Stadsnieuws» Uit den Vreemde. (V-adl.) Dit geldt voor den fruit-, zoowel als voor den boomkweeker, die het wegsnijden van het wild van verede lingen zoo lang mogelijk dient uit te stellen. Zoodoende worden de snoeiwonden zoo 'laat mogelijk gemaakt, waardoor de kans op besmetting door deze ABONNEERT U OP HET VOLKSBLAD. BrGekhuyjs. Naar de Tel. ver neemt zal de heer Broekhuijs van de Rotterdamsche Handels- en Landboaw- bank aan den Staat een proces aandoen en een schadevergoeding van 1 miliioen vragen. Zelfmoord gepleegd Verdronken VAN DAN'FEESTEN EN HONGER het Kamerlidmaatschap verkiesbaar stel len. Het Vad, verneemt dat de Vrijheids bond voor hen zoo spoedig mogelijk een plaats in de Eerste Kamer wenscht te verkrijgen. Voorheen en tlians. Te Valthermond krijgt iemand wegens behoefte ondersteuning en aan be lasting: moet hij betalen f 10.161. De kamerverkiezingen. Het dagelijksch bestuur van de Christelijk-Historische Unie deelt mee, dat, als resultaat van de stemming in de zes groepsvergaderingen, de candi- datenlijst is vastgesteld als volgt Eerste iijstNo. 1, inr. J. Schokking, aftredesd lid no. 2 jhr. mr. D. J. de Geer, minister van financiën no. B dr. J. Th. de Visser, minister van onderwijs no. 4 J. R. Snoeck Henke- mans, aftredend lid no. 5 J. Weitkamp, aftredend lid no. 6 B. J. Gerretson, aftredend lid no, 7 J. A. Bakker, aftredend lid no. 8 mej. mr. C. F. Katz, Amsterdam no. 9 J. M. Krijger Jr., 's Gravenhageno. 10 tl. W. Tilanus, 's Gravenhage. Tweede lijst: no. 11 dr. C. W.Th. baron Van Boetzelaer van Dubbeldam, De Biltno. 12 jhr. dr. J. W. H. Rutgers van Rozenburg, Baarn no. 13 dr. H. J. Lovink, 's Gravenhageno. 14 J. ter Haar, Jr., Amsterdam; no. 15 jhr. mr. D. E. van Lennep, Heem stede no. 16 H. van Boeijen, Voorburg no. 17 Kr. Timmers, Klundert; no. 18 jhr. W. Röell, 's Gravenhage no. 19 J. Knoppers, Meppelno. 20 P. J. Nahuysen, Utrecht. Als no. 26 vinden we onder de plaatsvervangers dr. J. van Bruggen te Goes. De beide lijsten, met het eerste twintigtal nameD, worden ingediend in alle 18 kieskringen. Stereum purpureum. Deze ziekte is niet het minst voor Zeeland van beteekenis, waar het vooral de steenvruchten onder onze vrucht- boomen zijn, die hiervan te lijden hebben. Behalve de pruimen (Reine Victoria) kersen, perziken, enz. worden echter ook onze pitvruchten, als appel, bes e.a. aangetast. Zij is vooral aan het blad gemakke lijk te herkennen, doordat dit een loodblauwe of melkwitte glans aan neemt terwijl deze ziekte veroorzakende schimmel (Sterum pur pureum) eerst het volgend jaar hare vruchtlichamen op tak- en stamhout produceert, welke aan rand en binnen zijde een violette kleur vertoonea. Waar hiervoor tot heden bet ri oien van boomen en wegnemen van takken nog het bestrijdingsmiddel is, dieLt men zooveel mogelijk de ziekte te voorkomen. De Rijkstuinbouwconsulent te Londen vermeldt thans in //de Veldbode'' dat waar vooral in Engeland deze ziekte zulke verwoestingen aanricht, aldaar reeds bindende voorschriften werden uitgevaardigd omtrent het rooien van aan de ziekte gestorven pruimeboomen en het insnijden van aangetaste deelen, terwijl alles zorgvuldig dient verbrand te worden. In verband met het feit, dat in den herfst de sporen zich in grooten getale door de lucht bewegen, wordt thans in Engeland terecht aangeraden de steenvruchten speciaal zoo laat mogelijk te snoeien desnoods onmiddellijk voor het uitloopen van de knoppen. wondparasiet zooveel mogelijk wordt verminderd. Mogelijk ware smeeren met houtteer en daarna met entwus een oplossing. In het belang van de Zeeuwsche fruitteelt moge daarom met aandraDg verzocht worden in de jeugd de kroonen en struiken te vormen, waardoor groote snoeiwonden voorkomen worden. Bovenal echter de oude, ernstig aangetaste boomen of struiken zoo spoedig mogelijk uit te rooien en te verbranden, daar zij een voortdurende besmettingshaard voor de omgeving opleveren. De Rijkstuinbouwconsulent, Ir. D. BLOEMSMA. De Tweede Kamerverkiezingen. De Plattelandersbond zal in alle 18 kieskringen op de linksche lijsten den heer Bra at, op de rechtsche den heer Van den Hove en op de r.-k. lijst den heer Rekveld no. 1 plaatsen. De Algem. Nederl. Vrouwenorgani satie heeft nu definitief haar candida- tenlijst vastgesteld. Deze luidt 1. Nine Minnema, Zandvoort.2. C. B. Min derhout, Rotterdam; 3. A. Schurer Rutters, Amsterdam 4. Tine Rozen- daal, Wormerveer. Te hooge belasting! De te Wijchen gevestigde firma KooijmanMes, schoohfieuhelfabrLm-. ten, beeft aan haar personeel doen weten, dat, wanneer de door haar te betalen belasting nie.t verminderd wordt, zij de fabriek op 1 Mei zal moeten sluiten. Program van actie van den Vrijheidsbond 15. Bevordering van volksgezond heid en volkshygiëne. Uitbreiding der bestaande moederschapszorg, vooral ten plattelande. Verzekering van voldoende opleiding der ziekenverpleegsters en bescherming van haar beroep, met ge bruikmaking der bestaande particuliere organisaties. 16; Steun van overheidswege, waar die noodig is aan instellingen welke de geestelijke en godsdienstige volks ontwikkeling bevorderen. 17. Aanmoediging van overheidswege, mede door steun aan geleerden en kuns tenaars, van wetenschap en kunst, ter vermeerdering van volkskracht en ver hooging van het beschavingspeil van ons volk. Een ontkenning. Generaal Snijders heeft ontkend dat Poincaré Nederland in 1914 heeft ge waarschuwd. Moord met roof? De 23-jarige R. de Ceulenaere te Aardenburg was Zondag naar Brugge geweest en keerde des avonds alleen per rijwiel van daar terug. Op Belgisch grondgebied is de jonge man aangerand hij werd bewuste loos en met ernstige hoofdwonden aangetroffen. Na voorloopige verzorging ter plaatse werd de ongelukkige naar Aardenburg vervoerd, waar hij zonder bij keunis te zijn gekomen Dinsdag is overleden. Vermoedelijk is de C. aangevallen door een persoon of personen, die dachten meer geld op hem te zullen vinden, dan in werkelijkheid waar was, Het onderzoek wordt voortgezet. Onder den trein. Woensdag avond heeft zich op den spoorweg overweg nabij wachtpost 81 op de lijn HengeloEnschede een droevig onge val afgespeeld, waarbij de. gehuwde 30-jarige Geert Termeyte'.en en de ruim 20-jarige Anna Alteppink uit Gronau den dood -hebben gevonden. Op het dubbele spoor passeert ruim 11 uur een goederentrein, komende van En schede ea dadelijk daarop de laatste personentrein 1747, komende uit Hen gelo. De beide genoemde personen zaten met G. Guunink en Nic. Ter- meytelen uit Enschede op een met een paard bespannen wagen die voor den gesloten overweg te wachten stond. Toen de goederentrein voorbij was, openden zij den afsluitboom, waarop de wagen, die op het spoor reed, door den personentrein werd overreden. Toen de trein tot stilstand was ge bracht, bleek dat Geert Termeytelen bet hoofd was verpletterd het meisje lag dood op den bufferbalk van de locomotief. Ook het paard was dood. G. Gunninck en Nic. Termey'elen, die niet meer op den wagen za'en en geen letsel kregen, zijn door de politie gearresteerd. Laatstgenoemde beeft meegedeeld, geholpen door Gunnink den afsluitboom te hebben geopend. Broekhuijs zou niet ongenegen zijn het denkbeeld van een Kame candida- ^uur alsnog in overweging te nemen Grupen de architect, die wegens den dubbelen moord te Kleppersdorfl' tweemaal ter dood is veroordeeld, heeft zelfmoord gepleegd, door zich aan zijn bretelles op te hangen. Vrijdagmorgen is uit de Kade te Middelburg opgehaald het lijk van den 46-jarigen beurtschipper A. B W. uit Hoofdplaat, die eeu vrouw met zes kinderen achterlaat. De man heeft Don derdagavond te half een eeu café ver lalen en is vermoedelijk bij het aan boord gaan te water geloopen. Witte Bioscoop. Wij vestigen de aandacht cp de in dit nr. voorkomende advertentie, ver meldende het programma der Witte Bioscoop voor de eerstkomende dagen. Geref. Jongedochtersvereeniging. Woensdagavond vierde de Geref. Jongedochtersvereeniging Heb de waar heid en den vrede lief" haar 50 jarig bestaan in de soc. V. O. V. De vergade;ing, die onder de leiding stond van den eere-voorzitter, ds. R. J. v. d. Veen,' die een kort ope ningswoord sprak, was zeer gezellig. Vei slagen werden geleverd door de bestuursleden der vereenigiug, geluk- weuschen uil gebracht door verschillende afgevaardigden van zusterverenigingen en samenspraken en voordrachten wer den gehouden. Een zangkoortje, be staande uit de leden der v.ereeniging, zong enkele nummers. Ook de versnape ringen werden niet vergeten. De col lecte tot stijving der kas bracht op ruinj f 30. Een Jubileum. De heer M. Th. van Doorn, lading- meester bij de Nederlandsche spoor wegen alhier, herdacht 1 Maart den dag, waarop hij vóór 25 jaar in dienst trad bij de spoorwegen. De jubilaris ondervoed veel belang stelling, zoowel van de zijde van het publiek als van het personeel namens de directie der Nederlandsche spoor wegen werd hem de gebruikelijke en veloppe aangeboden rnet, inhoud, en de daarbij behoorende oorkonde overhan digd terwijl het stationspersoneel alhier hem eeu theetafel, aanbood. ZoNDAGSLUlTING APOTHEKEN. Zondag a.s. en de daarop volgende week, ook 's avonds na 8 uur, zal de apotheek van dhr. v. Kalmtbout voor bet publiek zijn geopend. Ver van Vrijz. Godsdienstigen. Zondag 5 Maart, des avonds 7 uur, godsdienstoefening onder leiding van ds. Van Santen, van Sliedreeht. Benoemd. Met ingang van 1 Maart j.l. is ten kantore der Hypotheken en het Kadas ter benoemd de heer C. Meiio, alhier. R. H. B. S. Bond. Op 10 en 11 Maart a.s. zal de soirée van den R. H. B. S. Bond, ter gelegen heid van zijn eerste lustrum, hetwelk oulaugs wegens ziekte van leden moest worden uitgestald, van den R. H. B. S. Bond plaats vinden. Op 1 0 Maart wordt des middags ontvangen in de soc, V.O.V. Uit het leven van den Bond meldt men ons de volgende bijzonderheden Op 21 Februari 1917, werd de Bond naar aanleiding van een ijsfeest door en voor de leerlingen der R. H. B. S. georganiseerd, opgericht en 23 Nov. d.a.v. werd de koninklijke goedkeuiing op de statuten verkregen en na wijzii ging daaivan nogmaals 19 Augustus 1920. Met de voorlichting en hulp van de heeren Dr. J. Vermeulen en S. A. Leopo'd, die de plaats innamen van de voor koninklijke goedkeuring ver- eischte meerderjarigen in het bestuur, kwam de Boud weldra lot grooten bloei. Verschillende onderafdeelingen werden ahengs opgericht en geregeld werden soiréo-s gegeven. Bij het vertrek van Dr. J. Vermeulen naar lndië bood men den scheidenden leera&r en bondsvriend een afscheidssoirée aan. Ais plaatsver vanger van hein, werd Dr. Bakker in het bestuur gekozen en na bet vertrek van dezen, verklaarde diens opvolger, dhr. de Looze, zicb bereid diens plaats in te nemen. Als voorzitters fungeerden respectievelijk dhr. J. O. de Looff, C. Duvekot en W. Neervoort. Op 9 April sloot de Bond zich aan bij den Bond van Zeeuwsche H. B. 8 vereenigingen, die tot d^el heeft den ouderlingen band tusschen de H. 1'. S. vereenigingen nau wer te maken en deze met eikaar in contact te brengen. Het Moskousche bisd Prawda bevat een telegram uit Sarakof, een centrum van het hongergebied. Hierin wordt gemeld z/De Uitvoerende regeeringscommissie heeft krachtige maatregelen genomen om de ontucht, de orgiën en de wilde feösteo, die in den laatst.cn tijd een reusaehtigeu omvang genomen hebben, te onderdrukken. Verboden zijn hasaidspel, nachte lijke dansfeesten, het op.reden van vrouwen op de planken in café's en restaurants, het dineeren met vrouwen in cabin ts partieuliers enz". Het zou typisch Hollanisch zijn om over zulk een beu'cht te „vallen". En om te zeggen //Nu, maar als ze daar den boel zéé opmaken geef ik niets meer voor hongerend Rusland". De iemand, die deze woorden zegt heeft waarschijn lijk nog niet in den zak getast en met dit zinnetje tracht hij zijn geweten in slaap te sussen. Door niets te geven wordt de toestand in Rusland er uiet beter op. Ook is men er van verzekerd, dat zijn gaven

Volksblad | 1922 | | pagina 2