Nederland. Op een ligstoel vond men ds. Lief tinck, met zijn hoofd in de onmiddel lijke nabijheid van een openstaande gaskraan. Het onderzoek, door een geneesheer ingesteld, heeft uitgewezen, dat ds. Lieftinck reeds geruimen tijd overleden was voor de ontploffing. De dood is dus vermoedelijk aan zelfmoord te wijten. De ontroering in de stad over deze tragedie is algemeen. De paal drong door de voorruit, ging door het stuurrad en vervolgens door den auto, welke nog over de brug ging en stopte tegen den zwaren ijze ren pijler, die het brugjuk draagt. Daar werd de auto in elkaar gedrukt. De paal trof den heer Lamaré tegen den schouder mevrouw Lamaré kreeg lichte kwetsuren aan den schonder en gelaat de zuster van mevrouw Lamaié, een 81-jarige dame uit Breda, kreeg den paal in de borst en werd op slag ge dood. De heer Lamaré was ernstig inwendig gekwetst. Pe moordende regeering. Deze week hebben, naar de Tilb. Grt. meldt, bijna alle sigarenfabrikan ten in Roozendaal bericht ontvangen dat hun fabrieken, in verband met de nieuwe Tabakswet waren afgekeurd en hun de vereischte bedrijfsvergunning geweigerd werd. De fabrieken zijn dientengevolge stop gezet en een groot aantal sigarenmakers is werkloos. Wigselbeker Ringrtydery. Bij het bestuur van de Vereeniging tot het bevorderen van Vreemdelin genverkeer op Zuid en Noord-Beve land, is bericht ontvangen, dat H. M. de Koningin een wisselbeker heeft uitgeloofd voor de jaarlijks door deze vereeniging te Goes te organiseeren ringryderij, die zooals men zich van het vorige jaar herinneren zal, in sjeezen wordt gehouden. Naar wii vernamen zal deze ring- rijderij waarschijnlijk plaats vinden in de maand Augustus. De minister van financiën brengt ter kennis, dat, vermoedelijk reeds in den loop dezer maand zilverbons van f 2.50 in omloop zuilen worden gebracht, welke eenige afwijkingen vertoonen van de thans in omloop zijnde bons. De voorzijde van het nieuwe model is onveranderd geblevet), doch aan de achterzijde zijn de in het middenvak, aan beide zijden van het medailioa aangebrachte versieringen achterwege gebleven, waardoor de in verticale rich ting staande cijfers 2,50 voorkomen op het blanco papier. Hierdoor wordt de ro.ode en blauwe vezel, welke in het papier is verwerkt, goed zichbaar. Onder bovenstaand hoofd schrijft de Verzekeringsbode Men schrijft ons van betrouwbare zijde Hebt ge ooit brutaler advertentie gelezen dan die, welke thans op het pas verschenen spoorboekje d.d. 1 Juoi 1922 voorkomt? Ouderdomsverzekering. Een verzekering bij het Rijk is de soliedste en goedkoopste Meldt U aan bij de Raden van Arbeid of bij de Agenten. Mij is uit goede bron bekend, dat voor deze advertentie f 12.000 per jaar betaald wordt en voor meerdere jaren gecontracteerd is. Is het niet gewenscht dit bewijs van soberheid in Staatsdienst in de //Ver- zekeringsbodeK te vermelden De Tel. meldt thans dat de directie der Spoorwegen hoopt zoo min mogelijk personeel te ontslaan en dat zij zal pogen het personeel zonder loonsver laging in een anderen werkkring te plaatsen. Ook zou over het tijdstip van invoering der nieuwe pensioen regeling nog niets zijn beslist. De gezamenlijke Nederlandsche sui kerfabrieken hebben, zoo meldt de Grondw., aan den mirister van land bouw-, nijverheid en handel een adres gericht betreffende surtaxe op suiker in België en Frankrijk. In hoofdzaak komt het adres hierop neer, den uit voer van bieten naar die landen slechts toe te staan, indien de Nederlandsche suiker, even goed als suiker in den vorm van Nederlandsche bieten in Frankrijk en België ingevoerd, aldaar vrij is van surtaxe. In een in. Den Haag gehouden ver gadering van hoofdbestuursleden van den Neder!. Bond van belastingbetalers is besloten,dat in de kieskringen, waarin niet voor een lijst van den bond kan worden geijverd, de groep van nar. S. van Houten aan alle leden ztl worden aanbevolen, en dat in het bijzonder in Den Haag voor deze lijst zal worden geijverd. Volgens de Tel. hebben de Neder landsche Spoorwegen over het afge- loopen jaar een nadeelig saldo van 30 millioen gulden inclusief de 5 pet., die de staat deu aandeelhouders waar borgt. Hiervan komt 17 millioen op reke ning van de Hollandsche Spoorde Staatsspoor heeft 13 millioeD tekort. De Staat moet dit bedrag bijpassen om de uitkeering van het dividend van 5 pet. mogelijk te maken. De minister van binnenlandsche zaken heeft aan Ged. Staten der provincies een circulaire gericht betreffende de wenschelijkheid van concentratie van Wandelweg op Znid-Beveland. Woensdagavond waren wij in de gelegenheid gesteld door het bestuur van de Ver. tot bevordering van Vreemdelingen-Verkeer op Zuid- en Noord-Beveland om de inspectietocht van den Wandelweg op Zuid-Beveland mee te maken. Doel was voor dezen schitterenden weg meerdere propaganda te maken. De weg staat beschreven in de Gids voor Zuid- en Noord Beveland van de vereeniging, een werkje dat wij een ieder aanraden zich aan te schaffen. In een drietal auto's; waarvau twee welwillend beschikbaar gesteld door dr. Folmer te Driewegen en door den heer v. d. Have te Kapelle werd vanaf hotel Centraal afgereden. De tocht werd meegemaakt door verschillende bestuursleden van V. V. en hunne dames en de persvertegenwoordigers. Het eerste gedeelte van den weg, Goes, Wemeldinge, Kapelle (eerste dag in de Gids) werd overgeslagen, daar dit voor de Zuid-Bevelanders van algemeene bekendheid is en ook nog niet is ,/gepijld^. De wandelweg is n.l. door de goede zorgen van dr. Folmer, die, uitstekend keDner van Zuid- Beveland, deze tot een aaneenschakeling van brokjes natuurschoon en pittoreske uitzichten heeft gemaakt, van witie herkenningsteekens voorzien, waarop men op de hoeken goed moet letten, Aaa het merken van den weg over plm. 60 K.M. besteedde dr. Folmer met behulp van logees en huisgenooten 't vorig jaar een vijftal heerlijke zomer avonden. Over den Kloetingschen weg, bij de Tol rechtsafslaande reden we over den weg, waaraan een 30 tal jaar geleden het Apekindersbosch stond, naar Biezclinge, waar we de eerste witte pijlen op de huizen aantroffen. Onderweg hadden we al volop gelegen heid van het schoone uitzichtte ge nieten. Het forsche torentje van Kapelle, uitstekend boven roode daken temid den van het groeD, zagen we in de verte als een schilderijtje. Ook herin neren we ons een mooi geveltje van een oude boerderij en een prachtige lindeboom, in welks schaduw het heer lijk rusten moet zijn voor den-moeden wandelaar. De fraaie boschpartijen van den z.g. Smokkelhcek, niet in den wandelweg opgenomen omdat dan de route te groot zou zijn geworden, lieten we links liggen en we. reden, genietend van de uitzichten op Kloetinge en Goes naar den Biezelingschen Ham, waar de aanblik over de Wester-Schelde, met zijn parelmoeren tinten, overgaand in neveligen horizon, verrukkelijk schoon is. Een stukje hooge wei biedt een ge schikte gelegenheid tot kampeereD, een boerderij ligt dichtbij, vlak aan wat water, waarover de zon lichtflitsen uitgoot. Bij een hooge dorenstruik kan men een intiem wilgenlaantje inslaan, waarlangs de lisschen goudgeel bloeien en men bij het molentje 's Gravenpolder bereikt. Even een kijkje op den nieuwen weg naar Hoedekenskerke en dan ging het voort in de richting van Kwadendamme, met zijn stompen kerktoren, waar we later in een boog om heen reden. Langs ongebaande wegen ging het nu, onge baand d.w.z. niet langs den hoofdweg, want de wandelweg is geheel openbare weg en behoudens enkele stukjes ge heel te fietsen. Telkens wezen de ge heimzinnige witte teekens ons den weg naar nieuwe schoonheid. De dalende zon maakte de schaduwen der boomen over de weiden langer, tooverde gouden schijnsels op boomstammen en de huis, jes. Bijna de geheele weg is scha duwrijk, en voortdurend is het beeld van het landschap afwisselend. Even zien we in de verte schittering van water, de Zwaaksche weei, overblijfsel van den ouden zeearm de Zwake. Dan passeeren we den mooisten lindeboom op Z. Beveland bij de Smidse te Kwaden damme, Oudelande met den watertoieu laten we links liggen en dan komen we op een brok weg dat doet denken aan de Middachterallee, hij de schoon gelegen hefstede Watervliet. We rijden door den bijzonder mooitu Molenpolder, even oiiderlaugs deu dijk, 't is of we ia een streek van groenende heuvelen zijn. Even later komen we voorbij de fraaie model-boerderij De Dierik (vroe ger de naam van een water) van dhr. Tak van Poortvliet. Het heerlijk par fum van paardenboonen stygt ons als het aroma van een dronkenmakenden wijn in den neus. Daar zien we reeds de groen-gele hooibergen op 't land staan en dan zijn we vlak bij de Zwaaksche weel, die als een meer tus- schen het groen ligt. Het is een ideaal picnic- en zwemplekje, aan den Zuid- oever is 't water ondiep, de oever glooiend. Wij wijken dan even af van den weg, die een voetpaadje volgt. Het landschap krijgt een Walchersch karak ter met veel wilgeD, over de weiden ligt een gele glans, door de vele boter- bltemen. We komen in Nisse, met zijn fraaie, pas gerestaureerde kerk, een sieraad, dat den heer v. d. Kloot Meyburg alle eer aan doet. Midden in 't dorp zijn de witte pijlen door kwa jongens verwijderd, 't Is al de tweede maal dat dit gebeurde. Nergeis elders was meD zoo onwelwillend In Nisse kan de wandelaar, die den tweeden dag vanaf Kapelle een kleine 25 K.M. heeft afgelegd het best logee- ren, beter dan in Heinkenszand, waar langs we nu reden, voorbij velden waarop de wilde zuring bloedrood in 't licht der zon stond te pronken. De wandelweg loopt door het dorp en voor de tweede maal weken we er even van af. Vlak bij een eigenaardige 8-vormige vijver hier schijnt vroeger een bui tenplaats gestaan te hebt en heb ben we den wandelweg weer te pakken en dan gaat het over 's Heer Arendskerke en 's Heer HendrikskiH- deien terug naar Goes en volop ge nieten we nog eens van het prachtig gezicht op Goesover den groenen Poel heen doemt de stad op in een lichten blauwigen nevel. We kunnen den vreemdelingen en ook den „landzaten^, welke daar nog heel wat surprises te wachten staan, het volgen van dezen wandelweg zeer warm aanbevelen. Men komt op plekjes die met de mooiste van ons aan natuur schoon zoo rijk gezegend Vaderland kunneD wedijveren. Op vragen van den heer Schaper heeft de minister van Waterstaat ge antwoord dat de dienst op Zondag zoover beperkt wordt, als in overeen stemming met de meening der plaatse lijke autoriteiten zonder schade voor het maatschappelijk leven of miskéü- ning van de belangen van het platte land mogelijk is gebleken. Waar tot opheffing der Zondagsbe stelling is overgegaan, wordt gelegen- heidgegeven tot het afhalen van alle stukken. Een en ander is geschied terwille van bezuiniging. De minister is van oordeel, dat van eenig nadeel voor de volksontwik keling kwalijk kan worden gesproken, en dat de onaangenaamheden van den noodzakelijk geworden maatregel tot de kleinst mogelijke afmetingen zijn teruggebracht. Ged. Staten van Noord-Brabant stelleu voor vooralsnog geen gelden uit de prov. kas beschikbaar te stellen voor den aanleg van locaalspoor- l Tragische dood van ds. W. H. Lieftinck. Zaterdagmorgen heeft te Utrecht een treurig ongeval plaata gehad. Mevrouw Liefiinck, wonende Burgemeester Reigerstraat aldaar, be merkte des morgens dat haar echtge noot, de emeritus predikant ds. W. H. Lieftinck, in den laatsten tijd bekend door ziju actie tegen de zoogenaamde groenschandalen, niet meer te bed was. Uaar de heer Lieftinck zenuwpatiënt was, maakte men zich ongerust. Men ging zoeken en bevond daarbij, dat de deur van de studeerkamer op slot was, terwijl men een sterke gaslucht waar nam. Er werd een smid gehaald en ook de politie kennis gegeven. Toen de smid gekomen was, ging de zoon van ds. Lieftinck en een politieagent mee. door de balconkamer naar de studeerkamer en poogde men het slot te openen. Terwijl men bezig was ont stond eensklaps een geweldige gasonti ploffing, waardoor alle drie personen ernstig werden verwond aan hoofd en handen. Vooral de kwetsuren van den zoon van ds. Lieftinck zijn zeer zwaar. De ongelukkigen zijn naar de Rijks klinieken vervoerd. De brandweer was spoedig ter plaatse en weldra was het brandje gebluscht. Auto-ongeluk. Dinsdagnacht 1 uur heeft een ernstig auto-ongeluk plaats gehad op den weg Zwolle-Stap- horst, bij de brug over het Lichtmis- kanaal. Notaris Lamaré,'van St. Jacobi- Paröchie, die zelf aan het stuur zat, kwam bij de scherpe bocht, die de weg vóór de brug maakt, in aanraking met een ijzeren hek, rechts van den weg. Daardoor liep waarschijnlijk de auto te veel naar links en kwam hij recht voor den paal, die de brugleuning vormt. Nieuwe zilverbons Arme belastingplichtigen De bezuiniging bij de Spoorwegen Uitvoer van bieten. De Kamerverkiezingen. Ret tekort van de Nederlandsche Spoorwegen. Concentratie van gasfabrieken. Opheffing Zondagsbestelling ten plattelande. Geen loeaalspoorwegen in Noord-Brabant.

Volksblad | 1922 | | pagina 2