No 52 Zaterdag 1 Juli 1Ü22 Vreemde zuinigheid. FEUILLETON Een geheimzinnig geval. Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag. Abonnementsprijs voor Goes 50 cent per kwartaal, buiten Goes f 1,50 per halt jaar franco per post. voor ADVERTENTIËN voor Dinsdag- en Vrijdagmiddag 12 uur te bezorgen bij N.V. Goesche Courant en Rleeuwens Ross' Drukkers- en Uitgeversbedrijf. Advertentiën 10 ct. per regel. Bi] contracteeren van minstens 1000 regels per jaar zeer belangrijke reductie. Advertentiën, als geboorte-, huwelijks-, verjarings-, doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen, niet sneer das acht regels beslaande, voor den prijs van f I, „Indien Nederland den ernst van den toestand wil blijven inzien, zijn begrooting sluitend wil maken, groote zuinigheid wil betrachten in het uitgeven van geld voor uitga vgd, die niet dadelyk productief zijn, doch wel zorg draagt zijn eigen economische weerkracht te ver- j sterken door ontwikkeling van zyn handel en industrie, zijn scheep vaart en zijn eigen bronnen voor volksvoeding, dan zal het uitstel van betaling, door Amerika ook aan ons land toegestaan in den vorm van leeningen, zeer heilzaam voor ons kunnen werken. Zullen wij deze deugden evenwel in onze volkshuishouding niet toonen, dan zullen die buitenlandsche leeningen integendeel een 'op den duur ondra- gelijken financieelen last voor ons beteekenenen vooral de in dollars afgesloten leeniogen zullen als een molensteen om onzen nek ons steeds dieper in het moeras kunnen trek ken. Moge elke Regeering en elke Volksvertegenwoordiging in ons land en in de koloniën, dit vooral in het oog houden en hun eigen verantwoordelijkheid in deze rich ting ten volle gevoelen In dit op zicht hebben zij tezamen het lot van Nederland geheel in handen en zullen zij die zware verantwoor- delykheid voor de toekomst van ons land nimmer van zich kunnen afschuiven." 't Is niemand minder dan het bestuur der Nederlandsche Bank, dat deze ernstige waarschuwing en aanmaning tot zuinigheid richt tot elke regeering en elke volksver- 7 Roman van H. W. Als een groote ivoren bal stak de kale, glimmende schedel in de hoogtealleen langs de gele, inge vallen slapen en van daar af om den nek liep een smalle krans van grjjs, wollig haar. Diepe, roodachtige rimpels liepen dwars over het hooge, ledergeel en wit voorhoofd, terwijl tusschen de grijze, borstelige wenk brauwen andere rimpels loodrecht naar den neus afdaalden. Leerachtig geel was ook zijn gelaatskleur en dun geplante grijze baard omgaf het beneden gedeelte vau het gelaat en overschaduwde de dunne, bleeke lippenen dat geel en grys waren in eigenaardige harmonie met de verkleurde jas, die eenmaal bruin was geweest en die hij sinds jaren droeg. Zijn gestalte moest werkelijk pormaal, zelfs fraai, zijn geweest, tsgenwoordiging, dus ook tot ge meentebesturen en gemeenteraden. Ofschoon onze landsregeering ver leden jaar al op zuinigheid en versobering heeft aangedrongen, is het woord der Nederlandsche Bank nog volstrekt niet overbodigin tegendeel, Het is de moeite waard, na te gaan, hoe het met de zuinig heid dier regeering zelf geschapen staat. We willen daarvan eenige staaltjes geven, en daartoe beginnen we met iets prijzenswaardigs. Aan het ministerie (of 'departe ment) van Landbouw, enz. is men al eenigen tijd bezig met het op ruimen van tijdelijke ambtenaren. Deze week hebben nu ook acht vaste ambtenaren aanzegging ge kregen, dat zij tegen i October a.s ontslagen zullen worden. Wat we hier prijzenswaardig vinden, is dit, dat de minister van landbouw ernst schijnt te maken met het streven naar zuinigheid. Maar toch moet gevraagd worden, of dat niet wat menschelijker kon gebeuren. Er zijn aan dit departement nog verschei dene tydelijke ambtenaren. Eu nu komt het ons voer, dat dezen voor ontslag toch eerder in aanmerking kwamen dan de vaste Als de minister mocht zeggen, dat de niet met ontslag bedreigde tijdelijke ambtenaren in hun afdeeling minder gemist kunnen worden dan de be doelde vaste in de hunne, dan lijkt ons dat een uitvlucht. Want met een beetje goeden wil konden die vaste zeer goed de overbodige tijdelijke, zelfs uit een andere af deeling, vervangen. Een tweede geval betreft het departement van financiën zelf, vanwaar de grootste aandrang tot zuinigheid is uitgegaan. De minister is voornemens, om al het voorbe reidende werk voor de invoering van de nieuwe burgerlijke pensi oenwet te doen verrichten „in eigen beheer". Hij schijnt van plan, onge veer 200 losse werkkrachten voor avondwerk aan zijn departement te vtrbinden, aan wie zal worden opgedragen de noodige gegevens omtrent diensttijd, bezoldiging, pen sioensgrondslag, enz. uit het stof der departementsarchieven op te délven. Deze arbeid zal voor de gewone schrijvers worden beloond met f0,75 per uur of f2,25 per avond, terwijl de betaling van de met de leiding te belasten personen aanmerkelijk hooger zal zijn. Daar de duur van den arbeid woidt ge schat op negen maanden, wat neer komt op ongeveer 200 arbeids- avonden, zullen de totale kosten meer dan 200 maal 200 maal f 2,25, dat is meer dan honderdduizend gulden beloopen. Deed de minister niet zuiniger, als hij dit werk zonder extra-betaling verdeelde over de autoriteiten in het heele land, die de gegevens omtrent hun ambte naren natuuilyk voor het grypen hebben en hem dus veel spoediger en goedkooper aan de gewenschte inlichtingen kunnen helpen Het derde zaakje hoort thuis bij het departement van marine, dat groote stoomloodsbooten noodig heeft. De machines voor twee van die booten zyn verleden jaar be steld bij „de Schelde" te Yiissingen maar de twee rompen zullen door marine zelf „in eigen beheer" ge bouwd worden. Om dat echter te kunnen doen, zijn twee nieuwe vloeren voor scheepshellingen te voordat ze in elkaar was gebogen de ontvleesde handen schenen nooit zwaren arbeid te hebben verricht; zijn manieren deden denken aan een goede opvoeding. Men hoorde nooit zijn tred. Zijn voeten gleden zacht over den grond. Zijn lievelingsplek was in het goede seizoen het altijd geopend portaal van 't hotel. Daar stond hij met de handen op den rug tegen de deur geleund en keek naar buiten op straat, iedereen, dien hij kende, beleefd groetend, maar het hoofd omdraaiende, als hij vreemde ge zichten zag. Meestal keek hij schroomvallig en onverschillig om zich heen, alsof z^jn oogen geen deel namen aan 't geen er in zijn binnenste omging, of 't niet wilden verraden Als men hem aansprak, glimlachte hij eensklaps, als ont waakte hij, en lei daarbij de hand op zijn grijzen baardmaar dat lachje verzonk terstond in den diepen rimpel om den neus en den mond en dan gaf hij zich, heimelijk toeluisterend, den schijn, als dacht hij na. Zijn bijzondere begunstiger was de portier, die den oude dikwijls gebruikte als zijn plaatsvervanger, als zijn andere zaken handel in theater-biljetten en geld leenen aan jonge, lichtzinnige habitue's van 't hotel, of het bezorgen van huur woningen hem bezig hielden hij gunde hem ook elke verdienste, die hij voor zichzelf te gering vond maar over 't geheel bad hij veel te gewichtige zaken omhanden om zich aan het privé leven van den ouden man iets gelegen te laten liggen en dezen scheen dit ook zeer gewenscht, want hij sprak nooit meer dan het hoog noodzakelijke. Het eenige wal leven in den oude scheen te brengen, was het gezicht van kinderen. Als hy die van den hotelhouder beneden op de plaats zag,ging zijn hart open; hij bukte over hen heen, praatte met hen en keek hen met vochtige oogen na, als de bonne ze voorttrokhij hield zich ook wel met de kinderen van de buren bezig, wanneer ze buiten speelden en stopte ze suikergoed en lekkers toe, dat van 't dessert was afgevallen, en natuurlijk dat de kleinen hem gaarne mochten Nieuwediep noodig. Het plas tb en daarvan is onlangs aanbesteed, waarbij Je laagste inschrijving negenenzestig duizend gulden be draagt. Die uitgave nu is volstrekt overbodig want er zijn in ons land ongeveer honderd hellingen, waarop de rompen gebouwd zouden kunnen worden. Deze hellingen liggen nu renteloos door gebrek aan werk- Niet alleen echter, dat de nieuwe hellingen geheel overbodig zijn, het werk zelf zal ook noodeloos durr worden. Zeker 20 of 25 scbeeps- bouwondernemingen zouden gaarne de rompen bouwen voor minimum prijs, desnoods met verlies, dat zij zich willen getroosten om aan den gang te kunnen bljjveD. „In eigen beheer" zullen de rompen B50 a 400 duizend gulden kosten, en aange nomen mag worden, dat particuliere maatschappijen het werk wellicht dertig procent goedkooper zouden kunnen uitvoeren. Van deskundige zijde is de mee ning geuit, dat voor de loodsbooten ook heel goed treilers gebruikt zouden kuunen worden, indien ze voor dit doel g schikt werden ge maakt Er liggen zóóveel treilers werkloos, dat ze heel goedkoop zijn te krygen. De koopprijs is ongeveer veertigduizend gulden, waarbij dan een dertigduizend gulden verbou- wingskosten zouden komen. Natuur lijk zouden de veranderde treilers niet even goed zijn als opzettelijk voor het doel gebouwde loodsbooten maar in deze tijden is zuinigheid de eerste eisch. lijden Ze liepen vroolijk en juichend van hem weg, terwijl ze zichtbaar een indruk van weemoed bij hem achterlieten Onder de hotelbedienden heerschte de meening, dat papa Lübke een duitje moest hebben, misschien omdat hij alles van het hotel kreeg en hy, die voor zichzelf geen be hoeften kende, dus alles kon op sparen, wat hij verdiende. Overigens bekommerde zich niemand om hem. Als het 's avonds stil werd in 't hotel", .verdween hij om te gaan uitrusten totdat de bel hem mis schien nog riep In 't binnenste eener stad, waar een millioen menschen opeen zijn gedrongen, is geen ruimte voor het meest bescheiden tuintje. Waar dat werkelijk nog in enkele straten gevonden wordt, is het ze omgeven door de onvriendelijke muren der aangrenzende huizen, wier schoor- steenen hun rookwolken er over heen kronkelen. Wordt vervolgd). j

Volksblad | 1922 | | pagina 1