17 Telefoonnomme r Uit den Vreemde. van het werkloosheidsbesluit 1917.! Een loondienstverband kan niet geacht worden aanwezig te zijn, indien de geldelijke belooniug, welke het, betrok ken lid van zijn vader geniet vermeer derd met het bedrag, waarop kost, inwoning eti kleeding kunnen worden I geschat, minder bedraagt dan het loan, dat ter plaatse voor dienzelfden arbeid i dient te worden betaald. Op enkele klachten werd door den voorzitter geantwoord dat de ledenlijst ten spoedigste zal worden bijgewerkt en de administratie volkomen in orde j zat worden gebracht. j Niet 4 doch 5 ministers zijn her kozen, a.l. ook minister Heemskerk (Justitie). Niet herkozen werd de heer j J. F. Heemskerk (a.r.) te Middelburg. In een vergadering van reeders in j het sleepvaartbedrijf naar den Rijn en naar België is besloten, de eischen van den Ceutralen Bond van Transport arbeiders niet in te willigen en niet te gaan varen voordat de Centrale Bond van Transportarbeiders de voorstellen van de reeders heeft aanvaard. Be voorstellen van d;ï reeders zijn be taling van de thans geldeade loonen, vastleggen van de bestaande beman ningsregeling en contract tot 1 April 1923. Het Nederl. correspondentiebureau in Deu Haag meldt dat da Koningiu Maandagochtend jhr. mr. Ruts de Beereubrouck, tijdelijk voorzitter van deu ministerraad op het Loo ontvangen heeft ter bespreking van den politieken toestand. Tegen heden (Woensdag) zijn tot een conferentie op het Loo uitgenoodigd de voorzitters van de Eerste- en Tweede Kamer en de vice-president van den Raad van State. Litwiuof heeft reeds geantwoord up den open brief van den secretaris van het Nederlandsche Nanseu-comité. Litwinof handhaaft de mededeeliu- gen ten aanzien van de gunstige voor uitzichten van den komenden oogst. De uitwerking hiervan zal echter pas over een paar maanden merkbaar zijn. Op 't oogenblik heerscht nog steeds in de Oekraine vreeselijke hongersnood. Enkele maanden kunnen verloopen voor het gebrek in vele districten zal ophouden, gedurende welken tijd bui- tenlandsche hulp stellig noodig zal zijn. Bovendien heeft de hongersnood van verleden jaar een talrijke bevolking in de dorpen getroffen, welke nu gebrek hebben aan levende have en landbouw werktuigen. In nog grooter mate zullen vele stedeliugen blijven lijden en hulp van buitenaf noodig hebben. De vree selijke gevolgen van den grooteu oor log en van de buitenlandsehe tusschen- komst in Ruslaud kunnen niet door een enkelen bev^digenden oogst weg genomen worden. Volgens mededeeling van het Han delsinformatiebureau vau Van der Graaf 6 Co.'s Bureöux voor den Handel zijn over de afge'.oopen week, eindigende 7 Joli in Nederland uitgesproken 73 faillissementen tegen 24 faillisse menten in dezelfde week van het vorige jaar. Van 1 Januari tot en met 7 Juli 19221444 faillissementen tegenover 1041 over heizelfde tijdperk van het vorige jaar. De Raad van Commissarissen bij de NedvSpoorwegen heeft in een adres aan de Ministers van Financiën en van Waterstaat de aandacht gevestigd op den hoogst, ongunsiigen toestand van de financiën van het bedrijf. Het tekort op 31 December 1921 wordt op minstens f 15Ö.Ü0Ü.Q00 geschat. Ten deele is dit eeu gevolg van stijging der brandstofprijzen, die echter in middels gedaald zijn maar het grootste deel wordt toegeschreven aan de stijging van de personeeluitgaven, in hoofdzaak als gevolg van deu korten arbeidstijd, en loonsverhooging. Verhooging van de tarieven wordt niet mogelijk geacht, zoodat de Raad een aanzienlijke loonsverlaging onver mijdelijk oordeelt. Bij beschikking van den Minister van Waterstaat van 5 Juli 1922 is het voorstel van de directie van de Neder landsche Spoorwegen tot verlaging van de uurbezoldiging van het werkplaats- personeel met 10 pCt. goedgekeurd, zulks met terzijde leggiDg van het advies van den Loonraad voor het spoorwegpersoneel. (Tel.) Waar het geld hlflft. Volgens het Centr. zou de technische herziening van de Lager Onderwijswet vrn dien aard zijn, dat jaarlijks 35 millioen zou kunnen bespaard worden. Dat zou tenminste wat helpen. Mijn vrouw, die op dit oogenblik zonder vast dienstmeisje is, in afwach ting van eene te importeeren Duitsche, had verleden week na lang te vergeefs aankloppen bij de arbeidsbeurs, het voorrecht eene werkvrouw te krijgen. Bij navraag naar het boekje om een dagzegel te plakken, vertelde de vrouw heel rustig dat dit liever maar niet moest gebeuren, omdat als men wist dat zij werkvrouw was, haar man min der of gee i uitkeering zou krijgen, zoodat zij haar rente-boekje maar ner gens meebracht. Vermoedelijk zijn dit niet de eenige gevallen in dit genre. Hoeveel onnoodig belastinggeld moet voor die gevallen wel opgebracht wor den (Ingezonden stuk in het Alg. Hbld. van 17—5—'22) 54 en 59 zetels. De Kamercorrespondeut van de Tel. schrijft Welk een invloed op het aantal zetels zelfs bij evenredige vertegen woordiging de bepalingen en de tech niek der Kieswet hebben, blijkt uit het volgende. Verkregen hebben Roomsch-Katholieken 8 74.644 stem men Anti-Revolutionair?n 402.200 stemmen Christ. Historischen 318.666 stemmen Samen 1.595.570 stemmen Dit totaal vormt van het aantal uitgebrachte stemmen (2.928.818) niet meer dan ruim 54 pCt. Dus 54 zetels Neen, de drie regeeringspartijen beschikken met elkaar over 59 zetels. Niet minder dan 5 zetels hebben ZÖ er Wj gekregen én door overschotten én door een bepaalde tactiek. Zonderlinge evenredigheid De meerderheid-in-zetels is dus veel te groot in vergelijking met de wer kelijke meerderheid in stemmen. De staking, die thans vrijwel alge meen is, omvat *280 sleephooteu, lig- I gende te Rotterdam, Dordrecht en Nij- megen en in Duitschlaud. Te Rolter- dam liggen 71 booten stil. 37 pCt. en 40 zetels. De Tel. ontving een schrijven blij- kens hetwelk de partijen der linkerzijde bij de verkiezingen 37.5 pCt. der I stemmen hebben behaald. Zij kregen geen 37 doch 40 zetels. In een aan den maal tij i vau het comité voor het Stamboek van bet Nederlandsche Trekpaard gehouden j tafelrede heeft de minister van land- bouw, nijverheid en handel, de heer van Usselstein, gezegd, dat het moge lijk, en niet geheel onwaarschijnlijk was, dat het de laatste dag was, dat hij tot de aanwezigen het woord kon voeren in deze kwaliteit. De „Tel." noemt onder voorbehoud als zijn opvolger dr. H. J. Lcvink, directeur-generaal van den landbouw. Naar het Vad. verneemt zal Minister van Dijk in geen geval bereid gevonden worden ook langer de leiding van het Marinedepartement op zich te nemen en dus kan de benoeming van een Minister van Marine tegemoet worden gezien. GOESCHE COURANT KLEEÜWENS EN ROSS na half zes No. 22. De moordenaars van Rathenau zijn nog niet gevat. Het bericht in ons vorig nr. van Vaz Dias was eenigs- zins voorbarig. Bij een botsing tusschen de politie en een aantal betoogers in het Siciliaansche dorp Lentiue, werden 14 personen gedood en verscheidene ge wond. Bij een spoorwegramp in Spanje zijn 12 personen gedood en verschei dene anderen gewond. De rijksdag heeft in tweede lezing ook de laatste artikelen van het wets ontwerp ter bescherming der republiek aangenomen. Over het geheel van het ontwerp zal echter pas in derde lezing wordeu gestemd. De correspondent van de Daily Express te Dublin verhaalt van een geheimzinnige doodkist met zilveren schroeven in den vorm \an klaver blaadjes (het lersche embleem), die Dinsdagavond laat is neergezet in de Chapel of the Three Patrons daar. De kist is gedekt door een driekleurige vlag en wordt nacht en dag bewaakt, maar draagt geen naam als opschrift. De redactie plaatst boven het bericht de vraagIs Je Valera dood en ves tigt er de aandacht op, dat men na zijn ontsnapping uit Sackvillestreet niets meer van hem gehoord heeft. Bij de begrafenis van Cathal Brugha, waar hij Maandag verwacht werd, was hij niet aanwezig. Het Duitsche postvliegtuig D 148 is op weg naar Hamburg naar Berlijn nabij het vliegveld Fublsbuettel naar beneden gestort. De bestuurder, Lot har von Richthofen, een broer van de uit den wereldoorlog bekende vlie gers, is reeds aan zijn wonden over leden. De bekende filmspeelster Feiu Audra, die de reis meemaakte, is licht gewond. De moeder die inmiddels een vijfde kind heeft gekregen, legde haar ver klaringen af onder een stortvloed van tranen. Ik had liever gehad, dat hij .mij maar doodgestoken had, dan dat hij mij vier maal doodde, zooais thans, zeide zij. De Pharmaceutische Zeitung, die dit bericht aan een plaatselijk blad ont- ieent, maakt de opmerking, dat de ambtenaren van een rijksbelastingkan toor der vrije Duitsche republiek eenig meerdei onderscheidingsvermogen voor onschuldige grappen mochten bezitten. De verkiezingen. Staking in het sleepvaartbedrijf naar den Rijn en België. Besprekingen van den politieken toestand op het Loo. Antwoord van Litwinof aan het Nederlandsche Nansen-comité Faillissementen in Nederland Het tekort bij de Ned. Spoorwegen. Technische herziening Onderwijswet. Werkloozen Een mijner vrienden, handelaar in lompen en metaleu, had de laatste week assistentie noodig van een „los" werkman, die bij hem 4 dagen werkende, f 32 verdiend had Bedoelde „los" werkman had kans gezien, daar hij eenige keeren vrachten per handkar te vervoeren had, zijn kaart als werkloos te laten afstempelen en zoodoende nog bovendien f 18 uit de vriendelijke ge meentekas gebeurd De staking in het sleepvaartbedrijf naar den Rijn en België. Heengaande ministers Zijn vier kinderen verdrenken. Een een en veertigjarige boer, uit Plelan-le-Petit, Noord-Frankrijk, is dezer dagen ter dood veroordeeld we gens moord. Hij had zijn vier kindereu s nachts in hun slaap opgenomen en verdronken om wraak te nemen op zijn vrouw, die bij hem weggeloopen was. Toen zij hem verlaten had, was zij een onderdak gaan zoeken bij haar oom. Haar man had haar gevolgd en probeerde haar te overreden weer bij hem te komen, maar hij was de deur uitgesmeten. Dien avond laat sloop hij naar de kamer waar zijn kinderen slie pen en droeg ze eea voor een naar den vijver, waar hij ze verdronk. Deu volgenden dag had men den boer door nat en buiten bewustzijn aan den rand van den vijver gevonden en men arres teerde hem. Een dokter deelde mede, dat de man hem had verteld, dat hij gepoogd bad zichzelf ie verdrinken, maar hij had er niet toe kunnen ko men, omdat hij de lijkjes van zijn kin deren onder zijn voeten voelde. Booze belastingambtenaren. Eeuigen tijd geleden kwam een boer in een dorpsapotheek in Pommeren en vroeg om een paar bloedzuigers. De apotheker had ze niet voorhanden, eu zeide, bij wijze van aardigheid, tot den boer, dat hij maar naar het belasting kantoor moest gaan, daar wares genoeg bloedzuigers te vinden. Toen de boer met zijn vraag aan dit kantoor kwam, was men niets daarover gesticht en dreigde men hem de deur uit te gooien. Hij beriep zich toen op zijn zegsman. Als gevolg daarvan werd een klacht wegens beleediging van ambtenaren tegen den apotheker ingediend en deze zag zich veroordeeld tot een boete van 200 mark en de kosten. Ontaarde kinderen, Te Fumi- chon in Calvados (Frankrijk) hebben een landbouwer en zijn vrouw zich op vreeselijke wijze vergrepen jegens den bejaarden vader van den man. De oude was zwakzinnig, en in zijn hulpbe hoevenden staat door zijn zoon eu schoondochter in huis genomen. Ze lieten hem hard werken en voor wat hij inbracht kreeg hij een karig maal in ruil. Toen in den afgeloopen winter de vrouw zich er over beklaagd had, dat de stumper hun meer kostte dan hij inbracht, hebben ze hem in een aan alle kanten vrijstaande schuur ge vuld met hooi, opgesloten, alwaar de knecht hem eens per dag wat voedsel bracht. De oude man bad er één enkele deken als eenige beschutting tegen de vlijmende koude, die aan alle kanten de schuur binnendrong. Den23enJan. constateerde de knecht, dat de grijsaard ziek was. De ontaarde kinderen gingen niettemin naar de markt, alsof er niets gaande was. Toen ze terugkwamen, was de ongelukkige dood. De dokter constateerde dubbele hersencongestie, door koude veroorzaakt. De man was letterlijk van koude omgekomen. De rechtbank te Caen heeft het misdadige landbouwerspaar gevangenisstraffen op gelegd, n.l. 3 jaar aan den zoon, en 2 jaar aan de schoondochter.

Volksblad | 1922 | | pagina 3