Stadsnieuws. Uit den Vreemde. Naar de Stand, meldt, zal het aantal inspecteurs der spoorwegdiensten be langrijk worden ingekrompen. Het ligt in de bedoeling geleidelijk het aantal districten te verminderen, zoodra voor de betrokken ambtenaren bij het rijk een ander emplooi is ge vonden. Thans zijn reeds 2 bij een anderen tak van dienst werkzaam ge steld, een bij de posterijen en een b?j den rijkswaterstaat. Het Hbld. meldt, dat de beide Kamers der Staten-Generaal a.s. Zater dag 20 Mei in een gemeenschappelijke vergadering zullen bijeenkomen. Buiten gewone omstandigheden voorbehouden zal dit de laatste zitting zijn der beide Kamers in haar tegenwoordige samen stelling. De ontbinding van het parle ment, door de Grondwetsherziening noodzakelijk geworden, zal om het land zoo kort mogelijk zonder volksver tegenwoordiging te doen zijn, geschie den op 22 Juli, De inmiddels nieuw saamgestelde Kamers zullen dan op 25 Juli a.s. wederom voor een gemeen schappelijke zitting worden bijeenge roepen. Daarna wordt, eerst in de Tweede, dan in de Eerste Kamer, (de Grondwetsherziening in tweede lezing behandeld. Wordt ook die aangenomen dan zal de Tweede Kamer gedurende den gewonen vierjaarlijkschen zittings duur bijeen blijven, de Eerste Kamer slechts voor één jaar. Of zij daarna zal worden saamgesteld volgens het stelsel van evenredige vertegenwoor diging, zal afhangen van de omstandig heid, of in het eerstvolgende zittings jaar al of niet de desbetreffende wet tot stand komt. Volgens mededeeling van het Han delsinformatiebureau van Van der Graaf Co.'s Bureaux voor den Handel zijn over de afgeloopen week, eindigende 12 Mei in Nederland uitgesproken 50 faillissementen tegen 3'4 faillisse menten in dezelfde week van het vorige jaar. Van 1 Januari tot en met 12 Mei ,1922 978 faillissementen tegenover 780 over hetzelfde tijdperk van het vorige jaar. De Algemeene Bond van R. K. Rijks- kieskringorgaDisaties heeft zich in eeu te Utrecht gehouden vergadering ver klaard tegen samenwerking uitsluitend met de S. D. A. P. De Msb. noemt als vermoedelijken dag voor de Tweede Kamerverkiezingen Woensdag 5 Juli. Voor de verkiezingen wordt het liefst een Woensdag genomen omdat de besturen der groote gemeen ten op dien dag het gemakkelijkst de beschikking kunnen bekomen over schoollokalen voor stembureaux. Dhr. Van Beresteijn heeft aan den minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen de volgende vragen ge steld 1. Zijn op last van den minister op de boekenlijst van de leerlingen der H. B S. te Amersfoort boekeu ge schrapt als Goethe's Faust en Les- sing's Nathan der Weise, zoodat de leeraar dientengevolge niet in de gele genheid is deze werken met zijn leer lingen te lezen en te behandelen 2. Zoo ja, is de minister dan be reid mede te deelen, om welke rede nen hij dezen maatregel heeft genomen Blijkens het verschenen accountants rapport beloopt het bedrag der con currente schulden van de algemeene Mij van Levensverzekering en lijfrente ruim 40 miilioen, waartegenover staat een waarde aan passiva van f 18,715,916 De rechtbank heeft goedgevonden dat de Nederlandsche portefeuille zal worden overgenomen door de Alg. Friesche Levensverzekering Mij. te Leeuwarden. Deze neemt nu dus de verzekerings overeenkomsten der //Algemeene" over. Zooals echter vati zelf spreekt, zal zij niet meer kunnen betalen, dan zij aan actief van de Algemtene" ontvangt, en worden dus de uit te keeren bedragen overeenkomstig verlaagd. Op polissen waarop reeds langen tijd premie was betaald, op den tijd, waarop de uiikeering door de maat schappij zaï zijn verschuldigd, zal slechts ongeveer 40 pet. worden verkregen van het be'rag, waarf9e de //Alge meene" zich indertijd had verbonden, terwijl dit percentage van uiikeering hooger wordt, naarmate d? polis korter liep en voor polissen, die kort voor de debacle werden gesloten, zelfs tot bijna 100 pet. kan stijgen. De volle 100 pet. ontvangen degenea, die zich bij de //Algemeene" na 1 Januari 1919 hebben verzekerd. Bij deze verdeeling, die onlogisch en onrechtvaardig lijkt, wordt de volgende verklaring gegeven Het is voornamelijk het geld der categorie, van hen, die reeds lang hebben betaald, dat aan de //Alge meene" was toevertrouwd, en door haar voor 'n groot deel is verloren. Wie nog slechts kort was verzekerd, en dus weinig geld bij de „Algemeene" had gestort, kan daarvan natuurlijk ook nog niet veel hebben verloren. Een schrale troost voor de „oude" poliehouders. TWEEDE KAMER. De oude Kamer kwam Vrijdag voor 't laatst bijeen en dies was de stemming een zeer gemoedelijke. Verschillende leden drukten den voorzitter de hand ten afscheid en sommigen zullen daar bij zeker in hun hart een ,/Tot weer ziens" hebben gefluisterd. Zooals wij reeds hebben gemeld, gaan de bekwame afgevaardigden dr. Lely en mr. Rink vrijwillig heen en men zal hen in de nieuwe Kamer zeker missen Na twee interpellaties over Indische kwesties verwierp de kamer met 4540 stemmen het ontwerp Rutgers i.z. tegemoetkoming aan de gemoedsbe zwaren van schoolbesturen tegen ver zekering van schoolgebouwen. Aange nomen werden o.a. het wetsontwerp i.z. de tramlijn BreskensCadzand Sluisde wijziging der Ouderdoms wet en de Landbouwongevalleuwet. De heer P. Ton Jr., secretaris der Prov. Veilingscommissie, schrijft in het Z. Landb. b'ad o. m. Met begrijpelijke belangstelling wer den in den kring der belanghebbenden de opnieuw opduikende geruchten gevolgd over eventueele verplaatsing. Thans blijkt evenwel, dat men hier toe niet Zfcl overgaan, maar de booten tof 1 Januari 1923 in dagdienst naar Folkestone zal doen varen. Het blijft iutusschen voor den fruit handel een gevaar, dat men met dien datum den dienst Vlissingen Folkt- stone denkt te veranderen in Vlissin gen—-Harwich. Want van genoemde plaats is men aangewezen op vervoer naar Liverpoolstreet-station, 't welk minder voordeelen biedt dan South Wark Goods Depot, waarbeen nu ons product wordt vervoerd. Dit ligt dicht bij Covent Garden Market, de groote fruit- en groentenmarkt van Londen. Het is een eerste klasse station, berekend op groote aanvoeren en heeft uitstekende vervoerwegen naar de markt bovengenoemd. Wel zou via Liverpoolstreet-station iets voordeeiiger kunnen verzonden worden naar Midden-Engeland, doch dit weegt niet op tegen de voordeelen via Folkestone, daar hierdoor beter het Zuiden kan bereikt worden. Iu het afgeloopen seizoen werd door de //Z'eland" 1399 tin, zegge één millioeD drie honderdduizend K.G. fruit verzonden, waarvan 232 ton naar diverse stations in Kent bevracht is. Door het veranderen van dag- in nacht dienst wordt heel weinig gewonnen, (vóór den oorlog had men dag- en nachtdienst beide), en de risico om de markt niet op tijd te bereiken wordt grooter, afgezien nu nog van bet feit, dat bij nachtdienst de goederen 's avonds aankomen en dm soms nog eeu gedeelte wordt verhandeld. Het voornemen bestaat om de boot 2 30 te doen afvaren. Wordt het verzoek van den handel ingewilligd om onze waren met de zoogenaamde „vleeschtrein te vervoeren, dan kunnen de g. ederen tijdig aan de markt zijn. Ware dit niet het geval, dan zou op vervroeging moeten worden aan gedrongen, daar anders onmogelijk via Vlissingen zou kunnen worden ver zonden en de schade die hieruit voor den fruithandel zou voortvloeien is niet te overzien. Voor den Zeeuwschen tuinbouw is hiermede een levensbelang gemoeid. Hie* komt bij, dat in den treinen loop hier te lande eenige verandering dient te komen, wijl bijna ai les tegelijk in Vlissingen aankomt, wat door te groote opeenhooping ten zeerste een geregelde inlading bemoeilijkt. Het is inzonderheid noodig den ijl goederentrein, die 12.29 van Goes vertrekt en 1.19 te Vlissingen arriveert, gedurende de maanden Juni en Juli een half uur of indien eenigszins mogelijk een uur te vervroegen, in verband met het afgeven van //gezond heidscertificaten voor kruisbessen" door den Nede:landschen Plantenziekten- kundigeu dien»t is de tijd van 1.19 tot 2.30 te kort voor de inlading. Het is te hopen, dat de betreffende autoriteiten aan dezen wensch zullen gehoor geven. Afd. W. Z. Beveland Roode Kruis. Iu de Vrijdagmiddag in hotel Centraal onder leiding van Notaris Neer voort gehouden vergadering van de afd. West- Zuid-Beveland van het Roode Kruis, werden, na het openingswoord van den voorz. we>ke zijn leedwezen uitsprak over de geringe belangstelling der leden voor deze vergadering, en opmerkte dat ook na den oorlog er nog heel wat voor het Roode Kruis blijft te doen,door mevr. de Wed. v. d. Have, secretaresse, de notu len der vorige vergadering voorgelezen, welke onveranderd werden goedgekeurd. Vervolgens werd het verslag over het afgeloopen jaar behandeld. Hieruit bleek o.m. dat de verkoop van goederen uit den inventaris opbracht f 932,37, voldoende om de schulden te betalen. Het ledenaantal daalde van 106 tot 92. De rekening vertoont aan inkomsten f1110,07 aan uitgaven f775,08 en een batig slot van f 334,99. De transport-colonne, onder leiding van dr. Pfeiffer, hield eenige goedge slaagde oefeningen. Voor de Russische kinderen werd ontvangen f 1585, welk bedrag aan het Dag. Bestuur van het Ro ide Kruis zal worden overgemaakt, terwijl bovendien verschillende vereenigingen hun gelden zelf zondéu. De rekening, nagezien door dhr. Snoek en Bruggeman, werd in orde bevonden en de penningmeesteresse, mevr. v. Dissel, een woord van dank gebracht door den voorz. voor haar accuraat beheer evenals aan de secre taresse voor haar nauwkeurig verslag. Tot bestuursleden werden bij accla matie herbenoemd de dames mevr. Wagtho en mevr. v. Dissel. Tot. afgevaardigden naar de Alg. ver- l g.idering te Den Haag en naar de vergadering van den kring 1e Middel burg werden benoemd dhr. H. W. Neer voort en dr. H. Snoek. Het batig saldo zal belegd worden op de Nutsspaarbank. Daarna sluiting. Te 's Gravenhage slaagde Zaterdag voor het voorloopig machinistenexainen groote stoomvaart, de heer J. Bil, oud leerling van de ambachtsschool te Goes. O, die valutaEen man uit Weenen, was in 1914 plotseling gek ge worden en verzuimde in een gesticht oorlog en revolutie. Gisteren kon hij als gezond ontslagen worden. Vol vreugde nam hij een wsgen en liet zich naar den heerlijken prater rijden. Daar stapte hij uit en vroeg naar den prijs. De koetsier verlangde 18000 kro nen. De gewezen gek werd bleek. //Goede man", zei hij bevend, //dat is verschrikkelijk, dat wist ik niet, ik heb nog slechts een 20 kronenstuk bij me". De koetsier bekeek het goudstuk en zei //Wel drommel, wat wilt u dan, u krijgt nog 18000 kronen terug." Toen sloeg de genezen man de han den droevig aan het hoofd. //Lieve man", zei hij zacht, „rijd me voor die 18000 kronen dan maar liever naar het gek-, kenhuis terug." //O Tempora,... Ernst Dr. phil. uit goede familie, in hui selijk werk bedreven, op kinderen ge steld, zoekt dadelijk tegen hulp als kindermeid, huisknecht, stoker, kolen- drager, voorlezer, enz, een eenvoudige kamer of dakkamertje. Brieven, onder W. 979, aan de ex peditie." Ja, ja, de kindermeiden gaan naar Holland om guldeus te verdienen en de gestudeerden moeten de kinderen oppassen om onder dak te komen, 't Is een rare tijd. „\lle drie-vertreks woningen doen L0 pd.st. per maand. Alle twee-vertreks woningen 8 pd st. per maand. In de woningen mag geen ongehuwd persoon van mannelijke of vrouwelijke kunne verblijven. Alle gehuwde paren, in de wouingen verblijvend, moeten kindereu hebben. Voor hen die meer dan één kind hebben, wordt de huurprijs voor ieder kind boven het eerste verlaagd met I pd.st. per maand". De kinderlievende huisbaas heeft voorts bepaald, dat jonggehuwden, die in zijn huizen komen wonen, de laatste maand vau hun eerste huurjaar vrij wouen hebben, indien ze dan op een eerstgeborene kunnen bogen. Kunnen ze dat niet, dan wordt over de maaud dubbel betaald of ze moeten de woning uit. Wordt een kind in een der wouiugen geboren, dan wordt den ouders een maand huur kwijt gescholden. Bezuiniging. De ontbinding van de Staten-Generaal. Faillissementen in Nederland. Tegen samenwerking. De datum der verkiezingen. Op den index De Algemeene. De „Zeeland,"-route en de Fruithandel. Geslaagd. Woningnood te Frankfort. In de Frankforter General Anzeiger van 10 Mei lezen we volgende adverteatie Het voordeel van den kinder zegen De „Daily Chronicle" vertelt, dat in Venice (Californië) een aantal étagewoningen, pas gebouwd, slechts te huur zijn voor echtparen met. kinderen. Men leest in de huurcontracten Door de geesten gewaarschuwd. Een Amerikaansch subaltern marine officier is uit den zeedienst weggejaagd, omdat hij door een geestenstem ver wittigd van het aanstaand vergaan der „Huron", van dien bodem deserteerde. Het schip is vergaan met man en muis en de luitenant wilde vrijgesproken worden, op grond van de stellige voor wetenschap, die hij als medium den geesten dankte. De schout-bij-uacht loochent de geldigheid van dit argu ment. De spiritisten in Engeland en de Vereenigde Staten daarentegen jui chen. //Ziet gij nu, dat er geesten zijn

Volksblad | 1922 | | pagina 2