No, 30 Zaterdag 15 April "122 45' "terug uit Paschen. FEUILLETON Dit blad verschijat Woensdag ea Zaterdag. Aboanemeatsprijs voor Goes 50 cent per kwartaal, voor buiten Goes f 1,5a per halt jaar franco per post. ADVERTENTIËN voor Dinsdag- es Vrijdagmiddag IS MUS* te bezorgen bij N.V, Goesehe Courant en Rleeuwees Ross' Drukkers- en Uitgeversbedrijf. Adverteatiën 10 ct, per regel. Bij contracteren va* minstens lOOO regels per jaar zeer belangrijke reductie. Advsrtentiën, als geboon*- huweUjks-, verjariags-, doodberichten ea da daarop betrekking hebbcs.de daskbetuigiagea, ale's aen das regels beslaande, voof den prijs v>an f Een nieuwe lente en een nieuw geluid Wat is de natuur dit jaar traag in de ontwikkeling van haar nieuw leven De langdurige koude is oorzaak geweekt, dat er nog zoo weinig groen is te hesp-uren De knoppen der planten zijn gevoelig voor den toestand van den damp kring om haar heen, en ais ze menschelyke eigenschappen bezaten, zouden we zeggenze zijn voor zichtig. Maar het spreekt vanzelf, dat die knoppen niet vooruit kunnen zien, niet weten, hoe het morgen en overmorgen zijn zaldat ze ook niet kunnen overwegen we zullen nog maar gesloten blijven, omdat de ongunstige weersgesteldheid nog wel een tydlang zou kunnen duren. Neen, de levensverschijnselen, die zich in die knoppen afspelen, staan zeer sterk onder den invloed van buiten ongunstig weer dwingt ze tot trager gang, gunstige omstandig heden drijven ze tot grooter spoed. Ir middels, al gaat alles wat lang- zam r, dan we gewoon zijn, voor een oplettend waarnemer bestaat er toch wel degelijk gang, zwelling, openbaring. De fijngevoelige mogen zich nog schuil houden, verborgen in de beschermende schubben, de sterkere, die een groote levenskracht achter zich hebben, vertoonen haar schoone jonkheid toch reeds in veelbelovend groen. Misschien zou het beter zijn, juist deze eerste lingen de fijngevoelige te noemen, niet in de beteekenis van teeder, maar wijl ze ondanks de guurheid toch den drang der naiuur gevoelen, dus omdat ze de geringe warmte- verhooging eerder voelen en eraan TM 91 Al wandelend uacht zij over Martha's toestand na (hetgeen ze al dikwijls had gedaan) en maakte gevolgtrekkingen (wat ze nog nooit had durven doen). Kortom, de visionnaire macht van mevrouw Saint-Firmin werd van dag tot dag grooter en beschreef 't voorwerp van haar denken nauw keuriger naarmate dat voorwerp haar langer kwelde. Dit alles was zuiver, gewoon somnambulisme... wetenschappelijk gespróken was dit niet meer te ontveinzen. Ja, de wetenschap kende op be sliste wijze deze buitengewone geestesgave toe aan sommige men- schen in opgewonden toestand. U. GASTON LEROIJX gehoorzamen dan de trage. En hoort de vogelsDe weers gesteldheid houdt er hen niet van terug, hun vreugde uit te jubelen en hun liefdeleven voort te leven. We lazen, dat er in weerwil van het koude voorjaar hier en daar reeds meer trekvogels zijn terug gekeerd, dan in andere jaren omtrent dezen tijd het geval pleegt te zijn. Ook deze dieren worden gedreven, ten deeie misschien door inwendigen, maar voor een ander deel gewis door uitwendigen drang Het is een zeer eenvoudige wet in het natuur leven, dat de handelingen der leven de wezens bepaald worden door de samenwerking van in- en uitwen dige omstandigheden. Werken deze in gelijke richting, dan speelt alles zich snel, regelmatig en met groote krachtaf. Werken ze elkander tegen, dan vertoont het nieuwe leven zich laat en loopt het langzaam, weifelend en in beperkten grand. In het eerste geval beleven we een „groene Paschen", als die niet al te vroeg invalt, in het laatste geval is op dez n feestdag nog maar weinig van het ontwaken dei natuur te bemerken- Daar de mensch toch ook een natuurwezen is, kan het geen ver wondering baren, dat hij tot op zekere hoogte gehoorzaamt aan de straks genoemde natuurwetdat dus zijn daden gericht worden door wat in en om hem gebeurt in onverbrekelijken samenhang met elkander. Het bewys hiervan is waarschijnlijk nog zelden zoo krach tig geleverd als juist in deze dagen. De wereldoorlog, die niets en nie mand heeft ontzien, is de oorzaak geweest, dat de natuur der men- schen meer dan voorheen naar Martha zag de misdaad Eerst had zij haar half gezien zij onderscheidde alleen goed het gelaat van den vermoorde, die haar zoo dierbaar was geweest, daarna had zij een automobiel aanschouwd, later een koffer... een lijk in een kofferTen slotte had zy de misdaad zelve gezien, de misdaad, die gepleegd werd en ook de ge stalte van den misdadiger by) den kruisweg van FresnaieO, 't was geen verbeelding, geen samenloop van toevalligheden, neen, neen hoor, het was wel degelyk een visioen en dit visioen zou haar morgen stellig de plaats doen ontdekken, waar het lijk geborgen was Dat was klassiekDe kleine Darbois had er voorbeelden van aangehaald... de justitie zou dan gewaarschuwd worden, de justitie, die volgens het zeggen van den reporter een mach tigen bondgenoot in het somnam bulisme zag. En Mevrouw de la Bossière nam een besluit. Zij nam 't besluit, dat Martha geen visioenen meer zou hebben Zij zeide dit j hardop tegen zich zelve, alsof zy buiten komt. De geweldige verande ring der maatschappelijke toestanden doet banden, springen, die weleer hun sluitend vermogen nog lang zouden hebben bewaard. De mensch wordt gedwongen, kleur te beken nen, zijn innerlijkste gezindheid te openbaren. Hij moet dat doen op straffe van ondergang Daar de menschen van verschil lende geaardheid zijn, moet uit deze gedwongen openbaring strijd ont staan, een strijd, die allicht tot meer of minder vernieling aanlei- dmg geeft. En al is dit laatste te betreuren, er schyint op geen andere manier gezondheid en kracht iu de maatschappij te kunnen terugkee- ren, twee dingen, die door den oorlog ontzettend geleden hebben. We zouden gaarne leven in een paradijs van vrede- We bejammeren de verdeeldheid der menschen, die strijd nog steeds noodzakelijk maakt. Doch indien deze niet meer te keeren is, dan mag men hem niet ontwijken. Dan moet men hem met al zijn gevolgen aanvaarden, vooral dan, wanneer men de overtuiging in zich draagt, dat alleen daardoor zniv< ring der lucht mogelyk is. Wij hebben hier thans vooral het oog op de dreigende scheuring in de katholieke staatsparty, een scheu ring, die ons op zichzelf niet met vreugde vervult. Wij hebben ons nooit kunnen verheugen inhttieed van anderen. Maar in dit geval gevoeleu we toch een zekere blijd schap. Er bestaan onder de katno lieken en in geringere mate ook onder de antirevolutionairen twee stroomingen. De eene staat geheel aan de zijde der socialen en is het scherpste uitgedrukt in den persoon van minister Aalberse de een eed zwoer op den eenzamen weg, waarlangs Fanny naar de Rozengaarde terugkeerde. Zij zou er geen meer hebben Heden gaven de visioenen haar 't bevel tot zwijgen morgen zouden zij haar tot spreken aansporen zij zou er geen meer hebben Fanny beklaagde de arme Martha totaal nietZij nam 't haar veel te kwalijk, dat zij hun heerlijke mooie rust verstoord hadAls Martha zich ^nergens inee" bemoeid had, zou Fanny tot op dit OLgenblik nog onwetend zijn geweest van hstgeen bij den kruisweg van Fres naie was voorgevallen. Zij zou ervan geprofiteerd hebben, terwijl niemand erover sprak en haar man zou niet zulk een arme, door wroeging ge folterde stumperd zijn, dien zij bijna niet meer kende en dien zij begon te verachten want, waartoe dient het de kracht te bezitten iemand te dooden, en 't wapen op te nemen, als men later niet de kracht bezit zijn geest te beheer- schen door de herinnering aan de daad uit te wisschen andere, die de geheele rest der maatschappij omvat, gaat daar vlak tegenin We hebben al vaak genoeg de richting van dien minister be stred m en veroordeeldde lezer weet dus, dat wy staan aan den kant der Cranenburghers, die by de aanstaande verkiezingen voor de Tweede Kamer eigen candidaten willen stellen, andere, dan die door den grooten katholieken bond wor d'-n gesteld. Die Cranenburghers willen wel den arbeider een be hoorlijk bestaan gunnen maar zij verzetten zich ertegen, dat dit zou gebeuren met gelijktijdige vernieti ging van alle anderen. De eerste zou dan op de maatsohappeiijke ladder een eind stijgen; de gansche rest zou veel dieper neergehaald worden. En ovtr het geheel zoude maatschappij sterk dalen. Het beste, het edelste, wat geestelijk het hoogste staat, zou vrijwel geheel verdwijnen, om plaats te maken voor de heerschappij van de lagere, bijna dierlijke eigenschappen van den mensch. Indien de strijd tusschen de rich tingen Aalberse en Crauenburgh doorgestreden wordt, zal hy op leven en dood wordeti gevoerd. Toch hopen wij, dat hij volstreden zal worden. Dan zal zonder twijfel een veel gezondere toestand ontstaan, dan de tegenwoordige is. De scheiding naar den godsdienst zal dan vervangen kunnen worden door die volgens maatschappelijke toestanden, waar toe de oorlog den dwingenden stoot heeft gegeven. Ziedaar dan de nieuwe, menschelyke lente De geestesverschijningen waren volgens Fanny niets anders dan verschijnselen van wroeging geweest en die geestverschijningen waren allemaal van de villa aan het water gekomen 't Was Martha, die ze eiken avond het land instuurde Indien Martha verdween, zouden de geesten eveneens verdwijnen O, wat haatte Fanny die vrouw, die een oogenblik had durven hopen slotvrouw van de Rozengaarde te worden Het scheen wel of zy zich had voorgenomen, haar ten verderve te leiden, die in haar plaats was gekomen 't Sloeg zeven uur, toen Fanny weer op het kasteel terug was. De uren die nog om moesten vóór het drie uur in den morgen zou zijn, zouden wel langzaam omkruipen, peinsde zij, haar eenig gezelschap zou de gedachte aan de misdaad wezen die zij in haar vingers voelde, sedert zij Martha's halsje, dat verschrikkelijke dunne halsje, zoo dicht bij haar had ge zien Wordt vervolgd. UIT HET FRANSCH VAN

Volksblad | 1922 | | pagina 1