No. 54 Zaterdag 8 Juli 1922 45* Jaargang Bescherming noodig Een geheimzinnig geval. FEUILLETON Stadsnieuws. Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag. Abonnementsprijs voor Goes 5° cent per kwartaal, voor buiten Goes f 1,50 Per ball Jaar franco pftr post. ADVERTENTIËN voor Dinsdag- en Vrijdagmiddag 12 UUI* te bezorgen bij N.V, Goesche Courant en Rleeuwens Ross' Drukkers- en Uitgeversbedrijf. Advertentiën 10 ct, per regel. Bij contracteeren van minstens iooo regels per jaar zeer belangrijke reductie, Advertentiën, als geboorte-, huwelijks-, verjarlngs-, doodberichten es de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen, siet meer da» acht regels beslaande, voor den prijs van f I, Wilhelm, de voormalige keizer van Duitschland, die te Doorn heel kalm zijn leven slijt, heeft enkele weken geleden tot eenige Duitsche bezoekers gezegd, dat hij volgens zijn eigen meening wel niet meer als keizer zal terugkeeren en voor zichzelf trouwens niets anders ver langt dan rust. Maar hij bleek overtuigd, dat Duitschland zich zal herstellen en een groote toekomst heeft. De Duitsche republiek be schouwt hij als ffeen tijdelijk iels', en vroeger of later zal, meent hij, de monarchie wel hersteld worden, al is het dan zonder hem. Het is begrijpelijk, dat die Duit- schers, welke keizersgezind zijn, uit zulke praatjes stof en kracht putten, om in hun wroeten en woelen tegen de republiek voort te gaan. En dat zij daarbij in 't geheel niet kieschkeurig zijn, is gebleken uit den moord op Erzberger, den aanslag op Scheidemaun, den moord op Rathenau en nu weer den aanslag op Maximiliaan Harden, een knap dagbladschrijver, vriend en verde diger van de republiek. Verder is gebleken, dat de Duitsche keizers- gezinden een lyst van een twaalftal vooraanstaande Joodsche republi keinen hebben opgemaakt, die door hen, keizersvrienden, uit den weg geruimd zullen worden. Op die lijst kwamen ook voor Rathenau en Harden, alsmede Theodor Wolff, hoofdredacteur van het groote Ber liner Tageblatt, die nu wel aan de beurt zal zijn. Verder vermelden we, dat de voormalige, socialistische 8 Roman van H. W. Volgens eene overlevering in het huis had papa Lübke hem meege bracht maar sinds dien tyd vroeg niemand meer wie de eigenaar was. Hij was er, liep niemand in den weg en speelde voor komiek op de plaats. Jakob bracht de zomernachten geregeld op zijn ton doorals 't regende kroop hij er in. Een ge wiekte Diogenes. De winternachten mocht hy bij papa Lübke achter de kachel door brengen en tusschen hen beiden bestond een oude, beproefde vriend schap. Als de oude 's avonds zijn hut opzocht, stond Jacob reeds op den drempel te wachten en sloop naast hem naar binnen. „Goeden nacht, papa Lübke", riep hy, als de oude zich te bed lei en vergat deze hem op gelijke manier te antwoor den, dan liet hij er zelf op volgen j minister in Beieren, Auer, dagelijks dreigbrieven ontvangt, waarin bv. wordt gezegd, dat ook voor hem nog een plaats op de oosterbegra-H plaats is Dat al die mooie daden en plannen in dezelfde moordcentrale worden uitgebroed, is duidelijk. Zoo werd pas de tweede moordenaar van Rathenau gevangen genomen, een jongmensch, dat lid bleek te zijn van den „bond van nationaalgezinde soldaten"en als vermoedelijke dader van der; aanslag op Harden is iemand gearresteerd, die eveneens lid van denzelfden bond is. Het ergste broeinest van monar chale misdaden schijnt Beieren te zijn. Niet alleen heeft men daar den republikeinschen minister-president Eiszner vermoord en bedreigt men nog voortdurend, gelijk ve zeiden, den lepublikein Auer; niet alleen betoonen groote menigten te pas en te onpas hun ingenomenheid met, ja, hun liefde voor het afgezette koningshuis; maar nu schijnt de tegenwoordige „republikeinsche" regeering van Beieren zich zelfs te gaan verzetten tegen die van het heele Duitsche rijk, waarvan het toch ook een deel uitmaakt. De zaak is deze. Na den moord op minister Rathenau heeft de rijksregeering een wetsont werp in gereedheid gebracht, dat dienen moet om de republiek en hare dienaren zooveel mogelijk te beschermen. Volgens dit ontwerp kunnen de doodstraf of tuchthuis straffen uitgesproken worden tegen leden van alle vereenigingen, die ten doel hebben leden van de tegen woordige of van vroegere republi keinsche regeeringen te vermoorden. „Goeden nacht, Jakob". Ook voor den ouden Lübke gaf 't ditmaal rust. Hij zat in zijn i paviljoen, met de vermoeide, wate- rige oogen op de plaats gericht, de ellebogen op tafel geleund en de i handen gevouwen. Hij had de aangeslagen ruiten zorgvuldig afgeveegd. Op de kachel 1 stond de kleine witte koffiekan op de tafel stonden de kopjes en de koek voor de verwachte bezoekster hy zelf gebruikte er nooit van hij leefde uiterst matigat slechts eens per dag beneden in de keuken by den kok en ook dan gebruikte hij slechts het hoog noodige. Zooals hij daar nu zat, wachtte hij langer dan anders, tenminste 't kwam hem zoo voor want de tijd viel hem lang. De zware oogleden, die in diepe rimpels naar de slapen uitliepen vielen hem toe, want hij werd moe van 't naar buiten turen op één punt en 't was heden zulk een treurige, grauwe winterdag geweest. De kan op de heete kachel begon een zacht deuntje te zingen, 't Was heden zelfs stiller in 't hotel en op de plaats dan op andere Zondagen Ook het medeweten van het bestaan van dergelijke vereenigingen zal met tuchthuis kunnen worden gestraft. Als leden van de vorstenhuizen, die tot November 1918 over Duitsche staten hebben geregeerd, zich schul dig hebben gemaakt aan een volgens deze wet strafbare handeling en deswege veroordeeld zijn, kunnen zij uit het rijksgebied worden uit gewezen, terwijl andere leden van die familiën, die reeds buiten Duitschland wonen, alleen met toe stemming van de rijksregeering mogen terugkeeren, Met het oog op de gebeurtenissen van den laatsten tijd (moorden en aanslagen) erkent Beieren wel het recht van de rijksregeering, om met de allerscherpste middelen den tegenwoordigen staatsvorm te be schermen. Maar toch.,., acht Beieren het wetsontwerp onaannemelijk. Waarom? Vooreerst, omdat het in zijn strafbedreigingen veel verder gaat dan noodig is. Beieren schijnt het dus niet noodig te vinden, dat ministermoordenaars gestraft wor den. Ten tweede grijpt dit ontwerp te veel in, in de rechten der afzon derlijke staten. Het lijkt wel, of Beieren lust heeft, een toevluchts oord voor bedoelde moordenaars te worden. En ten derde zijn de be palingen tegen de gewezen vorsten huizen geschikt, om bij „een groot deel" van het Duitsche volk op nieuw groote ongerustheid te wek ken. Het grootste deel van dit „groote deel" keizers- en konings vrienden zal wel in Beieren te vinden zijn. 't Is te hopen, dat de rijksdag zich aan het Beiersche verzet niet zal storen. Eindelijk wekte hem een ge- druisch uit zijn dommelige rust hij keek verschrikt op. „Ik was bijna ingeslapen. De lange weg van van morgen heeft me vermoeid", prevelde hij. Hij keek op zij, waar zich een schaduw langs het venster bewoog, 't Was Jakob, die op het ijzerdraad, dat langs het grasperk liep, met zijn trage oude vlerken slaande, trachtte te balanceeren en toen met een zware vlucht er weer afvloog. Ook Jakob verveelde zich, daar hij niet eens door het keukenvenster mocht kijkenhij was op het vensterkozijn gevlogen om den sla- penden buurman aan te zien. De veren van zijn neusgaten opblazend, keek hij een poos toetoen begon hij met komischen pathos op bet vensterkozijn heen en weer te wandelen en „papa Lübke, papa Lübke" voor zich heen te praten. Maar eensklaps vloog hy op en wipte naar de plaatsdeur, die juist werd opengemaakt. „Zoo, Jakob l" klonk Zia's glas heldere {stem. Ze boog over den vogel heen, om zyn nek en rug te streelen, en Jakob trok den kop Een Jubileum. Donderdag herdacht mej. Jac. de Jonge den dag, waarop zij een kwart eeuw geleden, hasr diploma ais verloskundige behaalde. Sinds dien dag arbeidde zij achtereenvolgens te O- en West- Souburg en Culemborg, en de laatste 14 jaren te Goes. Zij verrichtte haar nuttig werk al die jaren met groote toewijdiug en verwierf zich daarom, vooral te Goes en WilheltninadoTp algerneene achting. (Z) Zondag a.s. en de daarop volgende week, ook 's avonds na 8 uur, zal de apotheek van dhr. v. d. Hoek voor het publiek zijn geopend. Doopsgezinde Gemeente. (Legerdijk). Zondag as., des mo-geus te half elf, ds. J. G. Frerichs te Aardenburg. R. H. B. S. Aan de Chr. H.B.S, met 5—j. c. te Leiden is benoemd tot leeraar in de wiskunde de heer A. J., Otto, tijc leeraar aan de R.H.B.S. te Goes. Bij Kou. besluit van 1 dezer is, met ingang van 1 September, benoemd tot leerares aan de Rijkshoogereburgerschool te Goes mejuffrouw A. C. Breetvelt, thans tijdelijk leerares aan die school. Bevolking. Gedurende de 2e helft der maand Juni 1922. Ingekomen P. Looise, meubelmaker, van O. en W. Souburg, Oude Vischmarkt 10- H. Lan- op de vlerken terug, lei hem toen op zij en Keek dankbaar naar 't gelaat van bet meisje op. //Laat me nu gaan ik heb me al verlaat", zei ze lachend, toen de raaf zich met den dikken snavel aan dea zoom van haar kleed vast hechtte en haar huppelend wilde vergezellen. „Ik heb u laten wachten, papa", en dit zeggende trad ze over den drempel, over welken de oude haar reeds de hand toestak, om haar binnen te halen, „'t Is mijn schuld nietge weet, dat ik afhankelijk ben van den wil van vreemden. Maar juist daarom heb ik ditmaal iets belangrijks met u te bespreken". Ze maakte haar voile los, lei hoed en paletot op het bed en zich weer tot hem omwendende, bood ze hem haar voorhoofd tot een kus. Een lief, zacht gelaat, twee donkere, zielvolle en toch zoo helder stra lende oogen lachten hem tegen ze lei, toen hij haar voorhoofd had aangeraakt, den arm om zyn hals en bood hem ook de roode, frissche lippen. Wordt vervolgd ZoNDAGSLUITING apotheken.

Volksblad | 1922 | | pagina 1