Gemeenteraad van Goes. Donderdagmiddag vergaderde de ge meenteraad onder leiding van burge meester llajenius, die de vergadering op de gebruikelijke wijze opende. Alle leden waren tegenwoordig. Wijziging leveringsvoorwaarden van gas. De heer de Die zeide zich niet met het advies van B. en W. te kunnen vereenigen. De toestand wordt nog slechter dan hij was als er geen bin nenleidingen, gsscomforen enz. worden verstrekt. Dat het adres van den Goe schen Bestuurdersbond de gemeente f 15000 zou kosten achtte spreker overdreven. De arbeider wordt tegen woordig gesneden óp twee manieren, door loonsverlagingen huurverhooging. Spreker stelde voor namens zijn fractie om in art. 31 f 3 te verande ren in f 5 en art. 10 te wijzigen zoo als de gascommissie dit vocratelt. (Art. 10 der gascommissie bepaalt o.a. //De aanleg, het onderhoud of het herstel van eene binnenleiding geschiedt door of vanwege den verbruiker. Toestellen voor gasverbruik worden desgewenscht vanwege de Directie ge leverd tegen de normale verkoopsprij zen. Op verzoek der koopers wordt aan etn door hen aan te wijzen handelaar in gasartikelen 10 pet. van den ver koopsprijs als winst uitgekeerd. Om als handelaar in gasartikelen te worden beschouwd, moet men als zoodanig door de Gascommissie zijn erkend. Levering van toestellen enz. heeft eveneens plaats in huurkoop op dezelfde voorwaarden, maar tegen prijzen, welke met 10 pet. worden verhoogd. De betaling geschiedt alsdan in 24 maandelijksche termijnen,0) Spreker becritiseerde hierna het adres van de middenstandsvereenigin- gen en wees op de maximum-oörlogs- prijzen en den keuringsdienst van Waren die ingeatell werd omdat de Midden stand de menschen zoo keurig bedient. De voorzitter zeide zich absoluut niet te kunnen vereenigen met art. 10 der gascommissie. Een door de gas commissie erkende handelaar zou een fooi krijgen van 10 pet. Spreker vond het niet goed dathet gemeente-gas bedrijf zich op dien weg gaat begeven. De voorzitter der Gascommissie, mr. Stieger, verdedigde het voorstel der gascommissie, De gascommissie vond het request van den Goeschen Bestuur dersbond heel billijk. Voor uitbreiding van de grens van f 3 op f 5, was de commissie direct. Men meende de voordeelen van dp gasmunt, bijlevering van materialen, niet te moeten hand haven, omdat dit te duur voor de gemeente zou zijn. Daarom kwam de gascommissie met haar voorstel dat thans door den heer De Die verdedigd wordt. De gascommissie wilde zooveel mogelijk den gas-afzet bevorderen en dit hangt nauw samen met de kwaliteit der materialen. En die laat nog wel eens wat te wenschen over. Het gaat er niet over den Midden stand in de wielen te rijden. Spreker heeft een onderhoud gehad met de middenstanders en meende dat men het vrijwel eens was Het gaat er ook niet om, om winst te maken voor het Gasbedrijf. Het gaat alleen maar om De voorzitterhet belang der gas- verbruikers. De heer Stiegerzeer zeker, mijn heer de voorzitter. Ik dank u voor de interruptie. Het gaat om 't algemeen belang. De heer Oosterbaan achtte het ge meentebedrijf fataal. De oorlogshistorie leert de groo'ste voorzichtigheid. Na tuurlijk zijn er bedrijven als gas- en waterleiding, die door de overheid ge ëxploiteerd moeten worden Maar spr. is tegen de gemeente-winkels. Daardoor wordt het belang der gemeenschap niet gediend, Het tegendeel is waar. Het interesse dat de handelaar bij zijn be drijf heeft is niet aanwezig bij de overheid die exploiteert. Toen het Rijk de maximumprijzen vaststelde, lachten de minst soliede kooplui, die sloegen dan hun slag. Spreker kan niet aan nemen dat de gascommissie aan den middenstand heeft gedacht. Spreker noemt het percentage een aalmoes. Spreker zou zich schamen om hieraan mede te werken en hoopte dat de middenstand zoo fier zou zijn iets dergelijks te weigeren. Den maatregel 24 maanden crediet achtte spreker als stelsel fataal. De middenstand kan dit ook niet toestaan. Spreker wees het voorstel der gascom missie af als strijdig met het algemeen belang. De voorzitter wet s op de moeilijk heid van de betrekking van gasdirecteur, die ambtenaar en koopman tegelijk moet zijn, maar toch niet"fëveel koop man. Het voorstel der huurkoop is niet uit het ad fes, maar is van de gascom missie. Spreker meende dat men op deze wijze tenslotte bij de gasfabriek nog duurder uit zou zijn dan bij den mid denstand, De heer de Die bleef bij zijn meening dat de middenstand te veel op zijn eigen portemonnaie let en te weinig op het algemeen belang. De heer Constandse onderschreef vrijwel de rede van den heer Oosterbaan De heer Simons, voorzitter der Hanze, meende dat wethouder Stieger na het onderhoud van zijn plan genezen zou zijn. (Verbazing bij den heer Stieger.) Dr. De Ruijter de Wildt had ver steld gestaan over het voorstel der gasoemmissiehij achtte het een be- leediging voor den middenstand. Van gemeentewege moet men geen concur rentie aandoen aan den middenstand. Handel is handel en techniek is techniek en spreker achtte het niet mogelijk om aar, het technisch bedrijf der geraeentegasfabriek ook nog het moeilijke handeldrijven te verbinden. Er mccht dan naast den directeur nog wel een koopman komen. Spreker was er vóór om de levering over te laten aau de vrije concurrentie. De heer de Die meende, dat van concurrentie van de gasfabriek geen sprake is omdat de geldende prijs gevraagd wordt. De winkelier krijgt een winstmarge en heeft geen bedrijfs kapitaal noodig om zijn lampen enz. te bestellen. De heer Vienings verdedigde den huurkoop, omdat daardoor het gasbe drijf zal blijven fioreeren, ook in ver band met de komende electrificatie. De gascommissie en in 't bijzonder de voorzitter hebben steeds een open oog gehad voor het algemeen belang en voor de belangen van de Goesche winkeliers, Doch de deelneming van leveranciers van gasartikelen aan de ga: tentoonstelling en Vreemid achtte spreker treurig. De inactiviteit van deze everauciers, waardoor vele menschen naar buiten gaan om hun artikelen te halen, is de oorzaak van dit voorstel. De voorzitter achtte hetgeen de heer Vienings zeide juist. Toch gelooft spreker dat de gascommissie eenigszins onder de bekoring van de voortvarend heid van den directeur van het gas- bediijf is gekomen. Hierna werd het voorstel de Die omtrent herziening van art, 31 (ver schaffing van muntgas en gratis in ge- bruikgeviDg van materialen in wo ningen tot een huurwaarde vau f 5, in stemming gebracht. De heer v. d. Bout verdedigde de meterhuur, dit, is niet onbillijk. De gasfabriek is iets van de gemeenschap. Voor den kleinen verbruiker is de meter een waarde7olIe controle en op de grootverbruikers drukt de huur niet zoo zwaar. Het voorste1 de Die wordt verwor pen met 112 stemmen (vóór de bee- ren de I)ie cu Blaas). Art. 10 der Gascommissie werd ver worpen met 9 4 stemmen (vóór de heeren Vienings, Stieger, de Die en Blaas). Het voorstel van B. en W. werd hierna aangenomen met 112 stem men. (Tegen de heeren de Die en Blaas.) Inrichting en Exploitatie Schuttershof. De voorzitter deed voorltzing van het rapport der financieele commissie. Spreker heeft het voorstel der miuder heid met den directeur van gemeente werken, aan wien spreker hulde bracht voor zijn medewerking, eens besproken Spreker achtte de groote zaal, die in 3en verdeeld kan worden voldoende groot voor vergaderingen enz. Volgens den directeur van gemeente werken zal het plan der minderheid (uitbreiding der groote zaal door bij trekking der gang, met behoud van het dak en een plat dak boven den tegenwoordige» gang) kosteu f 7000. Moeilijk is de bijwerking van het pla fond en een groot bezwaar is dat de zaal niet zoo gemakkelijk in drieën kan worden gedeeld. De voorzitter zeide dat nu de ge meente eenmaal dit complex gebouwen gekocht heeft, de bedoeling'bij B. en W. voorgezeten heeft om de gebouwen zooveel mogelijk te restaureeren en te verbeteren en tevens het bestaande te bewaren. De toonejlzaal moest verbete ring ondergaan omdat de toestand van thans werkelijk gevaarlijk is. Spreker merkte op dat van deze zaai door iedereen gebruik wordt ge maakt. Later, als de gemeente nog eens in goeden doen komt, zou aan de Noord zijde der groote zaal (op het open terrein achter het perceel van den heer Verbeem) een zaal bijgebouwd kunnen worden. De heer Duvekot meent dat de tegenwoordige groote zaal een slechte inrichting is. En wat doet die gang daar De heer de Ruijter de Wildt Hoe moet je binnenkomen als die gang er niet meer is De heer Duvekot vindt dat men van buiten wel in de zar.1 kan komen. Het lokaal is meer dan 30 M. laug en spreker zou het willen verbreeden. Dat zou winst zijn voor vorm en opper vlakte. Het is gebleken dat de zaal voor tentoonstellingen enz. te klein is. Dat de tooneelzaal vergroot moest worden, daarover is aanvankelijk niet gesproken. De voorzitter hoopt dat de heer Duvekot niet te veel zal hechten aan de benaming //tooneelzaal". Spreker meende dat de commissie tot een goede oplossing is gekomen, ook door de aanwijzing van den heer Oosterbaan, die het plan voor uitbrei ding der tooneelzaal en der vestiaire aau de hand deed Voor lezingen enz. wordt deze zaal druk gebruikt en de toestand van het tooneel is werkelijk deplorabel. Het honden van tentoonstellingen enz. komt niet zoo vaak voor. De heer Duvekot is van oordeel dat de gebouwen vooral zijn aangekocht om een goede gelegenheid in de cen trumgemeente te hebben waar verga deringen enz. uit de heele provincie gehouden kunnen worden. De heer Goedbloed bracht lof aan de commissie voor haar werk, doch was van meening dat men hier met een nieuw gemeentebedrijf te doen heelt. Spreker vroeg een nadere opgave van de inkomsten. Spreker geloofde niet dat deze zaak rendabel is. De voorzitter zegt dat de raad zich ook nooit heeft voorgesleld met. den aankoop van dit complex gebouwen om zaken te doen. De heer Goedbloed komt tot een jaarüjksche uitgave van f 2400 op de gemcentebcgrooting. Bij dc huidige malaise moet men hier niet zoo licht over denken. Temeer omdat de land bouw pas met de malaise begint Bij het prae-advies voor subsidie voor de restauratie der Groote Kerk werd gewezen op de ongunstige om standigheden. Spreker vroeg of we gerechtigd zijn bij de exploitatie van een zaak die niet rendabel is, uit de gemeentekas, uit de zakken der belastingbetalers, te putten. Niets dringt ons om direct tot exploitatie over te gaan. Spreker wil alleen uitgeven wat strikt noodzakelijk is en spreker komt dan alleen tot res tauratie der groote zaal en aanschaf fing inventaris voor f 13000. Ook een nieuwe muziektent acht spreker niet noodzakelijk. De heer Stieger Er is geen muziek tent meer. De heer Goedbioed Dan is ook de f 2000 voor een nieuwe muziektent noodig. Spreker geeft het tooneel geen plaats in zijn Calvinistische levensbeschouwing, ofschoon bij de classieke en moderne comedies en tragedies kent. En de hoofdzaak wordt uitgegeven aan de tooneelzaal! De voorzitter zegt dat deze zaal juist de voornaamste is, vogels van diverse pluimage maken gebruik er van voor de meest verschillende doel einden. De heer de Die Christelijke Ge heelonthouders. De heer Goedbloed wil wachten met deze uitgave op een volgend jaar. Spreker wil beperking tot de door hem aangegeven posten. (Totaal f 15000\ De heer Flink meent dat alleen de groote zaal verbreed moet worden. Spreker vreest dat de uitgaven nog grooter zullen zijn dan door den heer Goedbloed wordt genoemd. Ook spreker wil de tooneelzaal laten rusten. De voorzitter zegt dat men te voren geweten heeft dat de zaal zoo niet kon blijven staan. Dat wist men en is men het hier mee niet eens, waarom heeft de Raad dan deze gebouwen gekocht Het getuigt van wijs beleid om deze gebouwen en den tuin, waaraan in de laatste jaren niets is gedaan, voor ver der verval te behoeden. De heer Oosterbaan vond het jam mer dat de heeren die tegen het voor stel van B. en W. zijn de wandeling met de commissie door de gebouwen niet hebben meegemaakt. Een centrum gemeente als Goes heeft behoefte aan groote zalen voor congressen en ten toonstellingen (fruit b.v.) Men wist dat een en ander geld zou kosten. De too neelzaal zooals zij geprojecteerd is, zal meer menschen kunnen bevatten dan thans en is geschikier om een spreker te laten optreden dan de groote zaal. De toestand op het tooneel is levensgevaarlijk. Ook wordt de garde robe vergroot. De voorzitter. En denkt U dan eens even in dat volgens het plan van dhr. Duvekot de gang zou verdwijnen. De heer OosterbaanWe doen vol gens het voustel van B, en W. niets waarvan we later spijt zullen hebben. Deze uitgave acht spreker noodzakelijk. De heer Goedbloed is niet overtuigd en blijft bij zijn aanvankelijke meeniDg. De voorzitter wijst er nog op dat als men den toestand laat zooals hij thans is, men, den weg afsnijdt om zoo hoog mogelijke inkomsten te maken. De tegenwoordige pacht bedraagt f 500. De heer de Ruijter de Wildt had de tegenwerpingen der rechterzijde wel verwacht. De raad heeft indertijd door den aankoop uitgesproken dat deze gelegenheid voor de gemeente behouden moest blijven. Niet alleen voor ver gaderingen maar ook voor recreatie. De hoofdzakelijkste inkomsten komen uit de recreatie. En nu wil men aan de tooneelzaal, die in de eersle plaats

Volksblad | 1922 | | pagina 2