stadsnieuws. ^ederlaod. Uit deo Vreemde. van den Handelsbladschrijver om- ifcrént Pransche ministers toewze plegen nogal eens meer om hun eigen figuur dan om het belang des lands te denken". Deze gissing 'schijnt het raadsel voldoende te ver klaren. Levend verbrand. DE RIJKSKANSELIER OP DE BRES. Kunstvrienden. Gaarne maken wij onze lezers op merkzaam op de uitvoering van de Orkest- en tooneelvereeniging //Kunst vrienden", a s. Dinsdag in het Schut tershof alhier. Opgevoerd zal worden „Door Slechte Dagen", tooneelspel van den Vlaming Alfred Boogaerd, welk stuk is bekroond met den eenig toe- gekenden prijs iu den Tooneelletter- kundigen prijskamp der stad Antwerpen. Waar de uitvoeringen dezer vereeni- ging steeds blijk geven van een goede voorbereiding en er over 't algemeen uitstekend getypeerd wordt, terwijl immer ernstig gestreefd wordt naar het geven van beschaafd spel, kunnen wij de liefhebbcs ven het tooneel het bij wonen dezer uitvoering ten zeerste aan bevelen. Een zeer goed strijkje pleegt de pauzes te vullen. Het programma vermeldt aardige muziek. Voor nadere bijzonderheden zie men de advertentie in dit nr. CoÖP. voorschotvereeniging en Spaarbank. In de 27 Maart j.l. gehouden ver gadering van de Coöperatieve Voor- schot-Vereeuigiug en Spaarbank te Goes, were de balans en winst- en verliesrekening over het boekjaar 5 Februari 1921/1922 goedgekeurd. Blijkens het door den kassier, Mr. C. M» Kegge, uitgebracht jaarverslag bedroegen aan het eind vau het boek jaar het aandeelenkapitaal f 23347.50 het reservefonds f 21706.16^; de Spaargelden f 129846.97 de uitstaande Voorschotten f 97645.- De zuivere winst over genoemd boek jaar werd vastgesteld op f 2200.79, en het dividend werd bepaald op f 5.48 per volgestort aandeel van f75, zijnde 7.307 pCt. In deze vergadering werd tot con troleur herkozen de heer J. Korstanje Lz., terwijl als commissarissen in de vacatures J. A. van Heel, en J. F. van der Leeuw, welke heeren als zoo danig hebben bedankt, met het oog op huiu leeftijd, en om gezondheids redenen, werden gekozen de heeren A. J. van Heel, en W. de Jonge A.Cz., allen wonende te Goes. J. M. J. Baede f. In het iiefdegesticht te Zierikzee is Maandagnacht in den ouderdom van 72 jaar overleden de Hoogeerwaarde Heer J. M. J. Baede, welke van 1897 tot 13 Augustus j.l. pastoor te Goes en Deken van Middelburg was. Benoemd. Naar wij vernemen is tot voorzitter van den Raai van Arbeid te Dordrecht benoemd dr J. van Bruggen, leeraar aan de R H. B. S. en secretaris van den Raad van Arbeid alhier. Bazaar voor ,/Kinderzorg". Dinsdagmorgen 10 uur werd deze bazaar geopend, in tegenwoordigheid van het Goesche damescomité, de vele helpsters en vier dames van het Middei- burgsche comité, terwij! ook aanwezig waren de Burgemeester, Wethouders en Gemeente-secretaris. Mevrouw Hajenius. presicRnte van het Goesche bazrar-comité, heette de aanwezigen met een enkel woord welkom en herinnerde er aan, dat van mevrouw Quaries van Ufford, echtgenoote van den Commissaris der Koningin, in December het initiatief tot het houden vau deze bazaar is uitgegaan, waartoe een verzoek tot medewerking door haar is gericht tot de burgemeestersvrouwen iu verschillende p'aatsen in Zeeland. Gaarne heeft mevrouw Hajenius aan dit verzoek gevolg gegeven, daar Kin derzorg veel en goed werk verricht, wat zij met e.en voorbeeld illustreert. Door een treurig sterfgeval is het oorspronkelijk plan om het ingezondene in G^es ten toon te stellen en te Mid delburg te verkoopen gewijzigd en wordt nu zooveel mogelijk een en ander hier verkocht. Met een woord van dank voor de medewerking, ondervonden op geheel Zuid-Beveland waar menigeen reeds diep in den zak heeft getast en waar ook op de hofsteden ij verig is gewerkt, sprak mevrouw Hajenius de hoop uit, dat het batig saldo van deze bazaar de finantieele zorgen der vereeniging zal helpen verlichten. Hierna nam Ds J. de Voogd, vice- voorzitter der Vereeniging Kinderzorg, het woord en wees op Gods zorg, ook voor de vereeniging. Immers na het vertrek der familie Dijckmeester is nu de familie Quaries van Ufford gekomen, die dezelfde toewijding voor het werk der vereeniging „Kiodeizorg" toont te bezitten. Van Mevrouw Quaries vau Ufford ging de stoot tot deze bazaarbeweging uit. Zij stelde zelfs haar woning daar voor beschikbaar. God heeft het echter anders gewild en heeft het zoo bestuurd dat wat in Middelburg alleen zou ge beuren, nu in Goes en later iu Middel burg gebeurt. Het finantieel resultaat kau daardoor nog grooter worden. Het bestuur van „Kinderzorg" dankt mevrouw Quaries van Ufford en ook de andere Middelburgsche dames voor wat zij hebben gedaan. Ook het werk van Mevrouw Hajenius en haar staf wordt zeer gewaardeerd. Ds. de Voogd wees nog op het tekort. De collectantje8 brachten in 1921 ruim f 6000,— bijeen, evenwel nog niet ge noeg. Deze bazaar zal dat misschien bereiken waarvoor hij Gods Zegen af smeekt. De oude schuld daalde reeds van f 28500 op f 22000. Nog deelde spreker mede, dat namens verschillende inwoners van 's Heer Arendskerke f 110,aan den penning meester is afgedragen. Moge dit bedrag fiink groeien, koop, werk, geef met hartelust. De bazaar is nu geopend en wanneer ge binnen gaat, gedenk dan het opschrift op de reuzen- keek van dhr. van Melle //Waar plicht gebiedt te helpen in noo 1, vertraagt daar niet en weest in't. weldoen groot". Hierna begaven zich de aanwezige genoodigden naar de zaal waar de bazaar wordt gehouden. Naar wij vernemen bedroeg het aantal bezoekers Dinsdag ongeveer 1000 en het totaal bedrag aan ontvangsten aan verkochte goederen f 1100. De lootjes op het poppenspel, hel. kabouterboscb, zijn uitverkocht. Een groot succes dus. Maken we nog even melding van een mooie Zuid-Bevelandsche pep van mevr. Folmer, Driewegen en van een fraai schilderij en een broodsnijmacbine uit Goes. Woensdagavond werd de bazar voor Kinderzorg, die gedurende twee dagen in het Schuttershof gehouden is, door ds. J. de Voogd van 's-Heer Arends kerke gesloten. In zijn slotwoord bracht hij harfelijken dauk aan allen, die in zoo ruime mate helangeloos hulp had den verleend Reeds nu kan gezegd, dat de bazar schitteiend is geslaagd, hoewel het geldelijk resultaat later zal worden bekend gemaakt. Het aantal bezoekers bedroeg ruim 1600 Ook werd dank georacht aan het strijkje, dat met zijn keurig spel dezen feestavond had opgeluisterd Vprder werd de uitslag van de ver schillende verlotingen bekend gemaakt. De inhoud van het busje, gep'aatst bij de boerin nep op, bedroeg f 40.20. Van de 9 personen, die het. naastbij liggend getal raadden, werd bij loting de pop toegewezen aan mejuffrouw Ramaker, Goes. De boerinnepop, die verloot werd, viel ten deel aan mej. L. IJzerman, 's-Heer Arendskerke. Van de pop met jumper werd de naam geraden door mej. van Kooten, GoesKabouterbosch werd eigendom van A, Potter, L Kerkstraat, Goes. De prachtuitgave van de Camera Obs- cura viel ten deel aan jongejuffr. Saar+je Zandee Kloetinge. Het aantal erwten en boonen bij de koek bed oeg 6296. Winners waren 6 personen, die bet. naastbij liggend getal raadden C. Faase, Goesmej. Blitterswijk, Goesche Sas Willem Baard, L. Flipse, v. d. Rest en L Foudrairie, allen te Goes. Carillon. De nieuwe muziekstukken op het speelwerk van het stadsuurwerk worden heel uur „Mooi Holland", G. Beyerle, half uur „In den Regen", J. P. J. Wierts. Rijksdagnormaallessen. Bij het toelatingsexamen, op Woens dag j.l. gehouden, slaagden voor de eerste klas M. Kloosterman van Krab- bendijke, Ma. G. Nieuwdorp en Fr. C. de Veij beiden van Rilland, H. Remijn en S. P. P. Hengeveld, beiden van Goes, C. Philipse en M. Slabbekoorn van Krabbendijke, B. v. d. Reepe Hein- kenszand, J. Traas Nieuwdorp en A. Verheijke Ellewoutsdijk Er hadden zich 15 candidaten aan gemeld, van wie 3 om ziekte enz. later examen moeten doen. Zondagse uiting Apotheken. Zondag a.s. en de daarop volgende week, ook 's avonds na 8 uur, zal de apotheek van dhr. La Porte voor het publiek zijn geopend. Ver. van Vrijz. Godsdienstigen. Zondag 2 April, des morgeüs half elf, godsdienstoefening onder leiding van Mevrouw dr. A. Manlies-Zeinike van Rotterdam. Onderwerp Pilatus. Geslaagd. Te Rotterdam is geslaagd voor de acte nuttige handwerken mej. J. Mol hoek, leerlinge van de Vakschool voor meisjes alhier. Donderdagmorgen is de echtgenoote van den arbeider T. aan den IJ weg te Hoofdorp (Haarlemmermeer) levend ver brand. Zij schijnt ie dicht bij de kachel te zijn gekomen, waardoor baar kleeren vlam gevat hebben. De man vond bij zijn thuiskomst zijn vrouw in een vuur zee met den dood worstelende Redding was niet meer mogelijk. HoofdslembareaQ. Bij Kou. oesiuit zijn voor het tijd perk van 16 April 1922 tot 15 April 1926, benoemd, buiten den voorzitter, aangewezen in artikel 33, derde lid, der Kieswet, bij het hoofdstembureau ter verkiezing van de leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal (kieskring XII) tot. lid rnr. A. A. de Veer, lid der Ptovinciale Stateu en wethouderJ. C. F. Larsen, koopman; J. Onderdijk, wethouder; mr. H. Doo- renbos, gemeente-ontvanger tot plaats-^ vervangend lid C. van der Weel, lid van den gemeenteraad; J. F. Heems kerk, lid van de Tweede Kamer W. R. J. Ceulen, boekhandelaar, allen te Middelburg. Yeroindiiig vau Zeeland aiet België Door burg. en weth. van Middelburg is, naar aanleiding van het ontwerp- zomeraienst voor de Nederlandscbe spoorwegen, een schrijven gericht tor. den directeur generaal der spoorwegen en een tot den minister vau Waterstaat. Iu het laatste woidt steun gevraagd voor verbetering van hetgeen in de eerste als een fout wordt aangemerkt. In dat eerste schrijven wordt er op ge wezen, dat de aansluiting van uit en naar Zeeland te Roosendaal met België veel te wenschen overlaat. Het antwoord van de directie der spoorwegen luidde, dat tusschen aan komst van treinen uit Zeeland en ver trek naar België minstens 15 minuten moet verloopen voor het vervullen van de douane- en pasformaliteiten, ter wijl daarvoor in omgekeerde richting muistms 30 minuten moet worden ge rekend. De directie geeft toe dat er zeker reden is voor een verbetering der ver binding. Tot haar spijt ziet zij echter geen kans voor een afdoende voorzie ning, daar zoowel bij den loop der treinen op de Zeeuwsche lijn als op het baanvak RoosendaalEsschen in de eerste plaats gelet moet worden op goede verbinding met het Noorden en bet Oosten van ons land. Toch komt het haar voor, dat reeds eenige ver- oetering is verkregen door aansluiting van trein 1024 op trein 1083 waaiaoor men in den morgen betrekkelijk spoedig verder kan en door tusschen trein 1036 en trein 5 maar 8 minuien te nemen, in de hoop, dat gezien het. ge'inge doorgaand verkeer met dien trein, de pas- en douauebeambteu daarmede genoegen zullen nemen. TWEEDE KAMÉR. In de vergadering van Woensdag werd besloten aaa de agenda toe te voegen de Marine-Regrooiing en de Vlootwet. Het voorstel-van Ravesteijn, om de Vlootwet, deze belangrijke wet, waarbij voor marine-materiaal voor Ned.enli!dië400 miljoen gulden wordt uitgetrokken, opnieuw in de afaeelin- gen te doen onderzoeken en het «oor- stel-Drion om deze thans niet op de agenda te plaaisen, werden met 48 tegen 43 stemmen (vrijwel rechts tegen links) verworpen. Binnenkort komt dit wetsontwerp dus in behandeling en verschillende leden gaven uiting aan hun vrees dat het er iu een vloek en een zucht zou worden doorgejaagd. De oorlogsbegrooting is met 47—42 stemmen aangenomen. Tegen de lin kerzijde behalve dhr. Wijk (v d.w.) en de heeren A. P. Staalman en vau de Laar. De minister had verklaard dat de regeering de oefenings-kampementen, waartegen de heer De Muralt zich had gekant, niet wilde loslaten. Het amendement Marchant-Oud om drie millioen op den post artillerie materiaal te bezuinigen, werd verworpen met 58 33 stemmen. De Vrijheids- houders stemden tegen nadat de minis ter had verklaard dat door dezeu post niet wordt vooiuitgeloopen op het be wapeningsfonds. Vermelden wij tenslotte nog dat, de post ten bate van de mobilisatie slachtoffers verhoogd werd van f30000 op een ton. De Duitsche rijkskanselier heeft een redevoering gehouden in den Rijksdag over de nota der commissie van herstel welke o.m. den eisen bevat, dat Duitsch-

Volksblad | 1922 | | pagina 2