No. 21 Woensdag 15 Maart 1922 45* jaargang TERUG UIT HET RIJK DER DOODEN Stadsnieuws, FEtilLL ËTO\' Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag. Abonnementsprijs voor Goes 50 cent per kwartaal, voor buiten Goes f 1,50 per halt jaar franco per post. ADVERTENTIËN voor Dinsdag- en Vrijdagmiddag 12 UUP te bezorgen bij N.V, Goesche Courant en Kleeuwens Ross' Drukkers- en Uitgeversbedrijf. Advertentiëu 10 ct. per regel. Bij contracteeren van minstens IOOO regels per jaar zeer belangrijke reductie. Advertentiën, nis geboorte-, huwelijks-, verjarings-, doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen, niet «neer dan acht regels beslaande, voor den prijs van f 1, Zaterdagmiddag schrokken ter hoogte van de Gasfabriek de paarden van P. Vermue uit de Groe, voerman C. <T. Kramer, en kwamen in de haven terecht. Ook de voerman geraakte te water en bekneld tusschen wagen en schip, hij j wist evenwel spoedig weer op het droge te klauteren Het gelukte de paarden los te snijden, waarop de beesten naar de brug aan de kade zwommen en aan den kant gebracht werden. De voer man die lichte kneuzingen aan den rechterarm en beide beenen bekomen had stelde zich onder behandeling van dr. Snoek en kon denzelfden avond nog naar huis terug keeren. Harnasse- ment en wagen bekwamen eenige schade. Een en ander trok nog al bekijks. Mej. S. de Weert, werkzaam aan het Rijkslandbouwproefstation alhier, wordt overgeplaatst naar Groningen R. H. B. S. Bond. Vrijdagavond gaf de R. H. B. S. Bond alhier zijn 7e soiree ter-gelegen heid van het eerste lustrum. De voorz., dhr. ri. Blankenbijl, opende de vergadering en ging in 't kort de belangrijkste feiten uit de levensgeschiedenis van den Bond 11a. (Een en ander was men reeds zoo vriendelijk ons toe te zenden en werd door ons in een vorig nr. geplaatst.) Spreker meende dat de Bond momen teel een periode van inzinking door maakt. Ten slotte bracht spreker dank Fanny verlaat den kleinen Journalist niet meer. Terwijl Fanny sprak met een overtuiging, die aardig was om te zien, bewonderde de kleine journa list tusschen twee aanteekeningen in, die hy in zijn notitieboekje opkrabbelde, de physieke en gees telijke gezondheid van zijn gast vrouw. Hij onderstreepte in zijn snelschrift „een verstandige vrouw", lachte tegen haar en zeide //Mevrouw, ik begrijp de zaak en alle verstandige menschen zullen 'tmetu eens zijn. De anderen zijn belachelijk. Wy -zullen nu al die fantastische verhalen laten voor wat ze zyn en overgaan tot de eenige ernstige vraag, die eigenlijk voor de welwillende medewerking van verschillende heeren, aan dhr. A. K. Zweede, die weer het strijkje leidde, aan dhr. Ruben voor zijn hulp met de gymnastiek, aan dhr. Molhoek onder wiens leiding de looneelrepetities plaats vonden, aan dhr. Bielen voor zijn steun bij de tooneelverzorging en aau dhr. Boone, die het noodige meubilair ter beschikking stelde. Speker b'aeht hulde" aan het oud-lid van het H. B., dhr, Wessel, voor de samenstelling van het //lichtnummer". Na de pauze complimenteerde de voorz van den Bond van Zeeuwsche H. B. S.-ers den jubileerenden Bond. Wat het programma betreft, van de mu zieknummers willen we even aanstip pen de Sonate G. moll voor 2 violen en piano van Hiindel, voorts de Czarda's voor piano vierhandig van Fr. Behr, en //Les Chasseresses", van L. Deslibes, voor piano-solo. Het strijkje blonk uit in het fijne walsje uit de //Zigeunerprimas" van Kalman. Van de tooneelstukjes vonden we het aardigst //Bof", een door een der bonds leden vlot geschreven spelletje uit het leven van een //stoute" H. B. S.-er. Het werd fleurig gespeeld en de acteurs hadden zelve schik in het geval. In //Valsche Veeren" trof ons de voortreffelijke intonatie van de huis houdster van dhr. Pogge. De vertolker van de hoofdrol had uitstekende momenten. Het publiek amuseerde zich best en was gul met applaus. Zaterdag- werd het feest herhaald. Met ingang van de 4.30ste Staatsloterij is benoemd tot collectrice der Slaats- de aanleiding was tot de gebeurte nissen der laatste dagen. Ik wil u nog even spreken over de voort durende afwezigheid van meneer Audré de la Bossière. Hoe denkt u daarover, Mevrouw?" „God, meneer, ik voor mij be schouw die als heel vreemd en onrustbarend en mijn man heeft die zoo onverklaarbaar gevonden, dat hij de eerste is geweest, die de justitie in den arm nam tn een onderzoek heeft laten instellen. U weet, dat dit onderzoek, helaas, niets heeft opgeleverd en wij wach ten nog steeds, dat zich iets zal voórdoen, dat ons deze verdwijning verklaart, die ons allen bijna tot wanhoop heeft gedreven. Mijn man was dol op zijn broer „Denkt u, dat meneer André de la Bossière vermoord is „Alles is mogelijk, nietwaar, van 't oogenblik af, dat wij geen tijding meer van hem ontvangen hebben". „Ik zal u de reden zeggen, Me vrouw, waarom ik u zooiets vraag. Ik heb van het geheele verwarde verhaal over geesten uit den mond van de eerbiedwaardige juffrouw Hélier slechts onthouden, dat een zekere Mevrouw Saint-Firmin ge- loterij onze vroegere Madgeuoote, mevr. A. Pfeiffer^ wed. van F. van Twisk, Bloemendaal. Tot Kraanmeester van Slangenwagen I bij de brandweer alhier is benoemd de heer J. de Jonge Johsz., tot Kraan- meester bij Slangenwagen II de heer J. II. Nonnekes, en tot brandgast bij laastgenoemdeu slaugenwagen de heer J. M. van den Berge allen te Goes. Zaterdagmiddag had in de Witte Bioscoop a'hier de reeds vroeger door ons vermelde demonstratie eener school bioscoop plaats. Onder leiding van dhr. A. M. v. d. Wel, directeur van de Schoolbioscoop der gemeente Rotter dam, kregen we twee voorstellingen, een voor de leerlingen van de hoogste klassen van verschillende scholen uit Goes en van die te Kloetinge en Wil- helminadorpde andere voor autori teiten en onderwijsgevenden uit Noord en Zuid-Bevelaad. Beide malen was de zaal geheel gevuld. Het dagelijksch Bestuur der gemeelite Goes, de school opziener uit de inspectie Middelburg, vele ledeu van oudercommissies en van de commissie van Toezicht toonden door hun aanwezigheid hunne belang stelling in deze zaak. Eerst werd gegeven een film van de Nederlandsche maatschappij „Polygoon" te Haarlem, over de visscherij op de Noordzee. Verduidelijkt door het woord 1 van den leider kregen de kinderen een heldere voorstelling van alles wat in verband staat met dit belangrijke mid del van bestaan. Ze zagen het uitrusten van het schip maakten kennis met het 1 leven en werkeu van onze typische zichten zag De justitie verv\ erpt 't niet, per sonen die gezichten zien, als mach tige bondgenooten te beschouwen, sedert de wetenschap er de waarheid van erkend heeft en de meest wonderbaarlijke verschijnselen be studeerde. Indien Mevrouw Saint-Firmin waarlijk een geesteszienster is, als gezegd wordt, dan zal men zeker rekening met haar getuigenis hou den, en ik zal ook niet nalaten, wat my betreft, Mevrouw, om als ik hier vandaan kom, haar te gaan ondervragen". visscheilui aau boord van huu schip ze leerden de inrichting van het net kennen en zagen hoe daarmede ge- vischt werd, waarbij de leider gelegen heid vond te wijzen op den zwareu arbeid, noodig om ons hei; ./goud der zee" op tafel te brengen. De tweede film was» van dezelfde Hollandsche maatschappij en gaf ons een bee id van eeu ander echt iuheeinsch middel van bestaan. Zij liet ons zien den moeizaucen arbeid, door de bewo- neis van het oude plaatsje Genemuiden verricht, om onze huismoeders de overal bekende biezen rolmaiten te brengen. Waren deze be de films hedoeld als hulpmiddelen bij het onderwijs in de aardrijkskunde van Nederland, de vol gende was een uniek hulpmiddel bij het natuur-historisch onderwijs. Zij vertoonde ons den otter, dit meer en meer verdwijnend, zeer schuwe roof dier, in zyn dagelijkschen strijd om het bestsan. We zagen dezen in zijn strijd met groote visschen we zagen hem, na lange aarzeling, ook de gladde paling vermeesteren, maar we zagen ook, hoe hij ten slotte moest onderdoen voor het slim overleg van den jager, die hem met behulp van lokeenden, honden en klemmen in de handen van den bontbewerker weet te brengen. Deze film moet bij alle aanwezigen de over tuiging hebben gevestigd, dat de rol prent voor dit deel van ons onderwijs vrijwel onmisbaar is. Een viercfe film voerde de kinderen naar Zwitserlaud en gaf hun een kijkje op de wintervermaken in het bergland, schaatsenrijden, skiloopen, bobsleeën en zelfs de van zeldzamen moed en be hendigheid getuigende ski-sprongen. Bij de tweede voorstelling werd „Maar dat is dwaasheid, Me neer „Ik vraag u vergiffenis, ik ken mevrouw Saint-Firmin niet „O, meneer", zei Mevrouw de la Bossière terwijl zij trachtte haar drift te beheerschen, welke de laatste woorden van den onbe scheiden reporter opwekten „als u mevrouw Saint Firmin kende, zou u inzien, dat haar praatjes niet meer waarde hebben, dan die van juffrouw Hélier. Het zijn allebei een paar dwazen, anders nietl Mevrouw Saint-Firmin's gezond heidstoestand is zeer zorgwekkend en 't is geen zeldzaam verschijnsel, dat zij gekkepraat uitslaat. Dokter Moutier zelf heeft om de visioenen van Mevrouw Saint-Firmin ge lachen en er de ongeloofwaardig heid van vastgesteld. Zooals dok ter Moutier beweert, verbeeldt zij zich 's nachts te zien, wat haar zieke hersenen overdag bepeinsd hebben Ziet gij niet, en dat is stellig 't eerste, wat zij u vertellen zal, ziet gij niet het lijk van inyn ongelukkigen schoenbroer in een koffer liggen Wordt vervolgd.) Paarden te water. Overgeplaatst. uit het fransch van 82 GASTON LEROUX XXVIII. Benoemd. Demonstratie Schoolbioscoop. U moet niet vergeten, Mevrouw, dat wij in een tijd leven, dat de rechters van instructie zich door somnambules inlichtingen laten geven denk aan de zaak Codoin, 't is de (somnambule geweest, die alles heeft ontdekt. Zeker, aan geesten geloof ik niet, maar wy moeten in onze dagen rekening 1 houden met de suggestie, met den magnetischen toestand en 't som nambulisme van getuigen en met nog veel meer waarom we moeten lachen [of waarvoor we vroeger vrees koesteren en die ons tegen woordig te denken geven 1

Volksblad | 1922 | | pagina 1