No. 28 Zaterdag 8 April Ü»22 45® Jaargang Bescherming of vrijheid FEUILLETO "TWGlïfHiT RUK DER DOOI Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag. Abonnementsprijs voor Goes §o cent per kwartaal, voor buiten Goes f 1,50 per halt jaar franco per post. ADVERTENTIËN voor Diasdag- en Vrijdagmiddag 12 UB**8 te bezorgen bij N.V, Goesche Courant en Kleeuweas Ross' Drukkers- en Uitgeversbedrijf. Advertentie» 10 ct. per regel. Bij contracteeren va» minstens 1000 regels per jaar zeer belangrijke reductie. Advsrteafièn, als geboorte-, huwelijks-, verjarlngs-, doodberichten es de daarop betrekking hebbend* dankbettsiglisgea, niet anecr da* ach' regels beslaande, vooi dea prijs van f I, Zooals men weet, verkeert de nijverheid in ons land in moeilijke omstandigheden. Haast alle fabrie ken hebben hun werktyd moeten verminderen verscheidene staan geheel stop. Dat zoodoende van winst haast wel geen sprake is, spreekt vanzelf. Menige fabrikant heeft zelfs groote verliezen geleden. Een aantal arbeiders zjjn werkloos tal van andere hebben zich, noodge dwongen, wel moeten neerleggen bij verlaging hunner loonen. Om dezen toestand zoo mogelijk te verbeteren, heeft de nijverheid aan dt regeering verzocht, om den invoer van bepaalde goederen uit het buitenland te verbieden, of van die ingevoerde goederen een meer of minder hooge belasting, inkomend recht, te heffen n op den uitvoer premiën te stellen. Indien dit ge beurde, zou Nederland dus afwijken van het tot nu toe gevolgde vrij handelsstelsel en overgaan tot dat van beschermende rechten, protectie. Ja, zeggen de vragers, maar wij zouden, met het oog op de treurige tijdsomstandigheden, slechts een tijdelijke bescherming wenschen en dus weer tot den vrijen handel terugkeeren, zoodra betere tijden waren aangebroken De regeering heeft de haar gestelde vragen om advies -voorgelegd aan een commissie van deskundigen. En deze commissie sj rak als de meening van haar meerderheid uit, dat het met be schermende rechten als tijdelijken maatiegel te wagen zou zijn. Nu wordt op het oogenblik door 89 GASTON LEROUX Een kaarsje op tafel verlichtte flauw deze pantomine Jacques overlegde bij zich zelf dat de deur achter den geest, welke toegang gaf tot de kamer, waarmee ze bezig waren, gesloten was, de sleutel was in het slot blijven steken, maar aan den kant van de kamer... zijn eerste werk zou zqn, zoodra hij eenmaal eruit was, om dien sleutel tweemaal om te draaien hij moest zien zoo vlug mogelyk door de deur van de kinderkamer te komen. De geest, op die wijze verrast, zou dan geen tijd hebben van zijn plaats te komen. Als hij een goeden aanloop nam, kon Jacques in twee sprongen buitén de kamer zijn door de deur die half aanstond. Wanne,er hij daar onze Tweede Kamer de begrooting van landbouw, nijverheid en handel besproken. En bij die gelegenheid is ook weer het vraagstuk der beschermende rechten op het tapijt gebracht. Heel veel nieuws kon daar over uit den aard der zaak niet gezegd worden, omdat deze zaak al zoo dikwijls en uitvoerig ter sprake "is gekomen. Maai toch zijn enkele merkwaardige dingen en van een merkwaardigen kant gezegd. Op merkelijk ofschoon ook weer niet nieuw was het feit, dat het sterkst op beschermende rechten werd aangedrongen van Katholieke zijde. Het werd wel heel smakelijk voorgesteldde bescherming zou maar zeer tijdelijk moeten zijn en alleen moeten drukken op weelde artikelen. Maar het is en blijft toch een stap terug. En dan, gelijk de heer Teenstra terecht opmerkte wie zou uitmaken, wat weelde-artikelen zijn en wat niet? Merkwaardig noemen Wij het, dat van landbouwerszijde verzet kwam tegen het invoeren van protectie. Zoo zeide de heer Weitkamp, nog wJ een christelijk-historisch man //Bescherming is voor den landbouw ongewenscht". Da boeren hebben hierover weieens juist andersom geoordeeld, en de christelijk histo- rischen in Kuij pers dagen eveneens. De heer Teenstra, landbouwer evenals de heer Weitkamp, zeide onder anderen ook „Bij het bestaan van beschermende rechten zou voor den land- en tuinbouw alles duurder worden. Hetzelfde zou voor de arbeiders gelden hun'loonen zouden dus de neiging hebben, om hooger te worden, hetgeen de-concurrentie goed en wel dus was, zou hij haar voor den neus van den geest dicht slaan en wat dan wel, de peresprit van André zou daar voor immer opgesloten blijven en zou hem nooit meer komen k.wellen 't Was wel jammer voor het toiletkamertje I Dat zou voortaan een verboden plaats worden, 't was ook jammer van Fanny's japonnen. Dan moest ze maar andere be stellen Nadat Jacques alles gewikt en gewogen had, leek hem de uit voering gemakkelijk werk toe. 't Moest hem alleen niet aan kracht ontbreken, dat was alles Op 't oogenblik, dat de geest hem zoogenaamd over zijn krant in slaap gevallen waande (Jacques veinsde zijn oogen te sluiten) nam hij een sprong, was in een oogwenk buiten de kamer en klets, de deur werd op slot gedaan De sleutel omgedraaid, en Jacques voelde zich heerlijk opgelucht, hij had vleugels aan, snelde de gang in, kwam in zijn kamer terug, vloog naar de deur van de toiletkamer en draaide tweemaal den sleutel om Dit keer was hij erin, was weer zou bemoeielijken van andere bedrijven. Ook de salarissen zouden naar bovan moeten gaan de be lastingen zouden stijgen de levens- standa.rd zou weer omhoog gaan. En dat alles, om een paar bedrijven te helpen Men zou bovendien een stelsel krijgen van bevoorrechting, van Wisselvalligheid en ongedurig- hr id. Laat de regeering haar handen hier afhouden. Tegen credieten aan onze nijverheid of een voorkeur van overheidswege heb ik geen bezwaar. Maar laat de regeering niet overgaan tot protectie". Ook de heer Marchant liet belang rijke dingen hooren. „Duitschland en Oostenrijk", zei hij,hebben hun koopkracht verloren en produceeren thans tegen verbazend lage produc tiekosten. Door den invoer van goedkoope Duitsche goederen te verbieden, bereikt men alleen, dat midden-Europa nog meer alleen gaat staan en dat dus de inzinking nog grooter wordt. Dat kan onze m'jverheid niet ten goede komen. In Zwitserland heeft de uit voer niiverheid dan ook aiieen slechte gevolgen ondervonden van de be schermende rechten. Men kan nu eenmaal de gevolgen van den wereld oorlog niet met kunstmiddelen uit de wereid helpen. Oaat men dien weg uit, dan komt men tot proef nemingen, die ons volk slechts kunnen schaden". De heer Schaper waarschuwde tegen de beminnelijke en zacht aardige wijze, waarop het vraagst-uk in de Kamer werd aangediend. Dezelfde redeneeringen, zei hij, heb ben wij gehoord onder het Kuijpers- bestuur. Voor de arbeiders zit daarin hjj er stellig in O, de geest zat goed gevangenwas in de val gelokt 1 Hij zou er niet meer uit komen De bedienden waren ondertus- schen om Jacques komen staan, die hun vroolijk toelachteFanny was ook verschenen, had de lastige menschen weggestuurd, waarna Jac ques haar van alles in enkele duidelijke, opgetogen zinnen een verklaring had gegeven Fanny was om de waarheid te zeggen, veel te ernstig voor haar leeftijd Fanny had niet gelachen, ofschoon hij het voorzichtig genoeg tegen haar zeide ik ben hem kwijt geraakt, of t nu een getst of e(-n hallucinatie geweest moge syjn. Des niettemin had Fanny hem beloofd nooit een van die beide deuren te zullen openen, op voorwaarde dat hij beloofde, nooit meer die halluci natie te zullen hebben En hij had woord gehouden Zes dagen lang had Jacques niets bijzonders gezien't leek wel, of hij 6en verstandig, rustig man was geworden, precies als alle rus tige mannen in dit rustige leven Dit verhinderde hem echter niet iets verleidelijks, en sommigen zijn daarvoor bezweken Maar zijn de arbeiders, die in een bepaald vak werken, de juiste beoordeelaars van het vraagstuk. De arbeiders zouden in dubbele mate de dupe van de gevraagde protectie worden. Gaan we daartoe over, dan komen we er nooit meer van af. Want de concur rentie van Duitschland blijft bestaan. De invoerverboden en de bescher mende rechten zijn slagboornen tegen de internationale verbroede ring. Willen wij het militairisme bestrijden, dan moeten we geen nieuwe oorzaken oproepen van inter nationale koebelingen". En de heer Van Ravesteijn ein delijk, sprak, in aansluiting bjj het vorige, deze woorden „In de be schermende rechten zit een der oorzaken voor oorlogen. Ze leiden bovendien tot den economischen ondergang van ons volk". Wat antwoordde op dit alles de minister, van wien zooveel afhing in deze zaak „De regeering meende, dat zq zich kunstmatig in een scheeve positie zou plaatsen door een wetsontwerp als het gevraagde voor te stellen, zoolang de conferentie te Genua niet is afgeloopen, die ook hierover zal beraadslagen. Hangende die conferentie doet de regeering niets.'* We zullen dus moeten af wachten en kunnen slechts hopen, dat het vrij handelsstelsel te Genua niet de hals zal worden omgedraaid. dat hij, zonder het tegen Fanny te zeggen, nog zijn voorzorgsmaat regelen nam want hij kon zich niet verhelen, dat de geest daar binnen wel razend zou zijn en allerlei pogingen zou doen om eruit te komen Wanneer Jacques merkte, dat er niet op hem gelet werd, ging hij met zijn oor aan de deur van de toiletkamer luisteren en vernam hij duidelijk den geest, die er als een draaitol in het rond draaide soms stootte hij tegen de ruiten van het raam net als een gevangen vlieg, dan weer bewoog hij heftig zijn ketting. Al die geluiden mishaagden Jac ques overigens zeerhij had liever gezien dat de gevangen geest zijn gevangenschap geduldig had gedtagen Enfin, weldra hoorde Jacques niets meerHij kwam nu met Fanny overeen om d r heerlijke reisplannen te verwezenlijken, die hun alles zouden doen vergeten Italië Italië ItaliëHar monie Haimonie De hemels blauwe lucht! Santa Lucia! Waar is de spoorweggids? UIT HET FRANSCH VAN Wordt vervolgd

Volksblad | 1922 | | pagina 1