No, 40 TERUG UIT HET El JK OIR Uit indië. FEUILLETON Nederland. 3& Dit blad verschijat Woensdag en Zaterdag. Abonnementsprijs voor Goes 50 cent per kwartaal, voor buiten Goes f 1,50 per hall jaar franco per post. ADVERTENTIËN voor Dissdag- en Vrijdagmiddag IS liSit* te bezorgen bij N.V. Goesche Courant es Rleeuweas Ross' Drukkers- ea Uitgeversbedrijf. Advertentiën 10 ct. per regel. Bij contracteere.fi vaa minstens ïOOO Tegels per jaar zeer belangrijke reductie. Advertentiën, als geboorte- huwelijks-, verjarings-, doodberichten en de daarop betrekking hebbend® daakbetöigiageo, niet sa eer daa acht regels beslaande, voor dea prijs van f 1, iAan de Cezers Door vertraging in de fabri cage van de cliché's voor de MODE RUBRIEK kan deze pas heden worden opgenomen. Wat wordt weer, nu er verkie zingen voor de deur staan, door de verschillende partijen de groote trom met ijver „bespeeld"En hoeveel partijen zijn er! Ontelbaar vele, zoodat het rumoer groot is. De vrienden der regeering bewegen natuurlijk hemel en aarde, orn de zelfde of tenminste óen gelijksoortige terug te krijgen, ofschoon ze niet geheel zonder vrees zijn. Behalve de ministers van arbeid en van onderwijs, over wie menig nootje gekraakt wordt, worden de andere leden van het ministerie vrijwel algemeen gewaardeerd. Wij voor ons voelen de meeste waardeering voor de ministers van Financiën en van Buitenlandsche zaken. Van de ove rige willen we ditmaal even den minister van Koloniën bij de jas houden. Er worden plannen gemaakt, om in Oost-Indië, en wel in de stad Bandoeng, een kanker-instituut op te richten, een inrichting, die veel geld zal kosten. Nu is door den heer A. E. Sitsen, arts te Soerabaja, de vraag gesteld, of die oprichting wel gewenscht is. De inlanders voelen in 't algemeen geen behoefte aan „Westersche medische hulp". Alleen in zeer ernstige gevallen komen zij wel bij onze dokters. Het aantal kwaadaardige gevallen van kanker, dat de Indische geneeskundigen te behandelen krijgen, is volgens den heer S. gering. Bovendien zou voor de meeste lijders de afstand van 101 GASTON LEROTJX Eanny bereikte vlug de eerste verdieping en liep haar kamer binnen, waarvan de deuren zekei waren blyiven open staan na de vlucht der kinderen. Zij voelde zoo weinig angst (vooral nadat zij het lijk in den koffer had zien liggen) dat zy niet voor de duisternis terugdeinsde, die in haar kamer heer&chte. Zij liep dadelijk op den schoorsteenmantel toe om licht te maken. Maar toen zij aldus in het schemerlicht voortliep, werd de schemer verhelderd door een hei hun woonplaats naar Bandoeng te groot zijn. Er kan dan ook op niet meer dan een vijftigtal patiënten van het instituut gerekend worden. Laat men de groote sommen, die ervoor noodig zouden zyn, liever gebruiken ter verbetering van an dere, slechte toestanden, die met het oog op de gezondheid van zeer velen, dringend verandering be hoeven. De heer S noemt eenige voorbeelden, die „voor het grijpen zijn". De afwatering in groote gebieden in Indië is onvoldoende. Dit geldt niet alleen voor het binnenland, dit geldt zelfs voor Indië's eerste koop stad, Soerabaja. Wekenlang staan in den westmoesson geheele kam pongs (dorpen), waar duizenden menschen wonen, onder water. Als het water maar niet in de huizen zelf staat, zijn de menschen al heel blijuit de deur stappen zij on middellijk in het water of in een moeras. En is het water eindelijk gezakt, dan blijft nog wekenlang de stank naar rottende visch aan de overstrooming herinneren. Welk een ernstigen invioed zulk een toe stand op de gezondheid van de bevolking heeft, behoeft wel nau welijks te worden gezegd. Om dezen misstand, die duizenden in gevaar brengt, te verbeteren, was het geld zeker beter besteed dan aan een kankerinstituut, dat slechts enkelen kan helpen. Echter, er gebeurt bijna nieis. Zoo nu en dan hoort men eens over het gezonder maken van Soerabajamaar de toestand ver andert nauwelijks. De tuberculose maakt in Indië talrijke slachtoffers. Uit een reeks van 330 overledenen hadden slechts 5 aan kwaadaardige gezwellen ge leden. Het aantal tuberculoselijders bij deze reeks bedroeg 65, dus dertienmaal zooveel. Toch verkeert de bestrijding van de tuberculose MMMMMBMBIilMBIIIWilil Hl—IMlII■WIWIBOWBHMMgWBn deren lichtstraal, welke plotseling een schuine lijn uit het sleutelgat op den vloer der kamer deed vallen. Ditmaal sprong Fanny ontsteld terug.... Het sleutelgat was dat der toilet kamerdeur. Er was dus iemand in de toiletkamer, iemand die' in de toiletkamer licht had aangestoken. Nu, waarom kon er niet iemand in de toiletkamer wezen De deuren waren er niet meer op sloten waarom zou die iemand geen licht hebben kunnen aansteken!. Moedig, terwijl zij wederom haar koelbloedigheid terugwon, liep zij verder, draaide met vaste hand de deurknop om, opende de toilet kamerdeur en keek rond. Zij zag niemand. Neen, er was niemand in het kleine vertrekjeDe andere deur was gesloten en zij hoorde geen enkele voetstap. Toch kon 't zeer goed dat de persoon, die de kaars had aangestoken, welke op nog in een zeer onbeholpen toestand. Op Java bijv, met 35 miliioen inwoners is pas het vierde sana torium geopend.. De lepra (melaatschheid) is een zeer verspreide ziekte. Op en bij de marktplaatsen en andere drukke punten komen de lijders met hun verminkte handen en voeten, iftet hua verwrongen aangezichten het medelijden van hun gelukkiger mede mensehen opwekken. En wat wordt er tegen deze ziekte gedaan Hoe veel inrichtingen tot afzondering zijn er? By hoe velen is getracht, de kwaal te genezen Het ant woord hierop is, helaas, weer zeer teleurstellend. Wanneer men bijv. het lepragesticht in Soerabaja ziet waarin trouwens niemand kan wor den gedwongen zich te laten op nemen dan weet men niet, waarover men zich méér moet bedroeven over den dieptreurigon toestand van de zieken, of over de onvoldoendheid van de inrichting. Voorwaar, een moderne inrichting voor bestudeering en bestrijding van de lepra is meer noodig dan een kankerinstituut. Zoo zou men „op allerlei gebied" kunnen voortgaan. Bedenken wij nu, hoe gering het aantal kankei lijders is, dat tenminste de eerste jaren gebaat is met de oprichting van een kankerinstituut, dan ligt toch zeker de slotsom-wel voor de hand, dat zoowel de geneeskundige krachten als het geld meer vruchten zullen dragen voor Indië, wanneer zij op andere gebieden worden aapgewend. De woorden van arts Sitsen zijn wel het tegendeel van een ver heerlijking van minister De Graafs beleid. Zij hebben meer van een aanklacht.. Nu is het niet eens noo dig, dat men den inlander in de Oost politiek gaat gelijkstellen met den Nederlanderook wy zouden daarvan niet pel goeds verwachten. Maar het is ook niet voldoende, dat men dien inlander niet meer, zooals vom heen, tot op de huid uitkleedt en tot op het gebeente uitmergelt, doch hem overigens ten prooi laat aan ellendige toestanden, gelijk hier boven werden geschilderd. Wij, Ned rlanders, hebben tegenover den Indiër dure verplichtingen. Een daarvan is toch zeker wel, dat wij eenige zorg dragen voor zijn licha melijk welzijn, voor zoover dat van ons afhankelijk is. Daarmee was hij meer gebaat en daarvoor zou hij ook dankbaarder zijn dan met en voor het zendingswerk, dat hem eer afkeer dan liefde voor ons inboezemt. Nestje in een brievenbusUit Bussuui wordt aan het Hand. als ecu bijzonderheid gemeld, dat in de brie venbus van een vii'ia aan de Boschlaan een. koolmees een nestje heeft gebouwd en daarin op 9 eitjes zit te broeden. Meu heeft brieven- eu couranfenbezor- gers gewaarschuwd, zoodat nu het broeden ongestoord kan plaats hebben. Een gevaat lijk sujet. Te Oss bemerkten twee agenten 's nachts een pereoon op het dak van de woning van den heer in de Montsferstraat, Op aanroepen kwam de man naar bene den, doch nauwelijks op den beganeu grond gekomen vuurde hij al vluch- teade op de politie, die terug vuurde, met het gevolg, dat de vluchteling op den heuvel ineenzakte, Bij onderzoek bleek het de 19-jarige kope.rslagers- knecht v. H. te zijn, die op drie plaatsen getroffen was, nl. in schouder, zitvlak en een been. Bij visitatie werd hij in het bezit bevonden van een vol ledige Rafffes-uitrusting, zooals masker, twee met scherp geladen revolvers, een fleschje zoutzuur, een autogenisch snij tafel stond, den tjjd had gehad weg te loopen, omdat de andere deur niet op slot was Maar wat beteekende in elk geval die aangestoken kaars Die kaars in het zilveren blakertje begon angstwekkend te worden, zelfs voor Fanny, die nergens bang voor wasangstwekkend door het zonderling uitgeblazen en aange stoken worden, waarmee zij de menschen schrik aanjoeg, ook men schen met gezonde hersenen zelfs Begon 't geheim van 't zilveren dompertje nu ook voor haar te bestaan Zij had op 't zelfde oogenblik een ellendig voorgevoel door een koeltje dat door haar ha\r in haar nek blies, een soort van koude, kille I wind. die haar als de wind uiteen j graf komend, tegenwoei. De doode I kon niet ver afwezen En zie, terwyl ze naar de aangestoken kaars keek, I zag ze naast haar een spookachtige arm met lange hand en lange, magere, dorre vingers naar de kaars reiken, 't zilveren dompertje nemen en het op de kaars zetten, die uitging Fanny gaf een vreeselijken gil Zij wilde vluchten, maar haar beenen weigerden den dienst en zij gleed in de armen van den geest van den geest van Anaré, dien zy nog den tijd had te herkennen, vóór zij bezwijmde... want geesten die bij licht niet zichtbaar zijn, zyn somtijds zichtbaar in den schemer.... De bedienden hadden Fanny's wanhoopskreet vernomen en niet enkel zij hadden hem gehoord Een troepje journalisten, vergezeld door den kleinen Darbois van de „Excelsior'', hadden in 't park weten door te dringen en kwamen op 't kasteel uit, toen het doordringend gegil hen een oogenblik deed stil staan. Daarna snelden zij voort. {Wordt vervolgd), UIT HET FRAXSCH VAN

Volksblad | 1922 | | pagina 1