No. 43 Woensdag 31 Mei 1922 iff Saargang TERUG UIT HET RIJK OER DOODEN FEUILLETON Nederland. kflfes*stoaesiitii£i Dit blad verschijat Woeaidag en Zaterdag.,, Abonnementsprijs voor Goes $o cent per kwartaal, voor buitea Goes f 1,50 per halt jaar fraaco per post. ADVERTENTIËtf voor Diasdag- ea Vrijdagmiddag 12 UUP te bezorgen bij N.V, Goesche Courant ea Kleeuweas Ross' Drukkers- ea Uitgeversbedrijf. Advertentiën 10 et. per regel. Bij contracteeren vaa minstens ïooo regels per jaat «eer belangrijke reductie. Advertentiën, als geboorte-, huwelijks-, verjarings-, doodberichten ea ds daarop betrekking hebbende daakbctaigiagea, niet m««r daa acht regels beslaande, voo* dea prijs van f I, Zonnesteek! Woensdagmiddag werd de heer K., uit Amsterdam, die met zijn echtgenoote een bezoek aan zijn broeder, den burgemeester van Callantsoog, bad gebracht, op een wandeling door de duinen van Schoorl naar Bergen aan Zee door zonnesteek getroffen. Een ontboden geneesheer kon, toen hij ter plaatse kwam, slechts den dood constateereu. Hevige brand. Vrijdag is een hevige brand uilgebroken in het afval, liggende achter de fabriek van de hout bewerkersfirma fepanhaak, te Zwolle, die 200 premiewoningen in aanbouw heeft, waarvan 100 voor de staatsspoor bestemd zijn. De geheele fabriek, voor zien van de nieuwste machines, werd vernietigd, benevens de daarbij gelegen fabriek van de firma de Ruiter, ook bij de firma Spanhaak in gebruik. Groote stapels hout gingen verloren. De brand is ontstaan, doordat twee j-mgens eer. vuuitje hebben aangemaakt in feu van de oude fornuizen, die hier het is tevens een stortplaats van de gemeentereiniging verspreid liggen. MoordDonderdag is het Tiel- sche gerecht naar Kesteren geweest tot onderzoek van een vermoedelijk door zekeren H. te Opheusden gepleegden moord door worging van zijn zoontje, ruim eeD maand oud. Het lijkje is vandaag door dr. Hulst uit Leiden te Tiel geschouwd. Uit een verfpot gelikt. By Ja cobs te Kesteren heeft een tweejarig kind uit een verfpot gelikt, met het 103 GASTON LEROUX Hij aarzelde niet 't vermetele initiatief te nemen om het hang slot te laten springen en daalde in den kelder af. De schop, 't houweel de versch omgewoelde aarde, de wanorde waarin de kisten en oks hoofden stonden, zeiden hem genoeg dat daar 't geheim was. Hij ging graven. Hij vond den koffer En in den koffer het lijk van meneer Jacques de la Boissière XXXVII. Fanny ziet zich genoodzaakt te spreken en doet dit dan ook. Meneer Jacques de la Bossière, de man die uit het rijk der dooden was gekbijaen e"n weer zoo snel gevolg, dat het na overleden, Vergiftiging Te Veendam is de 48-jarige boerin V. in hechtenis genomen, wegens poging tot vergifti ging van haar echtgenoot. - Weer in vrijheid. Mej. S. en haar beide zusters, wonende te, Hooge- veen, die te Assen in hechtenis wareD gesteld, als er 'van verdacht, den echt genoot van mej. S. te hebben vergif tigd, zijn weer in vrijheid gesteld. Bosch- en heidebrand. Woens dagavond is een groote bosch- en heide brand uitgebroken langs de Neder- landsch-Belgische grens, nabij Bergeijk. Woensdagnacht stonden ongeveer 2000 hectaren in brand, waarvan ongeveer 400 op Nederl&ndsch gebied. Donder dag was men het vuur op Nederlandsch gebied meester; op Belgisch gebied, nabij Postel," woedde toen de brand mg voort. De daar geteisterde bosschen behooren voor een groot gedeelte aan baron De Broqueville van Eetvelde en den graaf van Vlaanderen. Een meisje verdronken. Don derdagmorgen kwart over elf is een motorboot, waarin zicb plezierreizigers bevonden, ten gevolge van een aan varing met het Delftsche bootje nabij de buitenplaats „De Tempel" onder Overschie omgeslagen. 4 Opvarenden kwamen behouden op het droge. De achttienjarige mej G. G. P. uit de Corverstraat te Rotterdam kwam echter onder de motorboot te recht. Eerst in den namiddag werd haar lijk opgehaald. Een padvindersschip. In Zeeland is thans een Gewestelijke Watertroep der Nederlandsche Padvin- ders-Vereeniging gevormd, welke be daar heen teruggekeerd was, kon zich niet geheel alleen begraven hebben. Men wist, dat Fanny enkele uren na Jacques verdwijning zich in de garage had opgehouden. Oogen- blikkeljjk werd zij ervan verdacht, haar man gedood te hebben. Wel was een zeer zonderling verschijnsel, dat het lijk van Jacques de la Bossière geen enkel spoor van geweld droeg en geen enkele wonde had. Het slachtoffer scheen wel levend gestikt te zijn... en toch waren er talrijke bloed sporen in den koffer. Fanny, die ru alles begreepmoest toen wel den rechter uitleggen, dat haar man van schrik bezweken was, omdat hij 't lijk niet in den koffer had gevonden, dat hij erin gelegd had. De slag was te hevig geweest voor iemand, wiens hart kort geleden pas hersteld was, en neer geveld door een hartvergrooting was hij in den kuil gevallen, dien hij tevoren gegraven had en door éénzelfde beweging in den koffer, waarvan 't deksel door den schok staat uit voortrekkers, dat zijn de deeinemenden boven de 20 jaar, pad vinders, leden, dat zijn de ouders der jongens en begunstigers, di.e den troep finaiiC.ëel willen steunen. Deze troep heeft nu een padvinders- schip gekregen, dat Vrijdag te Vlis* singen door genoodigdac is bezich tigd. Het sqhip is een buiten gebruik gestelde botter vau het loodswezen, (die door een stoom vaartuig vervangen is. Na verkrtgen toestemming van den beschermheer der padvinders, Prins Hendrik, zal het schip gedoopt worden met den naam Hertog Hen frik (daar het schip vour de binnenwateren reeds Prins Ilendrik beet De heer van Berlekom wees er de ouders der padvinders nog op, dat het schip geen gevaar oplevert, en dat de heer Teerlink en de heer van der Steen, gepensionneerd Joods, de reizen als deskundigen medemaken. Het schip heeft een waterverplaat sing van ongeveer 400 tou. In de kajuit zijn drie waterdichte schotten, die gedurende de vaart buiten de sluizen gesloten zullen blijven en dus bij onverhoopte aanvaring, zinken voor komen. De ruimte voor dea comman dant, zoowel als voor de voortrekkers en de padvinders is flink, zindelijk en practisch is de inrichting, met een flink fornuis en goed bedachte voor zorgsmaatregelen tegen omvallen van de ketels en pannen. Het schip zou Zaterdagmiddag van Middelburg uit met de landtroep naar Burgh op Schouwen vaieD, waar de landpadvinders gaan kampeerea, om Dinsdag voor Hr. Ms. Voorwaarts te worden afgehaald. De watertroep gaat dan verder als het weer gunstig is een tochtje op de Noorezee maken. De reorganisatie der wet op het L. O. Naar het „Hbld/' meldt, zullen de voorstellen, die de regeering voorne mens is ter vermindering van de finan- cieele lasten der L, O-wet te doe», zoowel betrekking hebben op de mateiieele eischen, waaraan thans de schoollokalueiten hebben te voldoen, als op de interne inrichting der school. De mogelijkheid, dat aan een onder wijzer twee klassen zuilen worden op gedragen, en dat dus het aantal leer lingen per onderwijzer en per lokaal zeer zal worde» vergroof, ligt voor de hand. Verder verluidt, dat volkomen vrijheid van het aantal leerlingen per school overwogen wordt, waardoor de eisch van splitsing der groote schelen zou komen te vervallen. Ook zal door verhooging van de nmüiiiumgetailen de splitsing van uiterst kleine scholen worden tegengegaan en wat het Mulo betreft, staat nog niet vast, of dat getal 24 of 80 (thans 18) zal wordende minister schijnt voor het cijfer van 30 te gevoelen op grond, dat de Mulo-scholen in haar nieuwen wettelijken vorm volstrekt niet bedoeld zijn ale typen van srhnipn, waarvan cv in elke gemeente een of meer moeten zijn, maar als scholen, die de behoeften van een streek moeten dekken. Het is duidelijk, dat daardoor op den duur het aantal kleine Mulo-scholen zal afnemen, hetgeen te meer noodig is, omdat de noodige leerkrachten zoo uiterst moeilijk zijn te bekomen. Uit de bouwbedrijven. Nu de"onderhandelingen tusschen de beide patroonsorganisaties en de werk nemersorganisaties in de bouwbedrijven als afgebroken zijn te- beschouwen, hebben de patroonsorganisaties laten weten, dat zij zich aan het collectieve was dichtgevallen, terwijl 't gedeel telijk werd bedekt door de aarde en de spade welke 't lichaam in zijn val meevoerde. Zoodoende had Fanny onder 't haastig opgelichte deksel in 't lijk van Jacques de la Bossière dat van André meenen te herkennen.Maar dan leefde André dus XXXVIII. De gek en de kreupele. 't Werd hoog tijd, dat de justitie bijgestaan door de groote pers en door den kleinen Darbois in 't bijzonder, positieve feiten en ver standige ophelderingen aanvoerde tegen al die zinsbegoochelingen, welke op de Rozengaarde heerschten De spiritistische ziekte |had zich in den geheelen omtrek uitgebreid en de geest van meneer André de la Bossière begon, door de vrees, welke hij inboezemde aan som migen of door angstige nieuws gierigheid die h(j bij anderen op wekte (want men durfde niet meer te lachen om hen, die verzekerden hem gezien te hebben, hetzij dat hij op 'n morgen langs den oever kant gleed of dat hij tusschen licht en donker uit de bosschen kwam) een normaal bestaan, tusschen Juvisy en Ris-Orangis, zelfs in de geheele streek van 't bosch va <1 Sénart totaal onmogelijk te maken Dit woud, reeds berucht om zijn talrijke geheimzinnige drama's, was nog nooit iemand zoo schrikwekkend voorgekomen. 't Was niet alleen de geest van meneer André de la Bossière, die vrijuit in het dal rondwandelde, zoodra de avond viel, het waren ook de andere schimmen van vroeger bedreven moorden die het woucl over het verschrikte landlosliet Meer of minder bekende som nambules, waarzeggers, arme suk kels, die een Karig stukje brood verdienden met hun pseudo-voor- spellingsgave, welke door dienst meisjes geraadpleegd werden, waren aan komen zetten en wekten zoo goed mogelijk de historische figuren van groote slachtoffers van 't woud op. Wordt vervolgd). eenige uren is UIT HET FRANSCH VAN'

Volksblad | 1922 | | pagina 1