Gemeenteraad van Goes, Stadsnieuws» eerden en die van Tsjechië, Zuid- Slavië en Roemenië, welke drie landen samen men de kleine Entente noemt, zijn druk aan het vergaderen. Lloyd George, de eerste minister van Engeland, die jegens Duitsch- land tamelijk welwillend gestemd was, is nu door dit reeds.beruchte verdrag veranderd. Hij heeft reeds de vraag gesteld, of tegen Duitsch land geen dwangmaatregelen ge nomen moeten worden. Er bestaat dan ook wel kans, dat onze ooster buren niet veel plezier van hun onbekookt verdrag zullen beleven. Donderdagmiddag 2 uur kwam de Raai bijeen onder voorzitterschap van den burgemeester. Afwezig waren met kennisgeving de heeren de Looff en Duvekot. Installatie dr. de Ruijter de Wildt. De heer Dr. J. O. de Ruyter de Wildt werd als raadslid geïnstalleerd, en legde de belofte af. De voorzitter sprak den wensch uit, dat hij in den misschien korten lijd, dat hij deze functie zou kunnen waarnemen, nog in het belang der gemeente zal kunnen werkzaam ziin. 4. Ingekomen stukken. Hierna werden de ingekomen stukken behandeld. O.a. 1. Verslag van de werkzaamheden van den Keuringsdienst van Waren voor het Keuriugsgehied Goes over het le kwartaal 1922. 2. Schrijven van den Directeur van het Centraal Bureau voor Verificatie en Fiuancieele Adviezen der Vereeni- ging van Ned. Gemeeuten, houdende toezending der voor accoord geteekende liquidatie-balans per 31 December 1921 en de Verlies-en Winstrekening over 1921 van het Levensmiddelen- bedrijf te Goes. 3. Rekening en verantwoording van het Fonds der Vereeniging van Werk lieden te Goes over 1921. 4| Verzoek van den Ned. Bond van Werklieden in Overheidsdienst en den Centralen Ned.g Amhtecaarsbond om den len Mei als een erkenden feestdag te beschouwen op den zelfden voet als Zon- en feestdagen. 5. Verzoek van A. de Graag te 's Gravenpolder om de bezwaren tegen den bouw van een woon- en winkeL huis eu garage aan de Vosmaerstiaat nog eens onder de oogen te zien. 6. Verzoek van het bestuur der Womngbouwvereeniging „Ons Streven" om wijziging van het Raadsbesluit van 16 December 1920 betreffende finan- cieelen steun. 7. Verslag van de N.V. Water leidingmaatschappij //Zuid-B weiand" over 1921. 8. Oproeping tot de vergadering van aandeelhouders vau bovengenoemde N.V. op 29 April 1922 v.m. 10 uur. 1 Mei erkende feestdag. Het verzoek om den len Mei als er kenden feestdag te zien beschouwd, wenscht de heer de Die in stemming te zien gebracht. Hij wijst er op, dat. in andere landen en ook in de groote steden v&n ons land dit reeds het geval is. De voorzitter ziet daarin geen reden. De verjaardag der Koningin wordt bier ook niet als zoodanig beschouwd. Het voorstel wordt in stemming ge bracht en verworpen met 2 stemmen voor, die van de heeren De Die eu Blaas. Verzoek A. de Graag, bouwen icoon winkelhuis en garage aan de Vosmaerstraat. De heer Gonsiandse zou weaschen, dat het verzoek nog. eens door B. en W. onder de oogeu werd gezien. De heer Van den Bout herinnert er aau, dat een dergelijk voorstel van iemand uit Wolfaartsdijk indertijd is afgewezen, eu dat nu van die opvat ting niet kan worden afgeweken. De voorzitter meent, dat een toe stemming voor een dergelijke inrich- ting niet bevorderlijk zal zijn voor den verkoop der gronden. In de voor waarden daarover staat, dat, geen hinder mag veroorzaakt worden es dit is hier juist zeer de vraag. De heer Gonstandse wenscht er een voorstel van te maken. De heer de Die vraagt of dit ver zoek ter inzage heeft gelegen, Hij heeft het n et gezien. De voorzitter zegt, dat het afwezig kan zijn geweest en leest het betref fende stuk op verzoek voor. Daarna wordt beslo en het stuk aan te houden tot de volgende vergadering. Verzoek Woning beu w ve re en ig ing „Ons Streven.u Wordt iu handen van B. eu W. ge steld om nader advies. Verzoek Bestuur r 1 'Ing „De ArWaci.I chool De voorzitter d cl t titc.le dit verzoek later is 1 1 Ij vergissing te zijn ingekome- Zoodra voldoende gegevens bekend zijn zullen B. en W met een voorstel komen. De overige iogekomen stukken wer den alle voor kennisgeving aangenomen. Mededeelingen. De Voorzitter deelt mede dat waar schijnlijk binnen 14- dagen hierover weer raadsvergadering zal worden ge houden om dan tegelijk een adres der S.D.A P. inzake de gaskwestie en mis schien de soeiëteitskweslie te behande len Verder dee t de voorz. medé, dat mea begonnen is aan 't dempen van deu put bij 't station. Men is ontheven van de verplichting om alleen met zuiver zand te dempen, wat de kosten beduidend zal verminderen, 't Is echter een diepe put, Zoodat het den voor zitter wel wat laag voorkant, als zou de demping nu maar f 2000 koelen. Den heer Vienings wordt evenwel toe gezegd, dat B. en W. zoo spoedig mogelijk met cijfers zullen komen. Dhr. Goedbloed vraagt of de stank nu niet verplaatst wordt naar de slooi.en aan den Stationsweg, wat de voorzitter ontkent, daar slechts één pand, n 1. dat van den heer nar. Lucasse, daarin uitloost. De heer Goedbloed vraagt' of de betrokken eigenaren niet willen bijdragen in de kosten. De voorzitter meent, dat dit bezwaarlijk zal gaaa, gezien vroegere ervaringen. De voorzitter zegt verder, dat de boomen geïnspecteerd zijn met 't oog op gevaar bij storm en dat in Nieuw Goes de aanplanting is gereed geko men. Er wordt echter schandelijk veel vernield. Bij handenvol zijn de tulpen gestolen. De heer Oosterbaan vraagt, of de beplanting niet te laat is geschied. De voorzitter zegt, dat de deskundigen hem het tegendeel hebben verzekerd. Bovendien worden de planten, die dood gaan, door dea leverancier door andere vervangen. Ook deelt de voorzitter mede, dat het materiaal voor de bestrating der Rimmelandstraat is gear iveerd. Ef is echter momenteel veel ie bestraten, zoodat er eigenlijk straatmakers te kort zijn. Verzoek F. Visser, Het verzoek van den heer F. Visser e.a. om vergunning tot het maken van afheiningen langs den Heernisseweg lokt e;ii breeds discussie uit. De voorzitter zegt, dat het gedeelte be strating, waar het hier oin gaat f 200 kost en niet, zooais abusief is gemeld f 1850. Dit kostte de in 1918 daar aangelegde bestrating in totaal, De heer Flink zegt, dat de men sehen van die bestraling, die op hun eigen grond is aangelegd, meer last ondervinden dan vro-ger is vermoed. Spreker vraagt, wat de korten zijn van verlegging dier bestrating. De voorzitten zegt bedoelde straat is toen niet uit eigen beweging, maar op verzoek der bewoners gelegd. Het gaat nu toch niet aan, ais or weer eens andere menschen wonen, opnieuw kosten te maken. Wil mtn toch ver legging, dan moet naen iu de kosten bijdragen De beer Vienings zegtbe doelde menschen blijken met hun straatje nog erger af te zijn dao vroe ger. De voorzitter acht de bezwaren erg tverdreven. De heer G&nstandse wil langs een zoet lijntje een minnelijke oplos-iug zoeken, opdat men straks niet verplicht zal zijn de bestrating, die op eens anders grond ligt, op te breken. De voorzitter zou dit laatste dan maar willen doen en de Jai iu de modder la!en zitten. Het Gemeente bestuur is geheel te goeder trouw ge weest, heeft kosten gemaakt en treft in geen enkel opzicht verwijt. Als de belanghebbenden willen bijdragen, is er altijd nog te overleggen. Het voor s'el van B. en W. werd daarna aan genomen. Subsidie Groote Kerk. Bij 't verzoek om meerdere subsidie veor de re-tauratie de Groote Kerk zegt de voorzitter, cat 't niet prettig is, zulk een antwoord te ontvangen van het ministerie van Onderwijs op een serieus voor<tel. Men -krijgt het gevoel in 't ootje te worden genomen. De kosten door 't Departement van Onderwij.- opgelegd zijn reeds absurd hoog e nu men ernstig overleg wil plegen over een zoo belangrijke zaak, krijgt men zulk een antwoord. De heer Vienings meent, dat Goed doen moet wat het kan om dit kerk gebouw, monument van godsdienst- en burgerzin, iu stand te houden. Dit gebouw is het, dat Govs maakt tot een stad. De commissie van restauratie heeft echter veel te weinig reclame gemaakt voor haar werk. De burgerij en ook de Raad weet er zoo goed als niets van. Desondanks moet het gemeentebestuur een goed vc orbeeld geven, want naar de mate waarin dit bijd aagt, zullen ook anderen steunen. Spreker acht de verhoogiug vsn f 500 op f 750 een Jodenfooi eu stelt voor f 1000. De heer Flink acht, dat B. en W. niet klakkeloos hebben neergeschreven f 750 is de uiterste grens, tot welke men kan gaan. En daarom, boe goed ook bedoeld, is bij tegen 1 voorstel van den heer Vienings. De voorzitterB. en W. voelen niet minder voor 't behoud der Groote Kerk, maar van alle kanten wordt op bezui niging aangedrongen. Waar is de grens ook bij dezen post? Zat Goes ruim in 't geld, dan gaven we gaarne wel f 5000. De heer de Die steunt het voorstel om f 1000 te ge-en. De heer Goedbloed geeft, den beer Vienings in overweging zich voorloopig te vereenigen met een bedrag van f 750. De uiterste grens, waarboven men niet kan gaan, kan zich sa verloop van tijd wel verplaatsen. De voorzitter ondersteunt dit idee. De heer v. Melle zou ook gaarne zien, dat de commissie -V restauratie wat meer populair maakte. De heer Vienings trekt zijn voorstel in, nu B eu W. -toezegging doen, dat later zoo mogelijk de subsidie zal wor deu verhoogd. Het voorstel van B en W. wordt hierna aangenomen. Water Vesten. Bij het voorstel om alle gebruik van het water der vesten te verbieden, vraagt de beer Vienings of h.v. een veedrijver G straffen is, ais een koe water uit de vest drinkt Het -zal moei lijk gaan deze verordening toe te passen. De voorzitter herinnert aan het onderhoud met den Directeur der Waterleiding Mij. Er zijn altijd van die onverstandige menschen, die bet slechte vest.water willen gebruiken. Wordt niet alle gebruik verboden, dan zijn er altijd achterdeurtjes om aan de wet te ont komen. De heer Goedbloed is tegen dit voorstel. Wil men op iets straf stellen, da» moet het ook straf verdietsen. Is dit niet zoo, dan verzwakt men den eerbied voor de Wet. Gaat men zeggen we zullen alle gebruik verbieden, dan is daarbij vanzelf menschelijk en dier lijk gebruik inbegrepen, dan is dit een geheel verkeerde methode. Alen moet alleen verbieden, wat verboden moet worden eu niet meer. Wil de Water leiding Mij. haar debiet vergrooten, dan moet zij door een coulante bedie- n'ng en niet door zulk een verotdening haar belang dienen. Spreker stelt daar om voor alleen het menschelijk en dier lijk ehruik te verbieden. De beer de Ruijter de Wildt heeft 15 jaar lang 4 maal per dag langs de vest gewandeld en b v. gezien dat groente in dat water gewasschen werd, wat even verkeerd is als het drinken van dit water. Ook het gebruik van water voor schrobben en schuren is wel degelijk onhygiënisch. Spreker erkent, dat de handhaving moeilijk zai zijn, maar wil men iets bereiken, dan moet de voorgestelde verordening wor den aangenomen. De heer de Die is 't hiermede eens. De he? Goedbloed, herhaalt, dat de gevolgde methode verkeerd is. Wil men onhygiënische dingen verbieden, dan kan men ook wel het vroeg naar bed gaan verplichtend stellen. De crisistijd heeft toch wei voldoende geleerd, dat- men door ie ver te gaan den eerbied voor de wet ocdermijut. Da voorzitter zegt, dat e^ger is, wanneer de overtredingen der verorde ningen niet gestraft worden en aan dat euvel lijden we hier in Goes nogal ee;:s. De verordening wordt daarna aangenomen met de stem vsmfdea heer Goedbloed tegen. Al de niet genoemde voorstellen werden aangenomen. Hierna besloten vergadering. benoeming Scheikundige. Na heropening wordt tot scheikun dige bij den Keuringsdienst yan Warén benoemd mej. G. Beekman te Leeuwar den tegen 2 stemmen op dsn heer M. J. N. Schuursma te Velp. Toelage secretaris Comm. Wering Schoolverzuim. De verhooging der toelage aan den secretaris der Commissie tot Wering van Schoolverzuim wordt goedgekeurd. «kw„wo-r:r-.-w.-nfxvmnrvae Bevolking. Gedurende de i e helft der maand April 1922. Ingekomen M. tan Dijk, steenhouwe', uit Rot a-dam, Wij gsardstraaf. 7 M Jacobs, aannemd', uit Ridderkerk, Nieuwstraat 48; D. M. Hollestelle, cand. Ind. ambt,, u t Leiden, v. d. Boschstraat 4 P. J. Eek hardt, bakkersknecht, uit VGravenpo'der, 's He r Heudnkskin- d-erenstraat 56; K. J de Schrijver, uit Cliftge, 'a H. Hendrikrkinderendijk 42. Vertrokken A. A. Scheelt', Web Verhoek, zon der beroep, naar KloetisgeC. W. Pijnappel, bankwerker, naar Da: Haag A van der L an, keilner, naar Gro ningen C. J. Ti!roe, gasfbter, naar Middelburg G. P. Hopmans, koo, man, naar Rotterdam N. A. van Gorkum, if p. verz., naar Middelburg; G. de Joagb, officier mach naar Dea lleider. Benoemd. Benoemd lot onderwijzeres aan de o.l.s. te Ciinge (Nieuw Namen) mej. S. H. Krijger te Goes.

Volksblad | 1922 | | pagina 2