No. 42 Zaterdag 27 Mei 1922 45' "terug uit het rijk der dooden Een welsprekend pleidooi. FEUILLETON Stadsnieuws, Dit blad verschijat Woensdag en Zaterdag. Abonnementsprijs voor Goes 50 cent per kwartaal, voor buiten Goes f 1,50 per hall jaar franco per post. ADVERTENTIËN voor Dinsdag- en Vrijdagmiddag 12 UUI* te bezorgen bij N.V, Goesche Courant en Kleeuweus Ross' Drukkers- en Uitgeversbedrijf. Advertentiën 10 ct. per regel. Bij contracteeren van minstens 1000 regels per jaar zeer belangrijke reductie. Advertentiën, als geboorte-, huwelijks-, verjarings-, doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen, niet meer dan acht regels beslaande, voor den prijs van f r, Beter laat dan nooit, zullen wy maar denken, nu ook wij nog wel iets willen meedeelen over de zeer belangryke rede, aan het eind der vorige week te Middelburg door prof. Bordewyk uitgesproken. Door onze beperkte ruimte kunnen we echter slechts hier en daar een greep doen. „De levensstandaard moet naar beneden, zeide de hoogleeraar. Er is voor niemand reden, het beter te hebben dan in 1914; want als men het zóó heeft, is er geen reden tot klagen, waar zoo velen verarmd zijn. Wie verdubbeld is in financieel inkomen, staat nog wel iets lager dan in 1914. De vraag komt nu echter naar voren, of men niet wat achteruit tnag gaanen als dit geschiedt, moet men beginnen bij de breede schare, die het meest gekoesterd is. Zeker, ieder arbeider is zijn loon waardmaar er moet dan ook aan gedacht worden, dat het loon naar wwken moet zijn. Lijntrekken, zeg gen wij, is geen loon waard. Kapitaal is de som van alle pro ducten, die noodig zijn voor verdere productie, om te komen tot het tijdperk van economische rijpheid. De uitbreiding van kapitaal bij een toenemende bevolking is dringend noodig. Door den oorlog is juist het omgekeerde gebeurdofschoon de bevolking toenam, is het vermogen gedaald, doordat verschrikkelijk veel kapitaal vernietigd werd. Aan de ©verheid moet deeisch gesteld worden, in plaats van de menschen te veel te steunen, hen te leeren in de eerste plaats voor uit het fraxsch van 10* GASTON LEROUX De bedienden vertelden hun uHet is Mevrouw... Mevrouw, die den geest in de toiletkamer wilde gaan zien" en bemoedigd door de tegenwoordigheid der reporters leidden zij het on derzot k. Maar alle navorschingen waren tevergeefs Mevrouw de la Bos sière werd niet teruggevonden XXXVI. De groote pers licht een tip van den sluier op door het deksel van een koffer op te lichten. Men kan begrijpen met welk een geweldige verbazing de verklaringen van de getuigen, die door de journa- zichzelf te zorgen. Inderdaaddat het nationaal steuncomité nog altijd koninklijk werkt, is een ramp, zoo wel voor de gesteunden als voor de j maatschappij. De menschen zullen j toch bij de eerste inzinking der maatschappij zelf de handen uit de mouwen moeten stekenen dan zullen zij de overheid maar weinig dankbaar zijn voor haar hulp. Sparen is uitstel van uitgaven j maar ook daarbij „rolt" het geld i wel degelijk. Want het geld der spaarbanken komt in maatschappe- lyke bedrijven, helpt kapitaal vor men en leidt tot welvaaYt. Een te hoog opgedreven belasting is slecht, omdat het sparen erdoor tegenge houden wordt wegens het zwaar treffen van het zoogenaamd arbeids loos inkomen. Dit is onpractisch, omdat daardoor kapitaalvorming bemoeilijkt wordt. De overheid heeft reeds meer malen bewezen, dat zij daar geen verstand van heeft. Zij kent het ABC van zaken doen niet en kan beter werken met tekorten dan met kapitaal. De eerste plicht van elk belastingstelsel is: ontzien van de kapitaalvormingen het is een groote fout van vele gemeenten, om het vermenigvuldigingscijfer te ver- hoogen bij vermindering van het belastbaar inkomen. Bij zulk een daling moet men het mes in de uit gaven zetten. Men durft echter geen ingrijpende bezuiniging aan, omdat men liever een zachte heelmeester is, al maakt men dan ook stinken de wonden. En waarom is men dan liever een zachte heelmeester vra gen wij. Omdat men vaak in de eerste plaats denkt aan het behoud van eigen zetel en macht en pas listen van de groote pers werden bevestigd, den dag, volgende op deze buitengewone gebeurtenissen, werden ontvangen De geest van meneer de la Bossière had zijn schoonzuster ontvoerd Dit nieuws bracht de streek, welke al een levenden meneer die dood was geweest, bezat, totaal in de war. Alle reeds een weinig zwakke hersenen uit de buurt be gonnen ernstig gestoord te worden en en 't dal kwam een epidemie van geestenzieners, Overal werden geesten gezien en menschen, die tot dusver 'n gezond verstand hadden bezeten, beweerden elk oogenblik in hun buffet, of in hun nacht tafeltje onbegrijpelijke geluiden te hooren. Mevrouw de la Bossière werd pas den volgenden dag na haar verdwijning teruggevondenzij lag buiten kennis midden op een zand pad in 't bosch van Sénart, niet ver van bet deurtje, dat toegang gaf van het park tot het bosch Men slaagde er in, de arme vrouw weer bij kennis] te brengen, maar hetgeen zjj vertelde, toen ze begon te spreken, was niet geschikt om daarna aan het welzijn van het algemeen. Belastingen zijn natuurlyk onmis baar maar men mag de kracht dei- ondernemers niet verzwakken. De zakelyke belasting op het bedrijf deugt niet, omdat daarby geen ondei scheid gemaakt wordt, of men op de ioonen wint of verliestdaar door staat ze gelijk met de onbil lijke uitvoerrechten. Prof. B. noemt ook de belasting op vrachtauto's onbillijk, omdat ze een directe be nadeeling van de productie is. Het zou nog gaan, als die be lasting werkelijk voor de wegen gebruikt werd, zooals men het heeft voorgesteld. Maar nu gaat alles in een grooten pot, en de wijze van het gebruiken is niet te controleeren. Volgens spreker zijn de wegen, waarop tol wordt geheven, meestal de slechste en dit geldt ook voor den tol op vrachtauto's. Het uitgangspunt, dat het geld er komen moet, acht de hoogleeraar verkeerd en wij ook. De overheid heeft de dure verplichting, zich af' te vragen, wat zij met de geïnde belastingen, die niet zoo zwaar mogen drukken als tegenwoordig, doen kan. Zij mag niet zeggen het verléenen van steun aan werkloozen het verstrekken van bouwpremiën en bouwvoorschotten, het geven van schatten voor het bouwen van overbodige sectescholen, en nog zooveel anders, is naar myn meening goed, en dus moet de belasting betaler dat alles maar dokken, al is het uit zijn zweet en bloed. Dat is veel erger dan onbillijkhet is eenzijdige dwingelandij, geestdrij verij in het groot, om één deel der maatschappy in het gevlei te komen de gemoederen tot bedaren te bren gen. Zy, die door al haar vrienden en door de bezoekers van de Rozen- gaarde gewaardeerd werd om haar groote zelfbeheersching, scheen heelemaal krankzinnig geworden te zijn. Zij bleef vast overtuigd, dat zy over de kasteelmuren heen was gedra gen door den geest van haar zwager En om nog de kroon op die fan tastische gebeurtenissen te zetten, welite op de Rozengaarde en op den Reiger voorvielen, verscheen meneer de la Mariniére en verklaarde heelemaal niet meneer Jacques de la Bossière in zijn auto mee te hebben genomen, zooals beweerd werd. Meneer de la Mariniére ver zekerde, alléén naar Parijs te zijn gegaan en gaf 't bewijs daarvan. Hij had Jacques op den Reiger achtergelaten en men meende, dat deze met meneer de la Mariniére vertrokken was, omdat men nergens meneer Jacques de la Bossière had teruggezien. Dat stemde baas Ferrand, de waker, zelf toe.„en aangezien meneer Jacques op het zelfde oogenblik verdwenen was, en daarmee zóó overheersehend te maken, dat andere kringen onder den druk bezwijken. Men spreekt van reactie, een groot woord. Maar een politiek, die streeft naar bezuiniging door een betere belastingregeling, waarbij de tering naar de nering wordt gezet, is geen reactieZij zal leiden tot verruiming van de arbeidsgelegen heid, en zij strijdt tegen de bureau cratie. Op deze wyze brengt zij welvaart. Een matige progressie in de belastingen is billijk. Maar men mag iemand, die een ruim inkomen heeft, daarvan niet de helft of meer aan belasting afnemen Wat hij by lagere belasting meer overhield, zou hy zeker beter besteden, dan de gemeenschap, de overheid, het nu voor hem doet, Hij zou het niet, gelijk de overheid, als een dolleman verkwisten. Hij zou het ten deele in luxe verteren, zekermaar ook die luxe-vertering heeft groote waarde, niet alleen voor d6n persoon, doch niet minder ook voor de ge meenschap. Rijkspostspaarbank.. In den loop van de maand April 1922 werd op spaarbankboekjes aan het postkantoor Goes en zijn hulppost» kantoren ingelegd f 47965,78 en terug betaald 40385,47, derhalve meer inge legd dan terugbetaald f 7580,31Het aantal nieuw uitgegeven spaarbank boekjes bedroeg 40. Veemarkt, Ter markt van 23 Mei 1922 waren aaugevoerd12 loopvarkens en 26 b'ggen. dat meneer de la Mariniére in zijn auto vertrok, meende ik dat de patroon rnet hem mee was gegaan Wel had meneer de la Mariniére er by Jacques op aangedrongen, met hem mee te rijden, maar deze had gezegd//Neen, ik heb hier nog wat te doen, gaat u maar weg en wacht niet op mij Waar was de man gebleven, die uit het rijk der dooden was terug gekeerd Het raadsel werd steeds grooter. Het parket verzocht den Veilig heidsdienst, g|§ beste speurhonden uit te zenden, "maar het was aan de journalisten, die daar nog aan wezig waren, om de eerste ont dekkingen te doen. De jonge Darbois had baas Fer rand flink jrbewerkt*. De slotsom was dat baas Ferrand bekende, Meneer Jacques de la Bossière het laatst voor de deur der oude garage te hebben gezien. Het gelukte den reporter in de oude garage binnen te dringen, daar bemerkte hy, dat het kelderslot kort geleden open gebroken was. Wordt vervolgd), ■MMMMEM

Volksblad | 1922 | | pagina 1