No 38 Zaterdag 13 Mei 1922 45' TERUG UIT H RIJK m 0000 T FEUILLETON Stadsnieuws» Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag. Aboncsmeatsprijs voor Goes 50 cent per kwartaal, voor buiten Goes f 1,50 per halt jaar fraaco per post. ADVERTENTIËN voor Dinsdag- en Vrijdagmiddag f H UUI* te bezorgen biJN.V, Goesche Courant en Kieeuweas Ross' Drukkers- en Uitgeversbedrijf, Advertentiën 10 ct. per regel, Bij contracteeren van minstens 1000 regels per jaat zeer belangrijke reductie. Advertentiën, als §-e boort®-, huwelijks-, verjarings-, doodberichten ea de daarop betrekkiag hebbende dankbetuigingen, niet meer dan acht regels beslaande, voer dss prijs van f I, Er is een zeker aantal menschen door den oorlog rijk geworden. Maar minstens evenveel, waarschijnlijk wel veel meer personen zijn half ot geheel arm geworden. Er is en er wordt nog steeds schrikbarend veel schade geleden, wat wel zeer duidelijk blijkt uit het ineenstorten van vele en groote bankierszaken, uit den sterken achteruitgang in handel en nijverheid, waardoor aan deelhouders geen rente trekken en arbeiders werkloos worden Zooals we reeds zeiden, wachtte de wereld heel wat beterschap van de confe rentie van Genua, waar de hooge het ren onze scheefgezakte maat schappij zouden beproeven recht te zetten. Zoo zou die conferentie trachten, de Russen tot het betalen hunner schulden te brengen en door verschillende economische en flnan- cieele maatregelen de bestaande ellende probeeren te verminderen, liefst te doen verdwijnen. We bepalen ons nu tot de Russen, die doordat ze al gedurende een rij van jaren geen cent rente van hun staatsschuld betaalden dui zenden bij duizenden, ook in ons land, arm en ellendig hebben ge maakt. Velen, waaronder tal van Franschen en Belgen, maar ook wel Nederlanders, bezaten weleer eigen dommen in Rusland. Door de commu nisten van Lenin werden die eigen dommen eenvoudig verbeurd ver klaard. Heeft nu de conferentie van Genua weten te bewerken, dat de Russen de genoemde rente zullen betalen en de in beslag genomen eigendommen zullen teruggeven? Och, kom, wie lacht daar Ze zeggen alleen, dat ze onder een bepaalde voorwaarde hun schulden van vóór den oorlog erkennen. Maar erkennen is nog heel wat anders dan betalen. GASTON LEROUX Het houweel lag bij den kuil en de schop, die in de aarde werd gestoken, stiet op den koffer. Fanny was niet bijzonder ontroerd. "Wel sloeg haar hart sneller dan gewoon lijk, maar het steeds dreigende ge vaar van den laatsten tijd en de nol dzakelijkheid om dit in 't gelaat te zien, hadden haai verbazend gehard. Snel en beslist deed zij haar mantel uit. Zij zorgde er voor, dien een eind van al dien vuilen rommel af te leggendaarna ging zij in haar stofmantel op de knieën liggen De geestesgesteldheid van de Rus sische machthebbers is ongeveer zóó//Wij erkennen, dat wij schuld aan jelui hebben wy erkennen, dat wij van jelui gestolen hebben maar dat zijn allemaal dingen, die volgens oris communistisch stelsel juist zoo behooren. We denken er dus geen oogenbiik aan, die niet-voldane rente nog te betalen en we denken er evenmin aan, terug te geven, wat we gestolen hebben", Die mooie" erkenning van hun schulden, die niets anders is dan een vod waardeloos pajJer, is, nota bene, nog aan een onafwijsbare voorwaarde verbonden. De Russen willen namelijk eerst dan tot die erkenning overgaan, als de landen van Europa hun vootaf groote cre- dieten verleenen, enorme sommen geld geven, om den boel in Rusland, die door de communistische gewel denaars een poel van jammer is geworden, weer een beetje in 't reine te brengen. Men zou het niet kunnen gelooven, maar toch is het waar, dat Lloyd George, de eerste minister van Engeland, aan de meeste eischen der Russen wil toe geven, als die slechts een klein beetje toeschietelijk willen zfjn en zich bijv. willen verbinden, om in anderelanden, vooral in die, welke aan de bedoelde credietverleening willen meedoen, de propaganda voor het communisme achterwege te laten. Doch ook hiervan willen de Russen niets wetenZij moeten eerst ons geld hebben en dan toch het recht hebben, om vrijelijk alles bij ons op stelten te zetten. Een mensch met een gewoon gezond verstand vraagt niet, of een bende roovers en moordenaars mis schien gek zijn maar wel, of dit het geval is met hen, die vrijwillig aan de onbeschofto eischen dier bende widen voldoen. Gelukkig is één klein volk, de Belgen, begonnen te toonen, en boog zich over dit graf heen, waar zy in de diepte een koffer had zien staan. Haar lantaarn was stevig in de humus naast haar vast gezet. Eerst werd de spade uit net gat getrokken. Toen boog zij zich weer erover heen. Er was nu niet zooveel aarde meer op den koffer, zoodat Fanny's hand het slot kon aanraken. Fanny's hand raakte dus hei slot, aanHad Jacques nog den tijd gehad om den koffer op slot te doen Fanny gaf zich dadelijk reken schap, dat hy dit niet gedaan had. Ten einde achter de waarheid te komen, moest zij nog een laatste poging wagen en zich nog wat meer voorover buigen, en het deksel naar zich toetrekken, waarvan een gedeelte niet met aarde bedekt was. Zij lichtte het deksel op Toen Fanny het deksel weer dicht sloeg, had zij het lijk gezien dat het niet stapelzot isen wederom gelukkig sluiten de Franschen zich hierin bij de Belgen aan. De Belgi sche minister Theunis heeft zich erover verwonderd en wij met hem dat niet de geheele wereld de houding van België ten opzichte der bolsjewieken begrijpt, daar het hem onmogelijk voorkomt, om van de beginselen betreffende den indi- vidueelen eigendom af te wijken. //Wat zegt het stuk, dat men ons vraagt te onderteekenen zegt Theunis. Het zegt ten eerste, dat wij nogmaals geld aan Rusland gaan leenenvervolgens, dat de eigendommen, die Belgen of Fran schen toebehooren en die in beslag genomen zijn, hun niet zullen be hoeven te worden teruggegeven, indien ze nog bestaan. Men zal hun obligaties ervoor in de plaats geven. Wat voor obligaties P Welke waarde zuilen ze hebben Zijn er in Londen financiers, die ze zullen aannemen op de handteekening van de ver tegenwoordigers der sovjets? Welk vertrouwen wilt ge hebben, wanneer ge in een zaak lieden tot u ziet Komen, die u vragen, aan hen geld te leenen en weigeren u terug te geven, wat zy van u bezitten Het vertrouwen wordt niet gewekt door formules, het ligt in de bedoelingen en in de feiten". Bravo, minister Theunis, gij zijt onze manTrotsky, met Lenin de voornaamste bolsjewiek, verklaarde dezer dagen„De leidende diplo maten van Europa willen, dat wy de eigendomsrechten zullen her stellen dat is belachelijk". Moet men den Russen, die zóó spreken en naar die woorden ook handelen, nog hoopen gelds in den afzichte lijken rooversmuil stoppen Wij hopen, dat ook. Nederland beslist zal weigeren, het onheilbrengende j stuk waarop Theunis doelde, te teekenen. Voor fatsoenlijke men- XXXV. Het laatste geheim, Toen Fanny, tevreden over „den verrichten arbeid", in 't Engelsche rijtuigje op het kasteel terugkwam, was haar geest verlost van een verschrikkelijken twyfel en dacht zy na over dien zonderlingen gees- testoest nd op zekere oogenblikken in zekere omstandigheden, die je de geesten van je eigen verbeelding doet zien. Dus, ook zij was er 't 'slachtoffer van geweest, dacht zij. Haaf verwarde zintuigen hadden haar een onbestemd beeld voor oogen getooverd, hetgeen haar ech ter zoo werkelijk toegeschenen had, d-.vt zij, diep in den kelder, 7 bewijs was gaan zoeken, dat het lijk er nog steeds was Om een excuus te vinden voor een zwakheid waartoe zij zich niet schen en staten is met de Russische bolsjewieken nooit iets ie beginnen. Hun eenig wachtwoord isje geld of je leven Wij willen beide zelf houden. Bevolking. Gedurende de 2e helft der maand April 1922. Ingekomen H. van Sabben, timmerman uit den Haag, de Ruijterlaan 40, T. E. E, Harmsma, leerl.-verpleegster uit Mid delburg, Oude Viachmarkt 12, E. A. Donuer, verpleegster uit Amsterdam, Lange Kerkstraat 28, J. van As, aard appelhandelaar uit Scherpenisse, Oost singel 156, J. J. Wolf, opzichter uit Maarssen, Piccardtstraat 18, Joh, Coo- tnans, los werkman uit Rotterdam, Trompstraat 3, M. C. van Eekeren, modiste uit Bergen op Zoom, Lange Vorststraat 53, W. G'. Sinke, timmer man uit Heerlen, v. d. Goeskade 45, M. Douw van der Krap, huishoudster uit den Haag, 's Heer Hendrikskin- derensl-aat 29, J. van der Meulen- Bosma, leeraar Ambachtsschool uit Zie- rikzee, J, van Beijeremstitut 2. Vertrokken J. Sack, scheikundige, naar Gronin gen, C. J. Leijs, los werkman, naar Venlo, A A. Brouwer, bakkersknecht, naar Breskens, J. A, van de Visser, postbode naar Rotterd'm, P. Duson, boomkweekersknecht naar Naarder?, A, 1 M. van Rooijen, leerl.-verpleegster naar HaaTein, L. D. Bodingius, winkeljuf frouw naar Rotterdam, D. Meulenberg, molenaarsknecht naar Kafs, G. Zwee- dijk, arbeider naar Amsterdam, C. A. Koppejan, ingenieur tiaar Wageningen, K. Bie3ma, am rijesklerk naar Zaan dam, AL van Dijk, steenhouwer naar Rotterdam. iti staat achtte en welke haar in haar tigen oogen geiyk stelde met die zenuwlyderes van een Martha, bedacht zij zich, dat dit oogenbiik van zwakheid verhinderd had een oogenbiik van misdaad te voorschijD te roepen. Toch had zij spijt over die zwakheid. O, indien zij 't niet gekend had, zou de geest niemand meer verschenen zyn 1Had zij hem maar tegelijk met zijn gevreesd medium verdronken Zoodra zij 't. hek door was, had zij een voorgevoel van nieuw onheil Alle bedienden, het fraulein. de kinderen en de oude gouvernante stonden in groepjes op de stoep en maakten onbegrijpelijke gebaren, terwijl zij hoogst opgewonden met elkaar spraken. Fanny deed haar paardje sneller gaan en verstond spoedig eenige uitroepen en de kreten van „laten wij weggaan We gaan weg, hoor 1" Wordt vervolgd). 99 UIT HET FRANSCH VAN

Volksblad | 1922 | | pagina 1