No. 49 Woensdag 21 Juni 1922 45* Jaargam L Een geheimzinnig geval. Stadsnieuws. FEUILLETON Nederland. Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag. Abonnementsprijs voor Goes 50 cent per kwartaal, voor buiten Goes f 1,50 per hall jaar franco per post. ADVERTENTIËN voor Dinsdag- en Vrijdagmiddag 12 UUP te bezorgen bij N.V, Goesche Courant en Kleeuwens Ross' Drukkers- en Uitgeversbedrijf. Advertentiën 10 ct. per regel. Bij contracteeren van minstens IOOO regels per jaar zeer belangrijke reductie. Advertentiën, als geboorte-, huwelijk»-, verjarings-, doodberichten en de daarop betrekking, hebbende dankbetuigingen, niet a»e«r dan acht regels beslaande, voor den prijg van f 1, Wijkverpleging. Met hartelijken dank ontving de Wijkzuster, voor verleende hulp, een gift van f 10 en f 2,50 en nog voor de zieken f 5. Vrijz. Dem. Bond. Op de vergadering van 16 Juni 1922 is overgegaan tot het oprichten van een afdeeling van den Vrijzinnig- Democratischen Bond", en is een voor- loopig bestuur gekozen. De Ambachtsschool. In de Vrijdag oader leiding van den wnd.-voorzitter, den heer D. D. v. d. Bout, gehouden vergadering werd het jaarverslag 1921 der Vereeniging //De Ambachtsschool''' alhier vastgesteld. Wij ontleenen er het volgende aan. Doordat de Nijverheidsonderwijswet op 1 Jan. 1921, en een novelle, waarbij bepaald werd, dat de buitengemeenten per leerling, die uit die gemeente de school bezoekt, moesten bijdragen, met terugwerkende kracht tot dien datum in werking trad, is de financieele positie der Ver. verbeterd, maar toch bleef zij zitten met de niet betaalde salarissen (achterstand over 1919 en 1920.) Het bestuur is van oordeel dat op dit oogenblik onder buitengewoon moeilijke en ongunstige omstandigheden gewerkt wordt. Immers de Ambachts school is oud en te klein, de werk tuigen en gereedschappen zijn in t~eurigen toestand, de Vakschool zit met 1 Aug. op str..at, terwijl 't onder wijs nog steeds in vijf verschillende geschikte en ongeschikte lokalen gege ven woidt. Toch zal, naar zijn meening, hieraan 4 Roman van H. W. Ze zocht Zla en vond haar op den achtergrond van de aangren zende zaal, in 't halfdonker, vol angst om herkend te worden, en trekkende aan haar voile, die niet naar beneden wilde ,/Maar Zia, ik vind dat heel mooi fluisterde ze het meisje toe. „Je ziet immers hoe 't de menschen trekt, 't Is een origineel idee van DagobertWaar is hij toch Je hebt hem zeker beleedigd ,/Ik weet 't niet. U zag immers hoe ze me altemaal aankeken, name lijk die zwarte dame daar 1 Ik schaam me zoo. Ik wil weg*. Dit zeggende, trok ze mevr. Wallen- thin, die naar de bedoelde dame keek, door de opeengedrongen me nigte hield, buiten gekomen, een vigilante aan en dwong haar ge leidster in te stappen, voordat deze spoedig een eind moeten komen, omdat men aan het Departement overtuigd is, dat het zoo niet langer kan. Her aantal leden en begunstigers bedroeg op 31 December resp. 166 en 23. Daar de bouwplannen nog steeds niet verwezenlijkt wordsn, doch reeds sinds 1915 bestaan, ligt het voor de hand dat aan hel onderhoud van het gebouw niet voldoende zorg meer be steed is e» dat zich dit nu begint te wreken. De verantwoordelijkheid hier voor moet het bestuur ook endosseeren aan Zijne Excellentie. Mocht binnen afzienbaren tijd niet met de verbouwing aangevangen worden, dan zal de post der begrootiDg Onderhoud, aanmerke lijk verhoogd moeten worden. Het aantal bouwplannen is weer met één vermeerderd, hetwelk eigenlijk een verbouwplan is. Bij dit plan is uitgegaan van de veronderstelling, dat de autoriteiten het nieuwe gedeelte der school geschikt achten. Hierachter wordt dan nog één lokaal bijgetrokkeu en na afbraak van het oude gedeelte, een dito blok als het bestaande plus genoemd nieuw lokaal bijgebouwd, waarbij gerekend is op een gangbreedte van ongeveer 6 M. Op het eerste gezicht lijkt dit niet zeer eco nomisch, doch het voordeel is, dat aan het einde der gang een schilderswerk plaats, waarboven een theorielokaal, kan ondergebracht worden, Boven den ingang zou dan een flinke bestuurs kamer ondergebracht kunnen worden, terwijl de bovenlokalen om een galerij liggen. Van elk lokaal uit is hierdoor de school te overzien. Iedere werkplaats heeft verder zijn bergplaats, terwijl een Centraal magazijn waarin ondergebracht fietsbergplaats, een woord er tegen in kon brengen. „Ik zal 't hem nooit vergeven, dat hij me in zulk een kostuum tentoon heeft gesteld", zei ze boos, terwijl ze in een hoek wegdook. j/Maar als ik zijn bedoeling goed begrijp, heeft hij je als een engel der weldadigheid voorgesteld. Heb-je dat idee er niet in gevonden?" Zia vond wel in 't geheim, dat ze juist zoo slank en schoon gebouwd was als die goede fee, zooals ze daar in het doorzichtig gewaad op het terras stond maar juist daarin lag het kwetsende voor haar. De schilders, zoo had de dominee ver teld, gebruikten levende modellen voor hun schilderstukken, en als er dus iemand was, die durfde ge- looven Die zwarte dame, bijv., had haar zoo aangestaard en ver volgd, dat ze zich had moeten haasten om weg te komen, opdat anderen ook niet opmerkzaam op haar zouden geworden zijn. Ze drukte zich nog dieper in den hoek van het rijtuig, zich vast voor nemende, Dagobert nooit meer een woord toe te spreken. Haar eenige troost was, dat slechts weinigen ruimte voor klaarge- schaftksmer en maakt werk, als afzonderlijk gebouw achter de Doopsgezinde kerk wordt gedacht. Een 130-tal leerlingen za! zeker in deze school kunnen worden onderge bracht. Het Bestuur hoopt dat in 1922 de plannen verwezenlijkt zullen worden. Met liet oog op den toestand der leermiddelen wenscht het Bestuur gee nerlei verantwoording op zich te nemen inzake de praktische opleiding der leerlingen smeden. Ook voor de afdeeling timmeren zou machinale bewerking zeer gewenscht wezen wil het onderwijs met den tijd en de nijverheid gelijken tred houden niet alleen, doch bij eventueele ver- Douwing zouden de kosten zeer veel teruggebracht kunnen worden, daar dan bijna alles in eigen beheer en door de leerlingen zou kunnen geschieden. Het aantal leerlingen bedroeg, met inbegrip van een twintigtal deelnemers aan den cursus in Motorenlrennis, welke vanaf September door dhr. C. Polder man gegeven werd, 106. Dit jaar kon begonnen worden met een cursus in Kinderverzorging. Mevr. Dr. v. d. Have-Lucieer te Kapelle, was bereid de practische lessen te geven, terwijl Mevr. M. Koekebakker- Lens te Middelburg, voor de lessen in fröbelen en Slo/d benoemd werd. Met inbegrip van de deelneemsters aan de aparte cursussen, bedroeg het aantal leerliagen, dat van 1 Januari 31 December de school bezocht 268. Blijkens de rekening en verantwoor ding bedroegen de uitgaven over 1921 in totaal voor de Ambachtsschool f 57014,65 7,, waarvan t 36167,31 voor jaarwedden directeur en leeraren. De gemeenten betaalden f 6044,877a haar kenden en dat die weinigen het schilderstuk misschien niet eens zouden zien. Ook Dagobert keerde een uur later ontstemd naar zijn atelier terug. Mevrouw Wallenthin wachtte hem op, en verzocht hem met een hoog ernstig gezicht in haar kamer te komen. „Maar mijn hemel!" riep hij na haar sermoen, in de grootste ver legenheid, ,/ik had zulk een engelen kopje voor mijn schilderij noodig en toen kwamen me die lieve gelaatstrekken voor den geest. Dat ze zoo buitengewoon gelijkend is uitgevallen, was voor me zelf een groote voldoening. Bovendien ieder een is er mee ingenomen. Toen ik te Rome, vóór myn vertrek, een kunsthandelaar op het Corso, het doek tot verzending naar Duitsch- land overgaf, verzocht hij me het voor een heel korten tijd voor zijn winkelraam tentoon te mogen stel len en toen ik reeds den voet in de coupé van den trein had, kwam hij me vertellen, dat eene dame, een vreemde, eene levendige belang stelling voor het stuk aan den dag te weinig subsidie. Voor de vakschool voor meisjes be droegen deze getallen resp. i 44315,24^, f 25325,357ei* f 7065,59. De begrooting 1922, voor de Am bachtsschool vermeldt aan uitgaven f 78750 (waarvan voor salarissen f 50400)voor Rijkssubsidie i8 onder ontvangsten uitgetrokken f 54250 en voor subsidie der gemeenten f 23250. Voor de Vakschool zijn deze cijters resp. f 42600 (f 25500)f 26320 en f 11280. Medegedeeld werd dat een schrijven van den minister is ontvangen dat voorloopig doorgewerkt kan worden volgens de begrooting 1922. De staat van de rijksmiddelen over Mei toont een opbrengst aan van nagenoeg f 427» millioen, zijnde 'u ver meerdering van bijna f41/, millioen, legde en met den onbekenden kunstenaar persoonlijk in onder handeling wenschte te treden. Maar het stuk is niet te koop en daarom draagt het mijn naam ook niet. Juffrouw Zia moest het eerst zien het is haar eigendom, als zy 't wil aannemen. Ik gaf dus een afwijzend antwoord en spoorde weg." //Een dameherhaalde mevr. Wallenthin verwonderd. #Is u niet een dame opgevallen ze was geheel in 't zwart die, toen ik met Zia voor de schilderij stond, nu eens het stuk, dan weer haar aankeek Ik zou haast denken, dat zij het was, die door haar wijze van doen het meisje bang van het schilderstuk heeft doen worden. Anders had Zia 't zich misschien niet zoo hard aangetrokken. //Ik zag haar helaas, niet want ik zocht juffr. Zia overal." „Ze scheen alleen oogen voor het meisje te hebben" hernam mevr. Wallenthin. -inymt* JtSËts "V Ambachtsschool. Vakschool voor Meisjes. Een liefdesdrama. In de Zuider straat te Delft heeft zich een liefdes drama afgespeeld. Een voorbijganger hoorde omstreeks 12 uur een noodkreet, alsof er iemand in de gracht was ge raakt. Hij haalde een dreg en vond betrekkelijk spoedig het lijk van G. L uit de Gasthuislaan. Later bleek, dat ook zijn 19-jarige verloofde werd ver mist. De politie heeft gisterochtend omstreeks 7 uur het lyk van het meisje op ongeveer dezelfde plaats gevonden. Verduistering van 4 ton. Door den penningmeester van de Haagsche Coöp. Voorschot vereeniging en Spaar bank is verduistering gepleegd ten bedrage van meer dan f 400,000. De Rijksmiddelen. Wordt vervolgd).

Volksblad | 1922 | | pagina 1