No. 44 TERUG UIT HET RIJK m DOOOFK Pinksteren. FEUILLETON Stadsnieuws» Dit blad verschijat Woenidag en Zaterdag. Abonnementsprijs voor Goes 50 cent per kwartaal, voor buiten Goes f 1,50 per hali jaar franco per post. ADVERTENTIËN voor Dinsdag- en Vrijdagmiddag 12 UW* te bezorgen bij N.V, Goesche Courant en Kleeuwens Ross' Drukkers- en Uitgeversbedrijf, Advertentiën 10 ct, per regel. Bij contracteeren vaa minstens 1000 regels per jaar zeer belangrijke reductie. Advcrtentlën. als geboorte-, huwelijks-, verjarlngs-, doodberichten en de daarop betrekking hebbende daakbetuigiagea, niet meer daa acht regels beslaande, voor den prijs van f 1, Ja, wèl is Pinksteren een heer lijke feesttijd, vooral ook ditmaal, in oorsprong is het immers een jubeltjjd. Het Christendom verkon digt, dat op Pinksteren over de leerlingen van zijn grooten stichter de heilige geest werd uitgestort en dat zjj toen *dn allerlei tongen", dat is in allerlei talen, begonnen te spreken, daarbij uit den grond huns harten uiting gevende aan hun vurige liefde voor nun meester en zijn leer en aan hun blijdschap over hun toekomstige roeping, om die schoone leer als een heilige bood schap te gaan brengen aan de vol keren der destijds bekende aarde. Pinksteren een jubeltijd Een tijd, om te juichen over het schoone en het goede, dat ons tot op dezen dag gegeven werd. Een tijd ook, om, steunende op het verleden, vol hoop en vtrtrouwen en met blijden moed de toekomst in te gaan. De aard van het natuurbestaan is ditmaal wel geschikt, om den roep, die van Pinksteren uitgaat, te rechtvaar digen. De zon, de koesterende bron en onderhouder van alle leven, straalt met haar schoonsten glans. De plantenwereld staat in volheid getooid en draagt in zich de belofte van rijke gaven Het gedierte des velds, vooral het koor van vogels, geeft in geluid en gebaar zijn vreugde te kennen. En dit alles stemt ook den mensch tot verheugenis. Maar, afgescheiden daarvan, hoe staat het nu in het leven der men- schenmaatschappij Is ook de toe stand in de maatschappij, in het uit het fransch van 104 GASTON LEROUX Deze dwaasheid nam een einde, dank zij den kleinen Darbois. Opge voed in de reportersschool van den ^beroemden Rouletabille, veront- achtzaamde de jonge journalist van de Excelsior alle bijkomstigheden van het drama, welke hem op een dwaalspoor Konden leiden en buiten 't gewone verstand om gingen. Weldra was hij overtuigd, dat me neer André de la Bossière nog leefde. Hij kon zich weliswaar het gedrag van het slachtoffer bij een dergelijke stelling niet begrijpen, maar later zou hij deze verklaringen vinden. Zeker was 't, voor 't oogenblik, dat meneer André de la Bossière met een slag op zijn slaap achter in de automobiel opgesloten (Fanny had alles tot in d« kleinste bijzonder-- leven van eiken dag zóó, dat wij vreugde kunnen bedrijven over wat we verwierven En dat we in hope en met jubeltoon de toekomst kunnen tegengaan? Is in de harten der menschen en dan in de eerste plaats bij hen, in wier handen lot en leven van duizenden ligt een heilige geest gevaren, een geest van loutering, gepaard aan de vurige begeerte en den vasten wil, goed te zijn en goed te doen, de mensch- heid zoo mogelijk te leiden in banen van voorspoed en geluk Staat in een nieuwe wereld het uitzicht open, dat iedereen in staat zal z|jn tot ontplooiing van al zijn gaveü, tot ontwikkeling van al zijn krach ten Wil men het vele, dat vernield werd, gelijkmatig en degelijk her bouwen, zonder dat de eene groep zucht onder het juk van een andere Is men bereid, afstand te doen van onmatige begeerten, doch daarentegen steun te bieden aan zwakken en lafenis aan lijdenden Wat zou de wereld en wat zou het leven schoon en heerlijk zijn, als niet vaak de eene mensch des anderen duivel wasO zeker, we willen ook op dit Pinksterfeest hopen, dat het anders worde. Wel gaat dat0ene, wat we hopen, lang niet altijd in vervulling, maar we vieren immers allen gaarne een aangenamen Pinksteren, en dan pas sen donkere en sombere gedachten niet al te wel yoor de gewenschte stemming. Daarvoor is het beter, i dat we zien en zoeken naar licht punten, die doorgaans toch ook wel hier of daar te vinden zijn. Gaan we met pinkstergedachten de verhoudingen der staten na, die heden meegedeeld) uit dien koffer j was ontsnapt Op welke wijze? De zaak had zich maar op één manier kunnen toedragen. Verdoofd door den slag, was hy vlug weer bij gekomen, daar hij niet veel bloedverlies had geleden, zeker wegens 't soort van verband dat Jacques van zijn zak doek gemaakt had, en dat nog tegengehouden werd door z|jn pet, welke voorzichtig over zijn voor hoofd was getrokken. André had zich opgericht en op het zelfde oogenblik het deksel van den koffer opgelicht, dat op hem drukte. Daartoe was slechts noodig, dat de koffer niet op slot was, j zooals Jacques gedacht hadEen snelle bezichtiging van 't slot en van de wijze, waarop dit slot sloot, hadden Darbois in zijn overtuiging gesterkt. Het dichtgeslagen deksel was voorzien van een ijzeren lip, welke in een langwerpig gat past® i van het op den koffer zelf aan gebrachte slot. Onder dit apparaat stak men den sleutel in, die omge draaid werd en de koffer was dan goed gesloten, als de kram goed in het slot was gedrukt zulk een overwegenden invloed op den toestand van het maatschap pelijk leven uitoefenen, dan zijn daar in de laatste dagen inderdaad wei enkele sterretjes als licht punten aan den hemel verschenen. Boven Duitschlands hoofd hing een wolk, die geweldig dreigde. Op den laatsten Mei moest een groote som als termijn der schadevergoeding betaald worden, een som, zóó groot, dat de Duitschers die volgens hun verklaring onmogelijk op genoemd tijdstip bijeen konden brengen. Werd ze echter niet betaald, dan bestond gevaar, dat Fransche legers weer een nieuw stuk van Duitsch- laod zouden bezetten en dit gevaar was voor eiken Duitscher als een kwellende nachtmerrie. Nu zijn echter de twee voormalige vijanden met elkaar aan het onderhandelen gegaan. En het gevolg is geweest, dat bedoelde som nog niet voldaan behoefde te worden, terwijl de Franschen toch ook afzagen van het bezetten van nieuw, Duitsch gebied. Het spreekt vanzelf, dat deze toe schietelijkheid van Frankrijk aan bepaalde voorwaarden gebonden is. Zoo heeft Duitschland zich verplicht, bezuinigingen en financieele her vormingen in te voeren het moet trachten, de groote bedragen, die in andere landen zijn ondergebracht, weer terug te krijgen het moet een verdere „kapitaalvlucht" beletten. En het moet een commissie van geallieerden toelaten als controleurs op alle financieele maatregelen. Een eenigszins vreemde bepaling van de gesloten overeenkomst is deze, dat „het geheim aangaande Duitsch- lands fortuin niet zal worden ge- Woarschijnlijk had Jacques in zijn angst en haast niet gemerkt, toen hij den sleutel omdraaide, dat de lip, waarop hij vergeten had te drukken, los was gebleven André komt dus halverwege uit den koffer licht het dekkleed op, ziet zijn broer, die alleen oog heeft voor 't stuur van de auto, en denkt dadelijk aan ontsnappen, want 't lijdt geen twijfel als de andere omkijkt, dat hjj niet zal aarzelen, de eens begonnen daad te vol tooien Jacques rijdt over den weg over den weg van 't bosch van Sénart Hier begint het groote mysterie- Wat heeft hij vyf jaar lang in dat bosch van Sénart uitgevoerd. Waar om is hij pas zoo laat en onder zulke zonderlinge omstandigheden te voorschijn gekomen Het volgende artikel, verschenen in de Excelsior onder den alge- meenen titel van een zor der ling e vrijlmdsberooving, en met den onder titel de gek en de kreupele zou eenige dagen later aan 't verlangend pu bliek de doodeenvoudige oplossing geven van een kwestie, die eefst sehonden". Mag de wereld nu niet weten, hoe arm, of wel hoe rijk Duitschland is In elk geval zal de controle-commissie wel zorgen, dat zijzelf op de hoogte komt van die armoede of dien rijkdom en dan verder naar bevind van zaken maat regelen nemen. Hoe dit zij, Frankrijk is voor de eerste maal wat toegeeflijker ge worden, en dit is niet alleen voor de Duitschers een zware steen van 't hart, maar ook voor de heele wereid een reden tot vreugde, omdat er nu meer uitzicht op verbetering in den algemeenen toestand komt, indien tenminste Duitschland weer niet met slinksche middelen beproeft, zich aan de nu gesloten overeen komst te onttrekken. Als dit pink stersterretje blijft schitteren, kan zijn licht misschien wel aangroeien van de vijfde of zesde tot de eerste grootte. Laten wij hopen en nog maar eens vertrouwen, dat die hoop niet weer beschaamd zal worden. In elk geval kunnen we nu ook in dit opzicht een ietwat vroolijker Pink sterfeest vieren dan iu de laatste jaren. Rede Mr. Marchant. Voor den Vrijz. Dem. Bond sprak Maandagavond mr. H. P. Marr.hant in „de Prins van Oranje" Onder degenen, die gekomen waren om den leider der Vrijz. demoorateu te hooren, merkten wij personen op van zeer verschillende richtingen. Het onoplosbaar scheen. De jonge Darbois begon met de meest beruchte vrijheidsberoovingon in herinnering te brengen, die welke door hun vermetelheid de bevolking der steden verstomd deden staan. Had men niet tallooze malen in 't hart der steden, in 't centrum van het drukke dagelijksch verkeer, toevallig de tot op dien dag niet vermoede gevangenis van een arm menschelijk wezen ontdekt dat door tyrannie of gierigheid van iemand, die de rol van cipier speelde, in een zedelijk verval en in de meest ver vuilde lichamelyke toestand zich bevond Men behoefde zich dus niet uitermate te verbasen Meneer André de la Bossiè *e terug te vinden in de grot bij den kruisweg van Fresnaie, waar de rampzalige idioot Prosper, de doofstomme, hem vijf jaar lang aan een ketting had vast geklonken Daar was dat de jonge Darbois hem was gaan zoeken, omdat hij getroffen was door de telkens bijna gelijktijdige verschij ning van Prosper en die van André i {Sloï volgt). VOL

Volksblad | 1922 | | pagina 1