werden aangegaan en hun leeningen werden gesloten niet voor op zichzelf staande voordeelen der afzonderlijke staten, maar voor het groote, gemeenschappelijke doel. De economische euvelen, waar onder de wereld lijdt, zijn aan tal van oorzaken te wijtenmaar daaronder moet stellig worden ge rekend het zware gewicht der internationale schuld met haar ongunstige uitwerking op het cre- diet, den wisselkoers, de nationale productie en den internationalen handel. De volkeren van alle landen snakken naar een spoedigen terug keer tot het normale leven. Doch hoe kan dit normale worden ver kregen, wanneer wordt toegestaan, j dat zulke buitengewone toestanden blijven bestaan? En hoe kunnen deze toestanden uit den weg ge ruimd worden zonder middelen, die op het oogenblik geschikt schijnen om te worden toegepast Engeland heeft tot nu toe aan zijn schulde naars geen eischen gesteld. Maar het is duidelijk, dat dit slechts zoolang kan duren, als het algemeen rijtuig en ze riep den koetsier aan- Een gemompel was 't antwoord de vigilante hield bijna vlak voor haar voeten stil. „God zij dankWelk een af schuwelijk weer!" zei ze met een zucht van verlichting en de natte voile oplichtend, sprak ze eenige woorden tot den koetsier, opende het portier en zonk toen in droevige stemming op de vochtige bank neder. Een zweepslag en de vigilante zette zich in beweging. Terwijl Zia door het druipend portiervenster in den mist keek en het rijtuig traag voorthotste, had ze een gevoel, als verzonk ze in een dampenden af grond. En de weg naar de afgelegen voorstad was zoover. Hoe vaak ze zich ook voorover boog om te onder scheiden waar ze was, altijd zag ze denzelfden donkeren, ondoor- zichtbaren chaos, die zelfs het licht der gaslantareus niet doorliet, Nu wordt toegepast. Het kan niet juist zijn, dat één deelgenoot in een gemeenschappelijke onderneming (Amerika) alles, wat hij heeft ge leend, terug zou krygen, terwijl van den ander, die niets terugkrijgt (Engeland), zou worden geëischt, dat hij alles betaalt, wat hij heeft geleend. Het kan niet worden verwacht, dat het Britsche volk dit aannemelijk zou vinden. Het lijdt onder een ontzaglijken last van belastingen, een verbazende ver mindering van nationalen rijkdom, ernstige werkloosheid en beperking der nuttige uitgaven. Deze euvelen worden moedig gedragen. Doch indien zij zouden worden vermeer derd door een regeling, die weliswaar rechtmatig, maar klaarblijkelijk toch eenzijdig is, dan zouden de Britsche belastingbetalers ongetwijfeld vra gen, waarom zy de eenigen moeten zijn, die den last dragen, welke anderen verplicht zijn te dtelen. Die vermeerdering van euvelen zou intieden, indien Amerika van Eoge- land de betaling van 850 millioen pond bleef eischen, terwijl Engeland aan Duitschland de betaling der schadevergoeding en aan de gealli ëerden de betaling hunner schulden zou kwijtschelden. Nu wenscht de Britsche regeering onder goedkeuring der andere ge deelten van het Britsche rijk afstand te doen van haar aandeel in de Duitsche schadevergoeding en van alle sonmen, die zij aan de gealli ëerden heeft geleend, op voorwaarde, dat de Vereenigde Staten ook afstand doen van wat Engeland aan hen schuldig is. Wordt dit door Amerika onmogelijk geacht, dan wil Engeland toch van alle profijt afzien. Onder geen omstandigheden zou Engeland van zijn schuldenaars méér vragen dan noodig is, om zijn schuld aan Amerika te betalen. Iedereen zal en dan vertoonde zich een donkere schaduw naast haar't waren an dere rijtuigen die bijna zonder geluid te maken door de modder der straten voortrolden. De koetsier moest haar verstaan hebben, want ze had hem luid genoeg toegeroepen. Haar beklemd hart moed insprekend, zonk ze telkens weer gelaten achterover in haar hoekje; ze was verontschul digd, als ze te laat thuis kwam er waren nog zooveel andere rij tuigen onderweg en dat zou nog zoolang duren, want 't wks heden vastenavond. Natuurlijk werden ze van lieverlede schaarscher, maar wie zocht er dan iets, behalve zij, zoover weg in de voorstad? En toch voelde ze zich angstig. De koetsier kon verkeerd rijden. Ze klopte tegen het raampje, doch niemand kon het hooran. Troosteloos wierp ze zich altijd weer in den hoek terug. Eindelijk hield de beweging van toegeven, dat het moeielijk tevreden kan zijn met minder. Want de verplichtingen, die het heeft tegen over Amerika, heeft het aangegaan niet voor zichzelf, maar voor ande ren. Dat de Ver. Staten aan Enge land leenden, was een daad van buitengewone waarde. Doch voor de gemeenschappelijke zaak, en niet als voordeel voor Engeland. Ofschoon Engeland afstand zou willen doen van zijn aandeel in de Duitsche schadevergoeding, wil het daarmee niet zeggen, dat Duitsch land van zijn verplichtingen aan Frankrijk en de andere gealliëerden moet worden ontslagen. Als Amerika aan de Britsche regeering haar schuld kwijtschold, had Engeland daarvan niet het minste voordeel, omdat het veel meer te eischen dan te betalen heeft. Maar wijl in dat geval Duitschland, Rusland en de gealli ëerden niets meer van hun schulden aan Engeland behoefden te voldoe», zouden dezen de bevoorrechten zijn. Tot nu toe heeft Amerika ge weigerd, zijn aanspraken op Enge land los te laten. Integendeel, het heeft op dadelijke betaling der rente en termijnbetalingen van het ge leende aangedrongen. Na het hier besproken voorstel der Britsche regeering is de zaak wel wat ver anderd en zal het ons benieuwen, of Amerika het prachtige voorbeeld van Engeland zal navolgen. Wy hopen het van ganscher harte. Maar gelooven? Dat is nog wat anders. J „De Naudtjs-bloemmb." Ook Goes begint zijn huizen te krijgen, die versierd zijn inet een gevel steen, die den naam van bet buis bevat. Zoo ziet men het oude wedsr het rijtuig op. Ze keek door het portiervenster waarlangs het water met stralen naar beneden liep maar de grauwe mist daarbuiten was ondoordringbaar voor 't oog. Ze opende het portier, stapte met om zekeren voet uit, wierp de daar achter zich dicht en wilde de» koetsier het gereed gehouden geld stuk aanreiken. Zonder zich om haar te bekom meren, dreef deze zijn paard aan, liet haar staan en een seconde latei- verdween de omtrek van het rijtuig in den dichten nevel. Een mannengedaante, waarvan het silhouet nauwelyks te ouder scheiden was, zooals ze uit den nevelwand voor haar trad, deed haar verschrikken, toen ze, zoekend naar het huis, om zich heen zag. Ze week terug en staarde den onbe kende aan. Een duister vermoeden deed haar inwendig sidderen. {Wordt vervolgd). Dit biad verschijnt Woensdag ca Zaterdag. Abonnementsprijs voor Goes SO cent per kwartaal, «oor buiten Goes f 1,50 per hall jaar franco per pos'. ADVERTENTIËN voor Diasdag. ea Vrijdagmiddag 12 UUP te bezorgen bij N.V, Goesche Courant en Kleeuwens Ross' Drukkers- en Uitgeversbedrijf, Adveiteatfën IO et. per regel. Bij cont acteeren va* minstens iooo regel* per jaar zeer belangrijke reductie. Adverteatiéa, als geboorte-, huwelijks-, verjaring*-, doodberichte# ea de daarop betrekklag hebbende dankbetuigingen, alet veer daa acht regel* beslaande, voor den prlj* van f I, 16

Volksblad | 1922 | | pagina 1