Stadsnieuws. Nederland. (Legerdijk). Aanwijzingen roer de op 5 Juli a.s. plaats hebbende sremtniajj voor de Tweede hamer der Staten Generaal. De kaarten moeten worden mede gebracht. Eind-examen R. H. B. S. Goes. Vliegongeluk. Afdamming van (le Zandkreek. zündagslulting apotheken. Zondag a.s. en de daarop volgende week, ook 's avonds na 8 uur, zal de apotheek van dhr. La Porte voor het publiek ziju geopend. Doopsgezinde Gemeente. Zondag a.s. geen dienst. Geslaagd. Te Bergen op Zoom slaagde voor het examen R. K. Hoogere Handels school de heer H. C. van Hove. R. H. B. S. Bij Kon. besluit van 19 dezer, zijn J. van Zijil en A. J. C. Nordlohne, beiden te Rotterdam, benoemd tot tijdelijk leeiaar aan de Rijks Hotogere Burgerschool alhier. Ver. van Vrijz. Godsdibnstigen. In het kerkgebouw der Ver. zal Zondag 2 Juli des morgens half elf door mej. A. Pino een kinderpreek gehouden worden ter sluiting van dit leerjaar van de Zondagsschool. Groot en klein is welkom. Prov. Wagenmakerspatroons- vereeniging. Dezer dagen vergaderde alhier in de Melksalon van den beer Bustraau de Provinciale Wagenmakerspatroons-Ver- eeniging onder vooizitterschap van dhr. J. J. de Vos van Oosterland. Jaarverslag en notulen werden goed gekeurd. Het jaarverslag lokte nog eenige bespreking uit. In Maart had n.l een vergadering plaats gehad met de commissie der Z. L. M. tot onderzoek naar de prijsberekening der ambachts lieden, die bij den landbouw het meeat betrokken zijn. De wagenmakers hadden gedacht, dat. deze bespreking provjnciaal zou zijn, doch waren hierin teleurge steld. De commissie der Z L. M. ging accoord met de prijsberekening der georganiseerde wagenmakeis en erkeude de billijkheid ervan. Zoodra de prijzen der materialen het toelaten, zooals het met grenen en vurenbout nu al heeft plaats gehad, zullen de prijzen der tarieven naar evenredigheid dalen, ook dit is de commissie toegezegd. De rekening van den penningmeester werd goedgekeurd, waarna de voorzitter een lez:ng hield over den toestand in het wagenmakersbedrijf. De heer Pavert, rijksassistent bij het Rijksnijverheids-Laboratoeium voerde daarna het woord en bepleitte de wen- schelijkheid van opleiding der wagen, makers aan een ambachtsschool. Geslaagd. Geslaagd aan de Technische Hooge- school yoorhet candidaatsexamen civiel ingenieur le gedeelte onze stadgenoot de heer G. J. Verburg. Voor het prop. examen voor electro- technisch ingenieur s'aagde onze stad genoot de beer S. J. de Jonge. De oproepiugskaarten worden heden verzonden. De gemeente is thans verdeeld in vier stemdistricten. Stembureau I gele kaarten houdt zitting in de Trouwzaal op het Stadhuis Stembureau 11 groene kaarten houdt zitting in het Gymnastieklo'-aal der Rijks Hoogere Burgerschool St^mbur. au III 'oranje kaarten houdt zitting iu. het Gymnastieklokaal der openbare U. L. O. School (ingang aan de Kreuk el markt) Stembureau IV blauwe kaarten houdt zittiüg in de Rijkslandbouwwiuterschool op het Ravelijn. Bij het te Goes gehouden eind exa men der R. H. B. School, zijn geslaagd W. H. van den Berge, N. van den Berg, C. J. iVlius, D. C. Fokker, J. van Houte, N. C. de Jonge, A. W. Jongepier, J. E. P. Kakebeeke, A. Kop mels, A. M. vaa Liere, Ma. N. Maijs, A. Oudkerk, A. Polderman, C. C. de Rooij, W. A. Schmidt, J. Stevense, J. Verlare en P. Wisse. Alle candidaten ziju geslaagd. Ned. Herv. Kerk. In de Woensdag te Goes in de Groote Kerk onder leiding van ds. Pont gehouden classicale vergadering, die werd bijgewond door 28 predikan ten en 28 ouderlingen, te zamen 56 leden, werd benoemd tot secundus van den scriba ds. v. Essen en tot secundus van de. v. Essen ds. Elenbaas Herkozen werden tot leden vau het classicaal bestuur en hunne secundi ds. Drost, sec. ds. Visser; ds, v. Essen, sec. ds. ElenbaasC. Boogaard, lid ouderling, sec. br. Schippers. Herkozen werden tot assessor de. Drost en tot quaestor ds. Meloen, sec. ds. Pont. Het rapport over de classicale reke ning en de rekeniug en verantwoording over de classicale weduwenheurs werden goedgekeurd. Des middags kwamen de voorloopig aangenomen synodale voorstellen en veranderingen in de reglementen aan de orde. Ie. om aan de vrouwelijke lidmaten het stemrecht toe te kenneD. Voor 35 leden, tegen 22. 2 dat het ambt van predikaat en het lidmaatschap van de Staten en de Kamer vereenigbaar zijn. Hiermede gaan 14 leden accoord, de overigen zijn er tegen, 3e. dat over het verleeneu van het hulppredikerschap aan Evangelisten in de Drentsche venen, onder ziekere voorwaarden. Vijf leden waren daar tegen, de anderen voor. De vergadering ging mee met de voorgestelde wijziging van het Regle ment op het Hcoger onderwijs in de Godgeleerdheid ea met het voorstel om slechts een uittreksel van de Diaconie-rekening aan het Classicaal bestuur te moeten toezenden. Slech s 15 leden gingen accoord met de wijziging van de artt. 25 en 27 van het Regbment op de predikants- tractemenlen en van art. 41 van het Reglement op de Vacaturen. Een protest van den Kerkeraad van Goes, strekkende om tegen te gaan het houden van propaganda-ri devoe ringt n van de S.D.A.P. m:t medrwer- king van den Kerkeraad, zooals o.a. te Rijswijk is geschiedt, alsook oin op te tredt-n tegen de vrijzinnige prediking in de kerk, werd door de vergadering ten deele met adhaesie-betuiging over genomen, ten deele niet. Denk er om\I U moit Woensdag 5 Juli met het root/o potlood, dat in eiken stem- lessenaar a-snwezig is het witte puntje vóór den naam van uw candidaat rood maken. Maak geen gebruik van eeu zwart potlood, daardoor wordt bet stembiljet ongeldig. AMSTERDAM. Vrijdagochtend is op het mil. vliegveld Schiphol een Spijker vliegmachine van 80 M. hoogte naar oeneden gestort. De toe stand van de beide inzittenden korp. werkman Here en serg. Wiersma is ernstig, beiden ziju naar het militair hospitaal vervoerd. De machine is vernield. De indertijd door de Staten beno'em- de commissie tot Onderzoek van de vraag of afdamming van de Eendracht en van d>. Zandkreel* uitvoerbaar is en gewenscht kan zijn, deelde nu mede, dat be de afdammingen technisch uit voerbaar zijn, m3ai bij. afdamming van de Zandkreek zou het kanaal door Walcheren verlengd moeten worden en wel tot de Oosterschelde nabij het Sas van Goes, wat 8 tot 9 millioen zal kosten, welke L.sten niet gewettigd zijn in verband met de voordeden, die de afdamming kan opleveren. Een kanaal van Veere door Noord Beveland zou wel goedkooper zijn, maar dit zou op een ongunstige plaats uitmonden. Af damming van de Zandkreek kou dus uit een financieel oogpunt niet in aan merking komen. Inzake de Eendracht heeft de commissie haar standpunt, dam of brug, nog niet kunnen vaststellen Ged. Staten stellen nu voor de com missie te ontlasten van haar taak, voor zoo^r die betreft de afdamming van de Zandkreek. Het kiezersaantal Het totaal aantal kiezers in het heele land voor de Tweede Kamer be draagt 3,878 824, 'voor den kieskiing XII, Middelburg, is het 119.631. De Kosmos. De voorloopige uitkeering op alle verzekeringen der Verzekeringsbank „Kosmos" is verhoogd vau 60 pet. op 70 pet. Retro uwbftarkeidsrit. De uitslag van den Woensdag door de afdeeling Zeeland van het korps Motordienst van den Vrijw. Landslot m gehouden betrouwbaarheidsrit door een gedeelte van Znid-Beve'and en door Walcheren (128 K.M.) welke schitte rend is geslaagd, is als volgt Groep 3 met 14 strafpunten, le prijs (deelnemers serg Th. v. d Berg en serg. A. Ooms, beiden te Ierseke, serg. J. Hoekman, Goes en P. de Huliu, Scïioondijke). Groep 1 met 16 slraf- punten, 2e prijs (korp. J. M. Kooien, Goes, A. Koert, Wolfaartsdijk, M. Bierens, Nieuwdorp en A. J. v. Nieu- wenhuijzen, Arnemuiden). Groep 2 ir.et 88 strafpunten, 3e prijs (A. J. Kesteloo, Poortvliet, Cbr. Louisse, Kapelle, C. v d. Bulck, 's Heerenhcek en A. T. v. d. Weele, ColijDsplaat). Groep 4 met 64 strafpunten, 4e prijs (J. Steketee, Nieuwdorp, A. C. M. v. .Luik, St. Annaland, M. Soeteweij, Hansweert en S. Wisse, Waarde). Een Iroo-tprijs viel ten deel aan Soeteweij. Door verschillende autoiileiten bij en belangst-dl mden in den Vrijwilligen Landstorm waren prijzen b-sehikbaar gesteld. Majoor Donk, de korp->comman~ dant, wenschte de deelnemers geluk met den volbrachten tocht, die heusch geen zuiver pleziertochtje was en hoopte bij een volgende gelegenheid nog meer deelnemers te zien. (Jok bracht hij in 't bijzonder dank a-n de heeren J. C. Persant Snoep te Kspelleen M. de JoBge te Goes, voor de wijze, waarop de wedstiijö was geregeld. Vermelden wij nog dat dr, Pfeiffer als medicus den tocht meemaakte. Ontwerp loachtgeldregeling. De Telegraaf publiceert het ontwerp wachtgeldregeling voor burgerlijke rijks ambtenaren, geilend voor ambtenaren wien eervol ontslag wordt verleend wegens opheffing hunner betrekking of wegens het overbodig worden van hun werkzaamheden, voor zoover zij niet in de termen van pensioen vallen. Voor ambtenaren wier ambt een hoofdbetrekking vormt en wier werk zaamheden van dien aard zijn, dat redelijkerwijze voor hen een gelijkwaar dige qositie anders dan in opeubaren dienst niet binnen een redelijken termijn te verkrijgen is, wordt een wachtgeld toegeken i gedurende een tijdvak gelijk aan hun diensttijd. Het bedraagt in de eerste drie maanden de laatstelijk ge noten wedde, en daarna voor de kost winners van een gezin 70 pCt. en voor de andereu 60 pCt. Aan de overige ambtenaren wordt een wachtgeld uitgekeerd gedurende 3 maanden ten bedrage van de lasts- telijk genoteu wedde. Aan kostwinners wordt daarna nog een uitkeering gedaan van 70 pCt. gedurende een maand voor ieder jaar door hem volbrachten diensttijd met een maximum van een jaar. Het Yerkeersrnpport. Ten aanzien van het wegen vraagstuk luiden de conclusies van de Commissie uit de Prov Stateu als volgt; 1. het wegenvraagstuk, zcoals dat zich thans in Zeeland voordoet, eischl dnugend de tusschenkomst der provin cie, ten einde allerwege goede verkeers wegen te verkrijgen. 2. Overbrenging van wegen, hoofd verbindingen vormende in het provin ciaal verkeer, in beheer en onderhoud bij de provincie is daartoe noodzakelijk; in verband daarmede kan de aanleg van nieuwe wegen raadzaam zijn. 3. Deze overbrenging behoort door de provincie met kracht, met behoorlijken spoed en naar een vast plan ter hand te worden genomen. 4. Dit plan moet als uitgangspunt nemen het systeem, neergelegd in art. 2 der wet van 10 November 1900, waarbij als regel de formeele over neming aan de verbetering van den weg, zoo die noodig is, voorafga. (Art. 2 voornoemd^ bepaalt//De Provinciale Stateu kunnen, onder onze goedkeuring, openbare wegen en vaarten ei) daar in gelegen kunstwerken, in beheer bij gemeenten, waterschappen, veenschap- pen ot veen polders, de beheerders gehoord, in het beheer der Provincie overbrengen. Met de overneming in beheer gaat de onderhoudslast op de Provincie over. Zij, die van den onderhoudslast worden bevrijd, kunnen bij het besluit tot overneming in beheer bij de provincie verplicht worden tot een jaarlijksche, doch afkoopbaar te stellen uitkeering, die evenwel niet hooger mag zijn dan het bedrag, waarop hun de onderhoudslast jaarlijks gemiddeld te staan is gekomen.") 5. Het afkoopbaar te ste'len bedrag dat door hen, die door de overneming van den onderhoudlast worden bevrijd, jaarlijks in de Prov. kas zal moeten worden gestort, behoort daarbij te worden vastgesteld met inachtneming van alle billijkheidsfactoren. 6. Wanneer van het rijk door de Prov. wegen worden overgenomen, behoort het beginsel van voornoemd wetsartikel ten aanzien dezer bijdrage zooveel mogelijk te woeden toeg past. 7. De overneming van de hierboven genoemde prov. wegen door het rijk worde krachtig bevorderd; deze over neming moet in 't algemeen geacht worden daarom te geschieden, wijl deze wegen feitelijk reeds lacg rijkswegen hadden moeten zijn; voor een bijdrage der Prov. kan daarbij niettemin in een bepaald geval grond zijn. 8. Het overbrengen van wegen in beheer en onderhoud bij de Prov. en de eventueele verbetering dier wegen be hoort gepaard te gaaD met 't produceeren van middeleD, waaruit de kos'en der overbrenging en verbetering, alsmede indien noodig, die van het ondeihoud dier wegen kunnen worden bestreden. 9. Een buitengewone opcenten- heffiog krachtens art. 126 septies der Prov. wet, (Dit artikel staat toe een „wegenbelasting" van ten hoogste f 10.000 aan buitengewone opcenten op de hoofdsom der Rijksinkomsten belasting, d.i. 5 opcenten) op de

Volksblad | 1922 | | pagina 2