No. 57 Woensdag 19 Juli 1922 45* jaargang Een geheimzinnig geval. Nederland. FEUILLETON Dit blad verschijnt Woensdag eo Zaterdag. Abonnementsprijs voor Goes 50 cent per kwartaal, voor buiten Goes f 1,50 per halt jaar franco per post. ADVERTENTIËN voor Dinsdag- en Vrijdagmiddag 12 uur te bezorgen bij N.V, Goesche Courant en Kleeuwens Ross' Drukkers- en Uitgeversbedrijf. Advertentiën 10 ct. per regel. Bij contracteeren van minstens 1000 regels per jaar zeer belangrijke reductie. Advertentiën, als geboorte-, huwelijks-, verjarlngs-, doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen, niet meer dan acht regels beslaande, voor den prijs van f 1, AAN DE LEZERS s Daar hot benoodigde cliché niet op tijd is ontvangen, kan de mo de-rubriek NIET in dit nummer worden opge nomenm Den huiseigenaar was kort te voren medegedeeld, dat de binten slecht waren. 11 Roman van H. W. „Over den jongen schilder Ja, je sprak over hemWat is 't?" „Nu" Ze kreeg weer een erge kleurtoen vertelde ze van de schilderij en het verdriet, dat ze er over had gehad. „'t Was niet goed" je zoo openlijk tentoon te stellen", zei hy knorrig. „Het past hem niet een jong meisje als u MevrWallenthin loopt nu sinds dien tijd altyd te malen over die gesluierde dame, die me zoo zonder ling aankeek. Zij beweert, dat ze mij op straat is gevolgd". ,/Wat voor gesluierde dame De oude keek haar met de grootste bezorgdheid aan. „0, ik vergat u dat te vertellen Zia verhaalde van die ontmoeting naar beneden. Nauwelijks op zekere diepte plofte hij bedwelmd uoor de stiklucht naar beneden. Een andere arbeider, H. S., toog direct naar onder om den ongelukkige mogelijk nog te redden. Doch deze raakte ook spoedig gedeeltelijk bedwelmd, doch wist nog I snel naar boven te komen, waar hij in de buitenlucht moest gebracht wor den, en weer bijkwam. Onderwijl wilde de arbeider J. S. nog een daad van naastenliefde doen en zijn medearbeiders uit den put proi beeren op te halen. Met een dik koord om t lijf werd hij naar beneden ge laten. Onder gekomen bond hij zijn medearbeider, die reeds dood was, aan een ketting, ontdeed zich zelf van 't touw en bond dit nog aan 't slacht offer. Terwijl deze nu naar boven ge trokken werd, steeg hij zonder touw of wat om 't lijf naar boven, doch nauwe lijks op de helft of bij stortte met een plof naar de diepte en hij werd het slachtoffer zijner menschlievendheid. De eerste ongelukkige was spoedig bo ven gehaaldalle pogingen om de levensgeesten op te wekken mislukten. Het tweede slechtoffer moest in den diepen put blijven liggen, daar Hiemand het meer waagde af te dalen. De eerste was ongehuwd de tweede gehuwd met 2 kinderen. Het heele dorp is diep onder den indruk van dit al te droevig geval. De //Haagsche Post" heeft dezer dagen van goed ingelichte zijde gehoord dat thans ruim 5000 belastingplichtigen het land hebben verlaten en dat hun belasting gemiddeld op minstens f 5000 mag worden begroot. Is dat juist, dan derft de schatkist f 25.000.000. Is Het Centrum wel ingelicht, dan welke mevr. Wallenthin zulk een ongerustheid had ingeboezemd. De oude bewoog zich zenuwachtig op zyn stoel. „Het gebeurt zoo dikwijls, dat oude dames belang stellen in jonge meisjes van uw leeftijd". //Neen, papa; oud kan ze niet geweest zijn... Maar, ik weeft ook niet ik heb haar bijna in 't geheel niet gezienalleen me vrouw Wallenthin Papa Lübke stond op en stapte met de handen op den rug in 't klein vertrek op en neer. „Alles komt zoo by elkaar om me mijn rust te ontnemen", ver volgde Zia. „Ik heb nog iets wat ge weten moet". „Nog iets!? Papa Lübke ging naar 't venster en keek naar buiten op de donkere plaats, om het trillen zijner gelaatszenuwen te verbergen. Toen Zia zweeg, keerde hij tot haar terug, ging weer zitten en trom melde met zijn vingers op de tafel. „Er verloopt een heele week, voordat ik u weer zie, en de weken duren me tegenwoordig zoo einde loos lang". //Hoe zag de dame.Hy hield eensklaps op, over zichzelf ver schrikt. „Nu, wat heb je me nog te zeggen Hy keek niet op, Zia, die geheel met haar eigen gedachten bezig was, merkte zijn gejaagdheid niet. //Ik zou bijna kunnen raden, waarom d« overheid.... Men heeft in elk geval naar me gevraagd" hernam ze. uOm ronduit te spreken, reeds sinds eenige dagen zag ik uit het raam, van achter de gor dijnen, een heer in onze toch zoo afgelegen straat, die ons huis zoo zonderling aankeek. Hij moet een vreemdeling zyn, mevr, Wallenthin die hem het eerst bemerkte, denkt dat hy van plan is, daar buiten een van die groote stukken tuin grond te koopen, die in de kranten te koop zijn aangeboden. Maar ze vergist zich zeker. Hij ontmoette me gisteren, toen ik uitging, bleef staan, keek me met groote oogen aan, volgde me en ik raakte eerst zal de Verzekeriugswetgeving door den minister van Arbeid zoodanig worden omgewerkt en geregeld dat, zoo&ls bij de landbouwongevallenwet het geval is, de, organisalies der betrokkenen zei ven j de dragers der verzekering worden. Zij, die niet georganiseerd zijn, ko men dan bij den Raad van Arbeid en de Rijksverzekeringsbank. De Maasbode bericht, dat ook ten opzichte der ziekteverzekering het stelsel, waarbij de uitvoering der ver zekering in handen is der betrokken organisaties, zal zegevieren. Het behoeft niet gezegd, dat daar mede wederom een aanzienlijke bespa ring zal worden verkregen, o.ai. zal het aautal Raden van Arbeid opnieuw kunnen worden ingekrompen. Voorts zal de minister het aange nomen ontwerp op de Gezondheids diensten, dat een jaarlijksche uitgave van 7 ton medebrengt voorloopig op schorten. Tenslotte zullen verschillende subsidieposten o.a. ten bate der drank bestrijding aanzienlijk worden ver minderd. In een Vrijdag te Tilburg gehouden vergadering van afgevaardigden van den R. K. Patroonsbond in de bouwvakken is door de Noord-Brabantsche patroons unaniem besloten op Maandag 17 Juli a.s. het werk in de bouwvakken in de geheele provincie Noord-Brabant stop te zetten en met ingang van dien datum de uitsluiting te proclameeren. In het verschenen eindverslag van bovengenoemde commissie, komt deze tot de eindclonclusie, dat bij de crisis- voorzieningen- ontegenzeggelijk fouten, en groote fouten, zijn gemaakt, doch dat deze vergeleken bij de geweldig omvangrijke en schier bovenmensche- lijke moeilijke taak, waarvoor de over heid stond, weinig gewicht in de schaal Jeggen. Over de wijze waarop de liquidatie van verschillende instellingen heeft plaats gehad is de commissie niet best te spreken, over 't algemeen werdeu deze liquidaties ook finaucieel met een zekere onachtzaamheid uitgevoerd. Doordat de meest ervaren ambtenaren den overheidsdienst hebben verlaten en slechts in het algemeen minder geschikte krachten overblijven, duurt de afwikkeling te lang en wordt zij slordig behandeld. Als voorbeeld noemt de commissie de liquidatie van net Rijkskantoor voor Vee en Paarden, de liquidatie van het Landbouw Export Bureau. Bij deze laatste liquidatie treft het bovendien zeer onaangenaam dat de kosten hooger worden opgevoerd dan in overeenstemming is te achten met een zuinig beheer van gemeenschaps gelden, Bij den verkoop van voorraden heeft het de commissie getroffen, dat niet voldoende aandacht, gewijd is aaq de betalingseischen, die den kooper werden gesteld. In meer dan één geval zijn partijen met een waarde van millioenen guldeus verkocht, zonder dat voldoende zekerheid werd verkregen voor de betaling. Behalve van de gemeentebesturen Zuidbroek, Leens, Uithuizen, Hooge- zand, de Wijk, Marum, Delfzijl, Nieu- weschans, Veendam, Hulst, Kloetinge, Smilde, Nieuwolda, Noorddijk, Goes, Slochteren, Middelstum, Ter Neuzen, Vlissingen en Eygelsboven, heeft het Interprovinciaal comité voor degressie in de spoorwegtarieven (en dus tegen afschaffing van de kilometerkaarten), van hem ontslagen, toen ik in het dicht gewoel van de wekelljksche markt was gedrongen." //Een man... Een vreemdeling, zeg je Hoe zag hij er uit Beschrijf hem me". De bezorgdheid van den ioude verried zich in zyn stem. „Ze is nog een kind", herhaalde hy in zichzelf, maar dat scheen hem nog meer 1e verontrusten. //Hij ziet er tenminste vreemd uit, een ietwat bruinachtig aange zicht, en bij is elegant gekleed. In elk geval is 't. een voorname mijn heer. Hij volgde me ook ditmaal hierheen en dat heeft me heel angstig gemaakt." Zia droogde zich 't voorhoofd af, dat door haar zenuwachtigheid en de warmte van het vertrek vochtig was geworden, maakte haar fichu los en liet daardoor den fraai ge- rormden blanken hals zien. Gestoorde bruiloftDe familie v. V. te Vlaardingen zat gezellig bijeen ter vieriug van de zilveren bruiloft. Onverwachts braken de binten van den vloer es het geheele gezelschap met kasten, orgel, tafel, enz., zakte naar de laagte en kwam terecht in het mod derwater onder den vloer. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor, allen kwamen met den schrik en eenige lichte kwetsuren vrij. «i Een tramconducteur hee ft geen koêi.nmaagEen tramconducteur in Den Haag had in het filiaal eener broodfabriek een krentenbroodje gekocht Toen hij het wilde opeten, kwam hij tot de ontdekking, dat er een 2 duims draadnagel, een punaise en wat kleine steentjes in zaten De dood in de put. Te 'Vijlen bij Vaals had in de oude Cementfabriek, meldt de Limb. Koerier, een vreeselijk ongeluk plaats, dat 2 menschenlevens kostte. De ongeveer 45 Meter diepe put, eenige jaren niet meer in gebruik, gaf weinig water meer. Een der arbei ders, een Duitscher, neet van den eigenaar, wilde de oorzaak er van onder zoeken, doch begaf zich, zonder vast gebonden te zijn aan touw of ketting, De vlucht voor den fiscus. Minister Aalberse sal bezuinigen. Uitsluiting in Brabant. Crisis-enquète-commissie. Tegen de hooge spoorwegtarieven. (Wordt vervolgd).

Volksblad | 1922 | | pagina 1