Nederland. Stadsnieuws, JACHTWET, De herdenking van het Vlissing'g onaf haakeï y kheid. De Kamer nam met 56 stemmes tegen 15 een vcorstel-Ond aan, tea gevolge waarvan de behandeling van de Vlootwet geschorst wordt tot na terugkomst vasi den Minister van Buitenlandsche Zaken nifc Genua. Invoerverboden Een 2e slachtoffer. 0 ZONDAGSLUITINO APOTHEKEN. Hoofdbestuur Z L. M. Doodelijk vliegongeval. Op het vliegkamp De Xooij nabij den Helder is Maandagochtend een marinevliegtuig omlaag gevallen, van een hoogte van 100 M. De officier-vliegenier 2e kl. C. P. Auwerda werd gedimdde 2e luit. ter zee. J. S. Mahns brak een been. De oorzaak van het ongeluk is niet te wijten aan eenig gebrek aan het toestel. Ook de motor werkte goed. De val was het gevolg van een vaartver mindering bij het nemen van een bocht. In geen twee jaar was er een ongeluk bij de marine voos gekomen. De gedoode officier was 32 jaar oud, Zonderlinge zelfbeschuldiging Zondag is uit het Galgeveen ouder de gemeente Berkei, nasr de Tel. meldt, het lijk opgehaald van een ongeveer 30-jarigen Duitscher, woonachtig te Tilburg. In kleedingstukken, die op den ka sr, lagen, zou naar verluidt eeu noti tieboekje zijn gevonden, waaiin geschre ven was Ik ben de moordenaar van tar. Wijsman. Men neemt dit echter niet ernstig op, daar de Duitscher niet gced bij het hoofd was. Eenige andere Duitschers hadden de Thburgsche poli tie reeds eerder voor hem gewaarschuwd. Verschenen is de Mem. van Antw. betreffende het wetsontwerp Jachtwet. Met het landbouwbelang is meer dau vroeger rekeniug gehouden, doordien in het wetsontwerp het uitsluitend recht tot het bemachtigen en doodeu van wild is toegekeud aan den grondge bruiker op den bij hem in gebruik zijn- den grond dus aan hem, die krachtens zakelijk recht het gebruik van den grond heeft. Zorgvuldig dient te worden onder scheiden tusscben het wild en het scha delijk gedierte, die ieder afzonderlijke voorziening vereischen. In het nieuwe wetsontwerp is de grens lus chen beiden zóó getrokken, dat ouder het wild zijn gebracht dieren, die in den regel niet nadeelig voor de landbouwgewassen zijn, terwijl zulks met be!rekking tot de schade iike dieren, waaronder thans het konijn, de fazant en bet wilde zw^n behooren, wel het geval is. Wordt een drersoort in een bep alde streek zóó talrijk, dat zij schadelijk dreigt te wor den of geworden is, dat zal zij bij algemeenen maatregel van bestuur naar het schadelijk gedierte kunnen worden overgebracht. Omgekeerd zal bij zoo- damgen maatregel met name de fazant in die streken als wild kunnen worden aangemerkt waar hij weinig voorkomt en dus onschadelijk is. Het behoud v.n een matigen wild stand benadeelt den landbouw niet. Toekenning van eeu algemeen doodings recht van wild is niet raadzaam, omdat daardoor het in uienig opzicht nuttig gevleugeld wild zou verdwijnen en bovendien tot talrijke vergrijpen tegen de Vogeiwtt 1912 aanleiding zou wor den gegeven. Zoo is voor het wild het stelsei der gesloten jachttijden gehande haafd. Zoo daartoe termen zijn, kau aan grondgebruikers een kostelooze ver gunning van den minister van landbouw worden veileend iot het doodeu van wild, de verJeening daarvan in de nieuwe regeling is opgedragen aan de hoofden van plaatselijke politie, ten plattelande de burgemeesters, met hooger beroep op den minister van justitie. Het poten van schadelijk gedierte is verboden, ter verdelging hiervan zijn de krachtens de Vogeiwet verboden beugels en valien geoorloofd, mits hier van te voren kennis wordt gegeven aan het hoofd der plaat.-elijke politie. In het gewijzigd ontwerp is een be paling opgenomen, krachtens welke de grondgebruiker, die de jacht verpacht heeft, van den kantonrechter wegens gewichtige redenen beëindiging van de overeenkomst tot verpachting der jacht kan vorderen, zoodra van den wildstand schade aan zijn landbouwbedrijf zake- lijkerwijs te duchten is. Verder kan de minister van landbouw tot wering van schade aan grondgebruikers op hun verzoek vergunning verleenen om op gronden bij henzelf in gebruik of op naburige gronden wild en schadelijk gedierte op te sporen te bemachtigen en te dooden met afwijking van de bepalingen der wet, dus met schietge weer, zonder jachtacte, in gesloten jachttijd, met wildstrikken enz. Einde lijk kan de minister ambtshalve last verstrekken tot opruiming van wild en schadelijk gedierte. De opheffing der heerlijke jachtreeh- ten kan niet zonder schadevergoeding geschieden. Het Kijk zal hiervan niet een deel voor zijn rekening nemen. De Kamerve kiezingen Men zendt een tegenspraak van hét bericht, dat de Gereformeerde Staats partij zou besloten hebben ds. Kersten te lerseke op alle in te dienen candi- datenlijsten bovenaan te plaatsen. Donderdag 20 dezer komt de Staat kundig Gereformeerde Partij in alge- meene vergadering te Rotterdam samen Daar zal o m. de candidateulijst(en) worden vastgesteld. Bezuiniging bij de spoorwegen. Op de drie hoofdgebouwen van de administratie van de Nederlandsche Spoorwegen te Utrecht is, naar de Cour. meldt, aan ongeveer 400 lijdelijke hulpkrachten ontslag aaugekondigd. De directi'5 der Nederlandsche Spoor wegen heeft verder den loonraad voor gesteld, de loonen van het personeel, op uurloon werkende, met 10 pet. te verminderen. Volgens de toelichting aan den loonraad is het niet de bedoe ling, het weekloon te verminderen, maar den werktijd te verlengen en te komen tot een 50 a 55-urige werkweek, waardoor het weekloon hetzelfde blij ft. Öp 19 April zal de loonraad over dit voorstel van de directie vergaderen. De Vleeschkeurivgswet. Aan de Mem v. Antwoord i. z. de wijziging der Vleeschkeuringswet, ont- leenen we het volgende De gemeenten behoeven geen kosten uit de belastingpenningen te betalen de kosten kunnen geheel worden ge dekt door een keurloon. De wet kost dus aan de gemeenten niets. Tegen de regeling van een gedwongen samenwerking worden bezwaren aange voerd, die, naar de meening van de ministers, niet gegrond zijn. De er varing leert integendeel, dat door samen werking met minder personeel kan worden volstaan dan anders noodig zou zijn. Nu moet hierbij bedacht worden, dat het ontwerp alleen beoogt, aan de regeering de bevoegdheid te geven, tot samenwerking te dwingen, d. w. z. subsidiair tot het toepassen van dwang. Eenige gemeentebesturen hebben daar om gevraagd. De regeering ziet er bij nadere overweging geen bezwaar in, het ver boden vervoer te stempelen tot over treding. Het ontwerp wordt daarom dienovereenkomstig gewijzigd. Nederland en de conferentie van Genua Als vertegenwoordigers van Neder land zullen ter conferentie van Genua optreden de heéren jhr. mr. Ch.J. M. Ruys de Beeren'orouck en jhr. mr. dr. H. A. van Karnebeek, Aangezien de ambtsbezigheden van den minister van Binnenlandsche Zaken hem slechts zullen veroorloven gedu rende korten tijd in Genua te vertoeven, zal als plaatsvervanger optreden mr. R. J. H. Patijn, buitengewoon gezant en gevolmachtigd Minister oud secre taris-generaal aan het Departement van Buitenlandsche Zaken. Faillissementen in Nederland. Volgens mededeeling van het Han delsinformatiebureau van Van der Graaf Co.'s Bureaux voor den Handel zijn over de afgeioopen week, eindigende 31 Maart in Nederland uitgesproken 63 faillissementen tegen 31 fail isse- menten in dezelfde week van het vorige jaar. Van 1 Januari tot en met 31 Maart 1922 648 faillissementen tegenover 494 over hetzelfde tijdperk van het vorige jaar. De zeer ruime groote kerk te Vlis- singen bleek haast nog te klein de honderden te bevatten, die Donderdag avond de herdenking van het feit, dat het 350 jaar geleden was, dat Vlissin- gen de 'zijde van Oranje koos, kwamen bijwonen. De heer dr. Oberman, Ned. Herv. predikant te Rotterdam, sprak een herdenkingsrede uit, waarin hij er op wees, dat na Den Brie], Viissingen volgde, en er is alle reden voor ook Vlissing's houding uit die dagen, spe ciaal te herdenken. Te Den Briel waren de poorten vosr Oranje gesloten, te Viissingen werden deze gesloten ge houden voor de Spanjaarden. Te Briele waren bijna niets meer dan vreemde lingen in de stad, hier bijna uitslui tend Vlissiugers. Viissingen was het voorbeeld voor den opstand in geheel het vasteland. In het, tweede deel van zijn rede wees spreker op de gebeurtenissen te Viissingen op 6 April toen het eerste schot tegen de op de reede liggende Spaansche schepen werd gelost en den Spanjaarden duidelijk werd gemaakt dat zij niet in de stad zouden worden toe gelaten. Verschillende omstandigheden, o.a. het weg zijn van den Waalsehen kolonel, hielpen mede voer het bereiden van het succes, dit is geen toeval maar een beschikking Gods. Dat het juist de gewone burgers van Viissingen waren, die het verzet leiden, doet spr. herinneren aan het „Vox populi, vox dei". TWEEDE KAMER. Woensdag vond de interpellatie-Van Ravesteijn plaats i.z, de conferentie van Genua. Minister Van Karnebeek wist in een welsprekende redevoering ongeveer niets te zeggen. Het Russische vraag stuk zal waarschijnlijk collectief worden behandeld. De Nederlandsche delegatie te Genua zal voorloopig een afwach tende houding aannemen. De heer Troelstra verklaarde o.m. dat Nederland groot geworden is door den vrijhandel en dat onze delegatie zich met beslistheid tegen elke poging tot uitbreiding van het tariefstelsel moet verzetten. Tot groote ergernis van dr. v. Ravesteijn noemde hij de bolsjewiki gesjochte jongetjes. Donderdag werd de motie-v. Kave steijn waarin gevraagd wordt te Genua te trachten de Russische republiek te doen erkennen en het vredesverdrag vaD Versailles te doen bespreken, met groote meerderheid verworpen. Tegen stemden de anti-revolutionairen en de Christ Historischen. De coalitie viel dus uiteen. Gemompeld werd over een taciischen maatregel van mgr. Nolens, de katho lieken zouden vóór gestemd hebben omdat hun leider vreesde dat bij de eindstemming het wetsontwerp geen meerderheid zou behalen, dus om de regeering te redden. Inmiddels is dit dure wetsontwerp misschien wel tot na de verkiezingen van de baan. Moeilijkheden in de Nederlandsch suikerindustrie. Sedert eenigen tijd bevindt de sui kerfabriek „Sas van Gent/; zich in ernstige financieele moeilijkheden. Aan een 78-tal participanten d.z. contrac tanfen, die hun bieten voor een tijds verloop van 5 jaren gecontracteerd hebben, moet van de afgeioopen cam pagne nog een som van plm. f 300 000 worden uitgekeerd. Op een dezer dagen gehouden ver gadering van participanten werd eeu contract opgemaakt en door de direct ie geteekend. De voornaamste bepalingen in dit contract ziju de volgende le. De fabriek moet zich verbinden haar participanten een ïmiite te betalen groot 7 pet. van de bedragen, welke door haar nog aan rechthebbenden verschuldigdf is 2e. Vóór 1 Mei a.s. moet het ver schuldigde bedrag met hijberekeuiug van de rente verrekend zijn. 3e. De fabriek moet binnen een bepaald tijdsverloop eene bankgaranlie gevLm, waaruit de uit hoofde van leve ringen voortvloeiende bedragen suilen afbetaald worden. (Tel Door dhr. Fleskens c.s. is een wets ontwerp ingediend waarbij de regeering met het oog op de heerschende malaise gemachtigd wordt, voor den tijd van een jaar, een invoerverbod in te stellen voor die artikelen, waarvoor haar dit wen- schelijk voorkomt. De luitenant ter zee 2e kl J. A. Mi hos, welke als waarnemer in het vlieg'uig zat dat Maandag j.l in het vHegkamp De Kooij te Den Helder naar beneden storiteis Donderdagvondin et marine-hospitaal te Wüleicslad overleden. - Jir-nt *L;< Zondag a.s. en de daarop volgende week, ook 's avonds na 8 uur, zal de apotheek van dhr, v.d, Hoek voor het publiek zijn geopend. Donderdag had in hel Land'oouw- huis te Goes de vergadering v;n het Hoofdbestuur der Z.L.M plaats onder leiding van den voorzitter, mr. P. Dieleman, Van de discussies vermelden wij het volgende Zeeuwsch Pachtbureau. Daarna werd aan de orde gesteld het Rapport van 'de commissie tot bestudeering van het Pachtwezen, inge steld door de Z.L.M. Betreffende een vcorstel tot het instellen van een Zeeuwsch Pachtbureau, waarbij is gevoegd eeu ontwe u voor een mode! pacht- contraet. Het Zeeuwsch Pachtbureau heeft ten doel a. h?t schatten van de huurwaarde van boerderijen of los End op verzoek van verhuurder of huurder of beiden gezamenlijk, of in opdracht van het Dagelijksch Bestuur van de Z. L. M. b. het geven van adviezen bij het opstellen van huurcontracten omtrent aan land of gebouwen aan te brengen verbeteringen en alle verdere aange- leg nheden. wa.-rin door partijen advies van onpartijdige deskundigen wordt verlangd c. het ais goede mannen naar billijk heid beslissen van geschillen, uit huur overeenkomsten voortkomende, welke partijen aan de uPspraak van het bureau zich bindend onderwerpen d. het verstrekken van door het hoofdbestuur of de algemeene vergade ring der Z. L. M. gevraagde adviezen

Volksblad | 1922 | | pagina 2