Nederland. Zondag a.s. en de daarop volgende week, ook 's avonds na 8 uur, zal de apotheek van dhr. van de; Hoek voor het publiek zijn geopend, Ver. van Vrijz. Godsdienstigen. Zondag 14 Mei des morgens half elf godsdienstoefening onder leiding van ds. E, van Ruijtenberg van Oostburg. Doopsgezinde Gemeente. (Legerdijk), Zondag a s. geen dienst. Benoemd. Benoemd tot Ontvanger-Griffier van den Egbert Polder de beer J. M. Bartelse, alhier. De heer J. Limouard, tot op heden in dienst ten kantore der sHanze-Bask/' alhier, is benoemd iot directeur der Hanze-Bank te Zierikzee. (N. Z.) Emmabloem. Met hartelijken dank deelt de Goesche Wijkverpleging mede, dat de Eiama- bloem-coüecte opbracht netto f257,10^. Een verb ijdend resultaat op de ijverige pogingen van het damescomité en de vele vaardige collectanten. Geslaagd Mej. C, P. W. Coenen slaagde Ie Haarlem voor de acte L. O. Wijkverpleging. Met hartelijken dank ontving de wijkzuster een gift van f 10,-- en f 5, voor verleende hulp, ter wij i de penning meester van het wijkcomité nog f 2,50 ontving. politie-zaken. Bij de politie is aangifte gedaan dat Maandag uit den winkel van dhr. Blok- poel in de St. Adriaanstraat, een rijwiel is ontvreemd. Vrijdag is bij den rijwielhandelaar Lindenbergh in de Wijngaardstraat een rijwiel gehuurd, dat door den huurder tot op heden nog niet is terugbezorgd. Een schroevendraaier in het oog. Zondagavond omstreeks 6 uur zou het zoontje van den heer van Strien in de Ganzepoortstraat sulletjes een bel, die zijn vader hem beloofd had, op zijn fietsje schroeven. Toen bij daarmede bezig was, scbóo" de schroe vendraaier van het schroefje af en kwam juist midden in zijn oog terecht. Nadat dokter Snoek de eerste genees kundige hulp verleeiid had, bracht men direct den jongen naar Middel burg, alwaar geconstateerd werd dat de oogappel gebarsten is. Er bestaat groote kans dat het oog behouden kan blijven. (N.Z.) Benoemd. Voor hes tijdvak van 1 Juni 1922 tot 1 Juli 1928 is benoemd tot ambte naar van administratie aan de Land- bouwhoogeschool te Wageuingen dhr. O. J. v. Nieuweuhuijze te Goes. rl jkslandbou wpr o efstations Bij Kon. besluit van 29 April is, in verband met een reorganisatie van den dienst der RijkslaadboawproeL- stations, aan dr. J. O. de Ruyter de Wildt eervol ontslag verleend als direc teur van het Rijkslandbouwproefstation te Goes, en is deze benoemd tot. land bouwkundige bij voornoemden dienst, en is eervol ontslag verleend aan dr. T. S. Hofman, P. M. van Haarst en C. A. Koppejan, scheikundigen, en aan O. J. van Nieuwenhuijae, ambtenaar van administratie bij den dienst der Rijkslandbouwproefstations, allen te Goes. door den heer A. en zijn vrouw, over den kop gesLgen, vermoedelijk door het springen van een band. Beiden werden vsn den motor geslingerd. Dj vrouw is kort daarna overleden en de oettand yan den heer A. is ernstig. Den. burgemeester van Wieringen gaf de kroonprins een som geld om. onder de armen te verdeelen, alsmede de opbrengst van de door den Kroon prins verkochte boefijzers. De neeren oir. H. vas de Rivière, te Groningen, Joh. Ekhard Bos, te Groningen, J. Buttinger, te Groningen, J N. Mulder, ie Gruuw, S. Lezer, te Assen, dr. H. Schaapveld, te Maastricht en L A, Stofkoper, ie Middelburg, hebben als afgevaardigden van ruim 40 vereesigingen, organisaties eo lichamen ia de provincies Groningen, Friesland, Drente, Limburg en Zeeland aan de Tweede Kamer geschreven dat zij ten zeerste getroffen zijn door de luchthartigheid, waarmee in het begin van dit jaar een nieuw reizigers-systeem ten nadeele van die provincies en zonder dat de volks vertegenwoordiging geboord is, op onze spoorwegen is ingevoerd dat zij noch in een onde-houd met de directie der Neder! anclsche Spoorwegen, noch in een onderhoud met den minister van waterstaat, noch in bet antwoord van dezen minister op de vragen van het Kamerlid, den heer Hermans, een vol doende verklaring van deze plotselinge verandering van bednjfspolitiek hébben kunnen vindendat zij dan ook van meening zijn, dat deze plotselinge afschaffing van elke degressie 'in de spoor wegreisigerstariefpolitiek een ingrijpen in de economische positie der excentrische streken van ous land en een benadeeling vis die streken constitueert, die zeer verwerpelijk is en h.i, zeker niet had mogen werden ingevoerd zonder dat. de volksvertegen woordiging daarin gekend was en zonder dat de betrokken streken gelegen heid gekregen hadden tot het kenbaar maken van hun bezwaren dat over deze maatregelen dan ook een diep gaande verontwaardiging bestaat in de betrokken streken, die zich stellig zal uiten in een krachtige actie, en die ook in de volksveiteg nwoordiging weerklank moge vinden in den wenseh dat op deze ernstige verandering van economische!! koers »_nuuddeilijk wordt teruggekomen. Zij verzoeken aan de Tweede Kamer te bevorderen, dat de maatregelen tot afschaffing van de degressie in het. spoorwegreizigers-tmief, zoowel door wijziging van de kilometer-berekening als door herstel van de kilometer- kaarten, zoo spoedig mogelijk worden opgeheven. Naar minister van IJselstein in de Mem. van Antw. betreffende zijn be grooting aan de Eerste Kam;r mede deelt, bestaat, bij de regeering het plan om binnen korten üjd een ontwerp bij de Tweede Kamer in te dienen tot intrekking van het grootste deel der neg bestaande ciisisbepalingen. Geen gegeltjes-plakkv n ïrieer. Minister Aalberse overweegt, naar hij in zijn Memorie van Antwoord asn de Eerste Kamer mededeelt, het denk beeld om de Invaliditeitswet zoo te wijzigen, dat de rentekaarten en de betaling van de verschuldigde premiëu door het plakken van rentezegels komen te vervallen. Het hoofdbestuur van den A.N.W.B. meldt ons, dat de directie der Neder- landsche Spoor vegen is overleg is ge treden met het Fondsbestuur o er het vervoer van rijwielen met sneltreinen het gevolg van dit overleg is geweest, dat thaps aan het aantal sneltreinen, waarmede rijwielen tegen het gewone tarief kunnen vervoerd worden, een belangrijke uitbreiding is gegeven, zoo- dr.t met de zomerdienstregebng zestig sneltreinen daarvoor zijn aangewezen. Volgens mededeeling van hei Han delsinformatie suresu van Van der Graaf Co's Bureaux voor den Handel zijn over de afgeloopen week, eindigende 5 Mei in Nederland uhgesproken j 60 faillissementen legen 34 faillisse menten in dezelfde week van het vorige jaar. Van 1 Januari tot en met 5 Mei 1922 faillissementen leger over 687 over hetzelfde tijdperk van het vorige jaar. Het comité voor verkiezing v»n liberale Kamerleden, onder voorzitter schap van mr, S. v. Houten, heeft de voorloopige üjst van candidal en, met uitzondering van den leider in alfabe tische volgorde, vastgesteld als volgt mr, S. v. Houten, D. v. Lookeren Campagne, dr. C. C. Dutilh, jhr. J. D. de Jong van Beek en Donk, W, 1. Kapteijn en J, D. Vimiy. Naar de N. R. Ct. verneemt, bestaat bij den Minister van financiën het voornemen, om de kantoren van de Rijksbetaelineesters met ingang van Januari 1923 op te heffen. De dienst zal waarschijnlijk gedeeltelijk naar den ontvanger van de registrat;e, gedeelte lijk naar den pastgirodienst worden overgebracht. Aan het verslag over het wetsontwerp tot nadere wijziging van het VIHste hoofdstuk van de staatsbegroting voor het jaar 1920 is ontleend, dat de commissie van rapporteurs verscheidene der in de memorie van antwoord ge dane mededeeiingen dermate ougenoegi zaam acht, dat de openbare behaudeling van het ontwerp niet zal kunnen plaats hebben, alvorens de minister te dien opzichte nadere inlichtingen zal hebben verstrekt, In een te 's Gravenhage gehouden vergadering van de Staatspartij voor Volkswelvaart met afgevaardigden van de Middeustaiidsuule, de Neutrale Middenstanders, de Bezuinigingspolitiek en de Unionisten- Liga is besloten, de veikiezingsactie gezamenlijk te voeren. De volgende candidateulijst is vast gesteld A. F. L Faubel, 2, P. W. Scbarroo, 8. mr. B, H. Vos, 4. J, Frijda, 5. J. Rtppe, 6. mr. Pb. 8. de "Laat de Kanter, 7. me r. 3. L. de Koning van Arkel, 8. mevr. J. Scheltema de Heere Saunes, 2. ir. J. G. Ramaer, 10. mr, K. K. Douw van der Krap „Het Volk'' publiceert de definitieve candidatenlijsten van de S. D. A. P. In. 's Hertogenbosch (kieskring 1), Tilburg (kieskring 2), Middelburg (kieskring 12) en Maastricht (kies kring 18) worden de volgende candi- daten in volgorde ingeleverd 1. W. H. Vliegen te Amsterdam; 2. W C, de Jonge te Bilthoven 3. G. F Liudëijer te Vlissingen 4. W. Drop ie Rotterdam 5. P. G. Gruijs ie Teteringen 6. J. A. Bergmeijer te Dordrecht 7. H. van der Ploeg te Heerien 8. J. F. van Kersen geb. Van Muylwijk te Rotterdam 9. J, Jansen te Eindhoven 10. J. Onder duik te Middelburg. De Rott. schrijft met groote stellig heid te vernemen, dat dj regeeriug voornemens is de traciemenlen van de ambtenaren in 's riiks dienst met in gang van 1 Jan, a.s. met 10 pCt te verlagen en daarenboven de pensioenbij drage.), 8ya procent in totaal, voor rekening van het personeel te brengen. In de Hoeksteen schrijft de heer L. J. van Dijk uit Rijswijk „Het heeft mij zeer getroffen in een godsdienstoefening in een der Gerefor meerde Kerken te Rotterdam de heeren kalm hun sigaartje te zien oprooken hoe weinig eerbied getuigt dit voor Gods huis. Een ander feit zou ik niet durven neerschrijven, wanneer ik het niet zelf met eigen oogen had aan schouwd. Te Goes een godsdienst oefening bijwonende in de Gerefor meerde Kerk, waarin ds. R. J. van der Veen optrad, werd, kort na het uitspreken van het gebed, door eenige naast mij zittende jongelui van 20 h 25 jaar het kaartspel voor den dag gehaald en gedurende de preek werd er lustig op los gespeeld. (Vad.) Na enkele weken betrekkingen met hem te hebben gehad, besloot Simone, niettegenstaande zijn aandringen, Ghiot te verla'en. Naar aanleiding daarvan, hadden zij een geweldige woordenwis seling. Plolseling greep Ghiot een scheermes en bracht er aan zijn gewezen vriendin verscheidene wonden mede toe aan de borst en de armen. De ongelukkige zeeg bloedend neer- terwijl de moordenaar de vlucht, nam, maar buren slaagden er in, hem aan te houden. Inmiddels was een geneesheer ge haald, die dadelijk het meisje naar het gasthuis liet brengen. Haar toestand is zorgwekkes d. De dader is ter beschik king van het parket gehouden. Spr. beantwoordde eefst de vee' ge opperde vra»g, of zijn genezingen duur zaam zouden blijken. Hij heeft gene zingen, die reeds 2 en 3 jaar duur zaam zijn gebleken, maar recidive is* even gced mogelijk als bij genezing van andere ziekien. Helpt de poeder ZoNDAGSLUlTING APOTHEKEN. O Motorongeluk, Vlak bij Haar- emmermeer is een motor, bereden - - De verjaardag van den Duitschen Kroonprins. Zaterdag heeft de Duitscbe kroonprins zijn verjaar lag in de eenvoudige pastorie te Ooster- land gevierd. Van buiten kwamen tal van bloecastukkm benevens stapels brieven, kaarten, telegrammen in. Het aantal overtrof nog verre dat van vorige jaren. -— Moord. Zondagavond is te Geldrop zekere Johan Maas in een vechtpartij doodgestoken. De veislageae was vader van drie kinderen. Drie verdachten zijn gearresteerd. Spoorwegreizigers-tarieven. Opheffing Crisisbepalingen. Rijwielvsrvoer per spoor na 1 Juni. Faillissementen in Nederland. De Kamerverkiezingen Opheffing Rijksbetaalmeesters. Suppletoir e Oorlog sbegreoting Kamerverkiezingen. De salarissen van het rijkspersoneel O tijden, o zeden Boschbranden. In Nederland is in 1921 niet mnader dan 1100 H.A. bosoh verbrand, ter waarde van onge veer f 324.000. GasverstikkingEen fondbodes kreeg Woensdag geen gehoor aan het bovenhuis 2e Walstraat 157 te Nij megen, bewoQnd door den 80-jarigen K. en twee ongehuwde dochters van hem. Toe» men zich toegang tot de woning had verschaft, nam uren een sterke gaslucht, waar en vond men den ouden man en etn dochter van 49 jaar dood te bed. De andere, 43-j«ïige dochter, die gebrekkig i?. leefde nog en werd naar het R. K ziekenhuis 7ervoerd. Vermoedelijk is, een lek in de gasleiding de oorza ak van het on geluk geweest. Een drama. Maandag had een vreeselijk drama plaats in de woning van het echtpaar Van Trom, Haaeht- schen Steenweg, te Ha ren. De huurder, zckeie Fernand Ghio^, 30 jaar oud, gescheiden van zijn vrouw, was verliefd geraakt op Simone, het 18-jarige meisje van genoemd echtpaar. Professor Olto-Otto. Voor een geweldige mensehenmassa is Woensdag avond de bekende psycho-therapent Ottc-Otto opgetreden in het circus te Scheveuingen.

Volksblad | 1922 | | pagina 2