Nederland. Uit den Vreemde. hel'kantoorgebouw voor den gemeente ontvanger en den directeur van ge meentewerken tegen een vergoeding van vrij wonen, vuur en licht onder ver plichting tot geregeld schoonhouden en houden van toezicht. De toelage van f 300 voor kantoor- huur en administratieve hulp wenschen B. en W. thans uitsluitend voor admini stratieve hulp te handhaven. De f 40 per maand voor bezoldiging van epn k'erk, gedurende den tijd dat de H.O. wordt geïnd, komt te vervallen daar de plaatselijke inkomstenbelasting voor 1922/23 door de Rijksadministratie wordt i' gevorderd. B. en W. stellen voor het boven- dijksloopendgedeeite Van dej Wester- stiaat voor het verkeer met automobielen af te sluiten. B. en W. bieden den Raad een nieuwe verordening ter vaststelliug aan regelende de openbare bekendmakingen, instede van de verordening van 1852. B. en W. stellen ter bezuiniging voor dé openbare bekendmakingen als regel te doen geschieden door aanplak king aan het gemeentehuis en alleen in bijzondere gevallen deze te publi- ceeren in een of meer der plaatselijke of andere nieuwsbladen. B. en W. stellen den Raad voor op dezelfde gronden als in 1920 wederom afwijzend te beschikken op het verzoek van dei eervol ontslagen stoker bij het Gemee te-Gasbedrijf P. Harinck, om een extra-bijslag op zijn pensioen. Zooals wij reeds gemeld hebfcen stellen B. en W. den Raad voor het vermenig- vuldigingscijfer voor de plaatselijke inkomslenbelasting, dienstjaar 1922/23 te bepalen np 0.8. Dit cijfer bedroeg voor het dienstjaar 1921/22, 1.52. In een hoek van zijn tuiu, achter een schutting en onder heesters stond een ledige bijenkast (merk O. B.). Donderdag nu kwam van uit de verte een reuzenzwerm bijen aanvliegen, met groot lawaai en streek onmiddellijk onder de kast neer, waar zij zoo groot als een menscbenhoofd neerlag. De kast was gesloten, doch de ven- tilatiegaten in den bodem waren open. De bijen trokken daardoor gonzend naar binnen en bezetten de inhangen- de onuitgebouwde raten. Volgens mededeeling van het Han delsinformatiebureau van Van der Graaf Co.'s Bureaux voor den Handel zijn over de afgeloopen week, eindigende 9 Juni in Nederland uitgesproken 60 faillissementen tegen 33 faillisse menten in dezelfde week van het vorige jaar. Van 1 Januari tot en met 9 Juni 1922 1188 faillissementen teger.over 884 over he'zelfde tijdperk van het vorige jaar. Staatsraad mr. A. A. H. Struycken en jhr. mr. Siiouck Hurgronje, secre taris-generaal van het departement van buitenlandsche zaken, zullen Nederland vertegenwoordigen op de aanstaande bijeenkomst over Rusland te 's Gra- venhage. Minister van Karnebeek zal ons land dus niet vertegenwoordigen. Rede mr. Dresselbays. In eeu te Tiel gehouden redevoering heeft mr. DreSselliuys, de leider vau den Vrijheidsbond de dompergeest der regeeriug, zooals die zich manifesteerde in het weren van Lessing en Goethe aan de H.B.S. te Amersfoort, gewraakt. Spieker betoogde dat het leger van ambtenaren op de 5 gezinshoofden ééfl nog steeds wordt uitgebreid. Spr. achtte den financieelen toestand van ons land buitengewoon ernstig. Het werkelijk tekort op de staatsbe- grooting is 130 miilioen, voor Indië 230 miilioen. Dit beteekent, dat om het te dekken alle belastingen zouden moeten worden verdubbeld. Dat betee kent volgens de niet weerlegde becijfe ringen van de Maatschappij van Nij verheid, dat van inkomens beneden f3000 10 a. 20 pCt. en van de grootere 65 a 75 pCt. belasting zou moeten worden geheven. Maar dan is de welvaart kapot. Dan zullen geen nieuwe zaken en onder nemingen worden gevestigd, dan is sparen tot dat doel onmogelijk. De welvaart verdwijnt onherroepelijk. Dat is het groote gevaar, dat als wij door gaan, leiden moet tot een faillissement. Onze staatsbegrooting bedroeg in 1914 154 millioeD, een som nu alleen aan onderwijs uitgegeven, in 1914 254 miilioen, in 1921 900 miilioen, terwijl het belastbaar inkomen slechts 1200 a 1300 miilioen bedraagt. De Vrijheids bond zegt daarom het eerste noodige is bezuinigen. De St. Crt. bevat het op 7 Juni samengestelde overzicht van den stand van het kleinfruit. De warme dagen, welke op de lang aanhoudende koude volgden,deden den bloei snel verloopentoch was de vruchtzetting over het algemeen bevre digend de droogte dreigt echter op verschillende plaatsen van nadeeiigen invloed te worden. Ofschoon het „ruien" der bessen een gewoon verschijnsel is, vallen er in verschillende streken wel wat veel af, hetgeen aan de droogte wordt geweten. De frambozen maakten in het vorige jaar slechts korte scheu ten, zoodat "geen rijke oogst kan wor den verwacht. Behalve dat hier en daar bladluizen beginnen op te treden, komen weinig ziekten of beschadigingen voor. De musschen richtten echter aan de bloem der kruisbessen op verschillende plaat sen nadeel aan. De vroege kersen hebben zeer rijk gebloeid, doch de opbrengst zal daaraan waarschijnlijk niet evenredig zijn. In de kersensireek van Zuidelijk Gelder land wisselt de stand van matig tot goed; in Utrecht is de stand zeer goed tot goed op de Zuid-Hollandsche eilan den, Zuid-Beveland en een deel van Noord-Brabant is de stand goed en in Zuid-Limburg vrij goed. De stand der roode en witte aal bessen is over het algemeen goed. Zwarte aalbessen beloven minder dan de roode en witte. Over het algemeen vrij goed. Voor kruisbessen is in Zeeland de siand matig. De dienst was afgeloopen. Dominé onderhield zich nog even met den kerkeraad. In den loop van het gesprek merkte de predikant op, dat het drinkwater, door hem gebruikt tijdens de predikatie, van een alleszins troebel gehalte was. Een der ouder lingen merkte op, dat men in den zomertijd zulk water ia het dorp ge woon was. Een nader onderzoek bracht echter aan het licht, dat in 't water dat domine', wieus glas op een mergen meermalen gevuld werd, gedronken had, enkele ketren waren gedompeld...,, de dotjes der doopelingen. Vandaar bet eenigszins troebele water, dat dominé's lippen had bevochtigd. 's Morgens voor 10 uur, Is deze winkel te huur De zaak is wel open, Maar we mogen niet verkoopen. Een en ander in verband met het verbod der arbeidswet om voor 10 uur 's morgens brood te verkoopen. Volgens een uitgebreide beschrijving heeft de heer Max H. J. ïummers te 's Gravenhage een inrichting uitge vonden, waarmee het mcgelijk zal zijn om de ongebruikte kracht van stroomend water practisch te benutten. Voorloopig kan medegedeeld worden, dat het systeem van den heer Tuuamers berust op een in het water drijvend pontonstel, waarin een of een serie kettingen sans fin draaien, die door beweegbtfre schoepen wordeD voort gestuwd. De aldus verkregen kracht wordt op de pontons dadelijk in elec- triciteit omgezet ;kan dus geaccumaleerd worden of rechtstreeks aangewend naar verkiezing. Zelfs in den kruitijd, als een ijslaag de rivieren heeft bedekt, zou deze machine kunnen blijven werken, volgens de meening van den uitvinder. Reeds bij een zeer geringe stroomsnelheid zou deze inrichting eeu belangrijke kracht uit het water kunnen trekken, zoodat zij bijna op al onze rivieren zou kunnen worden toegepast. In verband hiermede heett de politie thans een der bedienden gearresteerd. Zaterdag is hij ter beschikking van de justitie gesteld. (Tel.) in een afgrijselijk kabaai van ram melend ijzer. Prijs2.85 frank. De man, die te voet gegaan is, kwam frisch en vroolijk aan, na een aange naam wandelingetje. De collega uit de taxi ziet b'eek hij heeft hoofdpijn, hij is nog overstuur door de tien ongelukken, die hij bijna gehad heeft, hij zal zich den heel en dag vervelend voelen en wordt uitgescholden door den chauffeur, die het een schandaal vindt, dat hij maar 3.50 fr. ontvangt voor een rit van 1200 meter, die een foltering is geweest. Er wordt wel gezegd, dat iemand pas echt populair is, wanneer zijn portret den binnenkant van het deksel van een sigarenkist versiert, of wanneer zijn hoofd in verkleinde nabootsing als pijpekop gebruikt wordt. Wat te zeggen van de populariteit van Clemenceau, wiens karakteristiek Mongolen-gezicht dit voorjaar verschijnt op de modestof, flanel, die door de landbevolking van de Vendee, Clemenceau's geboorteland, gedragen wordt. Tusschea twee grijze strepen prijkt op het flanel de beeltenis van den vader der overwinning, in afwisseling met een kruis van vlaggetjes. Robert Baker woont in Harlan, in den staat Kentuckie. Daar woont ook mevrouw Baker, die dezer dagen haar achtste kindje kreeg. Tot zoover niets bijzonders. Maar nu komt het. Mevr. Baker is de zevende vrouw van dezen ouversaagden huwelijksheld, (waar de vorige zes mevrouwen Baker zijn gebleven, vinden wij niet ver meld Wel, dat Bak r thans 84 jaar is en 33 kinderen heeft. Pe bezeffinjskosfen. De uitgaven die Duitschland voor de ententelegers heeft gemaakt, kun nen tot einde Maart 1922 op ruim 5£ milliard goudmark worden geschat. Volgens de overeenkomst bestaat de geallieerde commissie van het Rijnland uit 4 leden, maar in werke lijkheid bestaat het personeel dezer commissie uit 1300 personen. Er zijn 75 kreitsgedelegeerden, waarvan elk een woning van 5 kamers heeft. Goedkoop is de inrichting van deze woningen niet. Zoo beeL de inrichting van de woning van een dezer kreits gedelegeerden 464.116 mark gekost. Voor deze woning werden o.a. gekocht eeu empire salon-ameublement in ma honiehout met brons, voor 30.000 mark, een kleedkamer met kleerenkast, friseertafel enz. 16.000 mark, een slaap kamer in wit gelakt hout 11.650 mark, een slaapkamer in eschdoornhout 55.800 mark, een eetzaal in notenhout 48.000 mark, een slaapkamer voor het perso neel 6.400 mark. Alleen voor damast Wijziging Motor- en Rijwiel verordening. Openbare bekendmakingen. Verzoek P. Rarinck. Plaatselijke Inkomstenbelasting Bijenteelt. De heer J. V. een amateurimker wonende aan den Noort weg te Middelburg had de vorige week een zonderling buitenkansje. Faillissementen in Nederland. De Haagsche conferentie. Stand van het kleinfruit Een troebel dominés'-slokje. Het gebeurde in een dorp onder den rook van Rotterdam bij een doopbeurt in een kerk. Als steeds komen bij een dergelijke gelegenheid de bakers met de kinderen in de consistoriekamer bijeen, waar de zuigelingen worden zoet gehouden door middel van dire- dijnen, toedienen van dotjes, enz. Veel- zins niet zonder succes. De gevolgen der Arbeidswet. Op de ramen van een bakkerswinkel te Schoten staat 'e lezen VoorzichtigHet onderzoek dat door de politie is ingesteld naar den brand bij Werkspoor te Amster dam, is uitgeloopen op 't vermoeden dat de brand is ontstaan ten 'gevolge van het achteloos wegwerpen van een lucifer, waarmede iemand zijn sigaar, pijp cf sigarette heeft aangestoken op het tijdstip, dat het personeel de fa briek verliet. Arbeidsvermogen uit stroomend water. Geheime distilleerderij. De Haarlemsche recherche heeft, in samen werking met de rijksrecherche, in de boerderij van H. in den Waardemeer- polder, gemeente Haarlemmermeer, een geheime distilleerderij ontdekt. De ge- heele inventaris is in beslag genomen, evenzoo een automobiel, waarmee dran ken vervoerd worden. Diefstal. In Maart j.l. hadden twee bedienden van den Havenarbeiders Reserve te Amsterdam f 70.000 bij de Kasvereeniging geïnd. Toen het tweetal op het kantoor der H. A. R. kwam en een der chefs bet geld natelde, ont braken er f 10.000. Een merkwaardige wedstrijd- Twee redacteuren van de Figaro hadden een weddenschap wie van hen zou het eerst in het gebouw van de courant aankomen (Drouot straat), wan neer zij beiden tegelijk van de Madeleine vertrokken, de een te voet, de ander in een taxi De uitslag van de weddenschap geeft een kijkje op het verkeer in de straten van Parijs. De wandelende redacteur heeft den afstand in zestien minuten afgelegd. De man in de taxi heeft er twintig minuten over gedaan, maar hoebovendien. Twintig minuten lang is hij in het gammele tufje heen en weer geschud Half en half. De Policy- Holder verteltOnlangs viel een Chinees, wiens leven tot een hoog bedrag verzekerd was, van een wagen en werd zwaar gekwetst. Men twijfelde er aan of hij ooit weder beter zou worden en ten laats'e schreef een van zijn broeders aan de levensverzekering maatschappij in kwestie /Charley half dood, verzoeke halve uitkeering." Adam en Eva in een modern paradijsEen Amerikaansch echtpaar de heer en mevrouw Carl Sutter, zijn de wereld en haar euvelen ontvlucht en hebbeu in een oerwoud kleeren en al wat des beschaafden menschen is afgelegd om er te leven als Adam en Eva. Helaas ook zij zullen uit hun Eden worden verjaagd, misschien zijn. ze 't al. Op aangifte n.m. van hout vesters gelastte de overheid ze in hechtenis te nemen wegens het dooden van wild buiten den irettelijken jacht tijd en het vangen vau forellen met andere hulpmiddelen dan snoer en angel. In het moderne paradijs zijn nog andere dingen verboden dan in het oude. De tijger op flanel. Een huwelijksheld.

Volksblad | 1922 | | pagina 2