Gemeenteraad van Góes. Stadsnieuws. ondergeschikt zal verklaren aan deze politiek en haar eischen zal prijs geven Dat men aan een vernieler den eisch stelt, om schadevergoeding te geven en aan een leener den eisch, om te erkennen, dat hij iets schuldig is, en om van het geleende volgens contract rente te betalen, dat alles noemt de heer Stenhuis „onzin". En hjj spoort de arbeiders aan, om voor de menschen, die niets anders dan hun recht eischen, geen eerbied te hebben, en om hun eigen ar bei- derseischen niet prijs te geven. Brutaler kan het moeielijk. We schijnen niet meer in Nederland, maar in Rusland te leven. Vrijdagmiddag vergaderde de gemeen- teraad onder voorzitterschap van bur gemeester Hajenius, die op de gebruike lijke wqze de vergadering opende. Afwezig waren dhrn. De Loolf, Oosterbaan en Van Melle, de beide laatsten met bericht van verhindering wegens uitstedigheid. De ingekomen stukken, waarbij nog Bericht van den burgemeester dat hem door den Commissaris der Koningin verlof is verleend van 24 Juni tot en met 3 Juli 1922 en van 7 Juli tot en met 16 Juli d.a.v. Bericht van de heeren Ph. Wessels en A. M. Simons Czn., dat zij hunne benoeming tot plaatsvervangend lid van het stembureau IV voor de ver-' kiezing van leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaai, aannemen Verzoek van Gedeputeerde Staten om te willen berichten of er eventueel bezwaren bestaan tegen afschaffing der veemarkt te Dreischor, werden voor kennisgeving aangeuomen, terwijl in handen van B. en W. werden gesteld het verzoek der N.V. G.R.A.M. om subsidie, en de ontslagaanvrage vaa dhr. J. A. Plink als lid van de schat tingscommissie der Rijksinkomstenbe lasting. De voorzitter deelt naar aanleiding van de adressen van den Goeschen Chr. Besturenbond mede, dat aan den gemeente-ontvaDger een wenk is gege ven clementie te betrachten bij het innen van de belasting Spreker leest een schrijven van Ged. Staten voor, dat zij geen bezwaar hebben tot opheffing der huurcommis sie. Dit schrijven werd gerenvoyeerd naar B. en W. ter afdoening. B. en W. hebben voora's nog bezwaar tegen opheffing der huurcommissie, er is nog steeds samenwerking noodig met deze commissie in verband met den woningbouw. Aan H. Bliek en H. v. d. Linde werd afschrijving van hondenbelasting verleend. De voorzitter deed hierna de vol gende mededeelingen met het teren van rijwielpaden zal een proef genomen worden met teer van de Gasfabriek en teer, zooals die gebruikt wordt door de Breede Watering dan kan uitgemaakt worden, welke beter is. Inzake de Zeeland-kwestie blijven B. en W. diligent. Op de laatste ver gadering van aandeelhouders van de Mij. Zeeland is medegedeeld, dat men- schelijkerwijze gesproken de Zeelai.d in Vlissingen blijven zal. Toch zullen B. ea W., indien dit noodig is, niet stilzitten. De notulen der vergadering van 4 Mei 1922 werden onveranderd goed gekeurd. liet voorstel van B. en W. tot wij ziging van het Raadsbesluit van 4 Mei 1922 tot het aangaan van een geld leening werd, na een kleine opmerking betreffende de redactie door den heer Vlenings, aangenomen z.h.s. De voorzitter deelde hierna mede, de punten betreffende de uitvoering de.- Vleescbkeuringswet en betreffende het Gemeente Gasbedrijf en de salaris- regeling, de zekerheidsstelling en de benoeming van den Directeur eerst in besloten vergadering te willen behan delen. De heer Vienings wilde dit voorstel aanhouden tot de gemeentebegrooting 1923 en dan een subsidie orer de twee politié-vakscholen verdeelen. De heer Goedbloed steunde dit voor stel. Het voorstel Vieningsin stemming gebracht, verkreeg 5 stemmen vóór en 5 tegen. (Tegen stemden de heeren De Die, De Ruijter de Wildt, v. d. Bout, Blaas en Duvekot). In de volgende vergadering komt het voorstel dus weer in stemming. De voorzitter zeide dat het parti culier initiatief om te bouwen door den aanleg van dezen weg zal worden bevorderd, wat spreker toejuicht. Het voorstel werd hierna z.h.s. en zonder discussie aangenomen zooals de niet vermelde voorstellen, waarbij het 2e suppl. kohier van schoolgeld voor den M.U.L.O. schoolcursus 1920/ 1921, een wijziging van de begrooting van het Grondbedrijf 1921 en der Ge meentebegrooting 1922. Hierna schorste de voorzitter de openbare vergadering en ging deze in besloten zitting over. Tot directeur-veearts van den op te richten keuringsdienst, van vee en vleesch werd benoemd voor den tijd van één jaar, de heer C. van Baak, prac- tiseerend veearts alhier, met algemeene stemmen. Tot directeur van het Gemeente- Gasbedrijf werd benoemd de heer K. K. Brink, directeur de? gasfabriek te Kerkrade, no. 1 der voordracht met 91 stem (op de heer J. S. Theunissen, directeur te Rijssen.) Brakd Woensdagavond tusschen kwart na acht en half negen, brak brand uit in de bergplaats van glas, vernisseu, droge verven en oliën van de Zeeuwsche Glas- en Verffabriek, Wattez, de Vos v. Vijven, gelegen aan het Agnesgangetje. Donkere rookwolken stegen op en kro pen over de omliggende huizen. Toen wij aankwamen in de Wijngaardstraat hoorden wij den doffen knal van een kleine explosie en werden we, toen we door het gangetje tusschen het kantoor en de woning van den ingenieur van den Prov. Waterstaat wilden gaan, ge waarschuwd niet in het brandend per ceel binnen te gaan, daar het boven gedeelte der muur gescheurd, en het dak gedeeltelijk ontzet en vernield was. Later vernamen wij dat de ontploffing veroorzaakt werd door het vlamvatten van een hoeveelheid afbijtmiddel. Hel was in het nauwe gangetje een heele drukte van brandspuitgasten, menschen die wilden helpen, anderen die de boeken uit het kantoor droegen en verdere voorwerpen van waarde ook het paard werd gered. Want aanvan kelijk liet het zich aanzien of in het gebouw een ware vuurzee woedde. Daar begon de brandklok te kleppen en ver hoogden haar klanken nog het lugubere van den toestand. Doch spoedig was het zenuwachtig gedoe dat steeds bij brand in den aanvang heerscht ge ëindigd en reeds spoot het water op de vlammen, die dezen aanval beant woordden door het uitzenden van nieuwe rookkolommen en met nijdig sissen. Binnen zes minuten nadat alarm ge geven was, was er reeds water. Eu spoedig werd met een vijftal slangen op de waterleiding het vuur bestreden. Een der slangen was dcor het huis van ingenieur llarmsen gelegd, waar de trap dreef van water en welk perceel ook aanmerkelijke waterschade bekwam. Hier werd vanuit een der ramen van boven op het vuur gespoten Wij zijn toen door het Agnesgangetje een kijkje gaan nemen in de brandende fabriek. De brand leverde hier een feërieken aanblik op. Op een zo'der stonden tal van potten met olie én verniste branden, het was een werkelijke zee van vuur, telkens spoten nieuwe golven van vlammen omhoog ondanks de reusachtige hoeveelheid water, die men er in wierp, het vuur scheen er op te drijven. Door het nathouden van balken, trap en dak wist men erger te voor komen. Hoe de ontploffing het dak gedeeltelijk had uiteengerukt kon men hier goed constateeren. Aanvankelijk scheen het vuur de baas te zullen blijven, de vlammen sprongen vroolijk van de trap af, lekten langs de balken, druppelden naar beneden. Toen klommen een diietal mannen gewapend met groote omhaal-haken, een soort twee- of drietand zooals die waarmede Neptunus is uitgerust, naar boven om den strijd met de brandende potten van meer nabij aan te binden. Het waren dhrn. van der Peyl, van Strien en Hollestelle, die zich door dit werk zeer verdienstelijk maakten. Zij geleken donkere reuzen die vochten tegen vurige draken, af en toe scheen het of ze zelve in brand stonden. Spookachtig bewogen ze zich over den brandenden zolder. Een kreetEr ■tortte brandend hout naar beneden, de schaduwen sloven weg. We hielden even ons hart vast. Gelukkig, het was niets. De stem van dhr. v. d. Peyl klonk alweer rustig boven het geraas en geknetter uit. Daar werden de brandende potten naar beneden geworpen, waar de straal van de waterleiding ze afmaakte. Het werd een waterval van vuur, die telkens van uit de hoogte naar beneden stortte. Maar toen was ook de kracht van den vijand geheel gebroken. Rookwolken spreiden hun donkere sluiers over het stervende vuur dat nog wat na bleef smeulen onder veilige bewakiug. Binnen het uur was men den brand geheel meester. Een woord van hulde aan het adres van ouze actieve brand weer is hier zeker wel op zijn plaats. Het vuur werd op zoo buitengewoon energieke wijze bevochten en bevoch tigd dat het geen schijn van kans had. „Wat een geluk, dat we de water leiding hebben" hoorden we meermalen zeggen. Ongetwijfeld waar. Alleen daardoor was zulk een intense bestrij ding mogelijk. En hierdoor bleef de brand tot de bergplaats beperkt. De motorspuit, die aan den Westwal stond behoefde geen dienst te doen en kon in reserve worden gehouden. Ook is bet een geluk geweest, dat de brand niet midden in den nacht is uitgebroken. Thans kon men vlug vinden waar de brand was en waar de vuurhaard zat. Onder de aanwezige autoriteiten merkten we op, den burgemeester, de beide wethouders, verschillende raads leden en den gemeente-secretaris, de directeur der Waterleiding Mij Zuid- Beveland, den directeur van bet gemeente-Gasbedrijf eu dien van Ge- meentewerken en den commissaris van politie. De politie zorgde voor een vlotte i afzetting van een gedeelte Wijngaard straat en Westwal, waar duizenden nieuwsgierigen zich hadden verzameld. Het is wonderbaarlijk hoe spoedig, als er in Goes het een of ander voorvalt, er een groote menschenmassa op de been is. Men kan het aan 't loopen van de menschen hooren als er wat aan 't handje is. Over den oorzaak van den brand tast men in het duister. Er mag ia de bergplaats volstrekt niet gerookt worden. Toen om ongeveer tien over zeven de laatste werkman de fabriek verliet, was er nog niets te bespeuren. Natuurlijk loopen er verschillende praatjes. Zoo wordt er verteld dat ten loodgieter, die een herstelling aan het dak verrichte debet zou zijn aan deu braud. Ons werd verzekerd dat dit geheel onjuist is. De schade wordt naar wij vernemen vooiloopig geschat op f4000 f5000, aan het gebouw en f 7000 aan den inven'.aris. Wij hoorden dat er juist een wagonlading glas was gekomen, dat gedeeltelijk is vernield. Het bedrijf kan gelukkig worden voartgezet. Stukken voor den Gemeenteraad. Aanleg weg. Dhr. P. van Iwaarden alhier ver zoekt om ten Zuiden van de spoorbaan en uitkomende op den Kloetingschen Straatweg een weg ter breedte van 4.50 meter te mogeu aanleggen, ten einde de daaraan gelegen gronden als bouwterrein te kunnen verkoopen, B. en W. stellen voor het verzoek in te willigen onder het stellen vau eenige voorwaarden o.a. zal adressant den weg geheel moeten uitkisten en een poinlag van harde steenpuin er in moeten brengen dik 8 10 c.M., daarna deze puinlaag goed inwalsen. Vervolgens moet h(j daarop aanbrengen een 10 c.M. dikke koolaschlaag, welke eveneens behoorlijk in te walsen en eindelijk een 5 c.M. dikke grintlaag. De weg blijft een particuliere weg, die niet voor publiek verkeer bestemd is en wordt aan de zijde van deu straatweg naar Kloetinge, door een hekwerk afgesloten. De aan den weg te bouwen woon huizen moeten aan de waterleiding (Zuid-Bevelandsche Waterleiding Mij.) worden aangesloten. Het pei! of de bovenkant vloer der te bouwen woonhuizen, moet minstens 20 c.M. boven den weg gelegen zyn het terrein rondom de te bouwen huizen moet zoodanig zijn geegaliseerd, dat een goede afwatering verkregen wordt. Een en ander zal moeten uitgevoerd worden geheel naar goedkeuring en desgewenscht ook nadere voor schriften van B. en W van Goes. Zondag a.s. en de daarop volgende week, ook 's avonds na 8 uur, zal de apotheek van dhr. v. d. Hoek voor het publiek zijn geopend. Doopsgezinde Gemeente. (Legerdijk). Zondag 23 Juli, des morgens te half elf, Ds. J. Koekebakker. Rij k spostspa arb ank Aan het postkantoor Goes en zijn hulppostkantoren werd in den loop der maand, op spaarbankboekjes ingelegd f 51959,99, en terugbetaald f 37901,45. Derhalve meer ingelegd dan terugbe taald f 14058,54. Het aantal nieuw uitgegeven spaar bankboekjes bedroeg 50. Door tusschenkomst dezer kantoren werd ter directie op Staatsschuldboek jes ingeschreven nominaal f 1050, en afgeschreven nominal f 300, Derhalve meer in- dan afgeschreven f 750,-. Het aantal nieuw uitgegeven ataata- sckuldboekjes bedroeg 2, Ingekomen stukken. Toezending door Ged. Staten van het K.B. dd. 5 Juli 1922, no. 27, waarbij tot 1 Juli 1927 toestemming wordt gegeven tot het verleenen van een vergunning voor den kleinhandel in sterken drank voor de lokaliteiten van het pei'ceel Kreukelmarkt 15a (Schuttershof) Afschrijving belasting. Mededeelingen. Notulen. Geldleening. Subsidie R.K. Politieschool. Aanlct) weg v. Iwaarden. Benoemingen. ZoNDAÖSLUlTING APOTHEKEN.

Volksblad | 1922 | | pagina 2