Nederland. Uit den Vreemde. Bevolk ms. Gedurende de le helft der maand Juli 1922. G. Zweedijk, los werkman van Am sterdam, Jullanastraat 20. Th. Sturm, slagersknecht van Colijnsplaat, Korte Kerkstraat 7. M. Smallegange, ver pleegster van Rotterdam, Oude Visch- markt 2. H. C. Meeuwse, matroos naar Gorin- shem. E. A. en M. Donner, verpleeg sters naar Lausanue (Zwitserland). H. Akkenaar, huishoudster naar Amster dam. K. E. de Munck-Wed. de Vos naar Hansweert. A. W. Zandee, ambt. Prov. Griffie naar Middelburg. M. Schipper, fo'ograaf naar IJmuiden. J. B. Zimmerman, leeraar R.H.B.S. naar Delft. J. v, Bruggen, Voorz. Raad v. Arbeid naar Dordrecht. F. H. Visser, monteur naar Gorincbem. Ontslag-aanvrage. Door den heer J. A. Flink, is ontslag aangevraagd als lid van de Schattings commissie voor de Rijksinkomstenbe lasting alhier. De staking der bouwvakarbeiders. Maandagavond zou de timmerman C. Bookelaar toen hij om 7 uur van zijn werk bij dhr. E. Verbeem aan de Kreukelmarkt kwam, door een rijks veldwachter en een agent van politie uaar huis gebracht worden, teneinde te voorkomen dat hij door de stakers zou worden gevolgd. In de Schoolstraat meende B. het wel zonder hulp te kunnen stellen en sprong op zijn fiets om naar huis te rijden. De stakers, eveneens per rijwiel, waren hem echter voor en in de 's H. Hendrikskiuderenstraat ontmoette hij hen weer. Zekere F. d. D. kwam hierbij met zijn fiets in botsing met B., die daardoor van zijn rijwiel' viel en bij eeu der omwonenden binnengeroepen werd om van den schrik te bekomen. Door de Rijkspolitie is later tegen d. D. procesverbaal opgemaakt. Ongeluk. Dinsdagmiddag raakte de loopjongen L. Kesselaar van Kloetinge in dienst bij eeu kruideniersfirma alhier, doordat hij niet tijdig uit kon wijken voor een achteroprijdende auto, met zijn trapper achter een hek en kwam daardoor te vallen in het winkelraam van dhr. Broekstra. De jongen wondde zich aan zijn hand. Telegrafie. Dhr. J. G. Vermeulen, te Wilhel- minadorp, standplaats Goes, behaalde by de seinwedstrijden te Amsterdam met het morsetoestel een eervolle ver melding. R. H. B. S. Bij Kon. besluit van 14 dezer is, met iugang van 1 September, benoemd tot leeraar aan de Rijkshoogereburger- scliool te Goes mr. Ph. R. Hugenholtz, thans tijdelijk leeraar aan die school. Zangconcours. D« uitslag van het Woensdag te Hoek gehouden Zangconcours van den Zeeuwscben Zangersbond „Zing Ver edelt" is als volgt hymnia te Sluiskil met 120 p., 8e pr. Onderling Kunstgenot te Hansweert met 116 p., 3e pr. Zanglust te Wil— helmiuadorp met 116 p. Voor onze Goesche vereeniging en haar eminentêii directeur^den heer S. J. Tamminga, een groot succes! De jury bestond evenals verleden jaar uit de heeren Arnold Spoel, den Haag, P. Martin Zijderlaan, Hengelo en Eduard Flipse, Rotterdam. In de pauze voerde „Kunst naar Krachten" te Hoek eenige fraaie mu- zieknrs uit terwijl het kinderkoor Borssele heel aardis eeiu'ge nummertjes zong. Om 12 uur had de officieele ont vangst ten stadhuize plaats. 's Avonds hadden een tweetal con» certen plaats. Door Nederlandsche geëmployeerden is de politie met het gebeurde in ken nis gesteld. Eeu commissaris, vergezeld door eenige inspecteurs en rechercheurs, is daarna onmiddellijk ter plaatse met het onderzoek begonnen. De Chineezen zijn echter //potdicht en gaven weinig aanwijzing omtrent de oorzaak en den schuldige of schuldigen aan de moord partij. De zwaargewonde Chinees is in stervenden toestand naar een der gasthuizen gebracht, hij zal zijn ver wonding wel niet overleven Het gebeurde op het terrein van de „Nederland" heeft de vijandelijkheden ook doen uitbreiden bij de Chineezen in de logementen der zonen van het Hemelsche rijk in de Buiten-Bantam- merstraat. Omstreeks half vier maakten zij op de Prins Hendrikkade, in de nabijheid van de Chineesche herbergen een reusachtig spektakel. Er werd weer met revolvers geschoten. De politie is er aan te pas gekomen. De moordzuchtige Chineezen kwamen eerst tot kalmte, toen eenigen hunner gearresteerd waren. Het politie-onderzoek wordt voort gezet. Waar het geld bljjft De voor malige aardappeldrogerij voorheen firma Vlessing Co., staande aan het Win- schoterdiep te Zuidbroek met alle gebouwen, terreinen en toegangsweg, bouw- en weiland, te zamen groot 5.22.04 H.A.. waarvoor de Regeering aan stichtingskosten f 500,000 uitgaf, zijn nu door de Regeering publiek verkocht voor f 23,125, zijnde even 1/25 deel. naar d^ //Tel." weet te berichten, aan- gemeld één jongmensch. (Personeu, in het bezit van het eind diploma 5-j. H.B.S zijn vrijgesteld van het toelatingsexamen). De inschrijvingsperiode voor aanmel ding is gesloten, zoodat' dit jaar het toelatings-examen zal worden gehouden voor dezen candidaat. Tot dat doel zal de examen-com missie, bestaande uit ongeveer 20 leer aren, onder wie enkele officieren van de Militaire Academie, doch overigens uit verschillende deelen van het land, in vóórvergadering bijeenkomen tot het vaststel'en van dat examen. Daarna zal het examen dat ongeveer 9 dagen zal duren in Augustus worden af genomen. Aan reis- en verblijfkosten eu vacan- tiegelden zal aan de leden van de hierbedoelde toeiatings-exameii-com missie moeten worden uitgekeerd een bedrag van ruim f 2500. Wanueer de candidaat slaagt zal bij mogen deelnemen aan het rangschik- kings examen met de candidate!), die het einddiploma 5-j. H B.8. bezitten. De lang verwachte dag is daar, De groote //buiten" dag van 't jaar, Ze zingen De hééle school gaat met elkaar, De beste kleeren liggen klaar, Ze zingen Gauw uit bet raam zien wat voor weer De regeu kletst bij stroomen neer. Ze zingen Vlug naar 't station door bui en plas De meesten zonder regenjas, Ze zingen Ook „buiten" aan het strand, in 't bosch Daar plenst de regen er op los, Ze zingen Wat moet dit alles heerlijk zijn Bij lekker warme zonneschijn Ze zingen En 's avonds zijn z'op 't lijf toe nat, Maar tóch hebben ze pret gehad, Ze zingen Ze komen weer bij 't station, Ze zagen héél hun dag geen zon, Ze zingen (Wij wijzigden eenigzins. Red. G. Crt.) Geheel Nederland nemend, ziet men van 1850 tot 1900 de bevolking en de oogstopbrengsten geregeld toenemen. Terwijl in 1850 Nederland een klein tekort had aan graan voor eigen voed sel was dat tekort in 1620 aanzienlijk vermeerderd. De aardappeloogst is voor geheel Nederland daarentegen meer toegeno men dan tot bet benoodigde voor de bevolking, zoodat wij daar een toene mend surplus van hadden. Het tekort aan broodgraan, dat in 1850 bedroeg 16 pet. van het benoo digde der bevolking, bedraagt thans 40 pet. Wij zijn derhalve in toenemende mate van de broodvoorziening uit het buitenland afhankelijk geworden. En de werkelijke behoefte aan graan is nog grooter dan genoemde cijfers aan wijzen, omdat het grootste gedeelte van onzen roggeoogst ten nufte komt van het vee en de industrie. Doch tegenover dit groot tekort aan granen staat een toenemend surphlus aan aardappelen, al zijn dit ook meest fabrieksaardappelen. van het vondertje te vallen in het af wateringskanaal bij //de Liter" met het noi dlottig gevolg, dat het verdronk. Aaststelliug van het 3e suppl. kohier van den H. O. dienst 1926/1921, van Het was een heete zomerdag en toen hij de boei bereikt had, bleek deze te heet om er op te klimmen. Derhalve wi!de hij naar het strand terugzwemmeD, doch plotseling be speurde hij een haai van circa vier meter, die hem op de hielen zat. In de uiterste vertwijfeling klauterde hij op de gloeiendheete bosi. De haai trok zich op een 15 meter afstand# terug en wachtte de komende dingen af. Niet in staat de hitte der boei langer te dragen, plonste de zwemmer in het water om wat af te koelen. Oogen- blikkelijk schoot het monster toe en dreef den ongelukkigen zwemmer naar de gloeiende boei terug. Dit spelletje werd een dozijn malen herhaald tot de benarde positie van den belegerde aan het strand door vrienden werd opgemerkt en deze hem met een boot uit zijn netelige positie verlosten. Ingekomen Vertrokken Derde af deeling. Ie prijs Crescendo te Kruiniagen met 172 p., le prijs Geduld Overwint te Ter Neuzen met 150 p, le pr. Excelsior te 's Graven polder met 141 p., le pr. Orelio te Axel met 140 p., 2e pr. Gemengd Koor te 's Heer Abtskerke met 134 p., 2e pr. Tot oefening en Uitspauning te Borssele met 134 p., 2e pr. Tot Nut en Ontspanning te Nieuw- en St. Joosland met 132 p., 2e pr. Excelsior te Groede met 129 p., 2e pr. Poly Tweede af deeling. le pr Hoop op Beter te Kortgene met 163 p., le pr. Luctor et Emergo te Weineldinge mil 161 p., le pr. Zanglust te 's Heer Arendskerke met 150 p., le pr. Cres cendo te Hoek met 141 p., 2e pr. Cloeting's Gemengd Koor te Kloetinge met 135 p. Eerste af deeling. le pr. Oefening Baart Kunst te Goes met 165 p., welke vereeniging ook in de Eere-af deeling den prijs, eeu verguld zilveren lauwer krans behaalde. Ckineesen- relletjes. Maandag middag omstreeks half drie laaide op den zolder van het Chineezenverblijf op het terrein der Stoomvaartmaatschap pij //Nederland" te Amsterdam, de reeds lang smeulende haat tusschen de Chinee- zen onderling, hoog op. De revolvers werden te voorschiju gehaald en in koelen bloede afgevuurd. Eén der Chi neezen kreeg een kogel dwars door het lichaam, hij was onmiddellijk dood. Een ander, die voor de moordende wapens wilde vluchten, kreeg een kogel in den rug. Op het terrein werd men slechts weinig van het tumult gewaar. In de seis gevallen. Te Oostburg is Maandagochtend de ruim 55-jarige werkman, D. de H,, in een zeis geval len en zoodanig verwond, dat hij kort daarna is overleden. De dure adspirant-cadet. Voor het toelatings-examen tot de Kon. Mil, Academie te Breda heeft zich dit jaar Dagje naar buiten. Clinge Doorenbos dicht in de „Telegraaf" De voeding der bevolking van Nederland door eigen landbouivpro ducten. Over het bovengenoemd onder werp heeft de beer J. Tenge voor zijne studiën in Economische Geographie aan de Landbouw hoogeschool een zeer belangrijke statistiek bewerkt, welke gepubliceerd is in de Mei-afieveriDg van het Tijdschrift voor Economische Geographie. Verdronken. Het tweejarig dochtertje van den veldarbeider J. d. G., te Oostburg kwam Dinsdag spelend, Verdronken. De schippersknecht N. N. is van het in de Maashaven te Rotterdam liggende lichtersehip Ferdi- nsud te waler gevallen en verdronken. Aanranding. De kantoorjuffrouw van den aannemer V. te Nieuwenhagen, die het weekloon wilde gaan brengeu naar de arbeiders op een karwei, is door twee personen overvallen. Met de revol ver in de hand dreigden zij de juffrouw, te zulleu neerschieten indien zij om hulp wilde roepen. Ze ontrukten haar de tasch met inbóud, meu zegt va» circa 5000 gulden, en reden toen op de fiets er van door De politie heeft geen spoor van de daders ontdekt. Vreeselijk ongeval. In he dorpje Maen bij St. Nazaire, waar dezer dagen feest werd gevierd, is een vrachtauto op een optocht 'vau kinde ren ingereden. De bestuurder kon niet tijdig stoppen, toen hij met een veel te groote vaart een hoek van een straat omkorneude, plotseling den stoet voor zich zag. Met volle vaart reed de auto op de menigte in. "Verschrikkelijke kreten weerklonken onder de auto. Toen men eea onderzoek instelde ble ken twee kinderen gedood te zijn, drie andere kinderen en een man waren levensgevaarlijk gewond, terwijl ver schillende andere personen min of meer ernstige kwetsuren hadden opgeloopeu. De chauffeur is gearresteerd. De rekening üe majoor domus van maarschalk Bassompiere kreeg een honderd ducaten vau zijn meester voor een maal. Voor 't uaar bed gaan, maakte de maarschalk altijd de kas op. Hij vond voor 't diner maar negentig goudstukken vermeld. Hij beide. De huismeester verscheen. „Als je niet ontslagen wilt worden, zorg dan dat de rekening klopt". De man verdween er kwam even later melde nota terug. Er was bijgeschreven Idein tien du- eaten voor het sluito d maken van de rekening. De moordenaars van Uathenau, De moordenaars van Rathenau, Fischer en Keru zijn Maandag door de politie uit Halle ontdekt in den burcht Saaleck, bij Bad Kösen.Zij schoten zich in den burchttoren dool voor meu hen kon pakken Etn „warm" spelletje. Een Engelschman, kort geleden uit het moederland in Noord Queensland ge arriveerd, en derhalve onbekend met het gevaar, dat haaien aau de zeekust van dit deel van Austrajië opleveren, was een riviermond uit en de zee een 100 meter in gezwommeD. Zijn doel was een ijzeren boei die daar geankerd lag.

Volksblad | 1922 | | pagina 3