Stadsnieuws, officieel bericht gekregen, dat ook adres sen van instemming met het adres van het comité verzonden zijn door de ge meentebesturen van Clinge, Axel, Hoog kerk, Aardenburg, Bellingwolde, Melis- kerke, Abtskerke, Peize, Roermond, Hoedekenskerke, Noordbroek, Breskens, Koudekerke, Bedum en Beerta. Bovendien hebben de Kamers van Koophandel te Middelburg, Veendam en Assen en de Alg. Nederl. Ver. voor Vreemdelingenverkeer adhaesie-adres- sen gezonden. Men schrijft aan Het Volk, dat een lijst is verschenen van werken, die volgens beslissing dl. 1 dezer van de directie, voorloopig niet behandeld zul len worden. Op deze lijst komen 125 werken voor, waaronderhet maken van een nieuw emplacement te Apel doorn het maken van een tunnel naar het tweede perron te Baarn het ma ken van een nieuw emplacement te Hilversum het bouwen van een hoofd gebouw te Bussum. Volgens mededeeling van het Han delsinformatiebureau van Van der Graaf Co.'s Bureaux voor den Handel zijn over deafgeloopen week, eindigende 14 Juli in Nederland uitgesproken 75 faillissementen tegen 53 faillisse menten in dezelfde week van het vorige jaar. Van 1 Januari tot en met 14 Juli 19221519 faillissementen tegenover 1094 over hetzelfde tijdperk van het vorige jaar. De secr. van het Ned. Nansen-comité heeft aan den beer Litwinof een brief geschreven waarin o.m. de volgende aanhalingen uit een rapport van den heer Smeedovitch, lid van het invoe rend comité van het Al-Russische Comité, voorkomen „Ondanks de krachtdadige maatre gelen door de autoriteiten genomen, is de bezaaide oppervlakte in het hongerge- bied zelfs niet gelijk aan die welke in 1921 werd bezaaid en beslaat zij slechts 50 pCt. van hetzelfde gebied in 1913. Zelfs met een goeden oogst in bepaalde districten, blijft gedurende den wiuter hulp aan de bevolking gebiedend nood zakelijk, door ze van zaaikoren te voor zien." En de 6de alinea *De wereld- en de burger-oorlog en de daarop volgende slechte oogsten van 1920 en 1921 hebben den Russisohen landbouw tot zulk een hoogte verwoest, dat hij slechts met vreemde hulp in de hongerdistricten kan worden her steld/' Het Eindhovensch Dagblad meldt Op last van den minister van justitie, na overleg met diens ambtgenoot van arbeid, is proces-verbaal opgemaakt tegen den heer L. Mok veld, in zijn hoedanigheid van directeur der N*V. drukkerij Hermes, alhier, omdat deze geweigerd heeft, de vennootschap voor noemd te laten inschrijven in het Handelsregister. De heer M. is terzake reeds door den kantonrechter te Eindhoven tot f 25 boete veroordeeld. Met de betaling daarvan meent hij aan zijn verplich tingen ten opzichte van de wet op het llaadelsregister te hebben voldaan. De wt t voorziet nl. niet in het geval, dat •Je weigering tot het doen inschrijven in het eerste vonnis herhaald wordt. De officier van justitie en de advocaat- generaal in Den Bosch hebben ter ztike een correspondentie gevoerd met den minister van arbeid. Zij achten geen termen aanwezig tot verdere ver volging. De minister heeft thans echter een vervolging gelast om in hoogste instantie deze zaak te laten uitmaken eu daarna zoo noodig voor stellen tot wijziging van de wet aan de Staten-Generaal te doen. De Nederlandsche Handelmaatschap pij ueelt meüe, dat de toewijzing op de Staatsleening 1922, waarop Vrijdag de inschrijving was opengesteld, onge veer 4U pet. bedraagt. In een schrij ven van mr. Patijn, den president der niet-Bussische commissie, aan Litwinol wordt kennis gegeven van 't besluit der sub-commissies om de ge meenschappelijke zittingen met de Rus sen te staken. Mocht de Russische commissie echter met nituwe voorstel len komen, dan zal zij de deur niet gesloten vinden. Euphonia. Bij gunstig weder hoopt de harmonie Euphonia op a.s. Vrijdag een concert te geven op de tent op de Groote Markt, des avonds te 8 uren. Het uit te voeren programma luidt 1. Po8tmarsch, J. Oomes 2. Ouver ture Maria Louise, A. Meurer3. z/Rosa Liebchen", Walzer M. Rhode; 4. Fantaisie a. d. Oper Die Fledermaus, Jobs. Strauss5. //Cbacun son tour" Pas red., A. Eenhaes6. //Cortège d'Attila", G. Gadenne7. Leucht- kiifer-Idylle, E. Urbach8. Grande Fant. sur l'opéra Une nuit i Greinde, C. Kteutzer; 9. Finale (Wash Greys) 5. C. Grafulle. De bijzondere prijs, behalve de ver guld zilveren medaille door Euphonia op het laatst gehouden concours (le lustrum) in de afdeeling uitmuntende heid behaald met het grootst aantal punten 9x9, waarmee zij tot heden het record geslagen heeft, bestaat uit een zilveren lauwerkrans, die thans te bezichtigen is in de uitstalkast van den heer De Ligny, de voorzitter der vereenigingbehalve dezen prijs staat haar nog de wisselprijs te wachten. Raadsagïnda. De Raad der gemeente Goes komt Vrijdag 21 Juli a.s. in openbare ver gadering bijeen om 2 uur n.m. De agenda vermeldt de volgende punten van behandeling Vaststelling der notulen van de ver gadering van 4 Mei 1922. 1. Ingekomen stukkeu. 2. Verzoeken om afschrijving van belasting. 3. Voorstel tot wijziging van het Raadsbesluit van 4 Mei 1922 no. 8 tot het aangaan eeuer geldleening. 4. Verzoek van de vereeniging voor Chr. Uitgebreid Lager Onderwijs en de Vereeniging tot Bevordering van Chr. Schoolonderwijs om een gedeelte sloot aan den Westwal te mogen dempen. 5. Besluit van het Burgerlijk Arm bestuur tot wijziging der begrooting dier instelling voor 1921. 6. Voorstel tot wijziging der Ver- oidening op de heffing van rechten tregens de uitgifte van stukken ter secretarie en verrichtingen van den burgerlijken stand. 7. Voorstel to£ vastelling van een nieuw huishoudelijk reglement voor de Commissie tot Wering van School verzuim. 8. Voorstel tot vastelling der Ver ordening op den keuringsdienst voor Vee en Vleesch en de Instructies van het personeel, met de keuring belast. 9. Voorstel om met gebruikmaking van art 6a der Vleeschkeuringswet, aan H.M. de Koningin ontheffing te ver zoeken van het bepaalde bij art. 4, eerste lid en art. 6 dier wet. 10. Benoeming van een Directeur veearts ,van den op te richten keurings dienst van Vee en Vleesch. 11. Voorstel tot wijziging der Ver ordening, regelende de inrichting der openbare bewaarschool. 12. Voorstel tot onderbandscbe verpachting van grond in Bouwplan I aan den heer J. van Liere. 13. Voorstel tot onderhandsche verpachting van een stukje gemeente grond aan den Westhavendijk. 14. Balans en verlies- en winstreke ning van het Gemeente Gasbedrijf over 1921. 15. Voorstel tot wijziging der salaris- regeling voor den directeur van het Gemeente-Gasbedrijf. 16. Voorstel tot regeling der zeker heidsstelling van den te benoemen directeur van het Gemeente-Gasbedrijf. 17. Benoeming van een directeur van het Gemeente-Gasbedrijf. 18.Vaststelling van het 3e suppletoir- kohier van den hoofdelijken omslag, dienst 1920/1921. 19. Verzoek van het bestuur der vanwege den Ned. R. C. politiebond ffSt. Michaël* gevestigde politievak* school om subsidie uit de gemeentekas 20. Wijziging der begrooting van het Grondbedrijf voor 1921. 21. Wijziging der gemeente-begroo ting voor 1922. 22. Vaststelling van het 2e supple toir-kohier van schoolgeld voor de M.U.L.O. school cursus 1920/1921. Geslaagd. Voor het gehouden examen Boek houden afgenomen vanwege de Vereeni ging van leeraren in de Handelsweten schappen op 12,13 en 14 Juni, slaagde onze stadgenoot, de beer B. Tor bij n. Tbr. van Onderwijzers in Zdid- en Noord-Beveland. Vrijdag j.l. werd de 85ste algemeene vergadering van bovengenoemde ver eeniging in de Prins van Oranje alhier, gehouden. De vergadering, bijgewoond door beide schoolopzieners in de inspectie Middelburg, werd geopend door den voorzitter, de heer Breetvelt. In gevoel volle woorden herdacht deze de heer D. H. C. Ittmann, onlangs overleden. Staande hoorde de vergadering den heer Breetvelt aan. Kennisgevingen waren ingekomen van de h.h. Pattist, inspec teur van het L. O., en Elenbaas, oud- voorzitter der vereeniging, dat ze hun benoeming resp. tot eere-voorzitter en eere-lid der vereeniging aannamen. De rekening gaf, bij f 194,04 aan inkomsten, f I05,74i/ï aan uitgaven, een goed slot aan van f 88,291/,,. In het bestuur werd het aftredend lid, de heer K. v. d. Slikke, herbe noemd. Aangaande de onderwijzersboekerij, die op voorschrift der regeering tijdelijk is opgeborgen, werd besloten te corres- pondeeren over weder ingebruikstelling. De heer G. v. d. Kreeke, h.l.s. te Oud-Sabbinge hield een voorlezing over; //Een excursie naar Noord-Be veland*, sprak over het nut van ex cursies in het algemeen, gaf bijzon derheden over het oude en het tegen woordige N.-Beveland, en wees op de niet bemoedigende vooruitzichten voor het eiland. De inleider, die met eenige collega's kort geleden genoemde excursie hield, stelt zich beschikbaar voor een tweede, waarvoor men zich bij hem kan op geven. Mej. Kuijper verklaarde zich op uit- noodiging bereid, de volgende maal een onderwerp in te leiden. Na de pauze gaf de heer Willems, vertegenwoordiger der Fa. Wolters te Groningen, een toelichting bij de in de zaal vanwege de Fa. tentoongestelde leermiddelen. Nog stelde de vergadering een plan vast tot vorming van een zangkoortje, met het doel de te houden vergade ringen op te luisteren. Daarna leverde de heer A. J. de Haas, leeraar R. D. N. L te Goes, een bijdrage o\er: De Vrouw in onze Middeleeuwsche Litte ratuur, haar optreden en waardeeriug, waarna de vergadering op de gebrui kelijke wijze werd gesloten. Stukken voor den Gemeenteraad. Geldleening. B. en W. stellen een wijziging voor van het Raadsbesluit d.d. 4 Mei 1922 no. 8 tot het aangaan eener geld leening ad f 96000. De f 40.000 voor verbetering van het Schuttershof zal hierdoor als volgt worden afgelost: in de jareu 1923 tot 1951 jaarlijks f800, in 1952 f 900, in de jaren 19531959 jaarlijks f 2000 en in 1960 f 1900. De in bovengenoemd besluit bedoelde geldleening ad f20.100 ten behoeve van het Groudbedrijf komt B. en W. bij nadere overweging niet noodzakelijk voor, daar thans wordt beschikt over het batig saldo op den buitengewoaen dienst van dat bedrijf over 192®, groot f 27.286. B. en W. achten het geen bezwaar hierover ten behoeve van het dienstjaar 1921 te beschikken. Het aangaan dezer geldleening wordt hierdoor een jaar verschoven, in welken tijd misschien op gunstiger voorwaarden kan worden geleend, terwijl bij ruimen verkoop van bouwterrein de leening misschien geheel achterwege kan blijven. Voor buitengewone werken wordt dan het te leenen bedrag f 35.900, af te lossen als vo^tin de jaren 19231951 jaarlijks f 1200 en in het jaar 1952 f L100. De geldleening in totaal wordt hierdoor teruggebracht tot f 75900, waarvan wordt afgelost in de jaren 19231959, jaarlijks f2000, in het jaar 1960 f 1900. De besturen van de Ver. voor Cbr. U. L. O. en va* de Ver. tot Bevor dering van Christelijk Schoolonderwijs verzoeken om te mogen dempen en rioleeren het gedeelte sloot aan den Westwal, dienende tot afscheiding van het door beide vereenigingen voor schoolbouw bestemde terrein. Het is de bedoeiing om na demping op de plaats van de sloot een eenvoudig doch behoorlijk hekwerk te plaatsen. B. en W. stellen den Raad voor, de gevraagde vergunning te verleeuen. Bij wijzigingswet van 18 Mei 1922 werd de Vleeschkeuringswet zoodanig veranderd, dat van de verplichting tot het doen keuren voor en na het slachten, bij Koninklijk besluit ontheffing kan worden verleend, voorzooveel betreft varkens, schapen en geiten, d:e niet gestorven of in nood gedood zijn en waarvan het vleesch bestemd is of gebezigd wordt uitsluitend voor het huiselijk gebruik van de bewoners van het perceel, waar het dier geslacht wordt (de z.g. huisslachtingen). B. en W. stellen voor deze ont heffing aan te vragen. Aan de besturen der kriuggemeenten is verzocht het daarheen te leiden, dat deze aanvraag bij gezamenlijk adres zal geschieden. De voordraeht voor directeur van den Vleeschkeuringsdienst met Goes als centrale-gemeente luidt als volgtdhr. C. van Baak, practiseerend veearts te Goes. B. en W. merken bij deze voor dracht, waarop slechts één Haam voor komt op, datgrootendeels uit zuinigheids overwegingen bij den opzet van den dieast niet heeft voorgezeten de be doeling, de leiding hiervan op te dra gen aan een persoon, die uitsluitend daarin zjjn werk zou vinden, doch de regeling zoo is gedacht, dat een prac- Bezuiniging by de Nederlandsche Spoorwegen. Faillissementen in Nederland. Be toestand in Rusland. Handelsregister. Be nieuwe Staatsleening. Een ministerie van landbouw. Naar de Res.bode van betrouwbare zijde verneemt, is reeds de voorberei ding voor een afzonderlijk ministerie van landbouw ter hand genomen. De Haagsche conferentie. Demping sloot. Uitvoering Vleeschkeuringswet. Directeur Vleeschkeuringsdienst.

Volksblad | 1922 | | pagina 2