No. 11 Woensdag 24 Mei 1922 45e Jaargang n. Jk Nederland. Oit blad verschijat Woensdag en Zaterdag. Abonnementsprijs voor Goes 50 cent per kwartaal, voor buiten Goes f 1,50 per hall jaar franco per post. ADVERTENTIËN voor Dinsdag- en Vrijdagmiddag 12 UUP te bezorgen bij N.V, Goesche Courant en Kleeuwens Ross' Drukkers- en Uitgeversbedrijf. y Advertentiën 10 ct, per regel. Bij contracteeren van minstens 1000 regels per Jaar zeer belangrijke reductie. Advartentiën, als geboorte-, huwelijks-, verjarings-, doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen, niet meer dan acht regels beslaande, voor den prijs van f 1, Donderdagavond werd de seance bij gewoond door den officier van justitie, mr. Wijnveldt, en den commissaris van politie. De autoriteiten zijn het er nog niet over eens of de behandeling die prof. Otto Otto zijn patiënten doet on dergaan, strikt genomen tot het uit oefenen der geneeskunde behoort. Alle gevallen die Otto dien avond j behandelde, slaagden na zeer korten lijd. Hij maakte een Zeeuwsche boerin, die zeven jaar lang door een zenuw kwaal op de oogleden van het gezichts vermogen beroofd was, weer ziende. Een 53-jarige vrouw die drie jaar ge dragen moest worden, liet hij loopen. Stijve nekken werden in een ommezien weer ondergeschikt aan den wil ge maakt en een stotteraar liet hij een redevoering houden. Het publiek, zoo meldt men aan de Telegr. was buiten zich/.elve en bracht den prof. ovatie op ovatie, fir was veel politie in de zaal aanwezig. Een rechercheur van politie noteerde namen en adressen der patiënten, wantje kan nooit weten wat ze in Den Haag wil len. De autoriteiten die deze séance bijwoonden zijn tegen een stap die ten slotte geheel onnoodig de reclame nog zou vergrooten. Op studenten passen lijkt toch maar een gezond baantje Deze trad daarop uit zijn woning en vuurde met een revolver verschillende schoten af op het groepje. Een der kogels trof den 18-jarigen N. V. In hopeloozen toestand is deze naar het hospitaal gebracht, waar hij is over leden. Het parket uit Maastricht zal heden een onderzoek instellen. fien andere heer werd 's nachts 12 uur in de Prinsestraat aang-vallen door twee mannen, die trachtten, hem van zijn geld fe berooven. Ook hier namen de aanvallers op zijn geroep om hulp de vlucht. De Zuider Divisie met inbegrip van Rotterdam, hééft f 10,522 bijeen ge bracht, dat is ruim f 900 meer dan»het vorige jaar. Maandag werd ontdekt, dat de zand zuiger //Geopotes i" van de firma Vol- ker, in zinkenden toestand verkeerde. Slechts door de onmiddellijke hulp, verleend door de bergingssleepboot //Ursus'L werd het vaartuig voor zinken behoed. Bij een ingesteld onderzoek is ge bleken, dat hier aan misdrijf moet ge dacht worden. Onder aau den zand zuiger bevindt zich een bsk, bestemd voor het opvangen van steenen. De moeren, waarmede een plaat aan den bodem van dien bak zit vastgeschroefd waren alle plm. 5 c.M. omhoog ge draaid. De plaat is daarna door de drukking van het water omhoog ge licht, zoodat het water binnen kon stroomeu. Alles wijst er op, dat het misdrijf vooraf behoorlijk is overwogen en door een deskundige moet zijn gepleegd. Aan boord van den zuiger bevonden zich twee wachtlieden, die echter onder den invloed van een 9tevigen borrel rustig in het voorondei lagen te slapen. Had de sleepboot „Ursus" niet gemerkt, dat de zuiger zoo diep lag, dan zouden deze trouwe wakers slapende met den zuiger naar de kelder zijn gegaan. Als curiositeit deelt een lezer in het Haagsche Vad. mede, dat in een hotel niet te Scheveningen waar vele pas uit Indië aangekomenen verblijven, één gulden vöor een gekookt ei in rekening wordt gebracht Den prijs van het ei op acht cent stellend en de onkosteu van het kqken op 2 cent, genomen..,. wordt hier 900 Uit de rede door burgemeester Zim merman gehouden, halen wij het vol gende aan, waarin hij het Evangelie van den arbeid verkondigt, dat in ons land nog te weinig aanhangers telt. In de derde, en in de voornaamste plaats, noem ik den arbeid, die aan aarde, wateren en dampkring ontleenen kan wat noodig is om het gebrek te bestrijden en die meer dan iets anders het inzicht zal herstellen in den samen hang van de volkeren onderling. Hier komen wij op een gebied, waarop pCt. winst stuurdeis en geleiders van rij-of trek- dieren en ander vee zijn verplicht deze zelfde bepalingen in acht te nemen tegenover bestuurders van motorrijtui gen en rijwielen. Voetgangers moeten de noodige ruimte laten voor het passeeren van motorrijtuigen en rijwielen, zoowel bij het tegenkomen, als bij het ingehaald worden. Bestuurders van motorrijtuigen en rijwielen moeten, voor zoover de vrij heid van het verkeer dit eischt a. Bij plotseling verminderen van de vaart of stilhouden tijdig één der armen of eenig voorwerp ter zijde van het rijtuig of rijwiel op en neer bewegen. b. Bij het veranderen van richting Duitschland het hoofd hoog mag hou- tijdig één der armen of eenig den en^ aan meer dan één volk een voorbeeld geeft. Wij in Nederland zien het met bewondering aan, hoe het Duitsche volk, hoe diep terneer ge bogen, met de oude energie het aan gezicht naar den arbeid heeft gewend en met rustelooze vlijt het verlorene zoekt te herwinnen. Ziet, mijnèheeren, dit maakt, dat wij vertrouwen biijven op de wederoprichting van Duitsch land, die voor ons land, en in het bijzonder voor Rotterdam, van zoo grooten invloed is. Hier zijn wij in het land van Johann Scberr, die meer dan 50 jaren geleden in zijn Deutsche Kultur und Sittengeschichte gezegd heeft ,/Nur der werktiitige Glaube an das voor werp uitsteken in de richting welke zal worden ingeslagen. Dezelfde bepalingen gelden voor be stuurders van andere rij- of voertui gen, die echter in het onder al ge noemde geval ook de zweep kunnen opsteken. Indien verschillende motorrijtuigen, rijwielen, óf andere rij- en voertuigen gelijk een kruispunt naderen, moet de bestuurder van het motorrijtuig of' rijwiel die den anderen aan zijn rech terhand heeft, dezen voor laten gaan, en daartoe zoo noodig stilhouden of langzamer gaan rijden. Binnen bebouwde kommen mogen motorrijtuigen, rijwielen en andere rij- en voertuigen slechts dan de Evangelfum der Arbeit erhiilt, wie die linkerzijde van den weg houden, indien ganze einztlnen Menschen, so auch Völker gesuud en tiichtig./' De arbeid zal ons werelddeel, onze beschaving kunnen redden en aan de menschheid haar adel hergeven. Arbeid door allen, arbeid niet door de wet geving als vergift gerantsoeneerd, niet als straf of vloek, maar als uiting van het diep besef, dat alleen hij in staat is weder voor de volkeren der aarde de zon van een nieuwen dageraad te doen opgaan. üe regels van den weg. Nu de drukte op den weg het ge vaar voor botsingen en aanrijdingen* bij het moderne verkeer weervergroot, meenen we goed te doen door hier» dit noodzakelijk is bij het voorbijrijden. In bochten binieu bebouwde kommen en in alle bochten waar het uitzicht niet vrij is, moeten zij in elk geval de rechterzijde van den weg houden. Op de rijwielpaden. De rijwielpaden, aangeduid door het wettelijk kenteeken, mogen uitsluitend bereden worden met rijwielen en voor zoover zij hiervoor niet gesloten zijn, ook met motortweewielers» Ook is het verboden er paarden of ander vee over te leiden of te drijven. Voetgangers moeten op tijdige waar schuwing van wielrijders en motorwiel rijders het rijwielpad verlaten, indien dit behoor, tot den weg. Op afzonder- ouder nog eens de regels van den weg I rijwielpaden moeten zij naar rechts af de drukkenr zooals zij saamgevat uitwijken. in het handboekje der A.N.W.B voor komen. Op de wegen en in de straten. Bestuurders van motorrijtuigen en rijtuigen moeten zcowel voor elkander als voor alle andere rij- of voerrui- gen, rij- en trekdieren of ander vee behoorlijk uitwijken Naar rechts bij het tegenkomen. Naar links bij het inhalen, om voorbij te rijden. Naar rechts bij het ingehaald war den om hen, die voorbij wil rijden en daartoe het verlangen kenbaar maakt de noodige ruimte te geven. Bestuurders vsn alle andere rij- of voertuigen dan motorrijtuigen en be- Op rijwielpaden gelden voorts de ge wone regels van den weg omtrent het uitwijken bij het tegenkomen en voor bijrijden en omtrent het laten voor gaan bij kruisingen en omtrent het geven van teekens bij het stilhouden of van richtiag veranderen. Op rijwielpaden echter, welke met den weg gemeen liggen en voor hem, die het pad berijdt, links van dien weg liggen, moet hij, die een vóór hem rijdend wielrijder of motorrijder wil voo'bij rijden, dezen aan de rechter zijde passeeren, en dus het rijwielpad verlaten. Wielrijders en molorwielrijders be hoeven tegenover 't verkeer op den hoofdweg het rijwielpad niet te ver- von. Prof. Otio Otto. Hoewel prof. Otto Otto thans te Rotterdam optreedt voor stampvolle ïalen, is er, in strijd met het eerste bericht, nog geen pro- 1 ces-verbaal tegen hem opgemaakt. Studenten op)passen. De oud ste inwoner van Leiden, de voormalige studentenoppasser J. Noordeloos, is in den ouderdom van 99 jaar en 3 maan den overleden. Een driftig heerschap. In den afgeloopen nacht passeerden in de Nieuwsiraat te Kerkrade een troepje jongelingen, die zich aangemeld hadden voor de militie en onder den indruk hiervan te diep in het glaasje gekeken hadden. Zij molesteerden verschillende personen en traden zeer baldadig op, onder anderen braken zij een spiegel ruit van den winkel van den heer D. Onveilig 's Gravenhage. Een heer heeft bij de politie aangifte ge daan, dat hij op de 's Gravezandelaan te 's Gravenhage door vijf hem onbe kende personen is aangevallen, ver moedelijk met het plan om hem zijn portefeuille en horloge te berooven. Op zijn hulpgeroep kwamen eenigc agenten aan, waarop de aanranders de vlucht namen. Dalende landpryzen. Bij den verkoop van 70 H.A. bosch en heide onder Ossendrecht bij Bergen op Zoom, was dezer dagen de kooplust zóó ge ring, dat de meeste perceelen werden opgehouden en enkele slechts tegen zeer lagen prijs van de hand gingm. Leger des Heils. De jaar- lijksche Zelfverloochenings-aanvrage van het Leger des Heils heeft over geheel Nederland f 48,000 opgebracht, of f 3400 meer dan verleden jaar. Een zandzuiger tot zinken ge bracht. Uit Hoek van Holland wordt aan de »Tel.* 'gemeld Een automobiel ap Ameland. Van het eiland Aanland schrijft men aan het N, v. d. D., dat aldaar voor de eerste maal een auto verschenen is. De belangstelling voor dit moderne voertuig was op het eiland zeer groot. Men vreest echter dat nu bekend is, dat de nieuwe postboot auto's kan medenemen,derust van het eiland weldra verstoord ïal zijn. Dure eieren. Eieren.... een gul den per stuk Burgemeester Zimmerman in de NedKamer van Koophandel te Keulen, 12 Mei 1922. rl rt V. n A *V\ AAM d A S. M M A I 1. A AM -

Volksblad | 1922 | | pagina 1