No. 53 Woensdag 5 Juli 1922 45* Jaargang Denkt er om! Een geheimzinnig geval. FEUILLETON Stadsnieuws. Nederland. k Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag. Abonnementsprijs voor Goes 50 cent per kwartaal, voor buiten Goes f 1,50 per half jaar franco per post. ADVERTENTIËN voor Dinsdag- en Vrijdagmiddag 12 UUP te bezorgen bij N.V, Goesche Courant en Kleeuwens Ross' Drukkers- en Uitgeversbedrijf. Advertentiën 10 ct. per regel. Bij contracteeren van minstens 1000 regels per jaar zeer belangrijke reductie. Advertentiëa, als geboorte-, huwelijks-, verjarings-, doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetnlglagen, niet meer dan acht regels beslaande, voor den prijs van f 1, Kiezers en Kiezeressen, gij moogt van uw geheele stembiljet slechts één vakje rosd maken. Met hartelijken dauk ontving de wijkzuster f 10 voor verleende hulp. J. 1. Zaterdagavond werd in de bo venzaal van het hotel //Centraaldoor de „Goesche Schaakvereeeniging" gele heid tot revanche gegeven aan de Mid- delburgsche Schaakclub „Strijdt met Beleid." Gewonnen werd door de heeren Bos man, de Graaf en Schijf te Middelburg en de heeren van Hartesveldt, Laporte, Molhoek en Ruben te Goes. Verloren weid door de heeren Baas, van den Bosch, Reijerse en Wondergem te Mid delburg en de heeren Dijkstra, Ross en van Vijven te Goes. De heeren Bonnet en Mulié speelden remise zoo- dat deze avond voor Goes 4'/s winst punten opleverde en voor Middelburg 3Vj Be uitslag van den geheelen wed strijd is alzoo geëindigd in het voor deel van Goes met 91/a tegen 6l/s. Wel werpt de zon gedurende eenige minuten haar stralen schuin langs die muren heen, maar verder naar beneden, tot op het met zoo veel zorg onderhouden grasveldje of bloembedje, dringt ze niet door, en zoo ligt er dus ook schier voortdurend een donkere schaduw op het tuinhuisje van het hotel, voor welks blinde vensters een paar laurrier rozen en seringen haar droevig bestaan voortsleepen. Noch de gasten noch de familie in het hotel gevoelden ooit eenigen lust het klein, verwaarloosd pavil joen optezoeken, dat men over een smal met plavuizen bestraat pad, lang;-' een langwerpig grasperk, bereiken kon. De voorganger van den hotel houder had papa Lübke dat pavil joen als verblijf aangewezen, ook den tegenwoordigen eigenaar had hem de armzalige woning gegund en nu zat de oude man overdag gaarne in verkoop van 3 Duitsche keizerlijke Gala rijtuigen die onlangs in een ga rage in Den Haag heeft plaats gehad, schrijft het //Vaderland" De nieuwsgierigen monsterden met revolutionaiie blikken de met zilver beslagen tuigen, de witte pluimen een slager bestudeerde het mechaniek Van het opklapbare trapje, dat eens een majesteitelijke voet gedrukt had, een opkooper streek met zijn hand over de zijden kussens van het interieur en knipoogde tegen zijn collega dat dat „spulle" was. Een Scheveningsche vischboer stond in een hoekje en peinsde Zou hij respect gevoeld hebben voor de koet sen, waarin eens....? De afslager klom op een tafeltje, verzocht om stilte, en toen alles zweeg, zei hij dat het tafeltje zoo wankelde. z/Klim op den bok raadde de een. Wat hij toen maar deed. En daarop klonk het uit den hooge Wie biedt er geld voor het Duitsche, keizerlijke gal?rijtuig^ tuig en knapen inbegrepen. //100 roebel", riep er een. „Zeg maar duizend zei een ander. z/Wie biedt er meer, 150 gulden geboden, 175 gulden geboden, 200 gul den geboden. Wie biedt er meer ?u Zoo is het doorgegaan, zonder strijd, zonder angst, zonder beven, alsof er knollen of citroenen geveild werden. 750 gulden was het hoogste bod. Ook bij den afslag kwam men niet hooger. z/Tuurlijk 1" zei er een, „afbraak, anders niks." „'k Zie je al rije, in je fijne koes- sie", riep een ander tot den trekker. de portiersloge om bij de hand te zijn als er vreemdelingen kwamen, maar 'savonds sliep hy in 't kleine paviljoen, nauwelijks drie meter in 't vierkant, waarin de gegoten kachel, het bed en een oude kast slechts de hoog noodige ruimte voor een tafeltje en twee stoelen over lieten. In den zomer was dat wel vol doende voor een man, die zoo weinig voor zichzelf verlangde, hoewel er steeds een ongezonde vochtige temperatuur in dat hok heerschte, maar 'swinters dreigden 'smans uitgemergelde ledematen soms te bevriezen, terwijl de gloed van de kachel de muren deed drui pen. Hij scheen dat echter niet te voelen, en onverdroten als altijd, zette hij zijn ouden vilten hoed op, knoopte zijn jas tot aan de kin toe en ging naar buiten, als de bel hem riep om, trots vorst en sneeuw en zonder overjas, de vaak verafgelegen boodschappen te verrichten, die de logé's den commissionair van een hotel opdragen. De wereld in een groote stad bemoeit zich weinig met een ouden zonderling en vooral niet de steeds afwisselende wereld van een hotel, Lübke had geen vrienden, geen Onder grappen en kwinkslagen werd voor het tweede 650 guldeD geboden, en voor het derde 450 gulden. Te zamen 1825 gulden. Mv.ar van dm bok klöuk een stem z/We zullen alle drie de rijtuigen ge zamenlijk afslaan, te beginnen met 7000 guldeu „7000 marken lachte er een. Maar de afslager begon onverstoorbaar: r/7000 gulden, 6 duizend negen hond...., 8 duizend achthond..6 duizend, zeven hond Hij zakte al lager en lager drie duizend een hond vier duizeud," z/.Je raakt de tel kwijt, ouwe Algemeen gelach. „Van voren af aan", zei de afslager, z/drie duizend negen bond.,... drie duizend.... drie duizeud een hond.... vier duizend." Toen werd de verkooper wit. De afslager deed verbrouwereerd, en de toeschouwers brulden. Zelfs het visch- boertje grijnslachte in zijn hoekje. En weer van voren af aan begon de man op den bok„drie duizend negen hond en toen is het goed gegaan, tot 2000 gld. Daar riep een ander, „mijn", en zoo werden de drie Duitsche keizerlijke galarijtuigen hèm. Het bezoek zakte af. „Zal je effe lekker rije riep nog een van de toeschouwers. „Wat zal die groos wezel" Zierikzee. Op 13 Juli zullen hier ter stede historische feesten worden ge houden ter herdenking van de bevrij ding van Zierikzee van de Spanjaarden in 1572, Het feest zal 's morgens half- aclit ingeleid worden do.;r herauten te familie, en 't scheen wel, dat hij in de stad nooit kennissen had gehad. Slechts een enkel wezen liet zich aan hem gelegen liggen, en voor dat wezen maakte hij Zondags zijn kamertje schoon, haal- hij zelf uit de keuken een kan met twee kopjes, gaf men hem daar een paar stukjes koek, en dan zat de oude op het vastgestelde middag uur, vol verwachtingen met het oog door de glazen deur op de plaats gericht. En als dan zijn oogen plotseling lachten als een zonnestraal uiteen droeven bewolkten hemel, opende gewoonlijk een reeds op post staande kellner de plaatsdeur voor een slank mooi meisje, dat vriendelijk knik kend voor die oplettendheid, over het geplaveid pad naar het pavil joen trippelde.. Heden was 't dus Zondag, een koude natte winteravond in den carnavaltijd. In 't hotel was 't stil geworden, een twaalftal gasten waren vertrokken, de overgeble venen waren niet thuis. De portier gaf dus zijn dienst voor ettelijke uren over aan een huisknecht en deze strekte zich traag en vol ver veling in den grooten stoel der I loge uit. paard, die op verschillende punten in de stad de aankomst van de Geuzen- vloot zullen bekend maken. Na de landing van de Geuzen worden hun gepavoiseerde schepen in de Oude Ha ven gemeerd en worden de Geuzen in optocht naar de groote kerk geleid, waar een feestrede zal worden uitge sproken. Hierna volgen een vaandel optocht, een rijwielpoloDaise, uitge voerd door 40 jonge meisjes, een vlie gerwedstrijd, een rondgang van een groot mondharmonica-gezelschap, een groote gecostumeerde historische op tocht, opgesierd door verscheidene praalwagens, olympische spelen, een promenade door 40 dames en heeren op rijwielen, en tot slot vreugdevuren in de Nieuwe haven. De geheele stad zal versierd worden. H. M. de Koningin zag er uitste kend uit. Deze week is de indiening te verwachten van het wetsontwerp Een gedeelte der andere bedien den hield zijn Zondag. In de onder keuken heerschte diepe rust en het gewone licht straalde niet door de vensters op de plaats uitslechts een oude waschmeid zat by een der ramen by 't schijnsel eener keukenlamp in een gezangboek te lezen, er nu en dan uit opziende als er boven haar hoofd tegen het glas werd gepikt. Buiten, namelijk, op de reeds donkere plaats, stond Jakob, de tamme raaf van 't hotel, die aan dachtig toekeek en nu en dan met den snavel tegen eeu ruit tikte. Ook Jacob vond het vervelend in die Zondagstilte en 't was hem nog te vroeg zijn gewoon nachtlogies op te zoeken. Hij scheen te vragen waar die anderen weer allen waren, die heele drukke rumoerige keuken bende, die hy gewoon was bij elkaar te zien. Maar de oude opende onvergenoegd het venster; ze joeg den vogel weg door met het boek naar hem te slaan en Jakob hupte de steeds donker wordende plaats op. Jakob was wel is waar een leeg- looper, maar toch .een medelid van het hotel-personeel, dat zeer oude rechten had. Wijkverpleging. Goesche Schaakvereeniging. De verkoop van 3 Duitsche keizerlijke Gala-rijtuigen Of er den 8 Roman van H. W. Terugkomst van de Koninklijke familie. De koninklijke familie is Zaterdag morgen uit Noorwegen in ons land teruggekeerd. Krankzinnigen ter stembus. Uit Grave meldt men aan de N.R.Crt. Als bijzonderheid kan gemeld worden, dat aan meer dan 100 patiënten, ver pleegd in het rijkskrankzinnigengesticht voor vrouwen alhier, een oproepbrief is gezonden, om op 5 Juli aan de ver kiezingen voor de Tweede Kamer deel te nemen. Technische herziening Lager Onderwijswet Wordt vervolgd), A 4

Volksblad | 1922 | | pagina 1