429e Staatsloterij 2e kl. Burgerlijke Stand van Goes. Sport, Teiegraf. Weerbericht Kerkelijke Zaken en Onderwijs. inzake het pachtwezen. De heer Lindenbergh, voorzitter der Pachtcommissie, Wemeidinge, verde digde nader het voorstel der commissie. De vergadering vereenigde zich inet het rapport eu besloot tot instelling vaa een Zeeuwsch Pachtbureau. Daarna werd het concept-pachicon- trael behandeld. De heer v. Dixhoorn zou een pacht- termijn van 9 jaar wenschen in plaats ven 6 jaar. De heer v. Bommel v. Vioten ant woordde dat de commissie daartoe niet besloten had omdat men zich zooveel mogelijk aan den bestaandeu toestand wilde aanpassen. De heer Lindenbergh, Wemeidinge, zegt dat als er idiote pachtprijzen ge vraagd worden het 't bette is dat de termijn zoo kort mogelijk duurt; na 3 jaar kan de prijs herz en worden, De Voorzitter als de omstandig heden veranderd zijn. De heer Lindenbergh meent dat particulieren het in den regel wel eens zuilen norden, anders is het, als er een of ander zedelijk lichaam bij betrok ken is. De heer Dees, Terneuzen, betoogde dat alleen in zeer bijzondere omstan digheden de 3 jaariijksche herziening meet plaats hebben. De heer v. Bommel v. Vloten was van meening dat de eigenaar die een zeer hoogen prijs voor zijn land weet te bedingen, niet het pacbtcoritract der Z. L, M. zal accepteeren. Na de heropening werd vo >rigegaan met de bespreking van het concept- contract. Eenige wijzigingen van het Dag. Bestuur werden aangenomen. Het model-contract werd hierna goedgekeurd. Eveneens het emeept- regleoient op bet Pachtbureau. De voorzitter constateerde hierna dat het Zeeuwscbe Pachtbureau is op gericht. De bedoeling is dat het 1 Juli a.s. in werking zal lred> n, Voor dien datum zal er nog een Hoofdbestuurs- vergadering worden gehouden. Spreker dankte de heeren der Pachtc&mmissie voor hun nuttig werk. (Applaus). Vervolgens werd besproken he! Rap port der commissie voor het Land bouwonderwijs vanwege de Z L M. Het vermeldt o, a. de volgende conclusies Er wordt in Zeeland veel te weinig landbouwonderwijs gegeven eu genoten. De R. L. W.S. te Goes is veel te weinig bezocht. Deze zou uitgebreid moeten worden tot een met 3-jarigen cursus. Als overgangsmaatregel zou men de oud-leerliogen kunnen bewegen tot het volgen van een derde leerjaar, dat facultatief is. Mede omdat aan het bezoeken der R.L.W.S. hooge kosten zijn verbonden, is het noodig, dat overal in de provincie practisch en goed landbouwonderwijs wordt gegeven. Dat zij van eenvoudigen aard eu be grepen in cursussen en op enkele centrale punten it. lagere landbouw- dagscholen in den geest van den Inspecteur Di. Van de Zande. Wat de scholen betreft moet er naar ge streefd worden in eiken Kring der ZL.M. ten minste één school te ver krijgen. Deze moeten van rijkswege worden opgericht en geëxploiteerd, wanneer het particulier initiatief te kort schiet. Richt men bijzondere scholen op dan betale het Rijk, mits de school voor ieder toegankelijk zij en onder zekere andere voorwaarden, de kosten vau oprichting en inrichting, terwijl 15 pCt. daarvan als waarborg door de vereenigmg (of gemeente a's deze een school wenscht op te richten) moet worden gestort. Het aantal leerjaren van de land- bouwwmtercursussen dient bepaald op drie. Het aantal leerjaren der land- bouwdagscholen worde op minstens i vier bepaa'd. De oprichti'rg van speciale cursussen wordt zooveel mogelijk bevorderd. De 1 kosten daarvan drage ocder zekere 1 voorwaarden het rijk, voorwaarden 1 betrekkelijk aantal deelnemers b v De Z L.M. geve voor dit alles haar bemiddeling, zoowel bij de regeering als andere autoriteiten. i De vergadeiing vereenigde zich met het rapport. De commissie werd onder dankzegging ontbonden verklaard. Ten slotte werden behandeld de vol gende punten van de afdeeiiug Burgh, waarvan het 2e door den kring Noord- Bevel and werd gesteund a. /./liet richten van een adres tot het Hoofdbestuur van Posterijen, Tele phoon en Telegraphie, teneinde het daarheen te leiden, dat ten plattelande uitbreiding worde gegeven aan de Kringen, waarin ahonné's kosteloos telephoongesprekken kuuneu voeren''. b. „Een adres te richten aan dezelfde, inzake het behouden van de postbe stelling ten platielande op Zondag". Op beide punten wordt gezien eea achterstelling van het platteland tegeu- over de steden. De heer Blom, Haamstede, verde digde deze punten, eveneens do heer v. Oeveren. De heer de Regt bracht den toestand op Noord-Beveland naar voren. Besloten werd een kleine enquête te boaden, hoe de toestand in de verschil lende deelen der provincie is en daarna in algemeenen zin een adres in den geest Burgh te zenden. De heer Kielstra wijst er nog op dat de kantoren op de ongeregeldste tijden open zijn, zoo Nisse van 8LO en Nieuwdorp van 9 11. De vergadering was van oordeel dat die tijden gelijk moeten zijn. Bij de Rondvratg kwam nog ter sprake de kwestie of de paarden voor de rijksinkomstenbeiasting niet lager zouden kunnen worden aangegeven.de arbitrage-voorschriften bij verkoop en het oprichten van een rechtskundig bureau. De belastingcommissie zal over een eu ander advies uitbrengen. De heer de Regt wilde den Veerdam bij Kortgene verhoogen. In verband hier mede zal een adres aan Prov. Staten gezonden worden. Voorts de coöpera tieve inkoop vau chili-salpeter bij het Centraal-bureau en de nieuwe Jachtwet. Daarna sluiting. Zeeuwsche Genootschap der Wetenschappen. Tot nieuwe leden van het Zeeuwsche Genootschap der Wetenschappen zijn o.a. benoemd de heeren A. H. van der Peen, letterkundige, G. A. Hajenius, burgemeester, mr. H. C. J. Zaaijer, advocaat, allen alhier. Benoemd. Voor het tijdvak van 1 Mei 1922 tot l Mei 1923 is benoemd tot schei kundige aan de Landbouwhoogeschool te Wageningen C. A. Koppejan, alhier. Bevolking. Gedurende de 2e helft der maand Maart 1922. F. G. de Bokx, landbouwer, van Zaamslag, 's H. Hendrikskinderenstraat 8 K. Biesma, am, rijksklerk, van den Haag, Wijngaardstraat 7, L. D. Bodin- gius, winkeljuffrouw, van Rotterdam, Opril Gr. Markt 2, Jan Schaalje, koopman van 's H. Arendskerke, Groote Kade 32, H. A. van Koeveringe, kautoorbediende, van Wetneldinge, v. d, Spiegelstraat 15, M. E. van Bruggen, onderwijzeres, van lerseke, Wilhelmina- straat 36, P. J, Reijerse, slager van 's Gravenpolder, Stalstraat 7, P. M, van den Bosch, letterzetter, van Tilburg Opril Gr. Markt 5, C. Zweedijk, boerenknecht, van Kloetinge, 's H. H. kir.derendijk 8, L. D. Boudeling, café houder, van Nijmegen, Groote Markt 30, Joh. de Kraker, huishoudster, van Middelburg, Poelweg V 18, B, J. van den Berg, procuratiehouder, van Ter Neuzen, Groote Markt 24. Kunstvrienden. Voor een goed bezette zaal gaf de Goesche Orkest- en Tooneelvereeniging //Kunstvrienden" Dinsdagavond in het Schuttershof een uitstekende voor stelling van //Door Slechte Dagen", van Alfred Boogaerd. De inhoud van het stuk is in 't kort als volgt Franck Milford dreigt den ouden notaris Tomseü, welke in vroeger jaren een lichtzinnigheid in zaken beging, met publiciteit tenzij hij en zijn doch ter Greta de hand willen leeuen in een zijner oneerlijke machinaties. Greta weigert en in 'een worsleling met Milford om een der stukken, steekt zij hem in zelfverdediging dood. Greta heeft te voren haar bruidschat afgestaan om den ingenieur Hageman aan kapitaal te helpen, zoadat deze zijn uitvinding kan exploiteeren en met haar zuster Vera trouwen. Dit is een opoffering voor Greta want zij zelf heeft Hageman lief. In het derde bedrijf vindt Greta haar geluk, zij is door de rechtbank vrijge sproken en huwt een braaf man, dr Konings. Het stuk werd zeer goed gespeeld, den regisseur, den beer F. J. Thiery komt lof toe voor het sluitend samen spel, voor het juist begrip dat spelers en speelsters van hun rol hadden en voor de smaakvolle kamer van I en III, er stond net wat er moest staan, 't was keurig. Tante Marie werd op intelligente wijze, bescheiden en met voortreffelijke intonatie weergegeven door mej. J. R,, mej. C. T. was de ernstige hoog staande Greta, en deed deze voor ons leven ze gaf verrassend sterk spelin de scèues h faire. Een aardige, zonnige Vera was mej. A. T. De heer P. B. v. S. had zich als Notaris Tomsen een prachtigen kop gemaakt en gaf een goede uitbeelding van den zwakken, zieken grijsaard. Hageman werd met de noodige verve en routine door den heer A. J. gespeeld terwijl de heer F. J. T. een pracht, van een Milford was, glad, soepel, brutaal, in een woord uitstekend getypeerd. De overige rollen dr. Konings, de heer Grenshouwer én Joost de Huis knecht werden ook zeer behoorlijk vervuld. Het moeilijke „handenspel" lijkt ons bij enkelen nog voor verbetering vat baar. De rollen werden best gekend. Een strijkje ouder leiding van den heer J. G. Verest zorgde voor vlotte, behoorlijke muziek, speciaal Fredy, valse triste en Die Schmiede im Walde vielen zeer in den smaak. Het publiek gaf telkens door krachtig applaus blijk het gebodene tewaardeereu. Aan het verzoek niet te rocken werd door eenige heeren geen gevolg gegeven. Benoemd. De heer F. Voois, concierge van het Raadhuis alhier, is thans als zoodanig in vasten dienst aangesteld. H erbenoemd. Bij Kon. besluit is herbeuoemd tot kantonrechter-plaatsvervanger ip het kanton Goes, mr. C. M. Kegge. Ie lijst Trekking 3 April f 2000: 4512 f 1000: 20225 f 400: 6319 12275 15397 22852 f 200 18248 f 100: 3327 3332 8837 9101 15329 16431 18825 21175 2e lijst Trekking 4 April f 5000 20418 f 1500: 19443 f 1000: 7739 19194 f 400: 6568 f 200: 774 3040 18509 f 100: 17365 19712 3e lijst Trekking 5 April f20000: 16875 f 1500 12725 f 1000: 18271 f 200 6186 f 100: 5252 9321 17605 19541 4e lijst Trekking 6 April f 1000: 15103 f 100 16130 Geboren 3, Jacoba Margaretha d.v. Jan van Zweeden en Johanna Maatje de Jonge. Overleden 5, Willem Nagelkerke, 81 jr. wedn. van Johanna Philippina Vermeule. Huw.-aang. 6. Abraham de Lange 25 jr. jm. en Grietje Blaukesspoor 23 jr. jd. 7, Hendrik Dammann 33 jr. jm. en Jacobs Fossen 29 jr. jd. Gehuwd 6, Matthijs Glerum 40 jr. wedn. en Neeltje Kaijser 25 jr. wed. Zaterdag speelt te Riiland-Bath. „Volharding" tegen „Zeelandia" uit Hansweert. Zaterdag speelt M.E.V.O. I tpgen D.O.S. 1 uit Middelburg, voor de seriewedstrijden van den Zeeuwschen Korfbalbond. Verwachting tot den avond van 8 dezer: Matige, tijdelijk wellicht krach tige Zuid-Oostelijke tot Zuid-Weste lijke wind, betrokken met regen, later opklarend, zachte*. Doopsgezinde Gemeente. Zoadag 9 April des morgens te half elf, Ds. J. Koekebakker. Rapport Landbouw onder wijs. Adressen Hoofdbestuur Posterijen, Telephoon en Telegraphie. Rondvraag. Ingekomen Vertrokken A. E. M. Stieger, zonder beroep, naar Nijmegen, W. C. de Vries, koop man, naar Apeldoorn, H. van Damrne, glasslijper, naar Assenede (België), J. J. Lindhout, reiziger, naar Dordrecht, J. J. van [Leeuwen, hoofding. prov. waterst. naar Middelburg, C. H. Wit tenberg, civ. ingen., naar Wemeidinge, B. Nieuwdorp, boerenknecht, naar 's Gravenpolder, C. A. Snijder, schilder, naar Clefton (N.-Amerika), J. van Dalen, tech. ambt. prov. waterstaat, naar Wemeidinge, C. Ruitenbeek, schildersknecht, naar 's Gravenhage. Voetbal. Korfbal. naar waarnemingen, verricht in den morgen van 7 April medegedeeld door het Koninklijk Reder landsch Meteorologisch Instituut te De Bilt

Volksblad | 1922 | | pagina 3