No. 61 Woensdag 2 Augustus 1922 HFOTLs 45® jaargang I*JL Een geheimzinnig geval. Stadsnieuws FEUILLETON Nederland. Dit blad verschijat Woensdag ea Zaterdag. Abonnementsprijs voor Goes 50 cent per kwartaal, voor buiten Goes f 1,50 per hall jaar franco per post. ADVERTENTIËN voor Dinsdag- en Vrijdagmiddag 12 UUP te bezorgen bij N.V, Goesche Courant en Kleeuwens Ross' Drukkers- en Uitgeversbedrijf, Advertentiën 10 ct, per regel. Bij contracteeren van minstens 1000 regels per jaar zeer belangrijke reductie. Advertentiën, als geboorte-, huwelijks-, verjarlngs-, doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen, niet na sust dan acht regels beslaande, voor den prijs van f 1, .Hosanna". liet muziekgezelschap Hosanna hoopt ter gelegenheid vau den jaardag van H. M. de Koningin Moeder op a.s. Woensdag 2 Augustus een Volksconcert te geven op de Groote Markt 's avonds, 8J/a uur. Het programma vermeldt de volgende urs.1, Wilhelmus; 2, Koloniale Reseive, marsch Thewissen3, Le Moulin dans la Vallée, paraphrase musicale, Ch. de Carmont4, Lucie de Lammermoor, potpourri sur 1'opéra, Donizetti. Pauze. 5a, Zeeuwsch Volks lied, .T. Morks b, Burgemeester Sweens, rnarsch Bolderdijk 6, Cjrus, ouver ture W. van Perck 7, Voix Roumaines, Ccrtfcertwals, M. J. H. Kegels8, Czaar und Zimmerinann, fantaisie ele gante, Uortzing. Finale. Eüphonia. Het concert dat de vorige week door Eüphonia geannonceerd was en niet is kunnen doorgaan, wegens ongesteldheid van een 3-t*l werkende leden, zal nu bij gunstig weder plaats hebben op a.s. Vrijdag 4 Aug. des svonda te 8 uren in de tent op de Groote Markthet piograirima luidt als dat vln de vorige week geannonceerd. De staking der bouwvakarbeiders. Van patrooiiszijde vernemen wij dat de vorige week aan de bouwvak arbeiders een ultimatum is gezonden, dat het voorstel van een werkdag van 9 uur eu eeu uurloon van 65 cent bevat. Het antwoord moet voor 5 Augustus a.s. binnenkomen. Arbeiders die zich niet voor dien datum aanmelden zullen als ontslagen worden beschouwd. Het schrijven is namens de gezamenlijke patroons in de bouw rakken te Goes verstuurd. Enkele stakers, afzonderlijk, hebben zich bij hun patroon aangemeld. Benoemd. Benoemd tot kommies 2e klasse der directe belastingen ab. /Zeehond", gestationueerd te Zierikzee, onze oud stadgenoot, de heer Th. Kik, thans stuurman a. b. van genoemd vasrhrg Geslaagd. Voor de hoofdacte slaagde fe Dord recht onze stadgenoot de heer E. L. de Meijer. K.N.G.V. Gewest Zeeland. In de Vrijdagavond gehouden ver gadering van de regelingscommissie der in het vorig jaar alhier gehouden gymna8tiekuitvoering van het Gewest Zeeland, bleek uit de afrekening, dat het goed slot f 7.20 heeft bedragen, wat aan een nog nagekomen vordering zal worden besteed. De rekening werd goedgekeurd en de fin. commissie onder dankzegging gedechargeerd. Besloten werd aan den heer R. Spies een dankbetuiging te zenden voor de vele moeite welke hij zich als lid der fin. commissie heeft getroost. De heer Bartelse verzocht den heeren zich bij een volgende gelegenheid weer bereid te willen verklaren zitting in de regelingscommissie te nemen, wat deze gaarne toezegden. Spreker bracht dank aan deu voorzitter, den heer Vienings. Hierna werd de regelings commissie ontbonden. 15 Roman van II. W. Een krachtige mannenstem had den aanklopper een gebiedend „bin- uentoegeroepen en toen deze, na slechts eenige schreden, te heb ben gedaan, staan bleef, kwam hem een slanke mannenfiguur tegemoet, wier gelaatstrekken Lübke in het halfdonker trachtte te onderschei den. Hij zag alleen een nog jeugdig gelaat met levendige, doordringende oogen, donker haar en donkeren, kort geknipten baardook twee blanke handen, die een brief couvert vasthielden. „Z^jt gij de commissionair van 't hotel?" vroeg de vreemdeling, hem strak aanziende. Zijn stem klonk hard, helder, met een ietwat vreemde uitspraak. //Om u te dienen". „Neem dan dit". De vreemdeling reikte hem een gesloten envelop over en noemde hem straat en nommer. Een trap hoog moest het worden afgegeven. Het adres scheen opzettelijk niet op den brief te zijn geschreven. Terwyl hij hem vluchtig aankeek, stak hij hem een goudstuk toe en keerde hem toen den rug toe, blyk- baar om te beletten, dat de man hem nauwkeurig opnam. Toen Lübke na een erkentelijke buiging het vertrek had verlaten, trad ook de vreemdeling met den hoed op 't hoofd in de lange, donkere gang, welks dikke looper den klank van zijn voetstap verdoofde, volgde hem behoedzaam op een afstand en zag, onbemerkt nog op de trap staande, hoe de oude man beneden in den corridor stil stond, en be sluiteloos en peinzend de hand tegen het voorhoofd drukte. „Neen, ditmaal niet", prevelde van den dienst RotterdamZwol e. De Zwolle stootte met den kop in den achtersteven van de Nederland. Van la&tstgei-oemd *chip zonk liet, achterste gedeelte het voorschip bleef boven water. Alle opvarenden werden door de Zwolle overgenomen. De machinist en eeu matroos zijn in een sloep nabij de Nederland gebleven. Getracht zou woiden tU Nederland naar Amsterdam te doen sleepen. De man blijft volhouden dat hij van de heele zaak niets weet. Maar de vrouw heeft verklaard dat zij onder den invloed van haar man gehaudeid heeft. Ongeveer twee maanden geleden, bekende zij, iB haar man naar Noordwijk gegaan en heeft daar een belladouua- plant, (Atropa Belladonna L.), wo.fskers of doodkruid geaaamd, meegebracht. Uitdeze plant heeft hij het sap, atropine, gehaald, dat zeer giftig is. Bij de firma Krul zijn toen bonbons gehaald. Twee daarva 1 heeft men voorzichtig leeg laten loopen en daarna gevuld met de atropine. De twee vergiftigde bonbons zijn op de bekende wijze gepresenteerd. De vrouw heeft nog verklaard, dat zij niet gedacht had dat de uitwerking zoo hevig zou zijn. Zij had zich voorgesteld, dat de bonbons de beide meuschen zouden verdoezelen, waardoor zij zich later het geldwisselen niet meer zouden herinneren. Atropine wordt wel gebruikt in de geneeskunde om sterke prikkeling der de oude, ging toen de portiersloge binnen en riep den huisknecht, die den dienst waarnam en In den grooten stoel zat te dommelen toe, om Zia te zeggen, dat hij op den boek der straat een vigilante voor haar zou bestellen. Toen ging hij in den dikken mist de straat op. Zia was zeer verwonderd, toen ze de boodschap kreeg, maar ze begreep die. De gedachte, dat ze tenminste voor hem had uitgestort, wat haar gemoed bezwaarde stelde haar gerust, 't Was ook al zoo laat, ze werd prompt om tien uren thuis verwacht. //Morgen reeds zal hij me laten roepen", prevelde ze, zich in haar paletot wikkelend, „en moet ik van hem scheiden, dan vertrouw ik op hem Maar zoo duister, zoo zonder ling klonk het, wat hij sprak, als bedreigde me eenig gevaar waartegen hij me moest beschermenMaar ik wil er nu niet langer over denken... Adieu, Jakob l" Ze streelde de raaf die haar treurig nakeek, toen ze zenuwen tot bedaren te brengen. Ook bii vallende ziekte en stuipen wordt wel eens atropine voorgeschreven. Mis- S bruik heeft echter gevoelloosheid, ver- warring, verlamming of zelfs den dood 1 ten gevolge. - Ik wacht tot de dame, die hier woont, slaapt, zei het ongunstige sujet. Dat zou ik maar niet doen, zei de agent weer, loop jij maar door Liever niet, ik woon hier, ze is mijn vrouw. Bezuiniging. Denemarken heeft zijn uitgaven met 39 miliioen kronen jaarlijks naar be neden gebracht, zoo lezeB we in de „Danish Foreign Office Journal*. Ook al dank zij het werk van een bezuinigingscommissie, maar dan eeu officieele, iets dus als de Eugelsche GeSdes-commissie. De Deensche heeft zich in vijf sub-commissies gesplitst, en ieder daarvan nam een staatsdienst onder handen. De resultaten konden er mee door Zoo viel er op de spoorwegen 22 miliioen te besparen, op den postdienst 9 miliioen enz. Extra-belooningen aan ambtenaren, betalingen voor overwerk e.d. gingen er eenvoudig af, maar tevens was beter organisatie de boodschap. Het blijft geen plan op papiereen wetsontwerp tot invoering van eeu en ander is aan de orde. Twee nieuwe subcommissies komen er voor de rest nog bij. Wie zal dan nog met Hamlet's vriend kunnen zeggen «/There is something rotten in the State of Den mark" Ziehier tevens iets leerzaams voor onsbehalve de 39 miliioen van de naar buiten en de donkere straat opging. „Goeden-nacht, juffer!" riep haar een mannenstem uit de portiersloge na, toen ze voorbijging. De vochtige damp kwam haar reeds van de straat tegen en sloeg haar op de borst. Door de met waterpereltjes bezaaide voile tracht te ze vruchteloos van uit het portaal de vigilante in 't oog te krijgen. Aarzelend wat te doen, tuurde ze naar den hoek, die vlak bij was, een station voor huur rijtuigen, vanwaar anders de gele liolitpunten der lantarens haar tegenblonken, maar de mist ver borg alles. Hulpeloos stond ze daar. De wind blies zoo koud in 't portaal, dat het haar den adem benam, een dichte motregen daalde neder, en nu sloeg het op den naasten toren half tien en haar weg was zoo lang., .{Wordt vervolgd). Aanvaring. Zaterdagnacht om streeks vier uur heeft voor Marken een aanvaring plaats gehad tusschen het stoomschip Zwolle van den dienst Amsterdam-Zwolle (fa. Koppe's Scheeps agentuur) en de stoomboot Nederland De valsche rentesegels. Uit Schijndel wordt aan de L. M. gemeld, dat reeds voor een bedrag van f 8000 valsche rentezegels in omloop zijn. Het bedrag der in beslag genomen zegels moet meer dan een halve ton zijn. De vergiftigde bonbons. Het Vad. bericht over de vergiftigde bon bons 't Leek verdacht. Zeg een» heerschap, zei de politieagent, wat sta jij daar stiekum in dat portiekje? Zou je niet liever doorloopeu Hoe men bij onze naburen doet.

Volksblad | 1922 | | pagina 1