Gemeenteraad van Goes. Nederland. Waar is heden ten dage de ver standige, voorzichtige wijsheid, het evenwichtige inzicht, het bezadigd bestuursbeleid der mannen van Blaricum Waar elders is plaats voor hen, die geestelijke bezonken heid zoeken en den onbescbaafden en onbeschaamden tijdgeest schu wen Het stormweer. Eif personen verdronken. Schepen vergaan. Donderdagmiddag vergaderde de gemeenteraad alhier onder voorzitter schap van burgemeester Hajenius, die de vergadering op de gebruikelijke wijze opende. Afwezig was de heer De Looff met kennisgeving van verhinde ring wegens de begrafenis van den heer J. Oeie Hz. Schoolbouw voor Ghr. Onderwijs. De heer Vienings zegt dat men stemmen hoort dat het gebouw in de Wijngaardstraat, dat zal worden afge broken, nog zulk een goed gebouw is. Spreker vraagt of de agere school niet in dit gebouw kan worden ondergebracht De voorzitter zeide dat B. en W. zich dezelfde vraag gesteld hebben en een berekening is gemaakt, wat het minder zou kosten, als de lagere school in het gebouw Wijngaardstraat werd ondergebracht. Ook hebben B. en W. zich tot den inspecteur van het L. O. gewend, die stichting van een nieuwe school geheel in het belang van het onderwijs achtte. De heer v. d. Bout wees er op dat de verbouwingskosten zoo hoog zouden zijn, dat dit zeer in het nadeel van de gemeente moest worden geacht. De voorzitter merkte op dat B. en W. het geapprecieerd hebben, dat beide vereenigingen hebben samengewerkt om te komen tot een U. L. O. school. Spreker acht het niet mogelijk dat een der groepen later spijt van deze samenwerking zal krijgen en om een nieuwe school zal vragen. Daarna las spreker den brief van den inspecteur (ds. Pattist) voor, waarin deze o.a. zegt dat de school in de Wijn gaardstraat na verbouwing wel in te richten is tot een gebouw dat aan zeer bescheiden eischen voldoet. De ver anderingen zouden echter veel geld kosten, daar privaten en urinoirs zeer te wenschen overlaten en de gangen veel te smal zijn. Na de verbouwing zou een inrichting zijn verkregen, waar aan groote nadeelen kleven. Zoo is er geen grond voor een speelterrein, heb ben verschillende lokalen te weinig lucht en licht, zijn de lokalen aan de straat zeer klein (hoogstens 30 leerl.) en is het geraas op straat hinderlijk voor 't onderwijs. De inspecteur adviseert te overwegen of het geen aanbeveling verdient een goed gebouw te stichten inste.de van veel kosten te maken voor een betrek kelijk slechte inrichting. De heer de Die zeide dat de soc- democraten zich stellen op het stand punt van gelijkheid voor het openbaar en bijzonder onderwijs. Maar de Chr. schoolbesturen houden tegenwoordig vaak een run op de openbare kassen. Niettegenstaande deze opmerking <al de soc. dem. fractie vóór stemmen. De voorstellen werden z. h. s. aan genomen. Vergunning Schuttershof. De voorzitter zeide dezen morgen nog bezoek te hebben gehad van een vooraanstaand geheelonthouder, die eenigszins verontwaardigd was dat er een vergunning zou moeten komen in een gebouw, dat eigendom is der ge meente. In het belang der exploitatie hoopte spreker echter dat de Raad het voor stel van B. en W. zou aannemen. Er behoeft geen vrees te bestaan dat misbruik van sterken drank wordt ge maakt. De heer de Die zeide dat de fractie j der S.D.A.P. wil geacht worden ie hebben tegengestemd Het voorstel aaa de Kroon machti ging te vragen tot het verleenen van een vergunning voor den verkoop van sterken drank in het klein voor de lokaliteiten van het //Schuttershof", werd hierna aangenomen. Subsidie Vreemde lingenver keer. De fin. commissie wil de aange vraagde subsidie halveeren en brengen op 2^ cent per inwoner of rond f 200 per jaar. De voorzitter vroeg inlichtingen om trent de reisplannen die V. V. wil samenstellen Alleen voor Noord- en Zuid-Beveland, of wilt men Lissone concurrentie aandoen Spreker draagt de vereeniging een zeer goed hart toe en heeft hiervan herhaaldelijk doen blijken maar vraagt toch of de vereeniging haar verzoek niet kan opschorten tot September of October, als B en W. met de nieuwe begrooting komen. De heer Oosterbaan acht bet van belang dat de gemeente Goes het mo gelijk maakt, dat V. V. meer actie kan ontwikkelen. Dit wordt mogelijk door een bureau le stichten zooals de vereeniging zich dat voorstelf. Ook gemeenten buiten Goes steunen deze zaak. Spreke-' meent dat Goes het voor beeld moet geven, waar het Goesche belang zoozeer gediend wordt. De fiu. commissie is eenstemmig in het voor stel om een subsidie van f 200 te ver leenen. De heer Vienings vond dat de vorm waarin deze subsidie verleend wordt, n.l. een bedrag per inwoner zeer vreemd is. Yoor een bedrag van f 200 zou spreker zijn stem willen geven. De voorzitter merkte op dat er veel waars in de opmerkingen van den heer Oosterbaan ligt, maar het tijdstip van indiening achtte spreker ongelukkig gekozen. De heer Goedbloed zou gaarne ge gevens ontvangen omtrent de subsidies en andere inkomsten, die de vereeni ging ontvangt. De heer Gonstandse wees er op dat bij de behandeling van de begrooting 1922 door de fin. commissie is voor gesteld de suosidie op 2 cent per in woner te stellen. Het voorstel is toen ingetrokken omdat het verzoek van de vereeniging zelve moest uitgaan. Spreker vreest dat nu de verhoogiug op de lange baau zal geschoven worden. De voorzitter wees op de nood zakelijkheid van bezuiniging. B. en W. zjuden aan de ver. willen verzoeken haar adres nog .eens in te dienen met vermelding van eenige gegevens als door den heer Goedbloed verlangd. De heer Oosteïbaan zeide dat als Y. V. haar verzoek tot het najaar moet uitstellen het seizoen voor vreem delingenverkeer voorbij is. Spreker wees op het belang der Goesche neringdoenden. Het voorstel der fin, commissie werd aangenomen mei. 65 stemmen. (Tegen de heereu Goedbloed, v. d. Bout, Biaas, Vienings en de Die.) Rondvraag. De heer de Die bad klachten ver nomen over de speelplaats in Bouw plan II, die niet iu orde is. De voor zitter zal de aandacht hierop vestigen. Wat het adres j.z. muntgas betreft, dit moest wegens ziekte van wethou der v. d. Bout worden aangehouden. Het is thans in het college van B. en W. behandeld. In de eerstvolgeude vergadering der gascommissie zal de voorzitter nadere mededeelingen doen. De heer Vienings merkte op, dat het bordje bij den Wilhelminaboom ver dwenen is. De voorzitter antwoordde dat het bordje gemaakt wordt. Spreker zal er de aandacht op vestigen. De heer Gonstandse informeerde naar de maatregelen voor beplanting en her planting van den Oostwal. De voorzitter antwoordde dat het wachten is op den heer Springer. De fa. de Jongh moet nieuwe planten leve ren voor de doodgegaue. De heer Flink wees er op dat bij den laatsten storm twee boomeu zijn omgewaaid en meende dat meerdere gevaar loopen. Is daar niets aan te doen Goes wordt zoo van al zijn boomen beroofd. De voorzitter zeide eenige jongens te hebben gezien die vlak onder zoo'n zwiependen boom gingen staan, ten einde de geneuchten van een aardbe ving te smaken. De schade aan daken enz der gemeentegebouwen is niet zoo groot als inNovember en beloopt -Ml 00 De heer Goedbloed had hooren zeg gen dat er in Nieuw Gi es zooveel pannen waren afgewaaid er dat dit ligt aan de slechte afwerking. De voorzitten merkte op dat des kundigen hem medegedeeld hebben dat oudere daken en pannen een veel vas- teren vorm hebben dan nieuwe. Boven dien waren er indertijd voor Nieuw Goes alleen minder practische pannen te krijgen. Op den duur zal het wel beter worden. Hierna ging de vergadering over iu besloten zitting. Rijkslandbouwproefstation. Na heropening werd aan B. en W. machtiging verleend om met 't Rijk, dat hiertoe genegen is, in onderhandeling te treden omtrent de overdracht van het gebouw van het Rijkslandbouv.- proefstation, dat met 1 Mei a.s. be schikbaar komt. Omtrent de bestemming zal later worden beslist. Daarna sluiting. De niet vermelde voorstellen werden zonder discussie aangenomen. De Zomertijd. Iugediend is een wetsontwerp dat mogelijk maakt tusschen 18 Maart en 9 October den zomertijd in te voeren. Bezuiniging. De begrooting 1922 van Finaucieën zal met bijna 8 millioen worden ver minderd. Woensdagavond is om 6^ uur te Zwolle met de veerpont over hetZwartewater een ernstig ongeluk gebeurd, doordat de veerboot water schepte. Allen, behalve de postbode druugen nu naar het bootje waarin op dat oogenblik elf meuschen waren. Door het vreeselijke zuigen van het naar binnen stroomende zeewater, schrijft de N. R. Ct., zouk het bootje recht naar beneden De eenige, die dit heeft kunnen navertellen, de heer Jan Visser, organist te Gene- muideu, hoorde een schreeuwen van O, God O, God en een andere stem riep O, Vader, vaderToen was het plotseling stil. Niets hoorde hij meer dan het gieren van den storm. Klaas Hellenthal, die ook in het bootje was gegaan, sprong, toen het bootje zonk, er uit. Jan Visser spoelde van de pont af. Hij zag een balk drijven, die nog aan de pont vastzat en wist daarop te klimmen. Op dat oogenblik staken alleen de vier uiterste punten van de boot nog boven water uit. Hij dachtdaar sta ik beter dan dat ik hier op de balk zit. Hij wist op. de pont te komen, tot aan zijn hals in het water staande. Even later zag hij Thijs Velthuis op de balk zitteu, den veerman en Klaas Hellenthal. Aan de voeten van Hel lenthal hing zijn schoonzuster, de vrouw van den gemeenteopzichter. Men wist de balk over de pont te krijgen, waar aan Visser en Hellenthal zich vast klemden. Velthuis bleef op de balk zitten. Even voordat Hellenthal op de pont kwam, moest zijn schoonzuster zich loslaten, zij kon niet meer. Hou nog even vol, riep haar zwager, maar haar krachten waren uitgeput. Op dit oogenblik moet de kabel over de verschansing gegleden zijn. Tenminste in snelle vaart dreef de pont in de richting van Zwartsluis. Voor de pont uit dreef Jan Velthuis, de zoon van den veerman. Telkens riep zijn vader van de "poutJan, ben je er nog Dan klonk het antwoord in dat noodweer Ja, vader. Eindelijk kwamen de lichten van Jde schippers, die bij Zwartsluis lagen, in het zicht. De drie mannen schreeuwden uit alle macht, maar in dien orkaan werd het niet gehoord. Ze dreven in den vlie genden storm, telkens kletste een felle regenbui op hen neer. Het water uit de pont liep wat weg. Visser, die een arm door den ring van de pont had liet zich wat zakken zijn beenen waren verstijfd. Hellenthal lag op de pont. Weer schreeuwde Thijs Velthuis Jan, leef je nog? Er volgde geen antwoord. Toen liet Thijs zijn handen van de balk los, zijn bovenlijf viel achterover. Visser riep Thijs toe Hou nog even vol, ze laten ons niet aan ons lot over, er komt zoo redding. Maar geen antwoord volgde. De pont dreef een eindweegs voorbij Zwartsluis, in het geheel is zij onge veer 7 a 8 K.M afgedreven. Men raakte op het land bij de Velde vast. Het was half drie geworden. Van de 14 personen zijn 11 omge komen, te weten II. J. Groote Balderhaarten Velde, burgemeester van Genemuiden en me vrouw, 'Thijs Velthuis (veerman), zijn zoon Jan Velthuis, Hendrik Hellenthal (gemeenteopzichter) en diens vrouw J. J. Hellenthal-Verhoef, Grietje van Dalf sen, Cornelis Hulleman (bakker), wed. H. Eenhoorn, O. Moedt (rijksveldwach ter te Zwartsluis), Rook (rijksveld wachter te Ambt Vollenhove). Op den wal stonden enkele personen op de pont te wachten en waren oog getuige van de ramp zonder deze t kunnen verhinderen. Woensdagmiddag is ter hoogte der vluchthaven te Dintel de stoomboot „Edison" uit Dc rdiecht volgeloopen en gezonken, alsmede bet met steenen ge laden Rijnschip //Binnenvaart 19" (schipper N. Oome), welke door de Edison naar Vlissingen werd ges eept. Het schip zonk eerst. Van de vier opvarenden van het schip envau den kapitein,den machinist en den matroos der boot, allen te Uordrecht wonende, is tot beden niets vernomen, zoodat vermoed wordt, dat allen ver dronken zijn. De twee eersten zijn ge huwd en vader. De Arbeidswet. Het lid der Tweede Kamer, de heer Engels, heeft dezer dagen in een lezing voor de R. K. Kiesvereeniging te De- demsvaart meegedeeld Bij minister Aalberse bestaat het voornemen, de Arbeidswet te herzien en practisch meer uit 'oerbaar te maken en mettertijd de uitvoering van de ver schillende sociale wetteu in handen van pairoous en arbeiders te leggen en zoo de dure ambtenarij te weren. Tevens verklaarde de heer Engels, dat van een 8-u:igen werkdag iu den landbouw nooit iets zou komen. Het program van den 1 rijheidsbond. Het dag. bestuur van den Vrijhe'ds- bond deelt mede dat art. 8 van het program van actie in de juiste be woordingen luidt //Wettelijke regeling van werkloos heidzorgvoorziening tegen de gevolgen van crisiswerkloosheid met hulp van overheidswege, waar mogelijk langs de weg van werkverschaffing. Daarbij be hoort een voldoend bestaausmiddel

Volksblad | 1922 | | pagina 2