No, 27 Woensdag 5 April 1922 45 "terug ÜIT HIT BUK OIR 000DEN Stadsnieuws Dit blad verschijat Woensdag en Zaterdag. Abonnementsprijs voor Goes 50 cent per kwartaal, voor buiten Goes f 1,50 per halt jaar franco per post. ADVERTENTIËN voor Dinsdag- en Vrijdagmiddag 12 uur te bezorgen bij N.V, Goesche Courant en Kleeuweas Ross' Drukkers- en Uitgeversbedrijf. Advertentie» 10 ct, per regel. Bij contracteeren van minstens 1000 regels per jaar «eer belangrijke reductie. Adverteatiës, als geboorte-, huwelijks-, verjaring?-, doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen, niet mier dan acht regels beslaande, voor den prijs van f 1, feihAiïtön O, aan dien dacht hij zonder op houden, zelfs al voelde hij, dat hij niet om hem heensloop Maar hij had hem nu te pakken, heusch hoor, hij had hem te pakken l God, ja, op 'n avond, nu zes dagen geleden, was 't gebeurd. Hij mocht voor 't eerst weer opstaan na de vreeseljjke gebeurtenisde dokter uit Juvisy had verzekerd, dat alles naar wensch ging en Jacques nu wel honderd jaar oud kon worden (De dokter had wer kelijk in ernst van honderd jaar gesproKen, tenminste als hij de geesten uit zijn brein joeg, anders zouden de geesten hem in hun macht krijgen en hem voorgoed meevoeren in den dood, dan in den werkelijken dood, waaruit niemand ooit terugkeertJacques had hem moeten beloven nu verstandig te zullen zijn en geen malle ideeën meer in zijn hoofd te halen). Op dien avond dus, zes dagen geleden, was hy in een gemakkelijke stoel naar een kamertje gerold, dat Fanny voor kleedkamer gebruikte. Niemand had zich met hem be moeid, want zij waren allemaal bezig om zijn kamer zoo vlug mogelijk een beurt te geven. Door dit vertrekje kwam men in de kinderkamer en 't was juist hier in dit kleine kamertje, dat het „odgeluk" gebeurd was. Hier had hij in de tafellade naar den revolver gezocht op den avond van 't ongeluk, toen zijn hoofd zoo zonderling in de war was geraakt door het gerammel van een ketting... 't Was zeer natuurlijk, dat toen Jacques het vertrek en de tafel terugzag, hij zich in herinnering bracht, wat hij op t oogenblik van het ongeluk zich verbeeld had namelijk dat de geest plotseling voor hem stond en den revolver op hem afschootWaarom had hij zich dit verbeeld, terwijl 't voorgevallene zoo doodeenvoudig door een ongeluk kon worden ver klaard? Waarom moest er steeds een geest bij te pas komen God nog toe, dacht hij, omdat hij hem gezien had\ Met eigen oogen had gezien Was 't een hallucinatie geweest Misschien welZeker hij was te J verstandig, nu hij onder behande ling was van dien besten dokter uit Juvisy om dezen verdriet te doen en niet te willen gelooven, dat hij 't slachtoffer van een hul- lucinatié was geweest. Ondertusschen moest hij zich nog eens bekennen, dat die hallucinaties j al even verschrikkelijk als de wer- j kelijkheid waren. En als die hal lucinaties je op den koop toe neg den dood kunnen aandoen, dan zou ik wel eens willen weten, vroeg Jacques zich af, wat werkelijke geesten nog meer bij machte zijn te verrichten Op het zelfde oogenblik, dat hij zich dit afvroeg voelde hij dat de bet si teruggekomen was 't Was waar, hij vergiste zich niet, de geest stond achter hem. boog zich bijna ovtr zyn stoel heen.Jacques zag zijn doods- bleeke, wazige gedaante in den spiegel. Maar de geest meende dat Jacques die onbewegelijk bleef zitten, hem niet zag 't Was André wel, met die ellendige wond aan zijn slaap!... O, hoe zou Jacques vroeger op gesprongen zynWat zou htj geschrei nwd hebben Maar hy was door ondervinding wijs geworden en had zijn zintuigen weer in zijn macht, daarom beheerschte hij zijn vrees en bleef hij kalm Misschien was die geestverschij ning ook niets anders dan een hallucinatie? Dat moest hij niet vergeten en die verstandige gedachte schonk Jacques de kracht naar de verschijning te kyken, terwyl hy veinsde het niet te doen en hem op die wjjze te misleiden Want Jacques was ditmaal vast besloten, zich van hem te ontdoen... Geest of hallucinatie, hij zou doodeenvoudig probeeren hem tue- schen deze vier muren op te slui ten 1André, Dog steeds leunend op den rug van zijn stoel, bewoog zich niet en ook Jacques bleef onbeweeglijk zitten Jacques deed alsof hij een krant las, die op zijn knieën lag Wordt vervolgd I [ok Goes kennis krreg van de inneming van den Briel. Uit de Historie der Satisfactie (v.d. Spiegel) bl. 111, komen we ie weten op welke wijze Goes kennis kreeg van de inneming van den Briel De regeering der stad Zierikzee schreef op Goeden Vrijdag 1572, voor Paschen een brief aan de regeering te Goes die o.m. het volgende inhield We hebben, dus schreven zij, niet cunnen gelaten IJ. W. E. te onder rechten van 't gene wij verstaen, dat es, dat tot Brouwershaven geari veert es een stierman geweest sijr.de op een hulcke daer schipper af was Claes Vaer, van Brouwershaven mpt schip en goet genomen bij de Piraten ganaemt Watergeuzen comende van bewesten met den Vlote, onlangs in Walcheren gearriveeit, welck schip mede met andere schepen gebracht es in den Breyele, aldaer de voorschrevene stier man met practycke ontkwam, welcke stierman verclaert dat op den eersten April les'leden d»j vooischreeve piraten V' or de siadt van den Breyele bij schooneu dage ge-ri veert sijo, ende als se dije van de stadt refuseerden oft dilayeerden hen luyden in stadt te lal en comen. Soo hebben die piraten in den nacht de stadt ingenomen met gewelf, ende de principaelste en nota- belste van de stadt gevangen genomen ende iu strickle bewiarnisse gestelt. Men seide oock onder den vlote van de piraten, dat zij wel hondert schepen sterk zouden worden, ende nae de fame gaet, soe was haar meijninge om uit het fransch van 88 GASTON LEROUX te varen, ende heur aenslag te doen in Texel op de schepen die zij verstonden van wegen zijn Majesteit derwaerts geschikt te sijn hebbende ten dien fine geweest tot voor Egmonu op Zee. Maar door dien de wint henluijden contrarie viel, dat sij daaromme gekeert sijn en sulcx de Maesse aangedaen met clein zeijlen, en de stadt van den Breyele ingenomen. In een naschrift van dezen brief wordt nog gemeld Op" gisteren allen den dag es gnezien brand in den Breyele op diverge plaefssen, men vermoedt of de pirateu de cloosters of andera kerken of Gods hu ij zen in den brande mogen gesteken j heoben. Sij veijeren oock alle nacbte van den tooren van de Breyele daer men oock quaet vermoeden op heeft. Ambachtsschool. Zaterdagmiddag had aau de Am bachtsschool de jaarlijksche uitreiking der diploma's plaats in tegenwoordig heid van den burgemeester van Goes, het bestuur der school, de leeraren, leerlingen, oud-leerlingen en verdere belangstellenden. De heer J. J Ochtman opende de bijeenkomst met de mededeeling dat I de voorziter van het bestuur Ir. J. van I Poelgeest verhinderd was aanwezig fe zijn, weshalve hij als oudste lid de leiding op zich had genomen ea gaf het woord aan den directeur der school dhr. A. Engels. Dhr. Engels zeide dat, de besluiten door de leerar< avergadering na lang wikken en wegen genomen, in het belang der school waren. Spr. wees er op dat de kosten per leerling, per jaar f 700 bedragen en dat er voor gewaakt moest worden dat dit geld zou worden weggesmeten. Daarna had de uitreiking der eind diploma's plaats, waarbij tot een tweetal leerlingen een ernstig woord door den directeur werd gesproken. Aan W. Sinke, Goes, werd een prijs, bestaande uit een reeschaaf, overhan digd, voor getrouw schoolbezoek, ijver en goed gedrag (in '2 jaar 0 uren ver zuim) eveneens aan W. J. Braam te Goes, een boekwerk Gids voor !oeo« motiefmachinisten. Daarna werd de uitslag van het gehouden overgangsexamen bekend ge maakt, waarbij de toepasselijke woor den aan het adres van verschil lende leerlingen niet ontbraken. Spr. wees hierbij op de waarde der tbeor tisc'ie vakken voor ambachtslieden. Vervolgens, richtte dhr. Engels het woord tot de leerlingen die de school gaan verlaten en spoorde hen aan hun best te deen. Spr, zeide dat we, ons wat de nijverheid betreft in een overgangstijdperk bevinden, wat vooral op het machinevak drukt, vestigde de aandacht der scheidende leer lingen op de avondschool, welke st-aks geopend zal worden en sprak de hoop uit dat er spoedig aan de Ambachtsschool machinale werktuigen zullen komen zoowel voor timmeren (houtbewerkiug) als smeden, hierbij een beroep doende op de aanwezigen om financieelen steun. Spreker merkte op dat in Oudelande reeds twee patroons machines voor houtbewerking hebben aangeschaft. De heer Ochtman wenschte hierna de jongelui geluk en wees de jongelui die een eindexamen gedaan hebben er op hoe de moeilijkheden er zijn om overwonnen te worden. „Wanneer gij dit voor oogen houdt, zult gij onge twijfeld een eervolle betrekking in de maatschappij krijgen''. Daarna rijhtte spreker zich tot den heer J. F. Palsenbarg, weike de school thans gaat verlaten, na 37 jaar daar aan zijn beste krachteu te hebben gewijd. Spreker die indèrtijd medewerkte aau zijn beuoeming had gedurende al die jaren gelegenheid gehad om zijn werk gade te slaan en spreker loofde hem om de wijze waarop hij dit heeft verricht, ora zijn plichtsbesef en plichts gevoel, welke boven allen lof verheven zijn. Sp.eker memoreerde hoe de heer P. vaak bij hem kwam om zijn mede werking in te roepen, teneinde een jongen waar wat in stak aan een goede betrekking te helpen. De heer Palsen barg was een sierraad voor de school en spreker dankte hem namens het nestuur voor zijn uitstekend werk en wenschte hem nog vele jaren van wel verdiende rust, toe. (Applaus). Daarna bood spreker namens bet bestuur eeu zilveren inktpot aan, waarin nog een inscriptie zal worden gegrift. De heer Engels huldigde den hter P, namens het personeel en bood een bureaustoel met voetzak aan. De heer P. Kakebeeke, *s Heer Hendrikskindereu, sprak namens de leerlingen en oud-leerlingen en bood j een bureau-minislre, een papiermand I en een bloemstuk aan. De oudleerlingen Stokman leevaar aan de Ambachtsschool te Den Haag en Hoogesteger te Nijmegen waren tot hun leedwezen verhinderd aanwezig te zijn. De heer Palsenbarg dankte allen

Volksblad | 1922 | | pagina 1