tJREE II •Stadsnieuws, Sporu Burgerlijke Stand van Goes. Telegraf. Weerbericht Kerkelijke Zaken en Onderwijs» Posterijen. ADVERTENTIEN/ ÜT BEWATEREN N. V. Mij. SANITAS. Doopsgezinde Gemeente. Maandag 12 Maart des morgens te half elf, Ds. J. Koekebakker. Postkantoor te Goes. Lijst van onbestelbare brieven en briefkaarten van welke de afzenders onbekend zijn. Terugontvangen vanaf 10 Febr. tot en met 28 Febr. 1922 Brieven binnenland. Burgemeester Wethouders, Goes Mulijsenberg, Veere. Bureau Veldbode, Maastricht. Mevr. VreetStieger Wormerveer. A. C, v. Nieuwenhuijzen, Kam perland. Briefkaarten Binnenland. H. Kieboom, Leerdam. J. Nieuwdorp, Stampersgat. Brieven buitenland: Fa. Gottfried Schweizer, Müncheo. Aanbevolen wordt om het adres van den afzender op de stukken te vermelden, opdat deze bij onbestel- baarheid kunnen worden terug gegeven. Spoedige radicale genezing door de bekende pillen PRIJS f 2,50. VligeingeïS} St. Jacobsitraat 1, Middelburg, Lang» Delft B 13e. Botterdam, Korte Hoogstraat 37. aan den arbeider te worden verzekerd, doch tevens gebrek aan arbeidslust te worden voorkomen0. De Kamerverkiezingen. Naar de Teiegr. verneemt, zal de andidaatstelling voor de Tweede Ka mer op 23 Mei, en de stemming hoogst waarschijnlijk op 5 Juli plaats vinden. Het Ned. Corr. bureau meldt nader, dat omtrent deze data nog niet bepaald is. Bevolking. Gedurende de 2e helft der maand Februari 1922. Ingekomen B. de Roever, ambt. Ned. Spoorw., uit Utrecht, Stationsplein 4. G. van Berghem, winkelbediende, uit Rotter dam, Vlasmarkt 2. M. Hoogesieger, pakhuisknecht, uit Rotterdam, Wester» straat 24. G. A. van der Knaap, tele grafist, uit Vlaardingen, Wijngaard straat 58. K. P. van der Molen, reizi ger, uit Terneuzen, Poe!weg V 12. J. Mallekote, zonder beroep, uit Venlo, Oude Singel 60. L. F. De Haes, smid, uit Kaïtenüijke, Rozeinarijnstnat 18. Vertrokken: I. Boer, bakkersknecht, naar Colijns- plaat. Ij. Collet, telefoniste, naar Zierik- zee. R. Spies, zonder beroep naar Tiel. P. Dekker, landbouwer, naar s-Gravenpolder. Benoemd. Tot tijdelijk onderwijzeres aan de openbare lagere school ie Kioetinge, hoofd de heer G. Houtekamer, is be noemd mej, I. J. Mol uit Goes. Het dwaze Evangelie. Over het onderwerp ,/Het dwaze Evangelie" sprak Maandagavond Ds. F. E. van Santen, predikant te Süe- diecht,. voor de Ver. van Vrijz. Gods- dienstigen, alhier. Spreker begon te zeggen dat bet Evangelie en Jezu-s Christus elkaar volkomen dekken. Wanueer dus ge zegd wordt, dat het Evangelie dwaas is, dan moet ook Jezus dwaas geweest zijn. Van het leven van Jezus weten wij zoo goed als niets. De Evangelisten hebben ons echter twee zeer belang rijke gebeurtenisseu bewaard ul. den doop van Jezus door Johannes en de verzoeking in de woestijn. Bij den doop gevoelde Jezus zich geroepen ais pre diker van het Evangelie op te treden. In de verzoekingen wordt ons getee- kend hoe er stemmen buiten en in Jezus waren om hem va» zijn hooge roeping ai te houden Spr. illustreert dat met enkele voorbeelden. En nu vraagt spr. //Was Jezus eigenlijk niet dwaas, dat Hij zich met zijn buiten gewone gaven en krachten niet gaf aan de wereld en aan wereldsehe aangele genheden, waardoor hij in bet oog der wereld zou geworden zijn een groot man, een rijk man, een man van in vloed Nu gaat spr. over tot de prediking van Jezus. Jezus trad op volgens Marcus 1 14, 15 met de prediking van het Koninkrijk Gods. Dat was oud en nieuw beide. Het begrip Koninkrijk Gods was den Joden bekend. Spr. gaat nu aan de hand van verscheidene plaat sen uit het Oude Testameut ua, dat de Joden nu eens een aardsch koninkrijk verwachtten met een aardschen Messias (Koning) en dat zij dan weder dat komende rijk meer geestelijk opvatten (Daniël 7 214). Jezus treedt hu op met de prediking van het Koninkrijk Gods; Hij houdt aan het oude denkbeeld vast, maar Hij bedoelt een geestelijk rijk.Hij noemt zich dan ook Zoon des menschen, aanslui tend aan Daniël VII. Was nu Jezus' bedoeling voor zijn tijdgenooten duide lijk NeeD. Ook dit wordt met plaali sen uit de Evangeliën aangetoond. Men begreep Jezus niet; men vreesde zijn invloed het aardsche koninkrijk liet zich wachten. Door deze en andere oorzaken wendde men zich van Jezus af. Er kwam geweldige legenstand en h t einde was het kruis. Dat kruis^ was den Joden een ergernis en den niet-Joden een dwaasheid (1 Cor. 1 23). Zóó was het in de eerste eeuw onzer jaartelling. Daarna vraagt spreker „Hoe is bet thans?" In theorie vinden velen Jezus' Evangelie wel mooi, maar. onprak tisch. Is het Evangelie, met zijn zaligsprekingen, zijn ontzettende hooge ethische eischen, zijn paradoxen, zijn gnlijkenisseu eigenlijk niet dwaas? He' antwoord dat spreker geeft is ja, voor de „verstandige" menschen. Maar het Evangelie blijkt te zijn in betiek- kelijken zin dwaas, maar absoluut is het de allerhoogste wijsheid. De mensch staat dus voor de keuze wijs te zijn in het oog der wereld, of wijs te zijn in Gods oog. Wij maken, aldus spreker, nog veel te weinig ernst met dat wonderlijke Evangelie. En als wij dus waarlijk wijs willen worden moeten wij ons bekeereu. Spreker zegt, dat wat men gewoonlijk onder bekee ring verstaat, ver van de waarachtige bekeering afstaai. Bekeereu is het krijgen van een an tere levensvisie het hebben, niet van een aardschen kijk, maar van e°n eeuwigen. Eu het beginsel van de bekeering is te leeren veistaau dat het in het Evangelie g: at om de Umwertung'de Werten, d w.z. dat op het gebied van het EvaEgelie en de Eeuwige DingeD, andere waar den gelden, dan op het gewone aardsche levensgebied andere waarden, zoodat de dingen in de eeuwigheid vaak geheel omgekee'fi ziju en olngekeerde waarden gelden. Om het Evangelie te verstaan, moeten wij dit vasthouden Jezus spreekt niet betrekkelijk, maar absoluut. Het geluk, dat Jezus belooft is absoluut geluk, dat de mensch kan grijpen en houden onder alle levensomstandigheden, zoodat hij is //bedroefd en nochtans blijde" Zoo toegerust gaat spreker met zijn hoorders het Evange'ie bezien en hij doet weder enkele grepen uit de Berg rede, uit de-wonderspreuken en uit de gelijkenissen. De armen van geest zijn dan die menscbeu, die zich klein weten tegenover den hoogen God. Spreker verklaart de paradox, waarin gesproken wordt over het leven behouden en verliezen en behandelt enkele gelijke nissen. B.v, de gelijkenis van de talenten duidt op het zie sbezit,dat ieder mensch van God heeft ontvangen en het loon van de arbeiders in den wijn gaard is dairaan gelijk, omdat de mensch, dien God roept, in het ge roepen worden reeds de zaligheid, het geluk en den vrede vindt. Spreker waarschuwt tenslotte tegen de dwaasheid van het rationalisme. 1 Niet met het verstand kunnen wij God en de Eeuwige Dingen en het Evan gelie begrijpen. God en de Eeuwigheid ziju alleen met de menschelijke ziel te verstaan. Temidden van de raadselen des levens en vau de droefheid van bet levenslot doet de mensch, die God niet begrij pen kan, den sprong, die niet is de sprong in de duisternis, maar de sprong in het waarachtige licht. Hij zegt z/en toch is God mijn barmhartige Vader, Die mij leidt op Zijn weg tot mijn eeuwig geluk. Dwaas is dus het Evangelie voor den uitsluiteud aardschgezin den en oubekeerden mensch. Het is de hoogste wijsheid en de hoogste zaligheid voor het kind van God. Van de gelegenheid tot het stellen van vragen werd gebruik gemaakt. De voorzitter der vereeniging, de heer C Kloosterman, dankte spreker namens de aanwezigen voor zijn in drukwekkende uiteenzetting. Zonder de andere sprekers ook maar in 't minst te kort te willen doen, meent spreker wel te kunnen zeggen dat deze 4e lezing zeker niet de minste is ge weest. Spreker hoopt dat ds. van Santen nog meermalen voir de vereeniging zal optreden. De Storm. De storm, die Woensdagmiddag over de stad gierde, heeft aan ve'e daken, vooral in Nieuw Goes de //gebruike lijke" rchade aangericht. Twee boomen werden ontworteld n.l. een op de z g. speelplaats bij t Gasthuis en een op deu Oostsiugel voor het huis van dhr. Reijerse. Persoonlijke ongelukken kwa men niet voor. Ook van verschillende plaatsen op de Be»elaudin kregen we berichten van stormschade. Zondagsluiting Apotheken. Zondag a.s. en de daarop volgende week, ook 's avonds na 8 uur, zal de apotheek vau dhr. La Porte voor het publiek zijn geopend. Ongeval. De schipper H. B,, woonachtig alhier, is Dinsdag aan boord van zijn motor schip dat aan de Oosterkade te Rot terdam lag, met zijn linkervoet tusschen een lier bekneld geraakt. Hij werd op den politiepost aldaar door een dokter, die beenbreuk constateerde, verbonden. Benoemd. Benoemd aan het Rijksproefstation te Hoorn, de heer G. Willeboer, thans werkzaam aau het proefstation alhier. Een drenkeling. Donderdagmiddag had het ongeveer achtjarige jongetje Sinke, uit de Julianastraat, het ongeluk bij het spelen in de haven te vallen. Terstond waren tal van rappe handen in de weer om het jongetje stokken toe te steken, verschillende waren echter niet lang genoeg. Een ladder werd langs den muur naar beneden gelaten en staande daarop gelukte het iemand den jongen een lange lat toe te steken en hem naar den kant te trekken. Behouden op den kant huilde de jongen, die geruimen tijd in het wa'.er had vertoefd, tranen met tuiten. De jongen had de klompen nog aan de voeten. Leger des Heils. Gaarne vestigen wij de aandacht op de annonce van het Leger des Heils in dit blad, waarin hoog bezoek wordt aangekondigd. Wij kunnen nog mededeelen dat de commandant Howard, leider van het Lf'ger des Heils in Nederland verge zeld wordt, door de majoors Wijkhuizen, de Divisie-officier van het Zuiden, en Rawie, Zaterdagavond 6,13 aan het station aankomt en met muziek wordt afgehaald. De commandant wordt ver taald. door majoor Rawie, secretaris voor kandidaten. Vodbal. De wedstrijd Ylissingen IIGoes I werd uitgesteld. Te Goes speelde Goes II tegen D.E.T.O. l uit Middelburg en won met 32. Goes III wist de overwinning te behalen van M.V.V.S. II met 30. K.D.O. IBlauw wit Vooruit I 33 A.V.M.Vitesse 6-4. D.E.T.O. II-K.D.O. II uitgesteld. Korfbal. M. E. V. O. IVolharding (terrein onbespeelbaar. Door de 12-tal com. der Korfbal club M.E.V.O. is als definitief twaalf tal voor de komende bekerwedstrijden van den Z.K.B. samengesteld Dames J. van Hove, D. Nonnekes, J. Francke^ M. Brouwer, N. Bliek, J. Heijboer Heeren J. M. van der Hell, M. van der Hell, J. Kakebeeke, A. van Liere, Q. Mudde, W. de Kramer. Voetbal. Zondag a.s. speelt voor den N. V, B. Goes I tegen Zeeiandia op het terrein aan den Polderschea weg. K. D.O. I speelt Zondag te Goe9 tegen U.D.I. (M'buig). Zaterdag speelt Zeeiandia (Hansweert) tegen D.V.G. (Krabbendijke) in eerst genoemd dorp. Korfbal. Zaterdagmiddag speelt M.E.V.O. I tegen Zeeiandia I. Geboren4, Katrina dv. Marinus Oostdijk en Johanna Martina de Pan, 7, Jacobus zv. Johannes Baard en Pieteinella Nieuwdorp. Geboren 8, Hendrik Marinus, z.v. Marinus Ventevogel en Johanna Dina Geluk. 10 Martina, d.v. Adriaan de Puijt en Francina Goedhart. naar waarnemingen, verricht inden morgen van 10 Maart medegedeeld door het Koninklijk Kederlandsch Meteorologisch Instituut te De Bilt. Verwachting tot den avond van 11 dezerZwakke tot matigen wind uit noordelijke, later westelijke richtingen, gedeeltelijk bewolkt, weinig of geen neerslag, overdag iets kouder.

Volksblad | 1922 | | pagina 3