No, 18 Zaterdag 4 Maart 1922 45* Jaargang TERUG UIT HET RIJK M DOODEN FEUILLETON Nederland. Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag. Abonnementsprijs voor Goes 50 cent per kwartaal, voor buiten Goes f 1,50 per hali jaar franco per post. ADVERTENTIËN voor Dinsdag- en Vrijdagmiddag 12 UUP te bezorgen bij N.V-. Goesche Courant en Kleeuwens Ross' Drukkers- en Uitgeversbedrijf. Advertentiëii 10 ct. per regel. Bij contracteeren van minstens 1000 regels per jaar zeer belangrijke reductie. Adverteatiën, als geboorte-, huwelijks-, verjaring»-, doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen, niet meer dan acht regels beslaande, voor den prijs van f I, Er was een voorstel van het Kamerlid, den heer De Jonge, om uit de schatkist, dat is uit de zakken der belastingbetalers, een som van éen miilioen gulden ter beschikking van de Russische hongerlijders te stellon. Professor Fritjof Nansen, de Noorsche geleerde, d.e tegen woordig al zijn krachten geeft, om die ongelukkigen zooveel mogelijk te helpen en die vóór eenige dagen in Den Haag een rede had gehouden, waarbij hij ons, Nederlanders, tot krachtige en snelle hulp aanspoorde, Nansen dan had een heel wat hooger bedrag genoemd, dat wij zouden dienen te geven. Naar wij meenen, sprak hij van vijf miilioen gulden. Maar het communistische Kamerlid, de heer Van Ravesteijn, gesterkt door eenige comite's in ons land, vond dat nog veel te weinig en stelde voor, om tien miilioen door den Nederlandschen staat te doen geven. Onze minister van Binnenlandsche Zaken, de heer Ruijs, antwoordde op de desbetreffende moties onge veer het volgende„In Rusland brak vóór eenige jaren een revolutie uit, waarvan het gevolg was, dat het communistische stelsel werd ingevoerd, dat mede de oorzaak is van de allerdroevigste omstandig heden, waarin Rusland verkee-t. En nu beweert men, dat de regeeringen verplicht zijn, Rusland te hulp te komen en wil men zelfs de bloed schuld daarvoor afwentelen op onze regeering. Een andere viaag is, of niet de liefdadigheid moet worden betracht Wij hebben levensmiddelen 79 GASTON LEROUX ,/Of 't onvergeeflijk van haar was Zeg liever, dat het misdadig is. Ik handelde in dit geval niet uit zieke lijke nieuwsgierigheid, maar in vu rig verlangen om de waarheid te dienen. Het is zeker, dat de toestand van medium, waarin Mevrouw Saint- Firmin zonder eenigeD twijfel ver keert, begrijp me goed, heeren, de peresprit van den overledene in het land, in het kasteel en in den omtrek vasthoudt. Wat was nu natuurlijker vooreen geloovige, zooals ik, want ik ben een geloovige, dat verheel ik u niet, en sedeit jaren een volgeling van Allan-Kardu, wat was nu natuurlijker, dan dat ik zelve poogde met behulp van de kinderen van den doode, den doode, die om ons zweefde, te doen spreken afgestaan, waarover smadelijk is gesproken, maar die naar het oordeal van deskundigen volkomen bruik baar waren. Maar de Staat mag voor buitenlandsche hulp met verder gaan dan met de belangen der onderdanen rereenigbaar is. En nu is de finan- cieele toestand zorgwekkend wij teren in. Onder deze omstandigheden ach ten de leden der regeering het niet verantwoord,, aanneming der motie De Jonge aan te bevelen. Des te minder mag gevolg worden ge geven aan het verzoek van den Bond van Comité s om tien miilioen voor dit doel. Het ligt niet op den weg der regeering, een bedrag uit de schatkist beschikbaar te stellen. De regeering mag de belastingschul digen niet dwingen tot hulpverleening in een verwijderd land, te meer waar niet ieder overtuigd is, dat die hulp den noodlijdenden ten goede kan komen. De regeering is niet bereid, staats hulp te verleenen, en zij handelt daarin volkomen consekwent. Zoo is ook afgewezen de aanvraag van een miilioen voor steun aan de noodlijdende Nederlanders in het buitenland, die oorlogsschade hebben geleden. Ik (de minister) besef heel goed, dat de mooie rol toekomt aan hen, die geld van de schatkist vragen. Maar de regeering moet den schijn van harteloosheid op zich weten te nemen en neen weten te zeggen. Dat is ook door de Engelsche regeering in het Hoogerhuis ge schied. Hoe meer er echter door particulieren wordt gegeven, des te meer zal dit zijn in den geest der regeering. De regeering heeft reeds gehandeld in den geest van de Ik ben weggejaagd doch ik weet wat er op 't kasteel voorgevallen is, ik las het eerste nummer van de „Astrale Geneeskunde", en ik ben naar de voordracht van dokter Jaloux gegaan. Waarom hebben die heeren niet naar mij willen luis teren Wat ik hun te zeggen had, was doodeenvoudig ditGij hebt Jacques de la Bossière uit het dooden- rijk terug geroepen, ondervraag hem naar den dood van zijn - broer, dat is uw eerste plichtHij moet zijn broer ontmoet hebben Waarom houdt hij voor ons verborgen, wat zijn broer gezegd heeft Nu we kunnen hierin niet blijven berustenDe justitie moet zich opnieuw met de zaak bemoeien. Laat zij haar onder zoeken Laat zij zelve den herleefde ondervragenLaat zjj mevrouw Saint Firmin ondervragen God, er zyn wel rechters van instructie geweest, die somnambules onder vroegen en daar niet slecht bij voeren Juffrouw Hélier had nog lang op deze manier door kunnen gaan, maar zij bemerkte, dat niemand meer naar haar luisterde. motie Van de Laar, door in November de verschillende comite's in een bond te vereenigen". Zie, dat zyn woorden van moed. De minister van Binnenlandsche Zaken toont hier, dat hij een man duift zijn, die zich onvervaard verzet tegen eischen, welke hem en ons verkeerd voorkomen Hij deed ons onmiddellijk denken aan het kloeke gedicht „Neen" van De Genestet. Gelukkig hij en vrij en vroed, Die neen durft zeggen, neen, Dat bondig woord, vol mannenmoed, Tot iedereen. Neen, tot zijn kind, zijn vriend, [zijn vorst En tot de schare neen Neen, tot zichzelf, zyn slingend [hart, Vol gloed of teederhêen. Neen, met een traan van spijt, van [smart, Maar nochtans, neen Zeker, het is verschrikkelijk, dat een zoo groot deel van het Russische volk zoo ontzettend lijdt. Maar het gaat niet aan, te zeggen, dat nu de regeeringen ve. plicht zijn een nood te helpen lenigen, die door anderen, de communisten, veroorzaakt werd. Alleen op de regeering van Rusland zelf, de eenig schuldige aan die vreeselijke toestanden, rust dvplicht tot hulpverleening. En de bewering, dat andere regeeringen een bloed schuld op zich laden, als zij niet helpen, is krankzinnigentaai. Ja, ja, het is gemakkelyk voor de heeren van Ravesteyn en con sorten, om uit de zakken onzer belastingschuldigen het geld te halen, dat hun Russische partygenooten geweldenaars dan kunnen en De reporters waren allen wegge loopen om den trein naar Juvisy te nemen. XXVII. Keert tot de werkelijkheid terug Zulk een gebeurtenis was een buitenkansje voor de reporters Een werkelijke verdwijning, een moge- lyke misdaad, een kasteel, waarin het spookt, een dame, die visioenen heeft, een verbijsterende operatie, een kind, dat de geest van zijn vader ziet, een man, die uit het rijk der dooden terugkeert, een gouvernante, die aan tafeldans doet En dit alles viel nog wel voor in een deftige omgeving I En nu boven dien dit schandaal nog onder de voordracht van professor Jaloux De vroolijke bende stapte te Juvisy uit en liet zich in rijtuigen naar het kasteel de Rozengaarde brengen. Daar echter stootten zij hun neus tegen gesloten hekken en een onver biddelijk bevel om niemand binnen te laten. Mevrouw de la Bossière bijna zeker zullen gebruiken, niet om de noodlijdenden van den honger dood te redden maar om hun roode legers krachtiger te maken. Pas enkele dagen geleden heeft Trotzky het gezegd ,/In de eerste plaats zullen de roode legers flink gevoed en verzorgd worden". De roode legers, die moeten dienen, om ook ons en onze regeeringen de zege- j ningen van dén communistischen hongerdood te leeren kennen. Het geld, dat zoo hoog noodig is tot hulp in de ellende, wordt verder door de Russische communisten gebruikt voor propaganda in andere landen. Indien dus een staat geld voor Rusland beschikbaar stelt, is het zoo goed als zeker, dat hij met zijn eigen geld wordt bestookt en zoo mogelyk vernietigd. Wy zyn het dan ook met de woorden van minister Ruijs, vooral met de ge cursiveerde volkomen eens de Staat mag geen geld uit de schatkist voor Rusland beschikbaar stellen De Rijksmiddelen. De opbrengst der rijksmiddelen over Jan. 1922heeftbedragen f33,398,452,92 tegen f 31,333,65 l,77i/a over dezelfde maand van het vorige jaar. De raming bedroeg f 35,800,000. Naar V. D. verneemt zullen de oud- minister mr. P. Rink en dr C. Lely, die thans voor den Vrijhiedsbond zitting hebben in de Tweede Kamer, zich bij de Kamerverkiezingen niet meer voor had reeds haar voorzorgen genomen, daar zij op de hoogte was gebracht en gewaarschuwd door de - eerste onbescheidenheden der plaatselijke bladen en bovendien door de mis plaatste nieuwsgierigheid van en kele brutale wandelaars, die den vorigen Zondag zoo vrij geweest waren door de poorten van den tuin te stappen, in de hoop „den meneer, die uit het rijk der dooden terug gekeerd was'', tegen te komen of hem voor een raam te zien staan. Nadat de reporters een vergeefsche poging hadden gedaan om den portier tot spreken te brengen, begaven zij zich naar het nabij zijnde dorp met 't plan, om de boeren en zoo mogelyk de leveranciers uit te hooren. Ook wilden zij zich het huisje aan den oever van het water laten wijzen, waar „de notaris vrouw" woonde, die verschijningen had. 't Kwam geen oogenblik by hen op om „onverriehterzake" naar Parijs terug te gaan. Wordt vervolgd.) JCard, maar noodig UIT HET FRANSCH VAN A' 7 De Vrijheidsbond en de a.s. Kamerverkiezingen,

Volksblad | 1922 | | pagina 1