No. 50 Zaterdag 24 Juni 1922 45® jaargang Een geheimzinnig geval. Ben nuttige bond. FEUILLETON Stadsnieuws Dit blad venchijat Woenidag en Zaterdag. Abonnementsprijs voor Goes 50 cent per kwartaal, voor buiten Goes f 1,50 per hali jaar franco per post. ADVERTENTIËN voor Dinsdag- en Vrijdagmiddag 12 11111* te bezorgen bij N.V, Goesche Courant en Kleeuwens Ross' Drukkers- en Uitgeversbedrijf. Advertentiën IO ct. per regel. Bij contracteeren van minstens 1000 regels per jaar zeer belangrijke reductie. Advnrtentiën, als geboorte-, huwelijks-, verjarings-, doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetaigingen, niet meer dan acht regels beslaande, voor den prijs van f 1, Wy juichen het zeer toeten eerste, dat zich in Nederland heeft gevormd de Bond van belasting betalers ten tweede, dal er te Goes een afdeeling van dien Bond bestaat, welke afdeeling zich snel en vrij sterk blykt uit te breidenen ten derde, dat die afdeeling op haar vergadering van de vorige week „het kind by zijn naam heeft ge noemd*, zonder er //doekjes om te winden*. De tijd van het „doekjes winden" is voorbij. En als men ons met het belastingmes niet alleen snijdt, maar vilt, dan is mopperen alleen niet voldoende. Dan is het hoog tijd, om te beproeven, de vil dershand krachtig weg te slaan. Een der middelen, om den ellen- digen toestand der maatschappij tenigermate te verbeteren, is onge twijfeld het verlagen der belastingen, die daarover zyn wel allen het eens ondragelijk beginnen te worden. En een der middelen, om minder belasting te moeten betalen, is de beroemde ^versobering" van openbaar en particulier leven be zuiniging dus aan allen kant. Nu is het groote gebrek, dat iedereen om bezuiniging roept, maar dat niemand ze op eigen levenspositie en daden wil toepassen. Toch kan het niet anders het moet, desnoods met geweld. Op de bedoelde vergadering der Goesche Bondsafdeeling zyn eenige staaltjes van publieke verkwisting genoemd, zooals de te dure aankoop van het Schuttershof en van het gebouw van den Raad van Arbeid. 5 Roman van H. W. ïk zou me zeer vergissen als ik diezelfde zwarte dame niet achter ons in de deur van het tentoon stellingsgebouw had gezien, toen Zia zoo angstig, als moest iedereen haar herkennen, in de vigelante sprong. Ze keek ons na, toen we wegreden". »/Het gebeurt dik wy ls, dat oudere dames belangstelling aan den dag leggen voor mooie jonge meisjes", meende Dagobert, met een ver strooid glimlachje. //Juffr. Zia wordt overal opgemerkt; ze trekt ieders aandachtHoe zag de dame er uit „O ze kan niet oud zyn Ze is slank en zeer elegant. Ze wilde ook zeker niet opgemerkt worden, want ze scheen me opzettelijk haar aange zicht achter een dichte voile te verbergen. Ze is ontegenzeggelijk ietB zeer voornaams". Zeer terecht werd daarbij opge merkt, dat /,de menschen van Rijk en gemeente altijd buitengewoon royaal zijn*. Wij hebben vroeger hier reeds gezegd, dat de meeste machthebbers, regeerders van land en gemeente, heel weinig menschen en heel weinig zakenkennis be zitten en het best kunnen besturen met tekorten. Ze meen en, van alles verstand te hebben ze praten als lazarusklappen en brengen de aan hun zorgen toevertrouwde,licha men aan den rand van den afgrond Geen wonder, dat vele hoogstaande, ernstige, eerlyke menschen er meer en meer voor danken, lid te zijn of te worden van „kletscollege's". Geen wonder ook, dat de minachting voor die college's met den dag groeit. Er zitten in Staten en Raden veel te veel praatvaars en slaven- naturen, die zich door een enkel groot woord van regeeringszijde onder de tafel laten praten. „Slechts dwergen dwarlen aan de spitsgeef ons een man tot gids". Rijks- en gemeentesteun hier, rijks- en gemeentesteun daar; wie zal dat betalen Wie anders dan de belastingschuldige Laat ieder al zijn krachten inspannen, om voor zichzelf te zorgen. Het is wel drom mels gemakkelijk, te leven op andermans kosten, riemen te snijden uit andermans leer. Maar wij ont kennen de rechtmatigheid van den eisch, om vijf kipkarvullers loon te betalen, waar één juist voldoende was. Wij ontkennen de rechtmatig heid van den eisch, dat in Nieuw Goes en elders luxe woningen grootendeels op algemeene kosten worden gebouwd ten pleziere van /,Er komen zooveel vereersters der kunst in tentoonstellings lokalen*. „Ik heb Zia al gevraagd, of ze de dame ook heeft herkend. Ze zegt van neen, want ze kon niet door de voile heenzien. Maar ze bekent, dat ze verschrikt is geworden, toen ze haar zoo strak had aangekeken". </Ik zal eens naar haar infor- meerenmaar de schilderij krijgt ze toch niet, als ze dezelfde mocht zijn. Zeg aan juffer Zia, dat ze niet langer boos isik heb haar alleen maar willen bewyzen, hoe lief me haar aandenken in het verre land was gebleven". Dagobert ging naar de stad terug. Mevr. Wallenthin sloot zich 's namiddags met den predikant in diens kamer op en vertelde hem het gebeurde in al zijn bijzonderheden. /tlshoogtydriep de dominee met groote levendigheid. //Het meis je wordt groot en begint aan zich- zelve te denken. Ze is dikwijls heel diep in gedaehten verzonken, erg verstrooid ze verschrikt, als ze in haar gepeins gestoord wordt, en ze verbergt een zeker wantrouwen jegens ons, zoodat ik tot het hen, die weieens een mooier huis willen hebben. Er moet bezuinigd worden, tot eiken prijs. Vooreerst bij den ambte narenstand. Genoemde Bond is zeker niet gekant tegen ambtenaren, maar wel, zooals de tijdelijke voor zitter van de afd. Goes zeide, tegen overbodige ambtenaren en tegen z/baantjesjagerij". Dat er in onze stad bijv. te weinig politie-agenten zouden zijn, gelooven we volstrekt niet. Wel het tegendeel, zoodat we dit corps tot op iets meer dan de helft zouden willen laten uitsterven. En in den tegenwoordigen tijd nieuwe //baantjes* te willen schep pen, als dat niet hoog-, hoognoodig 'is, zie, dat is weinig anders dan een misdaad. Wij zijn niet alleen tegen over bodige, maar ook tegen onbekwame ambtenaren en werklieden. Op ge melde vergadering werd terecht gesproken over de onbekwamen, die het verknoeien van onzen plantsoen- aanleg op hun rekening hebben. Verder zal het er toeh ook van moeten komen, dat tractementen en loonen van ambtenaren, werk lieden, arbeiders worden verlaagd, omdat zoomin de gemeenschap als vele particuliere werkgevers den zwaren last van den hoogen loon- standaard kunnen blijven dragen. Maar dan geen loonsverlaging zooals bij den Indischen dienst, waar op de salarissen der hooge ambtenaren tien procent en op die der laagste vijftig procent wordt gekort, 't Moest juist andersom zijn. Over de weigering van het aanbod van onze collega, de Goesche Cou rant, ter zake van het gratis plaat- besluit ben gekomen, dat ze een vraag op de tong heeft, die van daag of morgen voor de dag zal komen". „Maar wat te doen „Adresseer u aan den man, die intusschen ook oud geworden is, Lübke, die haar aan u overgaf. Breng hem aan't verstand, dat het zoo niet langer kan voortduren, ook wegens de bevoegde overheid, aan wie ge verantwoording schuldig zijt. Of beter nogZia bezoekt hem immers eiken Zondaglaat zij zelf hem de noodige inlichtingen over haar familie vragen. Hy heeft dat maar altijd zoo laten loopen, maar kunt gij, met al uw liefde voor het meisje, dan weten wat er achter steekt Mevr. Wallenthin besloet thans, dat het ijs moest gebroken worden. De zwarte dame wilde haar maar niet uit de gedachten. In de hoogste verwachting, maar ook in groote spanning, eindelijk eens het geheim te vernemen, wat haar jeugdig gemoed bezwaarde, verliet Zia 's namiddags van den volgenden Zondag het huis, maar sen van gemeentelijke publicaties, zullen we niet veel zeggen. Treurig is het, dat de raad hier meeging met het kleinzieligste argument, dat heeletnaal geen argument was. En de zuinigheid van het gemeente bestuur was nu toch wel hopeloos zoek. Hoe de stemming van het publiek is tegenover „het beleid" van dit bestuur bleek wel heel duidelijk uit het applaus op de bovenbedoelde vergadering by de vraag van een der aanwezigen, of men big het aanstaand vertrek van den gas- directeur „den burgemeester niet kon meesturen". Mochten de heeren meenen, dat de wet hun het recht geeft, onverschillig tegenover die publieke stemming te staan, dan is er één middel, om hen van hun dwaling te overtuigen. Doch dit middel is pas bruikbaar bij de vol gende verkiezing van raadsleden. Door de Patrooasvereeniging in het timmervak op Zuid-Bevelaad is op de aig. vergadering van Dinsdag j.l. met algemeene stemmen besloten geen stakers uit Goes te werk te stellen en de actie der Goesche Patroonsvereeni- ging te steunen. De werknemers hebben besloten de jongste voorstellen der patroons niet te aanvaaiden en bij hun aanvankelijke eischen te blijven. Ter markt van 20 Juni 1922 waren aangevoerd 5 lcopvarkens en 30 biggen. verschrikte, toen Dagobert, dien ze 's middags in een overjas, een hoogen hoed op en een witte das om voor het huis had zien oprijden, haar op den drempel der huisdeur in haalde. De dominee had juist den vorigen avond verteld, dan dit jongmensch eensklaps in een goeden doen scheen gekomen te zijn, want hy had hem in de vreemdelingen-loge der opera gezien. En dien indruk gaf hy, dien ze, sinds ze zijn schilderstuk had gezien, vermeden had haar thans ook, nu hij naast haar stond. Of ze nog boos op hem was, vroeg hy zoo bescheiden, byna bedroefd en op hartelijken toon. Hy dankte alleen aan haar het groot succes van zijn werk. Ze schudde het hoofd, gerustge steld door de gedachte, dat het voiletje haar verlegenheid bedekte en ging de straat op. Hij bleef naast haar en vroeg verlof met haar mee te mogen gaan hy kende den weg en de zijne ging denzelfden kant uit. Wordt vervolgd). De staking der bouwvakarbeiders. Veemarkt. i

Volksblad | 1922 | | pagina 1